Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Do Włoch przez Przełęcz Świętego Gotarda

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5788
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 14.02.2018 23:04

walp napisał(a):W dużym skrócie - bo pewnie mało kto to będzie czytał

Ten brak wiary mi do Ciebie nie pasuje :wink:

Ja - choć nie komentuję - czytam na bieżąco... i już układam sobie plan na kolejne... a może jeszcze kolejne wakacje :)
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33330
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 14.02.2018 23:09

greenrs napisał(a):
walp napisał(a):W dużym skrócie - bo pewnie mało kto to będzie czytał

Ten brak wiary mi do Ciebie nie pasuje :wink:

Zwykła kokieteria Jacek. :wink:
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5788
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 14.02.2018 23:14

anakin napisał(a):
greenrs napisał(a):
walp napisał(a):W dużym skrócie - bo pewnie mało kto to będzie czytał

Ten brak wiary mi do Ciebie nie pasuje :wink:

Zwykła kokieteria Jacek. :wink:

Tak właśnie podejrzewam :mrgreen:


Jutro nam się dostanie :oczko_usmiech:
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33330
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 14.02.2018 23:20

greenrs napisał(a):Jutro nam się dostanie :oczko_usmiech:

Tym bardziej, że tylko 2 pkt. na półmetku 1/8 :wink: .
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 15.02.2018 08:41

Przewodnik polski mnie zaskoczył 8O

Co do katakumb: czy przewodnik mówił co się stało z ciałami pochowanych, w tym papieży? Czy szczątki gdzieś zbiorczo pochowano czy może jak odkryto katakumby były już nisze puste? Warto było odwiedzić to miejsce?
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 15.02.2018 09:41

marze_na napisał(a):
walp napisał(a):W dużym skrócie - bo pewnie mało kto to będzie czytał

Skąd taki pesymizm :D :?:

Z natury :oczko_usmiech:
greenrs napisał(a):Ten brak wiary mi do Ciebie nie pasuje :wink:

No właśnie .... na dodatek małej wiary jestem. :mrgreen:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 15.02.2018 09:43

greenrs napisał(a):
anakin napisał(a):
greenrs napisał(a):
walp napisał(a):W dużym skrócie - bo pewnie mało kto to będzie czytał

Ten brak wiary mi do Ciebie nie pasuje :wink:

Zwykła kokieteria Jacek. :wink:

Tak właśnie podejrzewam :mrgreen:
Jutro nam się dostanie :oczko_usmiech:

anakin napisał(a):Tym bardziej, że tylko 2 pkt. na półmetku 1/8 :wink: .

Zaczynacie dokazywać :oczko_usmiech: ale miło, że zaglądacie. :smo:

P.S.
W kwestiach merytorycznych na ostatnie posty odpowiem wieczorem, wymaga to trochę więcej pisania. :wink:
Rero
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 630
Dołączył(a): 14.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rero » 15.02.2018 10:19

Oglądam - bardzo mi się podoba - R. :papa:
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 15.02.2018 18:21

Nadrobiłam, przeczytałam, możemy iść dalej :papa:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 16.02.2018 09:33

greenrs napisał(a):Ja - choć nie komentuję - czytam na bieżąco... i już układam sobie plan na kolejne... a może jeszcze kolejne wakacje :)

Zapraszam do komentowania. To zawsze ożywia wątek. :smo:
Rero napisał(a): Oglądam - bardzo mi się podoba - R. :papa:

Witaj. No i teraz wiem, że tu bywasz. :wink:
Beata W. napisał(a):Nadrobiłam, przeczytałam, możemy iść dalej :papa:

Niebawem ruszymy dalej. Jeszcze będzie co czytać. :D
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 16.02.2018 09:35

marze_na napisał(a):
walp napisał(a):Kiedy przewodnicy w poszczególnych językach wywołują zwiedzających, podchodzi grupa hiszpańska, angielska, ale na hasło "polski" zgłasza się tylko nasza skromna ekipa.

Dla mnie zaskoczenie. Nawet bym nie marzyła o polskim przewodniku :roll: . Ostatnio zawsze mieliśmy wybór tylko między grupą włosko- i anglojęzyczną.

piekara114 napisał(a):Przewodnik polski mnie zaskoczył 8O

Może dlatego, że to dosyć "polskie" miejsce. W latach 2006-09 dyrektorem katakumb był Polak. Obecnie, także pracują tu nasi rodacy.
Zwiedzanie odbywa się w grupach z przewodnikiem w języku włoskim, francuskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim, portugalskim i polskim.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 16.02.2018 10:02

piekara114 napisał(a):Co do katakumb: czy przewodnik mówił co się stało z ciałami pochowanych, w tym papieży? Czy szczątki gdzieś zbiorczo pochowano czy może jak odkryto katakumby były już nisze puste?

Właśnie to zdjęcie, które wkleiłem na poprzedniej stronie, przedstawia loculi w "Krypcie Papieży", w katakumbach św. Kaliksta.

Cripta_dei_papi.jpg

Musimy sobie uświadomić, że katakumby zostały na nowo odkryte dopiero w XVI/XVII wieku i nie było czegoś na wzór dzisiejszych ekshumacji.

Katakumby tętniły życiem (choć to bardzo niefortunne określenie) przez kilka pierwszych wieków. Potem zaczęły się najazdy barbarzyńców, którzy po obrabowaniu bogatych mauzoleów pogańskich, szli do grobów chrześcijan w przekonaniu, że i tam znajdą skarby.
Papieże, nie mogąc zapewnić odpowiedniej ochrony miejscom spoczynku świętych i męczenników, a także z braku środków na nieustanne restaurowanie dewastowanych miejsc, zaczęli przenosić relikwie do miasta. Od tego czasu rozpoczynają się tzw. translacje, które przypieczętowały schyłek katakumb. Nekropolie stopniowo uległy zniszczeniu i zapomnieniu, aż w końcu zasypano wejścia i zapomniano o tych cmentarzach na ponad sześć wieków :!:

Katakumby na nowo odkryto w XVI wieku. Jednak na przełomie XVII i XVIII wieku doszło do ponownych dewastacji. Zaczęto „eksploatować” i dewastować katakumby w poszukiwaniu relikwii, a faktycznie kości "zwyczajnych" wiernych. Dokończono to, co rozpoczęli wieki temu barbarzyńcy. Szczególnie na tym polu zasłużył się pewien kanonik z Zatybrza, który przez 49 lat pełniąc funkcję „strażnika relikwii i cmentarzy”, zwoził do watykańskiej lipsanoteki - (sprzęty, naczynia do przechowywania relikwii) kości zwykłych chrześcijan z III i IV.

Proces pustoszenia katakumb i dewastacji jeszcze nienaruszonych od czasów starożytnych grobów, został w końcu powstrzymany.
Naukowe badania katakumb rozpoczęły się od XIX w., a obecnie kontynuuje je Papieska Komisja Archeologii Sakralnej.

Skąd wiadomo o pochowanych w krypcie papieżach? Po pierwsze, na ścianach umieszczone są oryginalne płyty nagrobne, chociaż potłuczone i niekompletne, dotyczące pięciu papieży. Zapisane są imiona i fragmentaryczne inskrypcje. Po drugie, istniała księga „Liber Pontificalis”, w której zapisane są również imiona czterech innych papieży, pochowanych pierwotnie w grocie, jednak grobów do tej pory nie zidentyfikowano.

Wbrew legendom rozpowszechnionym w XIX wieku przez kardynała Wisemana oraz Henryka Sienkiewicza, chrześcijanie nie mogli chronić się przed prześladowaniami w katakumbach. Dlaczego?
Katakumby, jak każdy cmentarz, były znane władzom rzymskim, ponieważ jako własność ziemska, była rejestrowana w urzędzie katastralnym. Wystarczało prześladowcom zablokować wejścia, aby schwytać wiernych, tak jak miało to miejsce w 258 roku, kiedy w katakumbach zamordowano papieża Sykstusa II, w czasach prześladowań chrześcijan przez cesarza Waleriana.

Można by sądzić, że do pracy w katakumbach byli zsyłani ludzie o najniższej pozycji społecznej, ale tak nie było. Drążenie korytarzy i niszy oraz malowanie fresków, było wykonywane przez pracowników katakumb, zwanych fossores. (pol. fosorzy).
Należeli oni co prawda do najniższych szczebli hierarchii kościelnej, ale było to jednak - jak podają włoskie źródła - un'associazione specializzata di lavoratori – wyspecjalizowane stowarzyszenie robotników, do którego nie było łatwo się dostać.
Fossores pracują w rzymskich katakumbach również dzisiaj, chociaż wykonują zupełnie inne prace. :)
piekara114 napisał(a):Warto było odwiedzić to miejsce?

Zwiedzanie Rzymu, chyba jak żadnej europejskiej stolicy, przenosi nas w przeszłość. Spacer Via Appia, przy której ukrzyżowano 6 tys. niewolników po stłumieniu powstania Spartakusa i zejście 10-11 metrów pod ziemię (na takiej głębokości znajduje się II poziom katakumb), do tej specyficznej nekropoli, często otoczonej mgłą tajemnicy i legendami, która jest niewątpliwie materialnym świadectwem życia Kościoła w pierwszych wiekach jego istnienia, jest wyjątkowym doświadczeniem.
Mam jednak świadomość, że nie każdego to interesuje. :wink:

Myślę, że już dość czasu jesteśmy pod ziemią. :oczko_usmiech: Trzeba ruszać dalej. Wychodzimy na powierzchnię, do słońca. :D
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 16.02.2018 10:37

Katakumby warto zobaczyć, mam nadzieję, że kiedyś tam dotrę.
Ale słoneczko aktualnie bardzo potrzebne :lol:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 16.02.2018 10:57

Walp - dzięki za informacje. Ze zdjęć wygląda to średnio, ale rzeczywiście ciekawa sprawa. Braliście pod uwagę zwiedzanie innych katakumb (jakich) zanim się na te zdecydowałeś?
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 16.02.2018 11:01

walp napisał(a):Myślę, że już dość czasu jesteśmy pod ziemią. :oczko_usmiech: Trzeba ruszać dalej. Wychodzimy na powierzchnię, do słońca. :D

Myślę, że to jest baaardzo słuszny kierunek :oczko_usmiech:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Do Włoch przez Przełęcz Świętego Gotarda - strona 26
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone