Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

DO Chorwacji czy NA Chorwację?...

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
grzesiek-swidnica
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 191
Dołączył(a): 08.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) grzesiek-swidnica » 28.07.2016 10:20

Obrazek
fabio007
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 245
Dołączył(a): 31.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) fabio007 » 28.07.2016 11:52

betty842 napisał(a):fabio007
Jeśli twoim zdaniem mój link był nie na temat a proponowanie podróży samochodem kiedy pytanie dotyczy czasu przejazdu autokarem jest na temat, to sorry ale nie widzę sensu dalszej dyskusji z tobą.Poza tym czytanie ze zrozumieniem się kłania.Wiele razy pisałam,że wiem,że forma DO Chorwacji jest poprawna ale denerwuje mnie sam fakt czepiania się osób,które piszą/mówią NA Chorwację sądząc,że ta forma też jest poprawna.Jak już ktoś zauważył w "moim" wątku zostałam poprawiona przez p.Janusza a nadal pisałam NA Chorwację.A dlaczego? Bo myślałam,że użyta przeze mnie forma jest również poprawna (skoro tak wiele osób jej używa). Dopiero później trafiłam na ten wątek i dowiedziałam się,że poprawną formą jest DO Chorwacji. I gdybyś potrafił czytać ze zrozumieniem to byś wiedział,że ja doskonale o tym wiem i nikogo nie przekonuję, że forma NA Chorwację jest poprawna. Tylko denerwuje mnie sam fakt,że jest tyle zamieszania o formę,którą bardzo ale to bardzo wiele osób uważa za poprawną.Można kogoś poprawić owszem,choć moim zdaniem niewiele to da.Ale już głupie jest naśmiewanie się z kogoś kto napisał NA Chorwację (np przez pisanie "Co,robi najazd na Chorwację?" albo "Ja jadę na Polskę").Gdyby jeszcze wcale nie istniała forma NA+państwo a tu ktoś wyskoczy z hasłem, że jedzie na Chorwację to bym wasze rozbawienie/oburzenie zrozumiała. Dobra ja kończę bo nie chce mi się pisać kolejny raz o co mi chodzi bo widzę,że i tak nie zrozumiecie....


Myślałem, że ciąg dalszy już nie nastąpi, ale jednak :)

Zostałem wywołany do tablicy, więc odpowiem:

Nikt tu nikogo nie zmusza do dyskusji z nikim :) To raz.
Zarzucasz mi brak czytania ze zrozumieniem ... Zresztą nie tylko mnie :) No cóż, masz prawo do własnej oceny tak, jak każda inna osoba tutaj, ale kilka fragmentów Twojej wypowiedzi świadczy raczej o tym, że to nie ja i kilka osób jeszcze mamy problem z czytaniem ze zrozumieniem. To dwa.

I rzeczywiście dalsza dyskusja chyba nie ma sensu :) Jak już wcześniej napisałem strasznie upierasz się przy kwestiach, które wiele osób tutaj próbuje Ci spokojnie wyjaśnić, a Ty ich atakujesz. Zresztą Twoja wypowiedź po moim adresem też o tym świadczy.

I to chyba na tyle z mojej strony.
krzysiek bb
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 117
Dołączył(a): 23.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) krzysiek bb » 28.07.2016 12:49

Używanie dwóch form "do" i "na" jest dla mnie bardzo pomocne, bo pozwala mi odróżnić osobę, dla której Chorwacja to coś więcej niż każde inne miejsce do odpoczynku od tej dla której ważne by : ciepło, ładnie i pochwalić się można zagranicznym urlopem.
fabio007
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 245
Dołączył(a): 31.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) fabio007 » 28.07.2016 13:06

krzysiek bb napisał(a):Używanie dwóch form "do" i "na" jest dla mnie bardzo pomocne, bo pozwala mi odróżnić osobę, dla której Chorwacja to coś więcej niż każde inne miejsce do odpoczynku od tej dla której ważne by : ciepło, ładnie i pochwalić się można zagranicznym urlopem.


Dobre :D
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107677
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: Lodówka na kemping - dyskusja o lodówkach kompresorowych

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 09.08.2016 22:58

clen1 napisał(a): Na Chorwację jeżdżę vanem
'
Do Chorwacji jeździsz vanem :idea: :papa:
słoma79
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 29.11.2015
Re: Lodówka na kemping - dyskusja o lodówkach kompresorowych

Nieprzeczytany postnapisał(a) słoma79 » 09.08.2016 23:18

Januszowi bardziej chodziło o miejsce docelowe niż o typ auta :oczko_usmiech:

Jeździmy DO Chorwacji :D
słoma79
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 29.11.2015
Re: Lodówka na kemping - dyskusja o lodówkach kompresorowych

Nieprzeczytany postnapisał(a) słoma79 » 09.08.2016 23:24

Chodzi o to, że napisałeś, że jeździsz NA Chorwację, a jedziesz DO Chorwacji 8)
clen1
Podróżnik
Posty: 18
Dołączył(a): 28.08.2013
Re: Lodówka na kemping - dyskusja o lodówkach kompresorowych

Nieprzeczytany postnapisał(a) clen1 » 09.08.2016 23:30

Mea culpa
DO Chorwacji :oops:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107677
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: Lodówka na kemping - dyskusja o lodówkach kompresorowych

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 09.08.2016 23:31

clen1 napisał(a):Mea culpa
DO Chorwacji :oops:

No :wink: wreszcie zakumał :oczko_usmiech:
clen1
Podróżnik
Posty: 18
Dołączył(a): 28.08.2013
Re: Lodówka na kemping - dyskusja o lodówkach kompresorowych

Nieprzeczytany postnapisał(a) clen1 » 09.08.2016 23:36

Zakumałem, :D
clen1
Podróżnik
Posty: 18
Dołączył(a): 28.08.2013
Re: Lodówka na kemping - dyskusja o lodówkach kompresorowych

Nieprzeczytany postnapisał(a) clen1 » 03.12.2016 22:32

Hej
Reasumując szkoda pisać ileś tam postów czy NA czy DO Chorwacji. Nadal będę mówił NA Chorwację, szkoda pisać i upominać. Każdy wie gdzie jedzie.
AdamZ
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1618
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Lodówka na kemping - dyskusja o lodówkach kompresorowych

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamZ » 03.12.2016 23:52

Gdzie jak gdzie ale na forum miłośników Chorwacji trudno nie oczekiwać wymagania poprawności w używaniu tego zwrotu.
Swego czasu w radiowej Trójce w programie "Co w mowie piszczy", pani doktor Kłosińska bardzo rzeczowo wyjaśniła że zwrotu "na" używamy z tego co zapamiętałem w odniesieniu do regionów: na Śląsk, na Mazowsze, na Pomorze, na Prowansję, na Toskanię, natomiast "do" stosujemy w odniesieniu do państw: do Polski, do Włoch, do Hiszpanii, do Chorwacji, do Grecji, do Czech. Swój problem z zapamiętaniem tego, jak się okazało wynoszę jeszcze z czasów kiedy Chorwacja była regionem Jugosławii, czyli przez większość mojego życia. Poprawnie używałem wtedy zwrotu "na Chorwację" i do tego się przyzwyczaiłem. Lekko wstrząsnęła mną dopiero rozmowa z młodą sprzedawczynią w sklepie której zachwalałem Chorwację a która to dziewczyna ciągle z naciskiem mówiła "do Chorwacji" (taki dzieciak będzie mnie poprawiał :) Podrążyłem temat i musiałem przyznać jej rację. Świat się zmienia i wymowa się zmienia. Można to olać i wyjść na niereformowalnego staruszka któremu się wybacza (staremu pie**ole :)) albo na niechluja który używa języka jak mu pasuje (szkoda takiego pięknego języka).
Yas
Odkrywca
Posty: 72
Dołączył(a): 03.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Yas » 04.12.2016 01:25

czy ktos wogole zauwazyl jaki jest tytul TEGO watku? :wink:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107677
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 04.12.2016 01:30

Yas napisał(a):czy ktos wogole zauwazyl jaki jest tytul TEGO watku? :wink:

Kilka postów wcześniejszych zostało przeniesionych do wątku właściwego.
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010
Re:

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 31.01.2017 09:40

clen1 napisał(a):Hej
Reasumując szkoda pisać ileś tam postów czy NA czy DO Chorwacji. Nadal będę mówił NA Chorwację, szkoda pisać i upominać. Każdy wie gdzie jedzie.


Dokąd, a nie gdzie.

Np.:
- Dokąd jedziesz?
- Do Chorwacji.
vs.
- Gdzie jedziesz?
- Pod pachami :lol:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
DO Chorwacji czy NA Chorwację?... - strona 25
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone