Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

DO Chorwacji czy NA Chorwację?...

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 27.05.2007 11:11

o, wstyd..oczywiście "zjadłam ptaszka"... czyli powinno było być "š" (przede wszystkim!) i "s' "... :oops:

ALE z tego "s" nie tak do końca się wycofuje...ponieważ...

W alternacjach (obocznościach) przy odmianie rzeczowników jednak widać to twarde "s" ponoć we wszytkich grupach języków słowiańskich, poza grupą zachodnią (polski, czeski, słowacki, kaszubski plus wymarłe z tej grupy)

przykłady:

grupa południowosłowiańska

chorwacki (sibilarizacija)
svrha - svrsi
snaha - snasi

serbski (sibilarizacija)
monarh - monarsi

grupa wschodniosłowiańska

białoruski (przepraszam, że nie cyrylicą...)
epoha - epose
skruha - skruse

ukraiński (przepraszam, że nie cyrylicą...)
muha - musi

Pytanie teraz jak to wygląda w zapisie fonetycznym. Co do przykładów w języku serbskim i chorwackim jestem pewna, że to twarde "s", ponieważ w obu tych językach "i" nie pełni funkcji zmiękczających; a pojęcia "sibilarizacija" używa się wymiennie z pojęciem II palatalizacji

W każdym razie dla mnie te "przejścia" czy alternacje to też wynik palatalizacji; ale być może to już nadinterpretacja...
Scs nigdy był moją najmocniejszą stroną i może dlatego robiłam specjalizację z literatury...

Pozdrawiam
platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 27.05.2007 21:11

jacirg
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 171
Dołączył(a): 29.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacirg » 21.06.2007 10:34

Janusz Bajcer napisał(a):
adam11 napisał(a):marcjan napisał(a):
Witam!
Zamierzam we wrześniu wybrać się na Chorwację (...)


Boże! Zlitujcie się!! NA Chorwację?!

no i po co to : | każdy pisze jak chce :) może dziwnie brzmi ;P ale tak marcjan napisal :) i ok :) " u mnie też ludzie mowia jadę na Poznań :)) hehe ;) i jakoś ;P igornuje ;P to :) ;] więc ;P nie zwracajcie uwagi na takie kwestie droga martito :)) ;] ale w koncu kobiety eheh :)


Drogi Adasiu (adam11) - choć chyba powinno być "adam17" :wink:
Pisać na forum należy poprawnie - a nie "każdy pisze jak chce".
-tam gdzie trzeba należy stosować duże litery (np. imiona, nazwiska, nazwy państw, miast)
-starać się przestrzegać zasad ortografii (nic trudnego mając np. "worda" ,jest tam opcja, która wężykiem podkreśli na czerwono "byki"
albo taki korektor tekstów: http://www.korektor.net/slownik.html
-stosować interpunkcję, polskie znaki z klawiatury, szczególnie w dłuższych tekstach - o wiele łatwiej i przyjemniej się wtedy czyta)
(tu jest przykład: forum/viewtopic.php?t=15291&postdays=0&postorder=asc&start=45 :lol: )
a tu masz coś o akcji "bykom stop" w internecie (warto przeczytać i stosować)
http://www.bykom-stop.avx.pl/jakpisac.html

Ps. Ja zawsze jeździłem do Chorwacji :lol: a nie na Chorwację :evil:
Nowicjuszowi radzę jechać do Chorwacji, bo to fajny kraj na spędzenie wakacji :lol:
Poprzednie dwa posty mało czytelne
"piotrulex" jak zwykle niepoprawny i "maci wode" :wink: (zamiast "nie mąci się woda, bo nie ma piachu) :wink: ) choć radzi dobrze i nie mąci :lol:
"kuczi74" podobnie jak "piotrulex" altu nie stosuje :wink: i coś o Makarskiej truje :lol:
(we wrześniu już tam można jechać -mniej ludzi :lol: )


... krótko ... popieram Janusza ... i pozdrawiam wszystkich ...
:)
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3842
Dołączył(a): 04.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 08.07.2007 22:10

Z całą pewnością do Chorwacji, i na pewno nie na Chorwcję... Pozdrawiam wszystkich , i myślę, że kończę temat...
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 14.04.2008 19:34

Fajny temat,szkoda ze sie skonczyl. Moge napisac jeszcze,ze u nas na pomorzu mowimy, ze jedziemy na Hel ,mimo ze poprawnie powinno sie powiedziec.....jade do Helu. Wynika to zapewne z tego,ze jedziemy NA polwysep helski a nie DO polwyspu helskiego.
Jesli chodzi o Chorwacje, to zdecydowanie opowiadam sie za wersja "DO CHORWACJI".
Pozdrav.
paolooo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 449
Dołączył(a): 29.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) paolooo » 15.04.2008 08:43

ostatnio ktoś w tv TŁUMACZYŁ,,,,,że "na Hel" to na półwysep....a "do Helu" to do miasta Hel.........a w CRO czy na CRO......i tak i tak jest tam super
Artur68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 671
Dołączył(a): 14.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Artur68 » 28.05.2008 06:27

Hej skoro jest już pewne ,że wszyscy jeździmy do Chorwacji , to może tak z ciekawości i dla zabawy zrobimy listę krajów gdzie jedziemy "na" - oprócz wysp - chociaż tu też nie ma reguły , bo jedziemy ( płyniemy , lecimy )
na Maltę i np. do Irlandii
Moje typy na "na" to
na Węgry
na Słowację
na Ukrainę
Artur68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 671
Dołączył(a): 14.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Artur68 » 28.05.2008 06:30

Jeszcze dodam
na Litwę
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.05.2008 07:13

Wg mnie jeszcze jeździmy

na Łotwę
na Białoruś

:D
Artur68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 671
Dołączył(a): 14.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Artur68 » 28.05.2008 11:51

Masz rację , hmm dlaczego blok wschodni jest na "na" ? :wink:
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 28.05.2008 19:22

Bo blok wschodni jest NA wschód od edenu. :lol:
ynka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1655
Dołączył(a): 17.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) ynka » 17.06.2008 15:43

Artur68 napisał(a):Masz rację , hmm dlaczego blok wschodni jest na "na" ? :wink:

...na Rosje :?: Hmmm 8O
Artur68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 671
Dołączył(a): 14.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Artur68 » 17.06.2008 15:52

Hej Ynka - Rosja musi być zawsze inna :wink: , ale masz rację zdecydowanie "do".
ynka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1655
Dołączył(a): 17.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) ynka » 20.06.2008 12:05

No właśnie :lol:
Ale można pojechać в Россию :wink:
ynka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1655
Dołączył(a): 17.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) ynka » 20.06.2008 12:08

oj! jej!
nie przechodzi cyrlica 8O .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
DO Chorwacji czy NA Chorwację?... - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone