Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Do Sarajewa ze Śląska

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
GREG_G
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 20.12.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) GREG_G » 04.05.2015 07:11

Krzychooo napisał(a):Zgadzam się z Toracem i innymi, że podróż zaczyna się po wyjściu z domu. Co więcej, jakiś czas temu odkryłem, że największą frajdę sprawia mi droga do celu z licznymi przystankami (chyba większą niż stacjonarny pobyt, choćby w pięknym miejscu). Nad Jadran docieram np. czwartego dnia. Fantastyczne! Choć oczywiście nie każdemu taki sposób podróżowania odpowiada. Wiąże się z pewnymi niedogodnościami, np. częstym pakowaniem. Grunt, żeby znaleźć swój sposób podróżowania i ludzi, którzy będą chcieli z nami w ten sposób spędzać urlop.

Jazda nie jest też wtedy tak męcząca, bo 6 czy 7 godzin w aucie to jednak nie 12.

A żeby nie było OT, dodam, że za pierwszym razem szukałem zarezerwowanego hotelu w Sarajewie przez 2 godziny (w centrum sporo wąskich i stromych uliczek), za drugim razem korzystałem z nawigacji z wgraną AutoMapą. Przydatna rzecz, pomogła!


My też zawsze planujemy co zwiedzić po drodze. Oczywiście ze Śląska do Dalmacji jestem w stanie zajechać za jednym razem, ale wracamy później przez Włochy i Austrię, zaliczając Alpy. Rok temu trasę do Grecji (Lefkada) robiliśmy z 2 postojami, w Serbii i w Macedonii w Ochrydzie, przed dojazdem nad morze jońskie zaliczyliśmy jeszcze Meteory. Taki sposób podróżowania ma swoje zalety. Za to wracając z Albanii, nocowaliśmy w Skopje i te miasto w nocy ma swój urok. A trasę powrotną Skopje - Śląsk zaliczyliśmy już za jednym razem, choć żałuję że nie zaliczyliśmy na dłużej Belgradu.
W tym roku znów planujemy Albanię (południe - Dhermi) i zastanawiam się czy przejechać przez Bośnię i Hercegowinę, zaliczyć Sarajewo, Jajce oraz później w Czarnogórze kanion Pivy i Durmitor a następnie przejechać Albanię od północy na południe? A może "olać" niezbyt przez Was zachwalane Sarajewo i pojechać przez Grecję, więcej km ale cały w 90% autostradą. Aha, jak zależy Wam na typowym bałkańskim folklorze to polecam Albanią. Na pewno za kawę nie zapłacicie 10zł, nawet z napiwkiem. Polecam moją relacje z Albanii z 2014 roku.
Torac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3874
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Torac » 04.05.2015 08:01

GREG_G napisał(a): A może "olać" niezbyt przez Was zachwalane Sarajewo


Jedź i wyrób sobie własny pogląd, ważne jest ile czasu tam spędzisz: jak się nie spodoba to do auta i w trasę.
GREG_G napisał(a): Aha, jak zależy Wam na typowym bałkańskim folklorze to polecam Albanią. Na pewno za kawę nie zapłacicie 10zł, nawet z napiwkiem.


Zapłacimy, zapłacimy :D jak nie za kawę to za piwo, obiad. W hotelu w Sarandzie najdroższe piwo z wyższej półki kosztowało w karcie ok 5złotych, ja za fanaberią wypicia lokalnego zapłaciłem około 10zł.


GREG_G napisał(a):Polecam moją relacje z Albanii z 2014 roku.


Wklej linka.
Interesuje mnie postrzeganie Albanii, szczególnie osób które były 3-4 razy.
Wielu chwali, ale w zasadzie to, że tam wszystko za półdarmo.
Na pierwszy raz to jest super przygoda, orient, ładny widokowo z fajnymi plażami. Ale kolejne pobyty wzbudzają irytację:
śmieci, zwierzęta na drodze, ludzie bez zębów, niedoróbki i kiczowatość budowlana itp, itd

Osobiście nie spędzę tam wakacji bo żona zawetowała ten kraj
andeo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2113
Dołączył(a): 31.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) andeo » 04.05.2015 10:01

Ja też poproszę o link,bo interesuje mnie ten kraj,może za rok odwiedzę?
GREG_G
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 20.12.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) GREG_G » 04.05.2015 10:17

Torac napisał(a):
GREG_G napisał(a): A może "olać" niezbyt przez Was zachwalane Sarajewo


Jedź i wyrób sobie własny pogląd, ważne jest ile czasu tam spędzisz: jak się nie spodoba to do auta i w trasę.
GREG_G napisał(a): Aha, jak zależy Wam na typowym bałkańskim folklorze to polecam Albanią. Na pewno za kawę nie zapłacicie 10zł, nawet z napiwkiem.


Zapłacimy, zapłacimy :D jak nie za kawę to za piwo, obiad. W hotelu w Sarandzie najdroższe piwo z wyższej półki kosztowało w karcie ok 5złotych, ja za fanaberią wypicia lokalnego zapłaciłem około 10zł.


GREG_G napisał(a):Polecam moją relacje z Albanii z 2014 roku.


Wklej linka.
Interesuje mnie postrzeganie Albanii, szczególnie osób które były 3-4 razy.
Wielu chwali, ale w zasadzie to, że tam wszystko za półdarmo.
Na pierwszy raz to jest super przygoda, orient, ładny widokowo z fajnymi plażami. Ale kolejne pobyty wzbudzają irytację:
śmieci, zwierzęta na drodze, ludzie bez zębów, niedoróbki i kiczowatość budowlana itp, itd

Osobiście nie spędzę tam wakacji bo żona zawetowała ten kraj




Proszę:
poznajemy-nam-nieznane-macedonia-grecja-albania-relacj-t46169.html

My byliśmy na południu Albanii, nocleg mieliśmy w małym pensjonacie u Albańczyka o greckim pochodzeniu. W okolicy nie widziałem meczetów, za to dużo grekokatolickich kapliczek. Południe Albanii to tzw. Epir wschodni czyli byłe greckie tereny. Jak wracaliśmy przez Vlorę i Elbasan to im dalej na północ tym większy syf. Z tymi cenami to nie przesadzajmy, nie półdarmo, ale tak około 20% taniej niż w PL. Za "jastarnianą" cenę dwóch porcji dorsza z frytkami i surówkami, mieliśmy w Dhermi obfity obiad dla 2+2, obejmujący doradę, pizzę, spaghetti, sałatkę grecką i na koniec półmisek różnych ciast.
Torac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3874
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Torac » 04.05.2015 10:52

Półdarmo to dla mnie -20% i niżej - takich krajów w Europie jest z 4sztuki
bo oznacza to, że taniej o 50% i więcej od: Chorwacji, Grecji, Włoch.

Myjnia komplet za 4E, arbuz za 1E, obrusy (bieżniki) za 8E itp,itd

Ale co do sedna, to rozumiem zachwyt Albanią. Piękny kraj a jeśli zostawi się tam połowę tego co w Cro, w Grecji, we Włoszech to super sprawa,
lub zostawi się tyle samo, ale wczasy są na "hrabiego"
GREG_G
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 20.12.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) GREG_G » 04.05.2015 11:04

Co prawda to nie w temacie, ale kończąc myśl "albańską" - ciekawa rzecz, W Himare (Albania) kupowałem greckie produkty dużo taniej niż te same, ale w Grecji w Carrefour na Lefkadzie. Podobały mi się też "pustki" na plażach w lipcu w porównaniu z Grecją czy Chorwacją.
Dla znawców tematu Sarajewa. Czy znajdę w pobliżu Carsiji i innych ciekawych miejsc jakiś parking? Najlepiej strzeżony :)
Zastanawiam się nad hotelem na obrzeżach i dojazdem na kilka godzin spaceru po mieście.
Czy ktoś z Was był w Jajce? oglądałem filmik robiony dronem i te połączenie dwóch rzek wyglądało ciekawie.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10883
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 04.05.2015 12:14

GREG_G napisał(a):Dla znawców tematu Sarajewa. Czy znajdę w pobliżu Carsiji i innych ciekawych miejsc jakiś parking? Najlepiej strzeżony :)
Zastanawiam się nad hotelem na obrzeżach i dojazdem na kilka godzin spaceru po mieście.

szczerze przyznam wokół Bascarsiji nie widziałem strzeżonych; może parking pod Sarajevo City Centar lub BBI Centar, ale tak naprawdę nie wiem czy są strzeżone, od nich spacerkiem wzdłuż Marsala Tita można dojść do Bascarsiji zwiedzając ważne punkty z wojny
GREG_G napisał(a):Czy ktoś z Was był w Jajce? oglądałem filmik robiony dronem i te połączenie dwóch rzek wyglądało ciekawie.

byłem w zeszłym roku, w Jajcach twierdza + ruiny, wodospad, meczety (nic poza tym) + można podjechać obok do Travnika + Plivsko Jezero; oczywiście ładna trasa przez całą BIH, szczególnie w okolicy Jablanicko Jezero
andeo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2113
Dołączył(a): 31.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) andeo » 04.05.2015 16:44

My w Sarajewie spalismy tu http://www.myhostel.ba/photos.html
wszędzie bardzo blisko, a parking strzeżony jest na przeciwko hostelu .

Greg,dzięki za link
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 04.05.2015 17:35

GREG_G napisał(a):Czy znajdę w pobliżu Carsiji i innych ciekawych miejsc jakiś parking? Najlepiej strzeżony :)


Polecam trasę z Sarajewa przez kanion Pivy i potem przez Durmitor (Trsa-Żabljak). Ta strona i następna.

W 2015 roku parkowaliśmy blisko Bascarsiji. Parking płatny, zamykany szlabanem. Wydaje mi się, że to było tutaj: https://goo.gl/maps/Z6wo5
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10883
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 04.05.2015 18:28

Co prawda z relacji wiem Greg, że jeździłeś ciekawymi traktami, ale Krzychooo dobrze prawi, przejazd Pivą i Durmitorem to takie must see z tamtych terenów
BraveSirRobin
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 682
Dołączył(a): 13.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) BraveSirRobin » 04.05.2015 19:03

GREG_G napisał(a):Czy znajdę w pobliżu Carsiji i innych ciekawych miejsc jakiś parking? Najlepiej strzeżony :)


Na mapie parking to te duże P powyżej ulicy M.M.Bašeskije, strzeżony, kilkupoziomowy.
Sarajevo - center - all streets v4 (1).JPG

vlcsnap-2014-10-02-20h59m44s141.jpg
Żółty budynek w prawym, górnym rogu

vlcsnap-2014-10-02-21h00m13s162.jpg
Tam skąd wyjeżdża samochód


A więcej tutaj balkanska-podroz-przez-historie-t46909.html
Pozdrawiam
krzysiek bb
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 117
Dołączył(a): 23.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) krzysiek bb » 04.05.2015 19:06

Kolor wody w Jeziorze Pivskim to jest to! No i przejście graniczne BiH/Czarnogóra na pewno zostanie w głowie. Polecam trasę. Poza tym sam Durmitor jest bardzo fajny, mimo tego, że Zabljak, czyli baza wypadowa to raczej brzydka mieścinka.
Co parkingów w Sarajewie to chyba jednak strzeżony jest dobrym wyborem. Ja miałem taką przygodę - prawa tylna rozbita
Obrazek
GREG_G
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 20.12.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) GREG_G » 05.05.2015 06:49

BraveSirRobin napisał(a):
GREG_G napisał(a):Czy znajdę w pobliżu Carsiji i innych ciekawych miejsc jakiś parking? Najlepiej strzeżony :)


Na mapie parking to te duże P powyżej ulicy M.M.Bašeskije, strzeżony, kilkupoziomowy.
Sarajevo - center - all streets v4 (1).JPG

vlcsnap-2014-10-02-20h59m44s141.jpg

vlcsnap-2014-10-02-21h00m13s162.jpg


A więcej tutaj balkanska-podroz-przez-historie-t46909.html
Pozdrawiam


Super dzięki!
Poprzednia strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Do Sarajewa ze Śląska - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone