Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Do Włoch przez Przełęcz Świętego Gotarda

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.01.2018 19:11

walp napisał(a):
tony montana napisał(a):Ten koleś wygląda mi na Benicio del Toro albo Willema Defoe ;)

Tony, ale że babka looks like Willem :?: :oczko_usmiech:

:lol: :lol: :lol:
:mrgreen:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 06.01.2018 22:11

maxredaktor napisał(a):Bolgheri to taka Toskania w pigułce - jest po prostu urocze. Warto się tam wybrać nawet po to, aby przejechać się drogą pośród cyprysów.

Najmniej znane z odwiedzonych przez nas miejscowości, ale myślę, że mogłoby pretendować do takiego tytułu, choć z drugiej strony,
pewnie każdy wskazałby swoją "pigułkę Toskanii". :)

Dla nas Bolgheri było fajnym zamknięciem tej części wakacji. :wink:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 06.01.2018 22:34

walp napisał(a):
piekara114 napisał(a):Ale pomnika babci to ja nie pamiętam, może go jeszcze nie było...

Może nie zauważyliście. :D
Babcia Lucia siedzi na centralnym placu miasteczka - Piazza Alberto, naprzeciwko enoteci, w której kupowaliśmy wino. (street view z 2011 roku). :wink:

No jak wiem, że to na tej Piazaa to mam pewność, że nie widziałam, jak byliśmy stała tam grupka (taka większa) i czekałam na kompanów, którzy kontynuowali jeszcze zakupy....
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 07.01.2018 19:46

walp napisał(a):Powoli rodzą się jakieś plany. :wink:

a jaki kierunek? 8)

Bolgheri - tam niestety nie dotarliśmy podczas naszych toskańskich wakacji. Aleja cyprysowa jest super 8)
Fajnie było z Wami powspominać ten piękny region Włoch. Teraz czekam na Rzym - ciekawe czy chodziliśmy tymi samymi ścieżkami :oczko_usmiech:

pozdrawiam,
M
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 07.01.2018 20:42

Mikeee napisał(a):
walp napisał(a):Powoli rodzą się jakieś plany. :wink:

a jaki kierunek? 8)

Kiedy ktoś mnie pyta: gdzie w tym roku na wakacje? Odpowiadam: gdzieś nad morze. Adriatyckie, Czarne, ostatnio Liguryjskie, ale zawsze morze. :D Rozważam Morze Egejskie, ale też mam plan na powrót po dwóch latach nad Jadran. Nasze wakacje są "samochodowe", więc zasięg mamy ograniczony.
Mikeee napisał(a):Fajnie było z Wami powspominać ten piękny region Włoch.

Dziękuję za towarzystwo. :wink:
Mikeee napisał(a):Teraz czekam na Rzym - ciekawe czy chodziliśmy tymi samymi ścieżkami :oczko_usmiech:

Myślę, że będą to w większości znane miejsca. Poza tym, mój misterny plan na Rzym został poważnie zaburzony, ale o tym w swoim czasie. :wink:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 07.01.2018 20:49

Mikeee napisał(a):Teraz czekam na Rzym

To całkiem jak ja :oczko_usmiech:
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 07.01.2018 21:01

walp napisał(a):
Mikeee napisał(a):
walp napisał(a):Powoli rodzą się jakieś plany. :wink:

a jaki kierunek? 8)

Kiedy ktoś mnie pyta: gdzie w tym roku na wakacje? Odpowiadam: gdzieś nad morze. Adriatyckie, Czarne, ostatnio Liguryjskie, ale zawsze morze. :D Rozważam Morze Egejskie, ale też mam plan na powrót po dwóch latach nad Jadran. Nasze wakacje są "samochodowe", więc zasięg mamy ograniczony.

jeszcze możesz rozważyć kiedyś ocean. "Trochę" dalej niż nad Egejskie :oczko_usmiech:
a propos, gdzieś kiedyś chyba obiecałeś napisać relację z wakacji nad Morzem Czarnym :)
mysza73 napisał(a):
Mikeee napisał(a):Teraz czekam na Rzym

To całkiem jak ja :oczko_usmiech:

razem czeka się raźniej :)

pozdrawiam,
M
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 07.01.2018 21:03

Mikeee napisał(a):
mysza73 napisał(a):
Mikeee napisał(a):Teraz czekam na Rzym

To całkiem jak ja :oczko_usmiech:

razem czeka się raźniej :)

pozdrawiam,
M

I może Autora jeszcze bardziej zmobilizujemy :oczko_usmiech:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 07.01.2018 22:25

Mikeee napisał(a):jeszcze możesz rozważyć kiedyś ocean. "Trochę" dalej niż nad Egejskie :oczko_usmiech:

Też o tym myślałem, ale o czym to ja nie myślałem... :oczko_usmiech:
Mikeee napisał(a):a propos, gdzieś kiedyś chyba obiecałeś napisać relację z wakacji nad Morzem Czarnym :)

I tu mnie masz ... promises, promises ... :roll:
Zabierałem się do tematu i nawet tytuł miałem. :D Ale po pierwsze: ktoś mnie wyprzedził w relacji z Białej, po drugie, tamte wakacje nie były zbyt bogate, jeżeli chodzi o ilość odwiedzonych miejsc, po trzecie i najważniejsze: nie udało mi się dotrzeć do pewnego miejsca nad Morzem Czarnym, które źródła w Internecie opisują jako unikatowe. I to wszystko razem wzięte, pogrzebało relację. :?

mysza73 napisał(a):I może Autora jeszcze bardziej zmobilizujemy :oczko_usmiech:

Mobilizacja jest mi potrzebna, więc mobilizujcie. :oczko_usmiech:
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33331
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 07.01.2018 22:37

walp napisał(a):ale też mam plan na powrót po dwóch latach nad Jadran.

I to jest dobra koncepcja Waldek. :D

Ja miałem małą przerwę na AL, ale powiem Ci że... :wink:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 07.01.2018 22:59

anakin napisał(a):Ja miałem małą przerwę na AL, ale powiem Ci że... :wink:

:)
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 11.01.2018 20:57

Dzień 9 – „wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”.

Omnes viae Romam ducunt - ta łacińska sentencja jest ponoć znana od czasów Oktawiana Augusta, który w 20 r. p.n.e na Forum Romanum rozkazał osadzić złoty kamień milowy tzw. Milliarium Aureum. Od niego oznaczano odległości na szlakach Imperium i tutaj zbiegały się najważniejsze jego trakty: Via Appia,
Via Aurelia, Via Ostiensis, Via Flaminia, Via Salaria. Łączyły one prowincje rozległego Cesarstwa Rzymskiego z jego stolicą. Na poniższej mapce mamy drogi rzymskie na terenie współczesnych Włoch.
źródło: http://www.imperiumromanum.edu.pl
Roman_roads.jpg

"Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu", to oczywiste, przynajmniej w Europie, ale czy wiecie ile ich jest? Podobno 486.713. 8O
Tak obliczyli eksperci z grupy Moovel Lab. Przy pomocy programu komputerowego, stworzyli mapę wszystkich dróg na Starym Kontynencie,
a następnie zaznaczyli te, którymi można dojechać do Wiecznego Miasta. :D
źródło: http://roadstorome.moovellab.com/

drogi_do_Rzymu.jpg

Do Rzymu wjeżdża się przez G.R.A., czyli Grande Raccordo Anulare - rzymską obwodnicę autostradową (A90), która ma 68 km długości i posiada 42 zjazdy.
Obwodnica jest bezpłatna. Od północy łączy się z nią autostrada A1 biegnąca z Florencji, a od zachodu bezpłatna (poza pewnymi odcinkami) droga
krajowa SS1 Via Aurelia. Tą drogą udaliśmy się do Rzymu. Via Aurelia to starożytna rzymska droga, łącząca Rzym z Pizą. Zbudowana została w III wieku p.n.e. Do pokonania było tylko ok. 300 km. Droga nie była jakoś szczególnie widokowa, więc aparatu nie wyciągałem.

do Rzymu.jpg

==========================
Szukanie noclegu w Rzymie zacząłem od Domu Pielgrzyma "Sursum Corda" (myślałem, że będzie tanio :roll: ). Napisałem maila, siostry odpowiedziały na drugi dzień z informacją, że pokój ze śniadaniem dla naszej załogi, na 5 nocy, to koszt 600 euro. 8O O nie nie, to zbyt drogo. Grazie e che Dio benedica voi, Sorelle. :papa:

Usiadłem zatem do sprawdzonego serwisu i rozpocząłem poszukiwania rzymskiego mieszkania, które musiało spełniać 4 podstawowe warunki:
- opcję bezpłatnego odwołania rezerwacji
- koszt ok. 400 euro
- możliwość parkowania samochodu
- położenie blisko stacji metra

Szukam, szukam ... Ofert dużo, ale nie mogę znaleźć takiej, która spełnia wszystkie warunki. Jeśli ktoś wybiera się do Rzymu samolotem, pociągiem i nie musi martwić się o parking, to można znaleźć mieszkanie w dobrej cenie, w samym centrum, a nawet w Watykanie. Jednak te, na które trafiałem dyskwalifikował w naszym przypadku brak możliwości parkowania samochodu oraz brak opcji bezpłatnego odwołania rezerwacji (rezerwację robiłem ok. pół roku wcześniej).

W końcu znajduję ofertę z ceną ok. 300 euro :!: ale nie tak szybko... Pamiętajmy, że w przypadku niektórych krajów jak Włochy, czy Austria podana cena nie jest kosztem ostatecznym. Należy zerknąć na to, co jest napisane małymi literami, a tam jest najczęściej info, co nie jest wliczone w cenę apartamentu.
W naszym przypadku były to dodatkowe opłaty: 3.50 euro/osoba/noc - podatek miejski oraz 25 euro - opłata za sprzątanie.
Podliczam i wychodzi 395 euro, co prawda bez śniadania, ale 200 euro taniej niż w "Sursum Corda". Starczy na śniadania, które przygotujemy sobie sami i jeszcze na wstępy. :)

Marina di Bibbona pożegnała nas deszczem, ale potem na trasie zrobiło się słonecznie i temperatura utrzymywała się na poziomie 26 st. Umówiliśmy się z Valerio - właścicielem apartamentu, że na godzinę przed przybyciem, zadzwonię do jego pracownicy Martiny i umówimy się na spotkanie przed domem.
Ok. 15-stej dojechaliśmy do celu. Kilka minut później zjawiła się Martina, która przekazała nam klucze i pokazała co i jak. Oczywiście zaczęliśmy od uruchomienia routera wi-fi :D Zapłaciliśmy ustaloną kwotę i pożegnaliśmy się.

Zamieszkaliśmy w Romanina Apartments, przy Via Leopoldo Micucci 81, tuż przy obwodnicy Rzymu. Dość daleko od centrum i do stacji metra kilkaset metrów, ale dojazd (jeden przystanek autobusem, a następnie kilkanaście stacji metrem) do centralnej stacji Termini, zabierał ok. 35-40 min. O komunikacji jeszcze napiszę więcej. :wink:

8.JPG

1.JPG

2.jpg

3.JPG

4.JPG

7.jpg

Później poszliśmy na rekonesans po okolicy. Po drugiej stronie głównej ulicy mamy centrum handlowe i wszystko, czego potrzeba.
Wieczorem poczyniliśmy przygotowania do eksploracji Wiecznego Miasta, czyli przygotowanie zestawów małego podróżnika. :D

Wszystko gra. Pogoda wspaniała, słonecznie i 28 stopni na termometrze. Nic nie zapowiadało jutrzejszej "katastrofy". :evil:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 11.01.2018 21:03

Już się uśmiechałam, a tu...
walp napisał(a): Nic nie zapowiadało jutrzejszej "katastrofy". :evil:
8O 8O
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 11.01.2018 21:20

piekara114 napisał(a):Już się uśmiechałam, a tu...
walp napisał(a): Nic nie zapowiadało jutrzejszej "katastrofy". :evil:
8O 8O

Stawiam na upał :oczko_usmiech:
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21034
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 11.01.2018 21:21

walp napisał(a):Kończymy naszą przygodę z Toskanią. Po drogach regionu przejechaliśmy ok. 700 km, odwiedzając następujące miejscowości:
Piza, Lukka, Florencja, Siena, San Gimignano, Volterra, Bolgheri.


Fajnie było sobie powspominać miejsca znane oraz te...których nie widzieliśmy...
Teraz z chęcią będę sobie wspominał Rzym.
Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Do Włoch przez Przełęcz Świętego Gotarda - strona 20
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone