Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Do Chorwacji przez Serbię, Grecję, Albanię....prosba o radę

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
ewa.krakuska
Croentuzjasta
Posty: 378
Dołączył(a): 06.07.2010
Re: Do Chorwacji przez Serbię, Grecję, Albanię....prosba o r

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewa.krakuska » 28.12.2016 11:35

Bogdan,

wyczytałam, że szukałeś noclegu z " moczeniem d.... " :) na południu Węgier lub północy Serbii, znalazłeś ?
Możesz coś polecić?

Będę chciała wyjechać w tygodniu ale jak to wyjdzie, tego jeszcze nie wiem.

Z pewnością wybiorę polecane przez Ciebie przejścia, bo stanie na granicy, nie jest tym, co lubię najbardziej ;).
pavvelK
Turysta
Posty: 12
Dołączył(a): 01.04.2014
Re: Do Chorwacji przez Serbię, Grecję, Albanię....prosba o r

Nieprzeczytany postnapisał(a) pavvelK » 28.12.2016 14:19

Jeżeli chodzi o Albanię to nie byłem, ale zamierzam (tylko jak poprzednik nie mam zgody reszty wycieczki). I już od roku zaczytuję się w albaniaforum. Polecam, można się sporo dowiedzieć i przekonać do tego kraju. Zresztą obawiam się, że to już ostatni dzwonek, żeby zobaczyć ją w tym stanie, komercja i tam nadciąga.
Użytkownik usunięty
Re: Do Chorwacji przez Serbię, Grecję, Albanię....prosba o r

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 28.12.2016 20:26

Z pewnością wybiorę polecane przez Ciebie przejścia, bo stanie na granicy, nie jest tym, co lubię najbardziej ;).[/quote]
a z przejściami to loteria.w tym roku w niedzielę tam koło 13-tej to było na bieżaco a na tygodniu skręciłem na Baćki i miałem niezlego stresa bo od 17-tej to ledwo zdazylem,bo zamykają o 19-tej.
Za to jak wróciłem autostradę to drugi raz mijałem samochody,które pojechały na główne.Czyli były szybciej.Za to zmarnowałem masę czasu na bramkach w serbii.

Trzeba zrobić zapas i tyle.Bo jak nie jedno to drugie.

Tak czytam Twój plan i myślę,że musisz nakreślić ,jak chcesz pojechac,bo jak dla mnie to lepiej z Grecji przez Albanię niż wracać do Serbii i przez góry ciągnąc do Chorwacji.
Jeżeli chodzi o Albanię to nie byłem, ale zamierzam (tylko jak poprzednik nie mam zgody reszty wycieczki). I już od roku zaczytuję się w albaniaforum. Polecam, można się sporo dowiedzieć i przekonać do tego kraju. Zresztą obawiam się, że to już ostatni dzwonek, żeby zobaczyć ją w tym stanie, komercja i tam nadciąga.


A to polecam naprawdę.Naprawdę fajny kraj.Tylko jak jechać to na południe ,poniżej Vlore.
Jak pojadą to sie zachwycą.
ewa.krakuska
Croentuzjasta
Posty: 378
Dołączył(a): 06.07.2010
Re: Do Chorwacji przez Serbię, Grecję, Albanię....prosba o r

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewa.krakuska » 28.12.2016 21:15

Pierwotny plan to przejazd do Grecji z zwiedzaniem po drodze, kilka dni nad morzem a potem powrót przez Albanię ( z zatrzymaniem się choćby na 2 dni na plażowanie) do Chorwacji.

Wiem na pewno, że pojadę przez Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię ( tu kilka dni zostaję) potem Grecja i powrót przez Hr.

Ponieważ Albania dla niektórych ( i dla mnie ) jest nieoczywista, zaproponowano mi powrót do Hr z ominięciem Albanii ( który rozważam).

Coraz bardziej jednak przekonuję się do jazdy wzdłuż albańskiego wybrzeża.
Bodek1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 266
Dołączył(a): 23.05.2009
Re: Do Chorwacji przez Serbię, Grecję, Albanię....prosba o r

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bodek1 » 28.12.2016 23:57

Coś się krystalizuje :D
Z tą Albanią, to pisałem tak dlatego ,że jeśli pojedziecie tylko w takim składzie jak pisałaś , to moim zdaniem troszeczkę zbyt duże ryzyko , niepotrzebne na pierwszy raz.
Tyle miejsc ciekawych po drodze, że będziesz chciała powtórzyć tą wycieczkę.
Niedosyt powoduje ,że mamy znowu apetyt, Bałkany to delikates i narkotyk jednocześnie
Przyjemności dozujmy powoli.
Baseny Węgierskie to wytchnienie w drodze, woda ciepła od 19-38 st.C , zjeżdżalnie , sauny, ceny na wejście zdecydowanie niższe niż na nasze krajowe , dobre jedzenie , latem sporo korzystających , zwłaszcza w weekendy.
Miejscowi ,Serbowie ,nawet autokary rumuńskie spotykałem.
Da się zrelaksować, ludzie biwakują nawet na trawnikach.
Niektóre otwarte do 22ej , inne nawet z dodatkowo od 19-24.
W każdej miejscowości praktycznie są.
Zwróć uwagę na Kiskunmajsa ( korzystałem gdy później dojeżdżałem na pd.Węgier )a przede wszystkim na Morahalom bliżej granicy .
Po stronie Serbskiej mniejszy urodzaj na baseny z atrakcjami, nie sprawdzałem osobiście.
Zależało mi , bo dalej bym dojechał na postój, już poza UE a bliżej Hellady.
Ciekawe miasta przy granicy po stronie serbskiej to Palić, Subotica.
Jeśli chciałabyś namiary na to chyba na priv , bo tu na F. się chyba nic nie zmieniło :D
Co trasy planowałem na ten rok jazdę właśnie inną niż zwykle (dojazd z Pl - Harkany[Hu]-Donji Miholijac[Hr]- Nasice[Hr]- Slavonski Brod-Płuźine [MN]-Żablijak do Albanii i dalej na Peloponez.
Wyjazd opóźnił się o dwa dni i trzeba było jechać szybszą standardową.
Co się odwlecze...
Może ktoś pojedzie i da znać. :D
ewa.krakuska
Croentuzjasta
Posty: 378
Dołączył(a): 06.07.2010
Re: Do Chorwacji przez Serbię, Grecję, Albanię....prosba o r

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewa.krakuska » 29.12.2016 08:26

Bogdan, jesli możesz przyślij mi na priv namair węgierski. Wiem, że to lenistwo bo pewnie wystarczy wpisać w google ale jeśli wyslesz będę mieć podane na tacy :).

Nie wiem dlaczego zawsze do Węgier podchodzę jak pies do jeża. Tym razem obiecałam młodszemu uczestnikowi wycieczki, że zatrzymamy się. Dla mnie to trochę zbyt wczesnie na nocleg. Chciałam gdzieś za Belgradem ale obiecałam nie spieszyć się więc zatrzymujemy się na basenach.

Drugim przystankiem będzie chyba Skopje( 2 dni). Pomyślałam że tym razem odpuszczam zwiedzanie Serbii, w zamian za to dłużej zostaniemy w Macedonii, żeby zobaczyć Skopje, Ohrid, St Naum, kanion .

Proszę, napisz co budzi Twoje obawy w Albanii ? Może ja zbyt naiwna jestem? Ja bałam się szutrowych dróg ale na street view nie widzę głownych dróg w fatalnym stanie ( może źle patrzę). Wiele osob jezdzacych do tego kraju podkreśla serdeczność Albańczyków i nie natknęłam się na historie budzące strach.

Co do miłości do Bałkanów to mnie już dopadła w 1999 roku. Niestety poza Chorwacją, Bośnią i Czarnogórą ( na chwilę) nie znam innych krajów. Jeździłam przez Bośnię , tuż po wojnie, gdzie strach było zatrzymać się przy drodze aby nie natknąć się na miny. Pierwszy przejazd przez ten kraj ( dziś oznaczony jako droga R 408) to było wyzwanie, którego nie zapomnę. Dziś to normalny kraj. W tym roku pojechałam na wycieczkę do Mjedzugorie i Mostaru ( będąc na wakacjach w Srimie) i nie mogłam uwierzyć że autostrada jest prawie do samego Mjedzugorie. Wiem, że akurat te miejscowości nie odzwierciedlają prawdziwej Bośni ale w poprzednich latach byłam także w innych rejonach i zauważam zmiany na lepsze. Zresztą w czasach "przed autostradowych" w Hr , przejazd drogą nr 1 nie napawał optymizmem ( oprócz cudownych krajobrazów).
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Do Chorwacji przez Serbię, Grecję, Albanię....prosba o r

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 29.12.2016 09:44

ewa.krakuska napisał(a):Trochę mnie martwi auto i problem z wykupieniem assistance na Europę ( będzie mieć 14 lat w 2017 roku). Na pewno będzie mieć gruntowny przegląd ale mam świadomość że czasem zdarzają się nieprzewidziane sytuacje ( mam już w tym doświadczenie ;) ). Jeżdżąc do Cro, czuję się jak w domu, więc brak ubezpieczenia ( w ub roku nie udało mi się kupić) nie stanowi większego problemu ale do obcych krajów muszę takie mieć.


Z tym ubezpieczeniem możesz mieć dalej problem jak wertuję wątek o asistance.....

ewa.krakuska napisał(a):
Bodek1 napisał(a):na pierwszy raz to Chalkidiki , jej środkowy palec czyli Sithonia, bo:

Myslalam o zatrzymaniu się na zachodnim wybrzeżu Grecji ale rozważę Sithonię a po drodze moze odwiedzę Saloniki ?

Sama byłam w tym roku na Sithoni w Sarti (pierwszy raz w Gr) - idealne na plażowanie i odpoczynek. Saloniki możesz w drodze do Meteorów - my zrobiliśmy sobie 2h spacer w drodze powrotnej (relację właśnie sobie przygotowuję). Jeśli byś zaplanowała 4 h to zobaczysz co najważniejsze i coś przekąsicie.

Bodek1 napisał(a):Zaplanuj wyjazd w tygodniu, jeśli niestety wypadnie sobota to klops ,może ....tylko klopsik .

Koniecznie!!! My odbiiśmy na Tompa i o 5 rano 1 auto przed nami, ale była już sobota popołudniu jak byliśmy na granicy serbsko-maced i niestety 1,5h w kolejce, w upalne i pod rażącym słońcem..... Koniecznie odwiedźcie Skopje - np. nocleg tu.
ewa.krakuska
Croentuzjasta
Posty: 378
Dołączył(a): 06.07.2010
Re: Do Chorwacji przez Serbię, Grecję, Albanię....prosba o r

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewa.krakuska » 29.12.2016 10:02

Ubezpieczenie.... , to głównie spędza mi sen z powiek. Zmiana auta nie wchodzi w grę. Nie wiem jak to rozwiązać.

Rozważam Shitonię ale jeśli będę jechać z Ohrid do Grecji a potem w górę przez Albanię to do Sarti trochę nie po drodze. Dlatego myślę o zachodnim wybrzeżu. Ale planów konkretnych na Grecję jeszcze nie mam więc cenię sobie Wasze podpowiedzi.

Mam świadomość jak to bywa na granicach. Niestety jestem pracownikiem i termin urlopu nie zależy tylko ode mnie.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Do Chorwacji przez Serbię, Grecję, Albanię....prosba o r

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 29.12.2016 12:23

ewa.krakuska napisał(a):Rozważam Shitonię ale jeśli będę jechać z Ohrid do Grecji a potem w górę przez Albanię to do Sarti trochę nie po drodze. Dlatego myślę o zachodnim wybrzeżu.

Zachodnie wybrzeże czyli myślisz o Epirze? (okolice Sivota i Parga?) czy niżej? To wtedy Salonik nie odwiedzić, a Meteory logiczniej w drodze nad morze.

ewa.krakuska napisał(a):Mam świadomość jak to bywa na granicach. Niestety jestem pracownikiem i termin urlopu nie zależy tylko ode mnie.
To tak jak ja :D Ale po doświadczeniach już wiem, że wyjazd koniecznie w śr wieczór, aby w czw przekroczyć granicę serbsko-mac i następnego dnia wjechać z rana do Grecji.
mkbojarczuk
Odkrywca
Posty: 113
Dołączył(a): 02.05.2015
Re: Do Chorwacji przez Serbię, Grecję, Albanię....prosba o r

Nieprzeczytany postnapisał(a) mkbojarczuk » 29.12.2016 23:33

[quote="ewa.krakuska"]Ubezpieczenie.... , to głównie spędza mi sen z powiek. Zmiana auta nie wchodzi w grę. Nie wiem jak to rozwiązać.
http://ksiegarnia.produktyfinansowe.pl/ ... ?source=lt


to jest link do programu bankiera.Sprzedaja assistance razem z turystycznym.Poczytaj OWU.Z tego co przeczytałem nie pytaja o wiek samochodu .Holowanie ma limit 500 euro.Gdzieś w razie czego dotrzesz.
kmusial
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 364
Dołączył(a): 19.01.2008
Re: Do Chorwacji przez Serbię, Grecję, Albanię....prosba o r

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmusial » 30.12.2016 10:20

Jechałem w tym roku z Ohrydu do Ksamil w Albanii, fakt że drogi przez interior są dziurawe, ale jadąc bez szarżowania spokojnie przejedziesz. Po drodze warto wstąpić do Beratu i obowiązkowo do Gjiokastry. Później do Grecji, jedna z opcji może być promem w Butrinie, tam przed wjazdem na prom stara twierdza, warta zwiedzenia.
Po przeprawie kilka kilometrów szutrówki, ale samochody które tam jechały spokojnie dały radę. Na granicy z Grecją szybko i bezproblemowo. Nigdzie w Albanii nie spotkałem się z niechęcią i wszędzie czułem się bezpiecznie. Po drodze jest bardzo dużo stacji benzynowych, sporo policji, ale w większości kontrolują miejscowych. Do turystów się nie czepiają. Poza tym w Albanii jest tanio i jedzenie jest smaczne. Polecam. Możesz też wjechać do Grecji z Macedonii, ale szkoda by było nie zwiedzić Albanii.
Krzysiek
darajawahusz
Globtroter
Posty: 36
Dołączył(a): 08.03.2010
Re: Do Chorwacji przez Serbię, Grecję, Albanię....prosba o r

Nieprzeczytany postnapisał(a) darajawahusz » 30.12.2016 16:27

ewa.krakuska napisał(a):Mam szalony plan. W 2017 roku chcę pojechać do Chorwacji "naokoło" tzn przez Słowację, Węgry, Serbię ( a może Rumunię), Bułgarię, Grecję, Albanię, Czarnogórę. Na koniec podróży planuję odpocząć u naszych przyjaciół w Cro.
Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt że wybieram się sama z 11 córką (w pierwszej połowie lipca).

Od dawna marzę o objazdówkach po Europie i stwierdziłam że dziecko na tyle duże, że można wreszcie realizować marzenia.

Poczytałam trochę relacji z podróży, które utwierdziły mnie w moich planach. Zanim jednak usiądę do konkretnego planowania trasy, noclegów, atrakcji, proszę aby osoby, które jechały przez te państwa napisały o "zagrożeniach" jakie czyhają na niedoinformowanych turystów.

Przyznam, że chyba największe obawy budzi u mnie przejazd przez Albanię.

Bardzo proszę o informacje na co szczególnie powinnam zwrócić uwagę ?

Jeśli w Albanii będziesz się poruszać głównymi drogami to nie masz się czego obawiać . Drogi te są dobrej jakości . Jedynie w południowej części tego kraju mocno kręte ,z dużą ilością serpentyn . Ale widoki za to przednie .Opinie o szalonych albanskich kierowcach sa mocno przesadzone , tak samo jak o kierowcach rumuńskich . Nie twierdzę że jeżdzą zgodnie z przepisami . takie drogowe sytuacje zdażają sie tez i u nas.Na głownych drogach , rondach jest sporo policji .Ale są oni pozytywnie nastawienie do turystów . Ciekawostką jest fakt iż w Albanii opieka medyczna dla turystów jest darmowa :-)
Bodek1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 266
Dołączył(a): 23.05.2009
Re: Do Chorwacji przez Serbię, Grecję, Albanię....prosba o r

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bodek1 » 30.12.2016 17:30

mkbojarczuk napisał(a):
ewa.krakuska napisał(a):Ubezpieczenie.... , to głównie spędza mi sen z powiek. Zmiana auta nie wchodzi w grę. Nie wiem jak to rozwiązać.
http://ksiegarnia.produktyfinansowe.pl/ ... ?source=lt
to jest link do programu bankiera.Sprzedaja assistance razem z turystycznym.Poczytaj OWU.Z tego co przeczytałem nie pytaja o wiek samochodu .Holowanie ma limit 500 euro.Gdzieś w razie czego dotrzesz.


Niestety brak tam Albanii.

Koleżanka darajawahusz pewnie by poleciła do przejrzenia forum albańskie , dorzucę jeszcze http://www.globtroter.pl/forum/watek,23975,czy,warto,wybrac,sie,do,tego,kraju,,albania.html

Sam przejazd głównymi drogami jest spokojniejszy ale gdy się chce coś zobaczyć to już wydaje się być inna para kaloszy.
ewa.krakuska
Croentuzjasta
Posty: 378
Dołączył(a): 06.07.2010
Re: Do Chorwacji przez Serbię, Grecję, Albanię....prosba o r

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewa.krakuska » 01.01.2017 21:45

mkbojarczuk napisał(a):http://ksiegarnia.produktyfinansowe.pl/ ... ?source=lt


to jest link do programu bankiera.Sprzedaja assistance razem z turystycznym.Poczytaj OWU.Z tego co przeczytałem nie pytaja o wiek samochodu .Holowanie ma limit 500 euro.Gdzieś w razie czego dotrzesz.



Dziękuję ! Poczytam o tym assistance.

darajawahusz napisał(a):Jeśli w Albanii będziesz się poruszać głównymi drogami to nie masz się czego obawiać . Drogi te są dobrej jakości . Jedynie w południowej części tego kraju mocno kręte ,z dużą ilością serpentyn . Ale widoki za to przednie .Opinie o szalonych albanskich kierowcach sa mocno przesadzone , tak samo jak o kierowcach rumuńskich . Nie twierdzę że jeżdzą zgodnie z przepisami . takie drogowe sytuacje zdażają sie tez i u nas.Na głownych drogach , rondach jest sporo policji .Ale są oni pozytywnie nastawienie do turystów . Ciekawostką jest fakt iż w Albanii opieka medyczna dla turystów jest darmowa :-)


Bardzo pozytywne wieści na temat Albanii :). Na pierwszy raz pewnie nie będę zbyt duzo zwiedzać, zwłaszcza że na pewno połazimy trochę po Macedonii. Myslałam aby Albanię ograniczyć do wybrzeza i posiedziec tam 1-2 noce i pojechac dalej do Chorwacji
kmusial napisał(a):Jechałem w tym roku z Ohrydu do Ksamil w Albanii, fakt że drogi przez interior są dziurawe, ale jadąc bez szarżowania spokojnie przejedziesz. Po drodze warto wstąpić do Beratu i obowiązkowo do Gjiokastry. Później do Grecji, jedna z opcji może być promem w Butrinie, tam przed wjazdem na prom stara twierdza, warta zwiedzenia.
Po przeprawie kilka kilometrów szutrówki, ale samochody które tam jechały spokojnie dały radę. Na granicy z Grecją szybko i bezproblemowo. Nigdzie w Albanii nie spotkałem się z niechęcią i wszędzie czułem się bezpiecznie. Po drodze jest bardzo dużo stacji benzynowych, sporo policji, ale w większości kontrolują miejscowych. Do turystów się nie czepiają. Poza tym w Albanii jest tanio i jedzenie jest smaczne. Polecam. Możesz też wjechać do Grecji z Macedonii, ale szkoda by było nie zwiedzić Albanii.
Krzysiek

Kolejna wypowiedź na tak, dla moich planów.

Serdecznie dziękuję !
viltob08
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 09.05.2011
Re: Do Chorwacji przez Serbię, Grecję, Albanię....prosba o r

Nieprzeczytany postnapisał(a) viltob08 » 05.01.2017 12:43

ewa.krakuska napisał(a):Ubezpieczenie.... , to głównie spędza mi sen z powiek. Zmiana auta nie wchodzi w grę. Nie wiem jak to rozwiązać.

Rozważam Shitonię ale jeśli będę jechać z Ohrid do Grecji a potem w górę przez Albanię to do Sarti trochę nie po drodze. Dlatego myślę o zachodnim wybrzeżu. Ale planów konkretnych na Grecję jeszcze nie mam więc cenię sobie Wasze podpowiedzi.

Mam świadomość jak to bywa na granicach. Niestety jestem pracownikiem i termin urlopu nie zależy tylko ode mnie.


Mieliśmy podobną sytuację. Wykupiłam oc+ac w link4 przez interenet. Oni ubezpieczają takie stare auta :-)

Jeśli chcesz jechac do Albanii, to polecam Epir, my byliśmy w Rizie, może niewiele do zobaczenia, ale Meteory po drodze i coś tam zawsze się znajdzie. Możesz poczytać o naszej podróży w wątku:
dwa-kroki-do-raju-czyli-grecja-t46225.html?hilit=dwa%20kroki%20do%20raju

W zeszłym roku w drodze do Ohrydu dodatkowo zwiedziliśmy Debar z Monastyrem Bigorskim. Polecam :-)
:papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi

cron
Do Chorwacji przez Serbię, Grecję, Albanię....prosba o radę - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone