Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

DO Chorwacji czy NA Chorwację?...

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
fabio007
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 245
Dołączył(a): 31.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) fabio007 » 26.07.2016 14:44

betty842 napisał(a):Hahaha! No to wyobraź sobie,że zwroty NA Słowację, NA Ukrainę czy NA Litwę są PRZYZWYCZAJENIEM JĘZYKOWYM. Rozumiem,że nie używasz tych zwrotów?


To dla Ciebie betty :)

http://sjp.pwn.pl/slowniki/-na-Chorwacj ... wacji.html

I dla innych też :)
krispinus
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 933
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) krispinus » 26.07.2016 14:46

anakin napisał(a):Ale obiektywnie muszę przyznać, że istnieje cała rzesza (kurde, nie wiem czy nie z wielkiej powinno być :? :wink: ), która ma zupełnie odmienne zdanie. :mrgreen: ....



Wierz mi, że to ze strachu :wink:

Nie wdając się zbytnio w temat czy moja racja jest najmojsza, widzę to tak:
W konsekwencji...więc jeżeli ktoś nie używa nagminnie...... brzmi (dla mnie) pozytywnie...
a...więc jeżeli ktoś nagminnie nie używa ... negatywnie.

Oczywiście trochę wyrwane z kontekstu, ale co tam... :wink:

anakin napisał(a):
Ale moja składnia jest po prostu ciekawsza. :oczko_usmiech:



Co do tego wątpliwości być nie może :oczko_usmiech:
grzesiek-swidnica
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 191
Dołączył(a): 08.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) grzesiek-swidnica » 26.07.2016 14:47

betty842 napisał(a):
romuald22 napisał(a):
betty842 napisał(a):
romuald22 napisał(a):
betty842 napisał(a):Człowiek wchodzi na forum,chce się dowiedzieć czegoś istotnego więc pisze a zamiast odpowiedzi jakiś przewrażliwiony zaczyna go poprawiać. Jest to denerwujące i czasem odechciewa się wchodzenia na takie forum.

Jak wchodzę do jakiegoś nieznanego mi domu to staram się zachować zasady jakie tam panują.
Jak coś mi nawet nie pasuje to w takim domu nie obrażam się natychmiast.



No to wyobraź sobie,że w naszym domu mówimy gwarą śląską.Więc jeśli przychodzi do nas rodowity Ślązak to powinien mówić gwarą nawet jeśli jej nie zna?Mówiąc o zasadach masz raczej na myśli,że jesli w danym domu np nie pali się papierosów to starasz się tej zasady przestrzegać. Możesz też starać się nie przeklinać jeśli gospodarze sobie tego nie życzą. Poza tym każdy kto wchodzi na forum STARA SIĘ pisać poprawną polszczyzną ,nikt specjalnie nie robi błędów językowych. A akurat błąd językowy,o którym mowa nie jest taki oczywisty.Tak jak już ktoś wcześniej napisał,jest to przyzwyczajenie językowe a nie jakaś zasada,która ma racjonalne wytłumaczenie.

Próbujesz o coś walczyć ale nic nie wskórasz.
Moderator cię poprawił słusznie, a ty dalej walczysz.
To jest chorwackie forum i trzeba zrozumieć, że na niektóre sformułowania bardziej zwraca się tutaj uwagę. Dlatego musisz się pogodzić, że nie będzie tu akceptowane jechanie NA Chorwację.
A że każdy popełnia czasem jakieś językowe błędy to rzecz ludzka. Robię je czasem ja, robią i moderatorzy.

Nie jest prawdą, że każdy kto wchodzi na to forum stara się pisać poprawną polszczyzną. Widziałem już wiele niechlujnych postów gdzie znaków przestankowych czy wielkiej litery nie uświadczysz. Zwykle były to posty nowo zarejestrowanych użytkowników którzy oczekują, że wszystko poda się im na tacy.

Co do przyzwyczajeń językowych to uważam, że są dla leniwych i ulegających mocy bezmyślnie pędzącego stada.




Hahaha! No to wyobraź sobie,że zwroty NA Słowację, NA Ukrainę czy NA Litwę są PRZYZWYCZAJENIEM JĘZYKOWYM. Rozumiem,że nie używasz tych zwrotów?


21 stron przez literówkę :) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
fabio007
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 245
Dołączył(a): 31.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) fabio007 » 26.07.2016 14:58

grzesiek-swidnica napisał(a):21 stron przez literówkę :) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Nie zaliczyłbym tego do literówki :) Literówka to jednak coś innego.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107665
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 26.07.2016 15:03

grzesiek-swidnica napisał(a):21 stron przez literówkę :) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Nie ma obowiązku czytana każdego wątku :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
fabio007
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 245
Dołączył(a): 31.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) fabio007 » 26.07.2016 15:08

betty842 napisał(a):Hahaha! No to wyobraź sobie,że zwroty NA Słowację, NA Ukrainę czy NA Litwę są PRZYZWYCZAJENIEM JĘZYKOWYM. Rozumiem,że nie używasz tych zwrotów?


Tego akurat nie trzeba sobie wyobrażać: te zwroty NIE SĄ przyzwyczajeniem językowym.

Na dowód: http://sjp.pwn.pl/slowniki/-na-Chorwacj ... wacji.html
grzesiek-swidnica
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 191
Dołączył(a): 08.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) grzesiek-swidnica » 26.07.2016 15:13

Proponuję założyć temat "Bura czy bora" :mrgreen:
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 26.07.2016 15:17

grzesiek-swidnica napisał(a):Rozumiem, że równie dobrze miałbyś pretensje do chorego na Alzheimera że o czymś zapomniał...

Jeżeli zakładamy, że forum to szpital lub inne miejsce dla osób z jakimiś dysfunkcjami to oczywiście powinniśmy mieć większą wyrozumiałość.
grzesiek-swidnica napisał(a):Chodzi mi tylko o to że są osoby, dla których ortografia jest czymś czym dla mnie np. nauka pływania, za cholerę nie nauczę się i koniec :wink:

Nie poddawaj się.
Ja w końcu moją żonę nauczyłem pływać i teraz śmiga jak motorówka. Nie może odżałować ile ją kąpieli morskich minęło w poprzednich latach.

Co do ortografii itp.
Jeśli ktoś pisze na forum to ma internet.
Jeśli ma internet to może z różnych słowników skorzystać.
Jeśli wie, że pisownia jest jego słabą stroną to ze słowników powinien korzystać.
betty842 napisał(a):Hahaha! No to wyobraź sobie,że zwroty NA Słowację, NA Ukrainę czy NA Litwę są PRZYZWYCZAJENIEM JĘZYKOWYM. Rozumiem,że nie używasz tych zwrotów?

Dobrze rozumiesz - nie używam.
Nie są żadnym przyzwyczajeniem tylko takie są zasady. Linki to tłumaczące są powyżej. Jest tam również napisane, że nie piszemy NA Chorwację. A chyba od tego się ta cała dyskusja z twojej strony wzięła.
PS:
A to "hahaha" to jakiś triumf czy może w końcu kapitulacja?
Ostatnio edytowano 26.07.2016 16:14 przez romuald22, łącznie edytowano 2 razy
VONPLES
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2671
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) VONPLES » 26.07.2016 16:11

....dawno, dawno temu na tym forum zdecydowano, że poprawną formą jest.....(jedziemy, płyniemy, lecimy....idziemy) do Chorwacji!! I podziwiam, osoby od tak zwanych "przyzwyczajeń językowych"...i tutaj chcę napisać o takich, z całym szacunkiem, "językoznawcach"....kiedy sobie stoją popijają coś tam sobie ...i nagle jeden wypala:
- Q--jego m..ć!!
A jego kumpel, przerywa jego zapoczątkowany, raczej doniosły wywód, słowami:
-nie jego tylko - Q--go m..ać!
-Soreczki...to, takie mam ...przyzwyczajenie językowe!! Odpowiada...... .
Myślę, że ta cała "dyskusja" (kłótnia)...nie powinna mieć miejsca na tym forum!! Są podstawy języka polskiego...i "uczmy" poprawnych jego form wszędzie, gdzie jest to możliwe!!
...że słyszałbym głos z (od) Litwy.....jedźmy nikt nie woła!
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 26.07.2016 16:36

VONPLES napisał(a):....dawno, dawno temu na tym forum zdecydowano, że poprawną formą jest.....(jedziemy, płyniemy, lecimy....idziemy) do Chorwacji!!!

Na tym forum, to można było zdecydować, że jeździmy objazdem M-L-P, a nie tworzyć zasady pisowni j. polskiego. :mrgreen:

Używanie tej formy, ma swoje uzasadnienie w linkach podanych we wcześniejszych postach.
betty842
Globtroter
Posty: 56
Dołączył(a): 04.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) betty842 » 26.07.2016 17:22

romuald22 napisał(a):
grzesiek-swidnica napisał(a):Rozumiem, że równie dobrze miałbyś pretensje do chorego na Alzheimera że o czymś zapomniał...

Jeżeli zakładamy, że forum to szpital lub inne miejsce dla osób z jakimiś dysfunkcjami to oczywiście powinniśmy mieć większą wyrozumiałość.
grzesiek-swidnica napisał(a):Chodzi mi tylko o to że są osoby, dla których ortografia jest czymś czym dla mnie np. nauka pływania, za cholerę nie nauczę się i koniec :wink:

Nie poddawaj się.
Ja w końcu moją żonę nauczyłem pływać i teraz śmiga jak motorówka. Nie może odżałować ile ją kąpieli morskich minęło w poprzednich latach.

Co do ortografii itp.
Jeśli ktoś pisze na forum to ma internet.
Jeśli ma internet to może z różnych słowników skorzystać.
Jeśli wie, że pisownia jest jego słabą stroną to ze słowników powinien korzystać.
betty842 napisał(a):Hahaha! No to wyobraź sobie,że zwroty NA Słowację, NA Ukrainę czy NA Litwę są PRZYZWYCZAJENIEM JĘZYKOWYM. Rozumiem,że nie używasz tych zwrotów?

Dobrze rozumiesz - nie używam.
Nie są żadnym przyzwyczajeniem tylko takie są zasady. Linki to tłumaczące są powyżej. Jest tam również napisane, że nie piszemy NA Chorwację. A chyba od tego się ta cała dyskusja z twojej strony wzięła.
PS:
A to "hahaha" to jakiś triumf czy może w końcu kapitulacja?



To jak mówisz? Jedziesz DO Słowacji/DO Ukrainy? W takim razie popełniasz taki sam błąd jak ci,którzy mówią NA Chorwację.
http://www.jezykowedylematy.pl/2011/04/ ... o-francji/
betty842
Globtroter
Posty: 56
Dołączył(a): 04.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) betty842 » 26.07.2016 17:25

W powyższym linku jest wyjaśnienie skąd wzięły się formy NA Słowację czy NA Ukrainę ,i że można je nazwać przyzwyczajeniem językowym.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 26.07.2016 18:24

betty842 napisał(a):To jak mówisz? Jedziesz DO Słowacji/DO Ukrainy?

A kogo na chorwackim forum obchodzi jakaś Ukraina?

Niech mówią nawet że jadą we Ukrainu. Najwyżej będą tam z siebie robić takich samych nieuków, jak ci co tutaj jadą na Chorwację ... kąpać się we wodzie :)
Ostatnio edytowano 26.07.2016 18:26 przez weldon, łącznie edytowano 1 raz
VONPLES
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2671
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) VONPLES » 26.07.2016 18:25

betty842 napisał(a):W powyższym linku jest wyjaśnienie skąd wzięły się formy NA Słowację czy NA Ukrainę ,i że można je nazwać przyzwyczajeniem językowym.

..betty842...???? Nie zaproponuję Cię...ale staraj się tak dalej....http://www.rjp.pan.pl/
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 26.07.2016 19:40

betty842 napisał(a):To jak mówisz? Jedziesz DO Słowacji/DO Ukrainy? W takim razie popełniasz taki sam błąd jak ci,którzy mówią NA Chorwację.
http://www.jezykowedylematy.pl/2011/04/ ... o-francji/

Nie popełniam żadnego błędu ponieważ takiej formy (jak napisałem wcześniej) nie używam.
Link który podałaś jest dla mnie taką samą opinią jak twoja.
Jakaś pani Ania pyta się, a odpowiada pani Kasia. Dla mnie - śmiechu warte.
Ignoruję takie coś.

Walcz dalej.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
DO Chorwacji czy NA Chorwację?... - strona 22
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone