Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

DO Chorwacji czy NA Chorwację?...

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 27.07.2016 10:27

betty842 napisał(a):
romuald22 napisał(a):Może to autorytety a la Betty? :wink:

Pani Kasia rozmawia z panią Anią.
Jutro zapytam pani Czesi w pobliskim warzywniaku co o tym sądzi. :wink: :lol:

Większym autorytetem dla mnie jest owa pani Kasia, która jest nauczycielką j. polskiego niż ty :-P.

Cóż...nic na to nie poradzę.

Ja nie mam ambicji być autorytetem chociaż ukończyłem studia humanistyczne. Ewentualne wątpliwości dotyczące pisowni jakiś słów weryfikuję na stronach poważnych, a nie na innych forach, gdzie każdy może sobie napisać co mu ślina na język przyniesie.

Takie czasy nastały, że nawet aktualna Pani Minister Edukacji - która jest z wykształcenia polonistką - kwestionuje poprawność znaczenia słów zawartych w słowniku języka polskiego.
Ja na pewno nie będę podążał tą drogą.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107661
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 27.07.2016 10:52

romuald22 napisał(a):Takie czasy nastały, że nawet aktualna Pani Minister Edukacji - która jest z wykształcenia polonistką - kwestionuje poprawność znaczenia słów zawartych w słowniku języka polskiego.

Sprawdziłem o co chodzi .... i jestem w głębokim szoku 8O
betty842
Globtroter
Posty: 56
Dołączył(a): 04.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) betty842 » 27.07.2016 11:23

fabio007 napisał(a):
betty842 napisał(a):W powyższym linku jest wyjaśnienie skąd wzięły się formy NA Słowację czy NA Ukrainę ,i że można je nazwać przyzwyczajeniem językowym.


betty842 - przeczytałaś chociaż całą treść, która jest dostępna pod linkiem, który podałem na forum? Wydaje mi się, że nie, bo masz tam wyraźnie napisane, że jest kilka wyjątków, kiedy pisze się 'NA', a nie 'DO'. Wyjątków, a nie przyzwyczajeń językowych.

Strasznie się emocjonujesz tym, że ktoś zwrócił Ci uwagę na forum na zastosowanie niepoprawnej formy i zamiast przyjąć tę uwagę (i na tym cała sprawa by się zakończyła, bo nikt by nie wpadł na to, żeby dalej Ci to wypominać :)) zaczęłaś brnąć w jakieś dziwne tłumaczenia i brniesz dalej :) I po co? :)

A jeśli dla Ciebie większym autorytetem jest Pani Kasia, a nie słownik języka polskiego PWN to ja już nie wiem, co dalej napisać :)


Zdarzyło mi się raz czy dwa, że ktoś na forum zwrócił mi uwagę na jakiś błąd i nigdy się nie emocjonowałam tylko przyjęłam uwagę z pokorą. Ale w tym przypadku jest nieco inaczej. I faktycznie tak jak napisał/a CroAna nie zdziwiłabym się gdyby za kilka lat forma NA Chorwację zadomowiła się w słowniku j. polskiego i wtedy wszyscy będą mogli jeździć NA Chorwację bez komentarza, że użyta forma jest niewłaściwa.
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 27.07.2016 11:35

Chyba jednak świat powoli upada i zmierza do chaosu... :(
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107661
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 27.07.2016 11:53

romuald22 napisał(a):Chyba jednak świat powoli upada i zmierza do chaosu... :(

Mam nadzieję, że tego nie dożyję :idea:
A tam gdzie na forum spotkam "NA" - będę jak dotychczas zwracał uwagę, że ma być "DO" :idea:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 27.07.2016 11:55

romuald22 napisał(a):Chyba jednak świat powoli upada i zmierza do chaosu... :(

Skoro jest ktoś, komu jeszcze nie wszystko wisi, to może niekoniecznie :)

Po prostu ludzie dzielą się na tych, co się uczą ortografii ze słownika w komórce i na tych, co się ... uczą ;)
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 27.07.2016 15:26

Ale ze mnie zawzięty chłop. :wink: :D
Sam się sobie dziwię. :wink: :lol:
I ze wszystkiego zdaję sobie sprawę. :oczko_usmiech:
betty842
Globtroter
Posty: 56
Dołączył(a): 04.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) betty842 » 27.07.2016 19:09

fabio007
Jeśli twoim zdaniem mój link był nie na temat a proponowanie podróży samochodem kiedy pytanie dotyczy czasu przejazdu autokarem jest na temat, to sorry ale nie widzę sensu dalszej dyskusji z tobą.Poza tym czytanie ze zrozumieniem się kłania.Wiele razy pisałam,że wiem,że forma DO Chorwacji jest poprawna ale denerwuje mnie sam fakt czepiania się osób,które piszą/mówią NA Chorwację sądząc,że ta forma też jest poprawna.Jak już ktoś zauważył w "moim" wątku zostałam poprawiona przez p.Janusza a nadal pisałam NA Chorwację.A dlaczego? Bo myślałam,że użyta przeze mnie forma jest również poprawna (skoro tak wiele osób jej używa). Dopiero później trafiłam na ten wątek i dowiedziałam się,że poprawną formą jest DO Chorwacji. I gdybyś potrafił czytać ze zrozumieniem to byś wiedział,że ja doskonale o tym wiem i nikogo nie przekonuję, że forma NA Chorwację jest poprawna. Tylko denerwuje mnie sam fakt,że jest tyle zamieszania o formę,którą bardzo ale to bardzo wiele osób uważa za poprawną.Można kogoś poprawić owszem,choć moim zdaniem niewiele to da.Ale już głupie jest naśmiewanie się z kogoś kto napisał NA Chorwację (np przez pisanie "Co,robi najazd na Chorwację?" albo "Ja jadę na Polskę").Gdyby jeszcze wcale nie istniała forma NA+państwo a tu ktoś wyskoczy z hasłem, że jedzie na Chorwację to bym wasze rozbawienie/oburzenie zrozumiała. Dobra ja kończę bo nie chce mi się pisać kolejny raz o co mi chodzi bo widzę,że i tak nie zrozumiecie....
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33331
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 27.07.2016 19:52

Już miałem sobie odpuścić,ale......
Walczysz ( nie wiedzieć czemu i po co) w temacie, który już przegrałaś.
Zarzucasz innym brak kultury, atak na Twoją Bogu ducha winną (wg Twojego mniemania oczywiście) osobę, kiedy tymczasem piszesz:
betty842 napisał(a): sorry ale nie widzę sensu dalszej dyskusji z tobą.

Używanie w stosunku do adwersarza małej litery w tym przypadku, stanowi, nie mniej ni więcej tylko brak szacunku do osoby z którą dyskutujesz.
Świadczy to niestety o Tobie, czy tego chcesz czy nie.
I znów nie interesują mnie w tej kwestii wytłumaczenia, że się "palec omsknął", "caps lock" nie działa czy jakieś inne tego typu pierdoły.

betty842 napisał(a):Ale już głupie jest naśmiewanie się z kogoś kto napisał NA Chorwację

Przeinaczasz fakty.
Nikt tu się z nikogo w tej kwestii nie naśmiewał, a jedynie zwracał uwagę w kwestii poprawnej pisowni....

I taka rada za free - nie brnij już w to, bo dno już jest.
Otwartą kwestią pozostaje czy się wbijesz w nie na stałe, czy będziesz jednak próbowała się z niego wydostać.
CroAna
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 31.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) CroAna » 27.07.2016 22:19

Janusz Bajcer napisał(a):
romuald22 napisał(a):Chyba jednak świat powoli upada i zmierza do chaosu... :(

Mam nadzieję, że tego nie dożyję :idea:
A tam gdzie na forum spotkam "NA" - będę jak dotychczas zwracał uwagę, że ma być "DO" :idea:

jestem z Tobą! Poprawiajmy, dopóki nie wlajzło do słownika cholerstwo :roll: :mrgreen:
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 27.07.2016 22:27

CroAna napisał(a):
Janusz Bajcer napisał(a):
romuald22 napisał(a):Chyba jednak świat powoli upada i zmierza do chaosu... :(

Mam nadzieję, że tego nie dożyję :idea:
A tam gdzie na forum spotkam "NA" - będę jak dotychczas zwracał uwagę, że ma być "DO" :idea:

jestem z Tobą! Poprawiajmy, dopóki nie wlajzło do słownika cholerstwo :roll: :mrgreen:

A Betty nieco wcześniej CroAnę jako wsparcie uznała.
PS:
A tak w ogóle to tu trochę postów zniknęło. Nie ma ich nawet w forumowym "śmietniku".
Mój poprzedni post o tym, że jestem "zawzięty" na pewno był pod postem Betty, a teraz jest pod postem Weldona.
Co tu jest grane?

???
Ostatnio edytowano 27.07.2016 22:32 przez romuald22, łącznie edytowano 1 raz
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7945
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 27.07.2016 22:30

Pojechały "autobusem do Chorwacji" :oczko_usmiech: :mrgreen: Sprawdź tam.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107661
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 27.07.2016 22:33

Poszły tak gdzie powinny być.
CroAna
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 31.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) CroAna » 27.07.2016 22:34

romuald22 napisał(a):
CroAna napisał(a):
Janusz Bajcer napisał(a):
romuald22 napisał(a):Chyba jednak świat powoli upada i zmierza do chaosu... :(

Mam nadzieję, że tego nie dożyję :idea:
A tam gdzie na forum spotkam "NA" - będę jak dotychczas zwracał uwagę, że ma być "DO" :idea:

jestem z Tobą! Poprawiajmy, dopóki nie wlajzło do słownika cholerstwo :roll: :mrgreen:

A Betty nieco wcześniej CroAnę jako wsparcie uznała.
PS:
A tak w ogóle to tu trochę postów zniknęło. Nie ma ich nawet w forumowym "śmietniku".
Mój poprzedni post o tym, że jestem "zawzięty" na pewno był pod postem Betty, a teraz jest pod postem Weldona.
Co tu jest grane?

???

hi, bo cza czytać ze zrozumieniem :P
krispinus
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 933
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) krispinus » 28.07.2016 01:48

betty842 napisał(a):fabio007
Jeśli twoim zdaniem mój link był nie na tema a proponowanie podróży samochodem kiedy pytanie dotyczy czasu przejazdu autokarem jest na temat, to sorry ale nie widzę sensu dalszej dyskusji z tobą.Poza tym czytanie ze zrozumieniem się kłania.Wiele razy pisałam,że wiem,że forma DO Chorwacji jest poprawna ale denerwuje mnie sam fakt czepiania się osób,które piszą/mówią NA Chorwację sądząc,że ta forma też jest poprawna.Jak już ktoś zauważył w "moim" wątku zostałam poprawiona przez p.Janusza a nadal pisałam NA Chorwację.A dlaczego? Bo myślałam,że użyta przeze mnie forma jest również poprawna (skoro tak wiele osób jej używa). Dopiero później trafiłam na ten wątek i dowiedziałam się,że poprawną formą jest DO Chorwacji. I gdybyś potrafił czytać ze zrozumieniem to byś wiedział,że ja doskonale o tym wiem i nikogo nie przekonuję, że forma NA Chorwację jest poprawna. Tylko denerwuje mnie sam fakt,że jest tyle zamieszania o formę,którą bardzo ale to bardzo wiele osób uważa za poprawną.Można kogoś poprawić owszem,choć moim zdaniem niewiele to da.Ale już głupie jest naśmiewanie się z kogoś kto napisał NA Chorwację (np przez pisanie "Co,robi najazd na Chorwację?" albo "Ja jadę na Polskę").Gdyby jeszcze wcale nie istniała forma NA+państwo a tu ktoś wyskoczy z hasłem, że jedzie na Chorwację to bym wasze rozbawienie/oburzenie zrozumiała. Dobra ja kończę bo nie chce mi się pisać kolejny raz o co mi chodzi bo widzę,że i tak nie zrozumiecie....


Myślę, że tak w ogóle, to fajna z Ciebie dziewczyna... i pojąć nie mogę co Tobą powoduje , żeby dalej brnąć w te irracjonalne dysputy :roll: .

Ja odczytałem fragmentarycznie treść Twojej ostatniej wypowiedzi...( tak już mam :oczko_usmiech: )... trochę wybiórczo wytłuściłem...
Znaki interpunkcyjne wstaw gdzie uznasz za stosowne (jeżeli potrafisz :?: ... w całości Twojej wypowiedzi brakuje ich sporo :( ).
Spróbuj przeczytać ze zrozumieniem i naprawdę odpuść :!:

Widzę, że w ostatnim zdaniu deklarujesz zakończenie walki, ale z uwagi na to, że nie do końca mnie tą deklaracją przekonałaś... taka moja rada ...

Życzliwy.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
DO Chorwacji czy NA Chorwację?... - strona 24
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone