Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

"darmowy chleb"

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
PabloX
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 1726
Dołączył(a): 20.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 17.08.2013 03:25

Lednice napisał(a): 10% napiwku to jest raczej abstrakcja. :roll:

A moim zdaniem jedno z podstawowych praw człowieka :wink: :lol:

Oczywiście dla kelnera, który jest uprzejmy, miły, kompetentny, przynosi dobre jedzenie i nie robi różnych numerów w stylu dopisywania czegoś do rachunku.

W Cro około 10%. Kiedyś w konobie, w której byłem niezadowolony z szybkości obsługi zostawiłem skromny napiwek (bo jednak jedzenie było ok, a kelnerzy jakoś tam się starali, choć bez sukcesów) na takiej zasadzie, jak opisałeś, że daje się w Czechach - kilka kun brakujące do zaokrąglenia 200 czy 300. Zrobiłem to właśnie po to, żeby okazać brak zadowolenia i kelner też tak to odebrał, bo był skwaszony i na koniec jeszcze raz przeprosił.

A w ogóle, to - co kraj, to obyczaj. Np. w USA 10% jest dolną granica normy, ale taką naprawdę dolną, bo przyzwoitym standardem jest 15%.
Hardy
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 20
Dołączył(a): 21.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hardy » 17.08.2013 22:49

-Katka- napisał(a):Tak, mieliśmy chleb doliczony do rachunku w knajpie w Makarskiej.


Nie tylko Wy. Przy okazji podam, że w polecanym przez przewodniki "Jeżu". Ja rozumiem gościnność, zwyczaje itd.. ale to jest genialny zabieg na podwójny zarobek. Raz bo i tak doliczą a dwa, że najpierw zapycha się głodnego klienta pieczywem a potem serwuje mniejsze porcje obiadowe bo klient i tak wyjdzie napchany. I jak tu ktoś wspominał skończyło się tak, że kelner dostał minimalny napiwek. Choć nie była to jedna przyczyna bo "zarobił" też za pajacowanie z czego knajpa słynie w internecie.

Jak ktoś uważa, że to gościnność to jego sprawa. Są tacy co na plucie w twarz będą mówić, że pada. Dla mnie to zwykłe ruch...e klienta w du...e na co osobiście nie wyrażam zgody... ale to moje zdanie i tego będę się trzymał.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 17.08.2013 23:08

W Japonii dawanie napiwków jest uważane za wielką obrazę i jak trafi się na kelnera-samuraja, to biedak z tego powodu może popełnić samobójstwo :?


Co kraj, to obyczaj.

"Niemieckie" podejście jest sensowne - zaokrąglić rachunek.

10, 15, 20 % :?: Bez przesady :roll:
PabloX
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 1726
Dołączył(a): 20.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 18.08.2013 23:02

Lednice napisał(a):W Japonii dawanie napiwków jest uważane za wielką obrazę i jak trafi się na kelnera-samuraja, to biedak z tego powodu może popełnić samobójstwo :?


Co kraj, to obyczaj.

"Niemieckie" podejście jest sensowne - zaokrąglić rachunek.

10, 15, 20 % :?: Bez przesady :roll:

Też uważam, że 20% to już przesada. W Tunezji jeden cwaniaczek próbował pobrać właśnie 20% napiwku. Przyniósł resztę w drobnych i szybko uciekł. Liczył najwidoczniej, że nie będzie mi się chciało przeliczyć. A ja przeliczyłem i wyszło mi, że do ceny z rachunku musiał dodać dokładnie 20%. Poprosiłem innego kelnera o zawołanie szefa. Ten wysłuchał, przy mnie op...... tego cwanego i kazał oddać kasę. I tym sposobem cwany w ramach napiwku dostał op..... od szefa, a gdyby od razu oddał całę resztę i chwilę poczekał, to by dostał swoje 10% - bo wcześniej na to zasłużył.
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 19.08.2013 09:38

A tak z innej beczki, tak sobie czytam o napiwkach i tak sobie myślę skąd się wzięły w ogóle te napiwki. Dajemy je w knajpie, w taksówce - ok, ale dlaczego zatem nie damy go lekarzowi, pani ekspedientce w sklepie itd. W czym kelner lepszy od Pani Sklepowej? Nabiega się, owszem, ale nie rzadko Pani Sklepowa też. Wszak wszyscy oni za swoją pracę, na którą zgodzili się dobrowolnie dostają pensję. Kelnerzy też.
Ale zwyczaje zwyczajami.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 19.08.2013 09:57

Zapewne z czasów bardzo dawnych, kiedy w gospodach pracownicy nie dostawali pensji. Musieli utrzymywać się z napiwków i klienci o tym wiedzieli.
Żeby pracownicy nie żyli w skrajnej nędzy, to ludzie im dawali napiwki :roll:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 19.08.2013 09:57

W XVIII wieku pracownicy najemni usługujący w karczmie nie byli opłacani przez właściciela.
Ich wynagrodzeniem było wyłącznie to, co dostali od korzystających z ich usług gości.
Ten zwyczaj - wyrażenie uznania za grzeczność i jakość obsługi - pozostał w Europie, właśnie jako napiwek, do dziś.
Bardzo często, mimo, że kelnerzy są na etacie i dostają pensję, to jest to kwota minimalna, wymagana przez prawo, zaś napiwek stanowi ich podstawowe źródło utrzymania.

Najczęściej napiwki trafiają do wspólnej kasy i są dzielone pomiędzy wszystkich w lokalu, włącznie z kucharzami, sprzątaczami.
Jeżeli nie zostawiacie napiwku to dajecie zarobić wyłącznie właścicielowi lokalu, choć zdarza się, że umówione jest, że część dostaje najpierw właściciel, a dopiero wtedy reszta dzielona jest pomiędzy załogę.

Pozdrawiam
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 19.08.2013 10:54

Dziękuje :D
Poprzednia strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone