Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

DO Chorwacji czy NA Chorwację?...

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 24.05.2007 12:38

Lesiu, a może jak ktoś, tak jak ja, ma bliżej to jedzie do Chorwacji, a kto inny z dalekiej północy jedzie na Chorwację traktując wyjazd jako "najazd na ten piękny kraj". Może ja po 6 razach już bardziej przywykłem i jeżdżę "do" Chorwacji, choć co roku jej piękno odkrywam na nowo :roll: :wink:
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 24.05.2007 12:41

Przenioslem do odpowiedniego wątku ;)

:papa:
Ostatnio edytowano 24.05.2007 15:18 przez Leszek Skupin, łącznie edytowano 1 raz
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 24.05.2007 13:00

martita napisał(a):Mistrzem w poprawnej polszczyźnie jest Rysio :lol:


Martitko, ja czasem takie byki robię, że wstyd się przyznać :oops: ale fakt faktem, że jak foldery czy broszury mają od nas z roboty być wydane to przyłażą do mnie :wink: Częściej coś znajdę w cudzym tekście niż w swoim :oops: A to, że forum a szczególnie TO forum, to nie śmietnik językowy, to czasem richa72 budzę :wink:
Jacunio
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1645
Dołączył(a): 13.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacunio » 24.05.2007 13:06

:D
Oczywiście poprawna jest forma "do Chorwacji".
Żeby nie być gołosłownym, moje zdanie motywuję poniżej.
http://slowniki.pwn.pl/poradnia/lista.php?id=216

PozdraV
J.
kuczi74
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 93
Dołączył(a): 09.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) kuczi74 » 24.05.2007 13:09

No wreszcie powrót do tematu :) Bo chyba o to Marcjanowi chodziło :)
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 24.05.2007 13:14

Jacunio OK Pan dr Mirosław Bańko pisze, że poprawną jest forma "Jadę do Chorwacji" jeśli Pan prof. dr hab. Mirosław Skarżyński to potwierdzi to chylę czoła i jeśli spotkamy sie kiedykolwiek gdziekolwiek w Chorwacji - stawiam Karlovacko :D. Widocznie miałem złe informacje i w związku z tym swoje źdródło TEJ wiedzy będę musiał "wyprostować", że było w błędzie :D. Ale dopiero wtedy gdy te informacje zostaną potwierdzone przez dwa niezależne źródła, bo dyskusja była zbyt "gorąca" :lol: ;)

Pozdrav :papa:
kuczi74
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 93
Dołączył(a): 09.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) kuczi74 » 24.05.2007 13:17

A już myślałem że to koniec na temat poprawnej polszczyzny.Nawet nie zdążyłem wysłać swojego posta a tu znów to samo.Widzę że tworzy sie tu nowy wątek :D ale czy Marcjanowi chodziło o poradę poprawnej pisowni :D
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 24.05.2007 13:22

Widocznie niektórych Cromaniaków "krew zalewa" jak widzą zwrot "na Chorwację" i nie udzielą odpowiedzi dopóki wszystko się nie wyjaśni ;). Ja już swoją "odpowiedź w temacie" zamieściłem na poprzedniej stronie ;).

Swoją drogą myślę, że można by było przykleić taki wątek z JADĘ DO CHORWACJI w tytule i tam podać źródła tej pisowni :idea:

Pozdrav :papa:
kuczi74
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 93
Dołączył(a): 09.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) kuczi74 » 24.05.2007 13:30

Wiem wiem Leszku czytałem twoją odpowiedz w temacie.Ja też tam coś napisałem na ten temat.Teraz czas na resztę szanownego grona :) A ja już zmykam do pracy.Pozdrawiam wszystkich :papa:
martita
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 27.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) martita » 24.05.2007 13:39

Rysio napisał(a):A to, że forum a szczególnie TO forum, to nie śmietnik językowy, to czasem richa72 budzę :wink:


Dr Jekyll i Mr Hyde? :lol:

Leszek Skupin napisał(a):Widocznie niektórych Cromaniaków "krew zalewa" jak widzą zwrot "na Chorwację" i nie udzielą odpowiedzi dopóki wszystko się nie wyjaśni .


Faktycznie "krew zalewa" nie tylko jak widzę "NA Chorwację", ale też jak się spotykam z postami "polećcie mi fajną kwaterę nie wiem gdzie , ale żey było niedrogo i ładnie"... Forum jest od tego żeby je czytać, jest tu naprawdę mnóstwo informacji, ale jak się komuś nie chce szukać to po prostu..ręce opadają :roll:
Może ktoś inny ci pomoże marcjan, nie pękaj :wink: bo widzę, że coś zniknąłeś z forum.
Pozdrawiam.
darekk_2005
Odkrywca
Posty: 109
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) darekk_2005 » 24.05.2007 13:47

martita napisał(a):
Dr Jekyll i Mr Hyde? :lol:
Faktycznie "krew zalewa" nie tylko jak widzę "NA Chorwację", ale też jak się spotykam z postami "polećcie mi fajną kwaterę nie wiem gdzie , ale żey było niedrogo i ładnie"... Forum jest od tego żeby je czytać, jest tu naprawdę mnóstwo informacji, ale jak się komuś nie chce szukać to po prostu..ręce opadają :roll:
Może ktoś inny ci pomoże marcjan, nie pękaj :wink: bo widzę, że coś zniknąłeś z forum.
Pozdrawiam.


No widze że moja martitka sie dość rozkręciła...a w domku taka spokojna :D
A tak swoją drogą to marcjan coś się przestraszył...cichutko zadał pytanie i zjedli go starzy wyjadacze :D
Nie no pewnie się jeszcze odezwie...ale mało kto będąc nowicjuszem taką dyskusję wywoła hehe :)
Pozdrawiam wszystkich
I też podpisuję się pod stwierdzeniem że forum to nie śmietnik :twisted:
darekk_2005
Odkrywca
Posty: 109
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) darekk_2005 » 24.05.2007 13:49

No i z racji tego że jest kobietą w tym związku czyli stroną która ma zawsze racje nawet avatar ma większy;) a miało być tak samo...i gdzie tutaj równouprawnienie... :lol:
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 24.05.2007 14:53

O kurteczka 8O ale błyskawiczna odpowiedź.
Z korespodencji z Panem Profesorem


Zadane pytanie:

Szanowny Panie Profesorze. Na jednym z forów internetowych trwa ciągła dyskusja na temat jak się powinno poprawnie pisać (mówić), chodzi konkretnie o zwrot: "Jadę na Chorwację" czy "Jadę do Chorwacji"? Osobiście słyszałem, że obie formy są poprawne czy to prawda? Pozostaję z szacunkiem Leszek

Odpowiedź:

Szanowny Panie,
nie należy się przejmować "dyskusjami" tego rodzaju na forach, ponieważ są one bezsensowne i bezcelowe, a są takie dlatego, że nikomu się nie chce wziąć "Słownik poprawnej polszczyzny" i sprawdzić, podobnie jak nikomu się nie chce w innych wypadkach skorzystać ze "Słownika jęyzka polskiego PWN", który jest w Interencie. Wobec czego bije się pianę cąłymi godzinami i dniami, a i dłużej to czasem się ciągnie, nie prowedaząc do żadnych sensownych rozwiązań, bo i jak
Poza tym jedzie się do Chorwacji, ponieważ Chorwacja to mimo wszytsko nie Słowacja, na która się jedzie.
Łączę pozdrowienia -
prof. dr hab. Mirosław Skarżyński


Ooops :oops: :lol:

Jacunio :!: Stawiam browara (że się tak po polskiemu wyrażę) ziiiiiiimne Karlovacko i trzeba by to gdzieś przenieść i przykleić :!: Chylę czoło i zwracam honor wszystkim, którzy obstawali przy jedynej słusznej formie: "Jadę DO Chorwacji"

Pozdrav :papa:
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 24.05.2007 14:58

Nie powiem "a nie mówiłem" :?: :wink:
Jacunio
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1645
Dołączył(a): 13.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacunio » 24.05.2007 14:59

Oj, będzie się piło! ;)

PozdraV
J.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
DO Chorwacji czy NA Chorwację?... - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone