Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Długa majówka - prawie live

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
jacusek
Croentuzjasta
Posty: 181
Dołączył(a): 03.05.2010
Długa majówka - prawie live

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacusek » 03.05.2014 23:18

Witam Cromaniaków.
W tym roku postanowiliśmy z moją znacznie lepszą połową udać się na Bałkany (bo Cro gdzieś tam się pałącze ale tylko w tle ;).
Plan jest następujący (Sarajevo - Durmitor - wybrzeże Czarnogórny).
W momencie kiedy piszę te słowa wiem, że trzeba zmodyfikować plany, bo na jutro w Durmitorze (w Zabljaku) zapowiadają opady śniegu, a że jesteśmy z płaskiej części PL to raczej nie mamy ochoty jechać przez góry na letnich oponach. Żeby było śmieszniej, przed wyjazdem zostawiliśmy łańcuchy w domu. Przecież się nie przydadzą, bo to w końcu letni urlop.:).
Aktualnie siedzę w apartamencie w Sarajewie bo całodziennym zwiedzaniu miasta i z godziny na godzinę robi się coraz chłodniej (proporcjonalnie bardziej niż wynikałoby to z pory dnia). Bo godzinnej debacie podjęliśmy decyzję, że zamiast Zabjaka jedziemy w stronę Trebinja, a potem się zobaczy (pewnie na Jadranem wylądujemy 3 dni wcześniej niż przewidywaliśmy).
Ale wcześniej w drodze do Sarajewa już mieliśmy małe przygody. Najpierw burza, a później wypadek (jakiś TIR wjechał w barierkę) i godzinka z głowy. I tak szybko się odkorkowało, bo jak zaczęliśmy się zastanawiać co mamy zrobić to perspektywy nie były za wesołe. W planie po drodze było zwiedzanie Jajce, ale z powodu spóźnienia musieliśmy odpuścić i załatwić sprawę po łepkach.
Dzisiaj w Sarajewie też prawie cały dzień padało, ale to i tak piękne i interesujące miasto, zwłaszcza w polskiej perspektywy. Dzisiaj siedząc w kawiarni moja lepsza połowa stwierdziła, widząc muzułmańską młodzież, która zamiast alkoholu pije herbatę i kawę, że nie wyobraża sobie w PL takiej sceny. Ale to oczywiście kwestia tradycji i religii.
Na razie nie przesyłam zdjęć bo ich jeszcze nie obrobiłem i zresztą fotograf ze mnie kiepski. Trochę, żałuję, że nie uda się, przynajmniej na razie, zobaczyć Durmitoru, ale mam nadzieję, ze coś się odwlecze.... to się w końcu pogoda poprawi.
Pozdrav
be-ja
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 261
Dołączył(a): 20.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) be-ja » 04.05.2014 07:26

Hej. Zaczynam śledzić.


Pzd be-ja
piekarz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 679
Dołączył(a): 11.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekarz » 04.05.2014 07:39

Też siadam i czekam na dalszą część relacji :-)
jacusek
Croentuzjasta
Posty: 181
Dołączył(a): 03.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacusek » 04.05.2014 07:53

zapraszam. Będę się starał pisać na bieżąco. Aktualnie Sarajevo zamglone, ale i tak mam piękny widok z okna, taki nieco tajemniczy. Niestety zdjęcia nadal w obróbce.
Pozdrav
Jacek
jacusek
Croentuzjasta
Posty: 181
Dołączył(a): 03.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacusek » 04.05.2014 08:19

Travnik krótka przerwa w podróży:
Obrazek

Sarajevo targ i pierwsze truskawki w tym roku (niestety nie były najlepsze :()
Obrazek

Jak będziej dzisiaj czas i internet to spróbuję wrzucić więcej.
Pozdrav z niestety już mocno deszczowego Sarajeva.
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 04.05.2014 11:58

Zaczynam śledzić i ja :D
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 04.05.2014 12:33

Dołączam do grona śledzących, mam nadzieję, że pogoda się poprawi :D
razpol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3767
Dołączył(a): 24.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) razpol » 04.05.2014 12:52

Również popatrzę na majowe wojaże. :)
MarDomi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 21.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MarDomi » 04.05.2014 13:40

Majowe Bałkany ...poczytam i ja :)
emi13214
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 409
Dołączył(a): 16.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) emi13214 » 04.05.2014 16:21

Ja też śledzę tą relacyjkę
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107661
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 04.05.2014 16:29

Zaznaczam swoją obecność :lol: :idea:
viltob08
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 09.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) viltob08 » 04.05.2014 19:56

Jestem :-) :papa:
Motoschiza
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1176
Dołączył(a): 11.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Motoschiza » 04.05.2014 20:11

Dołączam :)
z_byszek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1886
Dołączył(a): 23.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) z_byszek » 04.05.2014 20:40

O tej porze roku na Bałkanach nie byłem, więc poczytam z ciekawością.
jacusek
Croentuzjasta
Posty: 181
Dołączył(a): 03.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacusek » 05.05.2014 08:13

Dziękuję za duży odzew. :). To miłe, że ktoś to czyta.
Wczoraj przejechaliśmy z Sarajeva do Herceg Novi w Czarnogórze. Przepiękna droga, mimo, że prawie cały czas padało. Temperatura przy wyjeździe ze stolicy BiH taka jak na załączonym obrazku (muzyczka z USB więc to co tam widać to tytył piosenki Kultu z albumu unplugged :).
Obrazek
i to ma być majowy urlop.

Deszcz nie odpuszczał niemal przez połowę drogi, dużo lepiej zrobiło się dopiero za Stolacem w górach, bo jechaliśmy przez Trebinie.
Obrazek

i przez Mostar, do którego weszliśmy tylko sentymentalnie, bo spędziliśmy tam 3 dni 2 lata temu.
Obrazek

Droga przez góry przepiękna, kanion Neretwy fantastyczny (niestety z uwagi na pogodę zdjęć nie mamy), za to mamy film z rejestratora, więc coś tam widać. Jeżeli uda mi się po powrocie coś z tego zrobić to wrzucę link do Youtuba.

Teraz leżę w pokoju w hotelu w Herceg Novi i patrzę sobie na Jadran. Zaraz go znowu pożegnamy na rzecz Zablajaka (pogoda ponoć ma się poprawić) tam 2 dni i powrót tym razem do Petrovaca.
Należy się kilka słów refleksji na temat BiH. To przepiękny, chyba mocno niedocieniony kraj. Drogi właściwie nie gorsze, a w większości lepsze od polskich. Ludzie kulturalni. Krajobrazy fantastyczne. Moja lepsza połowa stwierdziła wczoraj, że właściwie to jest nawet piękniej niż w Cro tylko morza brakuje. Już nie wspominając o takim szczególe jak ceny i dostępność różnych usług dla naszych mniej zasobnych portfeli (wczoraj za 100 oktanową benzynę płaciłem 2,5 marki). Niestety widać także niesnaski między narodami tam zamieszkującymi. W kilku miescach w Hercegowinie były zamazane napisy cyrylicą (te dwujęzyczny), ale także Serbowie nie pozostawali dłużni co zamazywali po swojej stronie nazwy pisane łacińskim alfabetem. Miejmy nadzieję, że to tylko wybryki jakiś marginalnych radykalnych grup młodzieży.
Jutro mam nadzięję odezwę się ponownie. Dzisiaj poza Durmitorem może uda się przejachać kanionem Pivy, ale zobaczymy jak to nam wyjdzie czasowo.
Pozdrav
Następna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Długa majówka - prawie live
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone