Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dla jadących pierwszy raz - koszty dojazdu

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
anlama
Croentuzjasta
Posty: 321
Dołączył(a): 06.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) anlama » 06.05.2017 13:56

Każdy kupuje jak chce, gdzie chce i kiedy chce. Nie zawsze można pozwolić sobie na zakup winiety z neta jeżeli nie ma pewności co do daty wyjazdu i pobytu. Ja np. kupuje na granicy tzn. za :) tak lubię i jest mi wygodnie. Nigdy nie miałem problemów z kupnem i kolejkami. Dodam, że jeżdżę "na noc" z uwagi na dzieciaki.
Peter1981
Globtroter
Posty: 37
Dołączył(a): 14.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Peter1981 » 16.05.2017 23:19

Witam, jestem tutaj nowy. Po raz pierwszy wybieram się do Chorwacji na urlop. Trasę zaczynam z Rybnika czyli blisko do Autostrady A1. Gdzie najlepiej kupić winiety?
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 16.05.2017 23:21

Peter1981 napisał(a):Witam, jestem tutaj nowy. Po raz pierwszy wybieram się do Chorwacji na urlop. Trasę zaczynam z Rybnika czyli blisko do Autostrady A1. Gdzie najlepiej kupić winiety?

Ale które winiety?
Peter1981
Globtroter
Posty: 37
Dołączył(a): 14.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Peter1981 » 16.05.2017 23:51

Winiety: Czechy i Austria.
Pytań mam mnóstwo tylko muszę ogarnąć forum gdzie jakie zadać ;)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107677
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 16.05.2017 23:53

Peter1981 napisał(a):Winiety: Czechy i Austria.
Pytań mam mnóstwo tylko muszę ogarnąć forum gdzie jakie zadać ;)

Masz wyżej linki.
slimok
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 22.06.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) slimok » 22.06.2017 09:35

Cześć, ja również jestem tutaj nowy i podobnie jak kolega wyżej chciałbym się wybrać w tym roku pierwszy raz do Chorwacji na wakacje.

Stąd moja gorąca prośba do starych wyjadaczy w temacie podróży do Chorwacji o porady w następujących kwestiach:

Urlop mam od 7.08-15.08. Cel podróży do miejscowość Podgora w Chorwacji.

Zgodnie z mapką z googla, wujaszek Google zaleca jechać przez Czechy, Austrię, Słowenię i Chorwację, jak na wklejonym screenie.
Proszę o informację, czy ta trasa będzie dobra jak na pierwszy raz? Dobra w sensie stosunkowo najszybsza i najprzyjemniejsza (owszem, czytałem tutaj na forum, że można ominąć Słowenię objazdem, ale nie wiem czy chcę się w to bawić, tym bardziej, że na pokładzie będzie dziecko)

Ponadto, proszę o informację jakie dokładnie opłaty za winiety i bramki muszę uwzględnić w kosztach podróży?

Dodatkowo, planowany wyjazd był wieczorem/w nocy z niedzieli na poniedziałek, tak aby dziecko przespało jak najwięcej z trasy - tutaj proszę o pytanie czy to dobra pora ze względu na trasę? Dużo osób tutaj zaleca wyjeżdżać wczesnym rankiem stąd moje pytanie dlaczego taka opcja?

Z góry dziękuję za wszelką pomocną odpowiedź.
Załączniki:
cro2017.jpg
stavros2002
zbanowany
Posty: 131
Dołączył(a): 17.06.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) stavros2002 » 22.06.2017 09:57

Co do opcji jazdy w dzień, to chyba normalne że jest zalecana, bo to po prostu najlogiczniejsza, najbezpieczniejsza opcja. Oprócz dzieci jadą też rodzice, którzy nie muszą wyglądać jak zombie po kilkunastu godzinach nocnej jazdy.
Bartolo
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 97
Dołączył(a): 10.06.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bartolo » 22.06.2017 09:58

slimok napisał(a):Cześć, ja również jestem tutaj nowy i podobnie jak kolega wyżej chciałbym się wybrać w tym roku pierwszy raz do Chorwacji na wakacje.

Stąd moja gorąca prośba do starych wyjadaczy w temacie podróży do Chorwacji o porady w następujących kwestiach:

Urlop mam od 7.08-15.08. Cel podróży do miejscowość Podgora w Chorwacji.

Zgodnie z mapką z googla, wujaszek Google zaleca jechać przez Czechy, Austrię, Słowenię i Chorwację, jak na wklejonym screenie.
Proszę o informację, czy ta trasa będzie dobra jak na pierwszy raz? Dobra w sensie stosunkowo najszybsza i najprzyjemniejsza (owszem, czytałem tutaj na forum, że można ominąć Słowenię objazdem, ale nie wiem czy chcę się w to bawić, tym bardziej, że na pokładzie będzie dziecko)

Ponadto, proszę o informację jakie dokładnie opłaty za winiety i bramki muszę uwzględnić w kosztach podróży?

Dodatkowo, planowany wyjazd był wieczorem/w nocy z niedzieli na poniedziałek, tak aby dziecko przespało jak najwięcej z trasy - tutaj proszę o pytanie czy to dobra pora ze względu na trasę? Dużo osób tutaj zaleca wyjeżdżać wczesnym rankiem stąd moje pytanie dlaczego taka opcja?

Z góry dziękuję za wszelką pomocną odpowiedź.


Wg mnie, idealna pora na wyjazd, to wieczór, w nocy mniejszy ruch i mniejsze ryzyko korków, kolejek przed granicą itp.(Wyjeżdzając rano pakujesz się w godziny szczytu pod Wiedniem a jak to wygląda, to większość przejeżdżających wie) Ale każdy robi jak uważa, jadąc w nocy musisz uwzględnić zmęczenie - jest większe ryzyko zaśnięcia za kierownicą. Winiety są w Czechach, Austrii i Slowenii w Chorwacji bramki, oplaty w zależności na ile potrzebujesz winietę, przeważnie są 10-dniowe i 30-dniowe
slimok
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 22.06.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) slimok » 22.06.2017 10:13

Trasa tylko w nocy, na pokładzie będzie 2 kierowców + 3 awaryjnie więc tutaj nie obawiam się zmęczenia.

Co terminu wyjazdu to planujemy jechać w niedzielę 06.08 w godz. ok 20:00÷22:00, a powrót w niedzielę 13.08 w godzinach porannych/południowych, tak więc wydaje mi się, że potrzebowałbym na pewno winiety na:
- Czechy 10 dni
- Austrię 10dni
- Słowenię 7dni (obowiązująca od 7.08÷13.08??)
- + opłaty w Chorwacji na bramkach - ktoś jest w stanie podać ile wynoszą przy zaznaczonej trasie? i czy lepiej płacić kartą czy mieć gotówkę na bramkach? (jeśli kartą, to czy może być VISA debetowa - bank ING - czy koniecznie musi być kredytowa?)

Doczytałem tutaj na forum, że winiety można kupić w serwisie tolltickets, czy przy wszystkich winietach jest możliwość wpisania daty kiedy mają obowiązywać ?
Koenig
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 879
Dołączył(a): 03.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Koenig » 22.06.2017 10:15

Dokładnej kwoty nie pamiętam ale od Macelj do Zagrzebia 48kun a do Zagrzebia do Podgory chyba ponad 200kun
slimok
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 22.06.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) slimok » 22.06.2017 11:20

Zrobiłem mały przegląd trasy na stronie hak.hr, i proszę o informacje, czy dobrze wszystko sobie poukładałem:
(ceny autostrad jedynie w Cro, liczone w obydwie strony)

1) Trasa Macelj->Zagrzeb: 48kun x 2 = 96kun

2) Trasa Zagrzeb->Zagvozd: 204kuny x 2 = 408kun

3) Trasa Zagvozd->Podgorna: bezpłatna?
wujek google podaje, że jest to odcinek częściowo płatny, natomiast na hak.hr nie znalazłem nigdzie cen na tym odcinku, proszę o info czy dobrze ogarniam?
Z tego rachunku wynika mi, że jazda w Cro będzie wynosiła 504kuny czyli przeliczając po dzisiejszym kursie 0,57gr/kuna, 287,30zł.

Dobrze mi wyszło czy gdzieś coś powinienem doliczyć/odjąć? Pytanie też do tych, co jeżdżą teraz (w miesiącach wakacyjnych) do Chorwacji, ponieważ czytałem gdzieś w internecie informację, że opłaty mają podrożej o jakieś 5% w okresie wakacyjnym, stąd pytanie czy te ceny na hak.hr uwzględniają już ew. podwyżki czy jeszcze nie.

Do wglądu screeny z wujka G'le (umieściłbym linki do zewn. serwera, albo chociaż miniaturki zdjęć, ale mam zablokowaną taką opcję :()
Załączniki:
zagrzeb-zagvozd.jpg
zagrzeb-macejl.JPG
zagvozd-podgorna.jpg
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107677
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 22.06.2017 11:30

Między Zagvozd - Baška Voda jest płatny tunel.

http://hac.hr/hr/cestarina/cjenik/tunel-sveti-ilija

Obrazek
Koenig
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 879
Dołączył(a): 03.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Koenig » 22.06.2017 11:36

Ten tunel to 20kun dla osobówki. Sporo skraca drogę, ale za to widokowo lepiej zjechać w Sestanovac. Troszkę serpentyn ale uwierz mi -warto!
fabio007
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 245
Dołączył(a): 31.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) fabio007 » 22.06.2017 12:10

[quote="slimok"]Trasa tylko w nocy, na pokładzie będzie 2 kierowców + 3 awaryjnie więc tutaj nie obawiam się zmęczenia.

Lepiej weź pod uwagę zmęczenie, bo będzie na pewno przy jeździe w nocy.

6 razy jechałem do Chorwacji w nocy i niezależnie od tego, ilu było kierowców to po przyjeździe zmęczeni są wszyscy, i kierowcy i pasażerowie. Przy jeździe osobówką to chyba tylko dzieci mogą się normalnie wyspać w aucie, bo dorośli to już nie bardzo.

Plusy jazdy w nocy to mały ruch i teoretycznie szybciej można jechać, ale jedziesz pierwszy raz, więc może dojść trochę 'stresów' w temacie 'czy dobrze jadę?" :P Trasa w sumie autostradami, ale w nocy widać tylko asfalt i znaki :)

Plusy jazdy w dzień to takie, że jeden kierowca może zrobić w zasadzie całą tą trasę sam, bo to po prostu dzień, więc funkcjonuje tak jak zawsze w dzień, a reszta też nie jest tak zmęczona. Jazdę w dzień przerobiłem rok temu i co prawda z noclegiem na Węgrzech, ale na noc już raczej nie pojadę do Chorwacji :) Jazda w dzień dużo bardziej mi odpowiada, ale to już jak kto woli :)

Spokojnej drogi w każdym razie :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Dla jadących pierwszy raz - koszty dojazdu - strona 14
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone