Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Do Włoch przez Przełęcz Świętego Gotarda

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 20.02.2018 10:09

To chyba jeszcze trochę pożyjemy
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 20.02.2018 10:14

piekara114 napisał(a):To chyba jeszcze trochę pożyjemy

... i pozwiedzamy. :wink:
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 20993
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 20.02.2018 17:41

walp napisał(a):... i pozwiedzamy.


Jestem jak najbardziej za... :)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 22.02.2018 20:18

walp napisał(a):
tony montana napisał(a):Szacunek i tak trzymaj MAN

Tony, jesteś jedną z osób, które zmobilizowały mnie do napisania tej relacji.

Przeczytałem tutaj wiele dobrych słów, natomiast takiego wpisu, od kogoś, kto wniósł tak wiele do tego forum, jeżeli chodzi o relacje okraszone pięknymi zdjęciami, to się nie spodziewałem. :wink: Dziękuję.

Jeżeli chodzi o zdjęcia, to muszę jednak powiedzieć, że to ocena na kredyt, bo ja to taki "pstrykacz pospolity" jestem. :oczko_usmiech: Idę sobie i pstrykam, a czasami zapomnę pstryknąć :roll: jak chociażby w Sienie, kiedy zapomniałem sfotografować słynną ambonę w katedrze, bo tak byłem zachwycony wnętrzem, albo w bazylice watykańskiej, kiedy zapatrzyłem się na ołtarz z obrazem Rafaela i nie sfotografowałem sarkofagu papieża Innocentego XI, o którym wspomniałem dwukrotnie w tej relacji. :lol:

Cóż to dopiero byłoby, gdybym tak ze statywem chodził, dwoma aparatami i zestawem szkieł? :oczko_usmiech: Do tego raczej nigdy nie dojdzie, bo muszę powiedzieć,
że mam bardzo nieprofesjonalne podejście do tematu i generalnie robienie zdjęć przeszkadza mi w napawaniu się pięknem danego miejsca w skupieniu. :oczko_usmiech: Pozostanę przy pstrykaniu. :smo:

Allora, grazie mille Signore Tony, per le tue parole. :hut:


Pstrykacz pospolity to ja raczej jestem cały czas

Nawet nie wiesz ilu ja ważnych miejsc zapomniałem sfotografować, albo zdjęcie okazało się niegodne publikacji....

Dziękuję za miłe słowo o wkładzie itd, natomiast są tu o wiele bardziej znaczący zawodnicy i im chwała

Tutto bene, alora ciao! :)
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 22.02.2018 21:19

tony montana napisał(a):Pstrykacz pospolity to ja raczej jestem cały czas

Nawet nie wiesz ilu ja ważnych miejsc zapomniałem sfotografować, albo zdjęcie okazało się niegodne publikacji....

W takim razie, życzmy sobie, dużo fotograficznych inspiracji, jak najmniej zmarnowanych kadrów i zawsze naładowanego akumulatora. :oczko_usmiech:
I pstrykajmy, pstrykajmy ... :wink:

Ciao
Ostatnio edytowano 22.02.2018 23:41 przez walp, łącznie edytowano 1 raz
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 22.02.2018 21:48

No to ruszajmy dalej. :wink:
Wracamy na stację S. Paolo i metrem jedziemy sześć przystanków na północ, do głównego dworca Termini.

S.Paolo -Termini.jpg

Stamtąd żwawym krokiem, idąc ulicą Via Cavour, docieramy po paru minutach do kolejnej bazyliki większej - Santa Maria Maggiore.

Termini - Santa Maria.jpg

Bazylika Matki Bożej Większej, jest położona na jednym z siedmiu rzymskich wzgórz - Eskwilinie. Stoi w miejscu, gdzie w czasach antycznych była świątynia poświęcona bogini Junonie, opiekunce szczęśliwych narodzin.
Nazwa bierze się stąd, że jest to najważniejsze miejsce kultu maryjnego w Rzymie oraz największy rzymski kościół poświęcony N.M.P.

Widok od strony absydy.

1.JPG

2.jpg

Przed fasadą bazyliki stoi kolumna, pochodząca z antycznej świątyni Maksencjusza, znajdującej się na Forum Romanum.
Kolumna podobno stała się wzorem dla kolumny Zygmunta III Wazy w Warszawie.

3.JPG

Również tutaj, wejścia pilnuje wojsko i policja. Przed wejściem na teren bazyliki stoi namiot, gdzie sprawdzają co mamy w kieszeniach i plecakach.
No takie czasy. :?

8.JPG

Fasada bazyliki została przebudowana w stylu barokowym w XVIII w. Prace na zlecenie papieża Benedykta XIV wykonał Ferdynand Fugi. Fasada cechuje się portykiem o pięciu przejściach oddzielonych od siebie ozdobnymi kolumnami i loggią o trzech łukach. W loggii znajdują się XIII-wieczne mozaiki z oryginalnej fasady. Nie wchodziliśmy na górę, ale wygląda to tak.

4.JPG

5.JPG

7.JPG

Co jeszcze wyróżnia Santa Maria Maggiore? Najwyższa w Wiecznym Mieście kampanila, romańska dzwonnica liczy 75 m i jest z XIV w.

6.JPG

Wnętrze bazyliki jest trójnawowe i ma długość 86m. Jest podzielone na trzy nawy, dwoma szeregami kolumn jońskich, pochodzących ze świątyni Junony. Posadzka jest ułożona z porfiru i marmuru. To XII-wieczne dzieło kamieniarzy ze szkoły Cosmatich. Mamy tu wspaniale zachowane oryginalne wnętrze.

9.JPG

10.JPG

11.JPG

12.JPG

13.JPG

14.JPG

14a.JPG

15.JPG

15a.JPG

16.JPG

16a.JPG

16b.JPG
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 22.02.2018 22:03

Renesansowy sufit zaprojektowany został przez Giuliano da Sangallo i został ozdobiony złotem przywiezionym z Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Tzn. Krzysztof i jego ludzie złupili biednych Indian i zrabował to złoto dla króla, a Ferdynand i jego szanowna małżonka Izabela, przekazali złoto papieżowi. :?

17.JPG

17a.JPG

Ołtarz główny jest zrobiony z lazurytu i agatu i osłania go baldachim wsparty na czterech kolumnach z porfiru. Jego autorem jest również Ferdynand Fugi.
W porfirowej urnie znajdują się relikwie św. Mateusza Apostoła oraz innych świętych. Natomiast pod ołtarzem znajduje się konfesja z klęczącą figurą papieża Piusa IX oraz relikwie żłóbka.
To dlatego mówi się o tym miejscu, że to kawałek Betlejem w Rzymie. Chodzi o relikwie żłóbka, znane jako Sacra Culla (Święta Kołyska), przechowywane pod ołtarzem. W okresie Bożego Narodzenia relikwiarz wystawiany jest przed ołtarz główny.

23.JPG

24.JPG

25.JPG

26.JPG

27.JPG

28.JPG

29.JPG

Apsyda z XIII w.

32.JPG

Do nawy bocznej, po prawej stronie, przylega baptysterium z XIX-wiecznym wnętrzem.

18.JPG

19.JPG

21.JPG

30.JPG

33.JPG

34.JPG

Na chwilę tylko zatrzymujemy się przy stoiskach z rzymskimi pierdółkami i ze wzgórza Eskwilin śmigamy Via Merulana prosto na Lateran.

36.JPG

Santa Maria - Lateran.jpg

Ci vediamo al Laterano :wink: :papa:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 25.02.2018 18:05

Witam Cię Walp i gratuluję wspaniałej relacji.
Co prawda nie przeczytałam wszystkich stron, a jedynie część dotyczącą Rzymu (o której dowiedziałam się w relacji Rero - jest tam wzmianka o Twoich zdjęciach z Rzymu), ale tak pięknie opisujesz te miejsca, że zakładam, iż poprzednie części również są takie.
Rzym interesuje mnie z tego prostego powodu, że ja w swojej relacji za chwilę do niego dotrę.
Ale po Twoich wpisach widzę, że ja to nie mam już czego pokazywać, nie mówiąc już o opisywaniu.
Tym bardziej, że ja to tylko Rzym liznęłam, bo o zwiedzaniu w moim przypadku nie ma co mówić.
A tak nawiasem mówiąc, to byłam w Rzymie kilka dni przed ulewą, która tak Wam pokrzyżowała plany. Gdyby na mnie padło, to wogóle bym Rzymu nie zobaczyła, bowiem moja wycieczka była tylko jednodniowa.
Dobrze że nie trafiło na mnie, co wcale nie znaczy że się cieszę, że padło na Ciebie.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 25.02.2018 22:13

dhmegi napisał(a):Witam Cię Walp i gratuluję wspaniałej relacji.
Co prawda nie przeczytałam wszystkich stron, a jedynie część dotyczącą Rzymu (o której dowiedziałam się w relacji Rero - jest tam wzmianka o Twoich zdjęciach z Rzymu), ale tak pięknie opisujesz te miejsca, że zakładam, iż poprzednie części również są takie

Witam Cię serdecznie. Cieszę się, że tak pozytywnie odbierasz moją relację z Rzymu. Może w wolnej chwili zapoznasz się z pierwszą częścią relacji. :D
dhmegi napisał(a):Rzym interesuje mnie z tego prostego powodu, że ja w swojej relacji za chwilę do niego dotrę.
Ale po Twoich wpisach widzę, że ja to nie mam już czego pokazywać, nie mówiąc już o opisywaniu.

Zupełnie zbędne obawy. :wink: Śledzę Twoją relację od początku i wiem jak ciekawie opisałaś San Marino i Wenecję.
Zapewne interesująco będzie też w Rzymie. Sam jestem ciekawy, co udało się zobaczyć w trakcie jednodniowej zorganizowanej wycieczki.

Poza tym, relacje z tego samego miejsca, całkiem dobrze się uzupełniają i ktoś, kto planuje wyjazd np. do Rzymu, weźmie coś od Ciebie, może coś ode mnie i jeszcze od paru innych forumowiczów. To tak jak z przewodnikami. Układając plan wycieczki, korzystamy przeważnie z kilku.
dhmegi napisał(a):Tym bardziej, że ja to tylko Rzym liznęłam, bo o zwiedzaniu w moim przypadku nie ma co mówić.
A tak nawiasem mówiąc, to byłam w Rzymie kilka dni przed ulewą, która tak Wam pokrzyżowała plany. Gdyby na mnie padło, to wogóle bym Rzymu nie zobaczyła, bowiem moja wycieczka była tylko jednodniowa.
Dobrze że nie trafiło na mnie, co wcale nie znaczy że się cieszę, że padło na Ciebie.

Niestety, ulewa mocno pokrzyżowała nasze plany, ale dzięki temu, że pobyt był kilkudniowy, można było dokonać chociaż częściowej korekty.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.02.2018 07:45

walp napisał(a):Bazylika Matki Bożej Większej

Z zewnątrz co najmniej dziwna :? ale w środku piękna :idea:
Indianie mogą być dumni :roll: .
Te kontrole przed wejściem nie bardzo chcą zmieścić mi się w głowie... cóż, sami sobie (a przy okazji nam) zgotowali ten los :roll: .

"Za Murami" byłem już w którejś z poprzednich relacji :) , to miejsce jest już w ogóle fantastyczne.

Pozdrawiam

P.S. Oczywiście podzielam opinię pozostałych Czytelników o niniejszej relacji :cool:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 26.02.2018 09:32

kulka53 napisał(a):
walp napisał(a):Bazylika Matki Bożej Większej

Z zewnątrz co najmniej dziwna :?

Zgadza się, dość dziwnie wygląda fasada bazyliki "wbudowana" w pałace kapituły po obu jej stronach. Te dwa skrzydła dobudowano do pierwotnej fasady dopiero w XVII w. jedno i XVIII w. drugie, w celu zachowania symetrii. Całość miała nadać bazylice wygląd pałacu. Wydaje mi się, że od strony absydy budowla wygląda bardziej spójnie. :)
kulka53 napisał(a):Indianie mogą być dumni :roll: .

Oczywiście. :oczko_usmiech: Jednak więcej powodu do dumy mieli wówczas, kiedy pewien hiszpański konkwistador o nazwisku Cortes, chcąc zdobyć jeszcze więcej złota, kazał wziąć ostatniego władcę azteckiego, na tortury. Ten jednak wytrzymał przypiekanie nóg i złota nie wydał.
kulka53 napisał(a):Te kontrole przed wejściem nie bardzo chcą zmieścić mi się w głowie... cóż, sami sobie (a przy okazji nam) zgotowali ten los :roll: .

W przypadku tego miejsca nie było tak źle, bo to mniej popularna bazylika i nie było kolejki (podobnie jak "za murami"), ale kontrole do bazyliki watykańskiej i przed wejściem na plac św. Piotra przed audiencją, zabierają sporo czasu.
kulka53 napisał(a):P.S. Oczywiście podzielam opinię pozostałych Czytelników o niniejszej relacji :cool:

Dzięki. :wink:
amatus1
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2902
Dołączył(a): 25.11.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) amatus1 » 27.02.2018 21:39

Świetna relacja, dokładniej będę musiał przewertować wątek o Toskanii...:)
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 27.02.2018 21:53

amatus1 napisał(a):... dokładniej będę musiał przewertować wątek o Toskanii...:)

Zapraszam. Jest trochę Toskanii, trochę Rzymu, a także pomysły na tranzyt przez Alpy szwajcarskie i austriackie. :wink:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 27.02.2018 22:49

Dzień 12 – Zwiedzanie Rzymu III - Katakumby, rzymskie Bazyliki Większe + dodatek c.d.

Przechodzimy przez Porta San Giovanni - dość późne, bo z XVI w., uzupełnienie starożytnych murów Aureliana, mających chronić wewnętrzne miasto Rzymu. Wszystko, co znajdowało się poza tymi fortyfikacjami, było "fuori le mura" - poza murami.

1.JPG

I tak dotarliśmy na kolejne rzymskie wzgórze - Lateran. Wzgórze nierozerwalnie związane z obecnością rzymskich cesarzy oraz papieży.
Naszym oczom ukazuje się bazylika św. Jana na Lateranie wraz z Pałacem Laterańskim. To już ostatnia rzymska bazylika większa - zdobyliśmy "koronę". :oczko_usmiech:

2.JPG

5.JPG

6.JPG

7.JPG

7a.JPG

Patrząc na ten kościół przynajmniej z zewnątrz, jesteśmy dalecy od stwierdzenia, że to najważniejsza świątynia Kościoła katolickiego na świecie. A tak jest w istocie. Pełna nazwa tej bazyliki brzmi: Archibasilica Sanctissimi Salvatoris et Sanctorum Iohannes Baptista et Evangelista in Laterano. W odróżnieniu od pozostałych rzymskich bazylik papieskich, przysługuje jej tytuł arcybazyliki. Skąd to wyróżnienie? Kościół ten jest katedrą biskupa Rzymu, czyli papieża :!:

Nad wejściem do świątyni znajduje się łaciński napis, który najlepiej oddaje wagę i rolę tego miejsca: Mater et Caput omnium Ecclesiarum Urbis et Orbis, co znaczy: Matka i Głowa wszystkich kościołów Miasta i Świata.

Pałac papieski współtworzy z bazyliką jeden kompleks architektoniczny. Zamieszkiwali w nim papieże do 1309 r.

Historia tego miejsca związana jest z uznaniem chrześcijaństwa jako pełnoprawnej religii. Gdy w 313 r. cesarz Konstantyn Wielki wydał edykt pozwalający na oficjalne wyznawanie wiary chrześcijańskiej, kazał wybudować obok pałacu okazałą świątynię.

Kiedy podróżowaliśmy po Toskanii wspomniałem o włoskich duomo, których nazwa zazwyczaj tłumaczona jest jako katedra, kiedy często katedrą nie jest.
Jak pamiętacie, pisałem wówczas, że tytuł duomo bardzo często otrzymuje najbardziej okazały kościół w mieście.
W przypadku katedry biskupa nie zawsze tak jest. Chociaż w historii sztuki utarło się nazywanie katedrami wielkich kościołów romańskich i gotyckich, nie zawsze są one katedrami w ścisłym tego słowa znaczeniu. W przypadku diecezji rzymskiej widać właśnie, że największy i najpiękniejszy kościół diecezji, czyli bazylika św. Piotra, nie jest jej kościołem katedralnym.

Laterańska bazylika jest podzielona na trzy nawy. W niszach filarów, umieszczono posągi 12 apostołów. Rzeźby są autorstwa uczniów Berniniego.

8.JPG

8a.JPG

8b.JPG

8c.JPG

Posadzka wzorowana jest na stylu szkoły Cosmatich.

8d.JPG

9.JPG

10.JPG

11.JPG

11a.JPG

11b.JPG

12.JPG

13.JPG

13a.JPG

Nawę główną wieńczy absyda. Wielobarwne dekoracje apsydy oraz prezbiterium pochodzą z II połowy XIXw.

19.JPG

21.JPG

U stóp papieskiego ołtarza mamy zejście po schodach do konfesji wykonanej z polecenia Piusa IX i inspirowanej konfesją z Bazyliki św. Piotra. Znajduje się tam statua św. Jana Chrzciciela oraz grobowiec Marcina V. Papież ten po tragedii niewoli awiniońskiej i wielkiej schizmy zachodniej próbował z wymiernym skutkiem przywrócić Kościołowi prestiż, a w Rzymie zaprowadzić pokój.

23b.JPG

24.JPG

Szczególną uwagę zwraca znajdujący się nad ołtarzem gotycki baldachim z XIV wieku.

25.JPG

27.JPG

28.JPG

Zabytkowe organy z XVI w.

16.JPG

17.JPG

Freski zdobiące ściany ilustrują historię bazyliki.

18.JPG

Zwiedzając bazylikę napotykamy papieskie regalia.
Pierwszy (z prawej) przedmiot to specjalny baldachim w kształcie parasola w papieskich kolorach, zwany (conopeum). Symbolizuje władzę papieską nad całym Kościołem. Drugim charakterystycznym symbolem jest mały dzwonek zwany (tintinnabulum). Niesiony na czele orszaku sygnalizował wiernym przejście papieskiej procesji.

15.JPG

Ciekawostką jest, że w kościołach wyróżnionych tytułem bazyliki, znajdują się podobne przedmioty. Również w mojej koronowskiej bazylice mniejszej, stoi conopeum dla podkreślenia więzi wyróżnionego kościoła z bazyliką papieską.

15a.jpg
Ostatnio edytowano 28.02.2018 08:47 przez walp, łącznie edytowano 1 raz
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 27.02.2018 23:05

Na przeciwko bazyliki, po drugiej stronie Piazza di Porta San Giovanni, idziemy zobaczyć słynne schody prowadzące do dawnej kaplicy papieskiej, Sancta Sanctorum. Święte Schody (Scala Santa), to 28 marmurowych stopni, po których zgodnie z legendą, wchodził Jezus w pałacu Poncjusza Piłata.
Pojawiły się w Rzymie w przededniu Roku Świętego 1450. Pątnicy wchodzą po nich na kolanach. Do kaplicy można się dostać również w bardziej wygodny sposób, po schodach na jednej z dwóch klatek schodowych. Do kaplicy jednak nie wchodziliśmy.

34.JPG

35.JPG

Na Piazza di San Giovanni in Laterano stoi Obelisk Laterański. Jest najwyższym obeliskiem w Rzymie oraz najwyższym, stojącym, starożytnym obeliskiem egipskim na świecie. Jego wysokość łącznie z podstawą wynosi ponad 45 metrów. Pochodzi ze świątyni Amona w Karnaku w Egipcie.

36.JPG

37.JPG

38.JPG

40.JPG

W prawo od Pałacu Laterańskiego widzimy Baptysterium św. Jana. Pierwsza i główna kaplica chrzcielna Kościoła Rzymskiego.

39.JPG


Zastanawialiście się dlaczego mimo tej rangi Lateranu, papież rezyduje obecnie na Watykanie?
Od IV w. bazylika była pierwszą katedrą biskupa Rzymu, a przylegający do niej pałac siedzibą papieży. W ciągu wieków mieszkało tu ponad 150 papieży (23 jest pochowanych w bazylice) i odbyło się pięć soborów powszechnych. Później przyszedł czas niewoli awiniońskiej papieży (1309 - 1377), czyli okres rezydowania papieży w Awinionie.
Po jej zakończeniu, kiedy papież Grzegorz XI za namową Katarzyny ze Sieny, powrócił do Rzymu, ze względu na zniszczenia spowodowane pożarami, postanowił zamieszkać przy bazylice św. Piotra i od tego momentu historia papiestwa jest nierozerwalnie związana z Watykanem. :wink:
Chociaż raz jeszcze o Lateranie stało się głośno, kiedy w tutejszym pałacu, papieski sekretarz stanu podpisał ugodę z Mussolinim - słynne traktaty laterańskie, które precyzowały status Watykanu i Kościoła we Włoszech.

Zrobimy teraz ostateczne podejście do najstarszego placu miejskiego, czyli Forum Romanum. Będzie to ostatnia okazja na realizację "dodatku", o którym wspomniałem, podając plan dzisiejszego dnia. :D

Chociaż z Lateranu na Forum Romanum mamy niecałe 1,5 km, decydujemy się skorzystać z komunikacji miejskiej, bo po dzisiejszym dniu, mamy już trochę na liczniku, a poza tym bilet 24-godzinny zachęca do wykorzystania. :) Najszybszy sposób, aby się tam przemieścić, to tramwaj nr 3, który kursuje dość często, bo co 8 minut, aczkolwiek do przystanku trzeba kawałek dojść. Mijamy stragany

33.JPG

i jedziemy

Lateran - Colosseo.jpg

Ci vediamo presto :papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Do Włoch przez Przełęcz Świętego Gotarda - strona 28
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone