Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Do Czarnogóry przez Bośnię czy Serbię

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
reebock
Turysta
Posty: 10
Dołączył(a): 22.06.2011
Do Czarnogóry przez Bośnię czy Serbię

Nieprzeczytany postnapisał(a) reebock » 05.04.2012 14:13

Jeżeli taki temat się pojawił to przepraszam. Po 3 - krotnej urlopie w CRO postanowiliśmy wybrać się do Czarnogóry. Na forum nie znalazłem odpowiedzi, która trasa jest lepsza: przez BiH czy przez Serbię. Po drodze planujemy oczywiście nocleg gdzieś w połowie. Byłbym wdzięczny za wszelkie opinie i rady. Wyjeżdżamy z półn. - wschodniej Polski przez m.inn. Rzeszów, Barwinek. Prosiłbym również o namiary na kwatery na jednorazowy nocleg.
Miken77
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 228
Dołączył(a): 08.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Miken77 » 05.04.2012 14:43

reebock napisał(a):Jeżeli taki temat się pojawił to przepraszam. Po 3 - krotnej urlopie w CRO postanowiliśmy wybrać się do Czarnogóry. Na forum nie znalazłem odpowiedzi, która trasa jest lepsza: przez BiH czy przez Serbię. Po drodze planujemy oczywiście nocleg gdzieś w połowie. Byłbym wdzięczny za wszelkie opinie i rady. Wyjeżdżamy z półn. - wschodniej Polski przez m.inn. Rzeszów, Barwinek. Prosiłbym również o namiary na kwatery na jednorazowy nocleg.


Tak na chłodno bez analizy, nasuwa mi się pytanie. Nie prościej przez Chorwację, autostradą aż do Vrgoraca?
armar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 764
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) armar » 05.04.2012 15:23

Był niedawno watek na ten temat .

W tamtym roku jechałem w tamtą stronę przez Serbię bo zatrzymałem sie na parę dni w górach Dumitor ( Żabljak) .
Trasa do Belgradu spokojna , luzik , od Budapesztu zero ruchu .
Od Belgradu wlokłem się , wąska jezdnia spory ruch .

Od Żabljaka do morza bardzo malownicza trasa .

Z powrotem wracałem przez Bośnię , ale trasa przez Trebinje , Mostar, Tuzlę , a potem Osijek, Budapeszt itd.
Nocleg nad jeziorem Jablanickim .

Trasa przez Bośnię tez ciekawa , od Mostaru spory ruch .
najszybciej ale i najdrożej i baaardzo monotonie to chyba jednak autostradami przez Chorwacje , tylko że ja samą jazdę traktuję jako wczasy , zawsze mam parę dni zapasu żeby ewentualnie pozwiedzać sobie coś ciekawego czy stanąć w miejscu które mnie zaciekawi . :wink:
mirass
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 194
Dołączył(a): 22.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirass » 06.04.2012 09:54

Witam!
W tamtym roku byłem tydzień na Korculi i tydzień w Czarnogórze.W tamtą stronę jechaliśmy standardowo przez Chorwację a wracaliśmy przez Bośnię tzn.Nicsic-Pluzine-Zenica-Doboj-Samac-Osijec-Budapeszt itd droga z pięknymi widokami lecz powolna ale warto.Jedynie przejście MNE-BiH w miejscowości Scjepan Pole jest cudaczne a dlaczego? zobacz sobie cały przejazd tą drogą ale bez obaw spoko można przejechać o noclegach nic nie mogę powiedzieć ponieważ przejechałem tą trasę na raz--pozdrowienia
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 06.04.2012 11:18

"Welcome to the Republic of Srpska" 8O 8O

A zachód nadal się upiera, że Bośnia i Hercegowina to normalny zjednoczony kraj, gdzie ludzie żyją w pokoju. Chyba muszę się tam jak najszybciej wybrać na konkretne zwiedzanie, dopóki jest względny spokój...
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.04.2012 11:25

Raul73 napisał(a):"Welcome to the Republic of Srpska" 8O 8O

A zachód nadal się upiera, że Bośnia i Hercegowina to normalny zjednoczony kraj, gdzie ludzie żyją w pokoju. Chyba muszę się tam jak najszybciej wybrać na konkretne zwiedzanie, dopóki jest względny spokój...

Pojedź sobie do Trebinje gdzie cała okolica jest wyludniona a w samym mieście powiewają serbskie flagi. Można się tam poczuć nieomalże jak na przedmieściach Belgradu...

To chyba taka demonstracja w przeciwwadze dla chorwackich flag w okolicach Mostaru, Medjugorje...

Pamiętam jak w 2005 jechałem przez te okolice i jakież było moje zaskoczenie, kiedy kilkanaście km za granicą, po normalnej kontroli paszportów, ZK i bagażnika, nagle na drodze pojawił się patrol i procedura się powtórzyła.... jak się okazało wjechaliśmy właśnie do Republiki Serbskiej w BIH.
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 06.04.2012 12:05

kulka53 napisał(a):Pojedź sobie do Trebinje gdzie cała okolica jest wyludniona a w samym mieście powiewają serbskie flagi. Można się tam poczuć nieomalże jak na przedmieściach Belgradu...


Jakbyś zgadł :!: :!: :!:

Właśnie układam sobie plan wyjazdu na przyszły rok (już, a co :lol: ). A plan mam ambitny, bo chcę najpierw zwiedzić Vukovar, potem Srebrenicę, a potem zjechać do Dubrovnika właśnie przez Gorazdze, Brod i m. in. Trebinje. Po twoich opisach zapowiada się coraz ciekawiej :D :D
armar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 764
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) armar » 06.04.2012 12:16

Za Trebinje jest porządne zmodernizowane przejście drogowe na granicy z Czarnogórą , a odcinek Stolac-Trebinje bardzo słabo zaludniony .

Od ww. wspomnianego przejścia można zjechać nad Zatokę Kotorską ( przed HercegNovi patrząc od strony Kotoru ) nowiutką drogą będącą składową drogi z nad morza do Żabljaka ( w całości oddana w tamtym roku bodajże ) .

W tej chwili właśnie z tej drogi jest najpiękniejszy widok na zatoke :D ( nie licząc widoku z góry nad Risanem który kiedyś nieopatrznie zaliczyłem , ale tam zjazd nad morze był dosyć ekstremalny )
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.04.2012 12:38

Raul73 napisał(a):Właśnie układam sobie plan wyjazdu na przyszły rok (już, a co :lol: ). A plan mam ambitny, bo chcę najpierw zwiedzić Vukovar, potem Srebrenicę, a potem zjechać do Dubrovnika właśnie przez Gorazdze, Brod i m. in. Trebinje. Po twoich opisach zapowiada się coraz ciekawiej :D :D

:D
Może jeszcze w tym udałoby się coś zaliczyć :cool:

Trasę o której piszesz bardzo lubię. Tzn odcinek od Focy aż do Jadranu, wyżej jeździłem na Sarajevo. W każdym razie, droga jest raczej pusta, choć w początkowej części wąska i kręta. Za Tjentiste zaczyna się PN Sutjeska, całkiem ładnie się tamtędy jedzie z tym że budują tam jakiś wiadukt i trzeba kawałek nadrabiać takim wąskim i krętym kawałkiem przez góry i lasy. Najwyższy punkt trasy to przełęcz Czemerno, 2 lata temu zrobiliśmy sobie mały "skok w bok" , szutrówką w Zelengorę nad Orlovacko Jezero... dałem radę ale bez auta z wysokim prześwitem nie polecam :roll: . Za to tereny i widoki rewelacyjne... w ogóle Bośnia jest najpiękniejsza poza głównymi drogami, chociaż i z nich co nieco widać. Za Gacko krajobraz jest już bardziej śródziemnomorski i płaski, tereny kompletnie wyludnione, droga dobra i pusta.
Polecam :idea:
szakal36
Croentuzjasta
Posty: 212
Dołączył(a): 23.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) szakal36 » 06.04.2012 12:58

Pozwólcie, że zadam pytanie z innej beczki. Jadę do Czarnogóry przez Chorwację. Szukam jednego noclegu dla trzech osób w okolicach Dubrownika, może być nieco wcześniej. Najlepiej jakiś motel czy coś podobnego. Macie może namiary?
reebock
Turysta
Posty: 10
Dołączył(a): 22.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) reebock » 06.04.2012 14:05

Miken77 napisał(a):
reebock napisał(a):Jeżeli taki temat się pojawił to przepraszam. Po 3 - krotnej urlopie w CRO postanowiliśmy wybrać się do Czarnogóry. Na forum nie znalazłem odpowiedzi, która trasa jest lepsza: przez BiH czy przez Serbię. Po drodze planujemy oczywiście nocleg gdzieś w połowie. Byłbym wdzięczny za wszelkie opinie i rady. Wyjeżdżamy z półn. - wschodniej Polski przez m.inn. Rzeszów, Barwinek. Prosiłbym również o namiary na kwatery na jednorazowy nocleg.


Tak na chłodno bez analizy, nasuwa mi się pytanie. Nie prościej przez Chorwację, autostradą aż do Vrgoraca?


Pewnie że prościej. Lecz chcielibyśmy poznać również inne okolice, dlatego moje pytanie o sugerowaną trasę.
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 06.04.2012 17:31

kulka53 napisał(a):
Może jeszcze w tym udałoby się coś zaliczyć :cool:



W tym roku nie da rady, bo już jest w planach Baska na Krku - w dużej mierze przez ograniczony budżet :cry: A w przyszłym roku planowana jest zmiana auta na diesla (stąd ten ograniczony budżet), a wiadomo, że na bośniackie góry to dużo lepsze niż LPG. A po trzecie mam plan zwiedzić miejsca związane z ostatnią wojną: Vukovar, Ovcara, Srebrenica, Sarajevo, Mostar (to już akurat zaliczone, ale powtórka nie zaszkodzi) - no i chciałbym to zrobić na jednym wyjeździe. A muszę się pospieszyć, bo kolejna wojna w Bośni jest raczej pewna - pytanie tylko kiedy i na jaką skalę.

Chętnie poczytam twoją relację z tamtych rejonów, ale to chyba już po świętach, bo 239 stron to chwilę zejdzie :D :D
reebock
Turysta
Posty: 10
Dołączył(a): 22.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) reebock » 06.04.2012 18:25

A czy ktoś poleci jakiś nocleg w okolicach Novi Sad
K2
Croentuzjasta
Posty: 217
Dołączył(a): 30.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) K2 » 06.04.2012 19:51

Raul73 napisał(a): A muszę się pospieszyć, bo kolejna wojna w Bośni jest raczej pewna - pytanie tylko kiedy i na jaką skalę.


Hej, według mnie akurat z tego powodu pośpiech nie jest konieczny.

Pzdr
Krzysiek
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 06.04.2012 23:35

K2 napisał(a):
Raul73 napisał(a): A muszę się pospieszyć, bo kolejna wojna w Bośni jest raczej pewna - pytanie tylko kiedy i na jaką skalę.


Hej, według mnie akurat z tego powodu pośpiech nie jest konieczny.

Pzdr
Krzysiek


Obyś miał rację, ja jednak obawiam się znów najgorszego.

Wczoraj była 20 rocznica odłączenia BiH od Jugosławii. W całej Bośni i Hercegowinie (w Sarajewie oczywiście też) odbyły się większe czy mniejsze uroczystości. A w Republice Serbskiej cisza...
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Do Czarnogóry przez Bośnię czy Serbię
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone