Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Σιγά, σιγά..... czyli jesień na Krecie….

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 17.03.2018 14:19

25.10.2017, środa, dzień 5 – c.d.

Po wyjeździe z parkingu nie kierujemy się prosto w aleję cyprysową, ale skręcamy w prawo. Jedziemy wzdłuż pól, zagród, potem małym wąwozem…
Obrazek

Obrazek

… i dojeżdżamy do końca drogi… Parkujemy dokładnie w tym miejscu….
Jesteśmy przy murach klasztoru Gouverneto - Kyria ton Agelon.....
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 17.03.2018 17:09

To drugi klasztor ten surowszy ... widzę, że półwysep jest gruntownie zwiedzany.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 17.03.2018 18:06

Półwysep dość nam się dobrze udało zobaczyć...pogoda sprzyjała...
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 17.03.2018 19:10

25.10.2017, środa, dzień 5 – klasztor Gouverneto

Parkujemy w cieniu dużej oliwki, kilka samochód już tu stoi. I teraz, gdzie tu iść?? Jest w murze furtka, obok tablica z opisem i historią klasztoru, a za murem las oliwek… na prawo jakaś grupa podążą ścieżką w sobie znanym kierunku, oddalając się od morza – to chyba nie tam… Na końcu parkingu rodzinka z młodzieżą patrzy jakby tu sforsować ogrodzenie – nie bardzo mi to pasuje… Podejmuję decyzję, że wchodzimy przez furtkę w murze….
Na furtce prośba o zachowanie ciszy w świętym miejscu… wchodzimy… Przechodzimy pod oliwkami i w cieniu dużych iglastych drzew, między którymi jest mała kapliczka…
Obrazek

Cały teren jest ogrodzony, można iść wyłącznie wytyczoną ścieżką… Ojczulkowie widać są samowystarczalni…hodują własny drób…
Obrazek

…a bliżej klasztoru jest także ogród warzywny i ogrodzenie na jakieś większe zwierzęta (pewnie kozy lub owce). Wszystko jest świeżo podlane, wzdłuż ścieżku także kwiatki i widać świeże nasadzenia kwiatków…. Teren jest czysty, zadbany i CICHY…taką głęboką ciszą, że są głupio głośniej się odezwać….

Po kilkunastu krokach widać już mur otaczający klasztor…
Obrazek

…a przy wejściu jest tabliczka….
Obrazek

…która informuje mnie, że dziś nie wejdziemy do środka…
Obrazek

…jest środa, a w środę zamknięte…. Jeśli komuś bardzo zależy na obejrzeniu monastyrów, które są na półwyspie Akrotiri, niech przed wyjazdem prześledzi dni otwarcia poszczególnych klasztorów, aby móc za jednym zarazem wszystkie odwiedzić…. Mówi się trudno…

To chociaż kilka słów: klasztor z zewnątrz wygląda jak warownia: mur i nic więcej nie widać. Cały teren ogrodzony jest murem a w środku znajduje się katholikon. Klasztor ma historię pełną zwrotów. Jego budowę rozpoczęto w XVI w., ale zanim ją zakończono historia tych terenów zmuszała do kilkukrotnego przerywania budowania. Ostatecznie budowę zakończono w połowie XIX w. W czasie II WŚ klasztor został mocno zniszczony, a Niemcy założyli tu swoją siedzibę, by stąd kontrolować cały region….
Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.03.2018 10:51

piekara114 napisał(a):w środę zamknięte

W piątek też... no i w środku dnia.
Rzeczywiście warto to trochę zaplanować :roll: .

A do Katholiko pójdziemy? :)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 18.03.2018 10:54

Agia Triada jest mega

W tym sklepiku kupiliśmy pyszną oliwę w puszce oraz wina, które spożyliśmy wieczorem na plaży w naszym Maleme ;)

:papa: :papa:
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21034
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 18.03.2018 12:31

Widzę ,że relacja idzie równo i tu i tam... :wink:
...ale tym razem odezwę się najpierw tu... :oczko_usmiech:
:papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 18.03.2018 12:45

kulka53 napisał(a):
piekara114 napisał(a):w środę zamknięte

W piątek też... no i w środku dnia.
Rzeczywiście warto to trochę zaplanować :roll: .
Właśnie te dni i godziny.... Jak zależy to trzeba dobrze to zgrać...

kulka53 napisał(a):A do Katholiko pójdziemy? :)
Pójdziemy jeszcze dalej....

tony montana napisał(a):Agia Triada jest mega
W tym sklepiku kupiliśmy pyszną oliwę w puszce oraz wina, które spożyliśmy wieczorem na plaży w naszym Maleme ;)
A Ty już z tej Australii wróciłeś??


ajdadi napisał(a):Widzę ,że relacja idzie równo i tu i tam... :wink:
...ale tym razem odezwę się najpierw tu... :oczko_usmiech:
Staram się....:D :papa:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 18.03.2018 21:34

piekara114 napisał(a):
Obrazek
Jeśli komuś bardzo zależy na obejrzeniu monastyrów, które są na półwyspie Akrotiri, niech przed wyjazdem prześledzi dni otwarcia poszczególnych klasztorów, aby móc za jednym zarazem wszystkie odwiedzić….


My niestety również nie sprawdziliśmy godzin otwarcia i do Gouverneto nie weszliśmy, o czym zresztą "ostrzegawczo" wóqczas napisałam:

dangol napisał(a):
Co prawda :idea: przewidziałam sjestę i dlatego pod monastyrem zjawiamy się przed południem odpowiednio wcześniej, nie wzięłam jednak pod uwagę, że w niektóre dni mnisi :? w ogóle nie mają ochoty na otwarcie klasztornej furty... Podaję więc teraz informację dla tych, którzy może kiedyś chcieliby zobaczyć Gouvernetou od środka :) :arrow: nie ma sensu przybywać tutaj w środy i piątki, gdyż w te dni monastyr jest zamknięty :( ! W pozostałe dni mnisia sjesta trwa od godziny 12 do 17-tej, w soboty i niedziele przed południem monastyr zamykany jest już o 11-tej).
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 19.03.2018 09:25

piekara114 napisał(a):…jest środa, a w środę zamknięte…. Jeśli komuś bardzo zależy na obejrzeniu monastyrów, które są na półwyspie Akrotiri, niech przed wyjazdem prześledzi dni otwarcia poszczególnych klasztorów, aby móc za jednym zarazem wszystkie odwiedzić…. Mówi się trudno…

Ktoś tu się nie przygotował do wyjazdu :oczko_usmiech: :smo: .
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 19.03.2018 10:12

Danusia, miałam dni spisane od Ciebie i z jakiegoś bloga z wyjazdu w 2017 też....

Marzena, mi jakoś specjalnie nie zależało na tym miejscu, nawet nie planowałam, że po Agia Triada tu podjedziemy, miał być inny cel... Ale, że pogoda była jaka była i był czas, to podjechaliśmy :mrgreen: Nasze plany dostosowywaliśmy do pogody, potem region i co się tam trafi, to się trafi :mrgreen: Ale cały dzień był bardzo ciekawy i różnorodny.... :papa:
emarylka
Croentuzjasta
Posty: 175
Dołączył(a): 12.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) emarylka » 22.03.2018 20:02

Ależ niespodzianka!!
Siadajac do relacji bylam pewna ze poczytam sobie i na koniec podziękuję autorce za to ze oczy lazurem moglam nacieszyc a i ogrzac sie nieco bo zima sie za wzięła a ja ciepłolubna. A tu mosz. Piaty dzień dopiero ! Jadę dalej z wami, tlokow nie ma, plaze puste to się zmieszczę . ☺
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 22.03.2018 20:05

tony montana napisał(a):Agia Triada jest mega. W tym sklepiku kupiliśmy pyszną oliwę w puszce oraz wina, które spożyliśmy wieczorem na plaży w naszym Maleme ;)


piekara114 napisał(a):Ty już z tej Australii wróciłeś??


Ja??? Ja nigdzie nie byłem - to wszystko złe języki ludzkie...... pomówienia....
to pewnie ta MAŁA z Radomia rozpuszcza ploty ;)

A sama NIC Wam nie mówi, gdzie leci na Wielkanoc :)

:coool: :la: :smo: :oczko_usmiech:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 22.03.2018 20:18

emarylka napisał(a):Ależ niespodzianka!!
To cieszę się, że tuż przed Wielkanocą trafiłaś na taką niespodziankę :D

emarylka napisał(a):Siadajac do relacji bylam pewna ze poczytam sobie i na koniec podziękuję autorce za to ze oczy lazurem moglam nacieszyc a i ogrzac sie nieco bo zima sie za wzięła a ja ciepłolubna. A tu mosz. Piaty dzień dopiero !
Cały coś mnie wstrzymuje z płynnym pisaniem...teraz coś mam problemy z wgraniem zdjęć na g..gle+ :? :? :? zaraz znowu próbuję, bo tekst czeka....


emarylka napisał(a):Jadę dalej z wami, tlokow nie ma, plaze puste to się zmieszczę . ☺
Siadaj wygodnie, jeszcze trochę pojeździmy :D

tony montana napisał(a):
piekara114 napisał(a):Ty już z tej Australii wróciłeś??
Ja??? Ja nigdzie nie byłem - to wszystko złe języki ludzkie...... pomówienia....
to pewnie ta MAŁA z Radomia rozpuszcza ploty ;)

A sama NIC Wam nie mówi, gdzie leci na Wielkanoc :)

:coool: :la: :smo: :oczko_usmiech:

Ale niektórzy są wredni :mrgreen: :oczko_usmiech:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 22.03.2018 20:30

25.10.2017, środa, dzień 5 – spacer do….

Za klasztorem znajduje się kolejna furtka, więc oczywiście kierujemy się w jej kierunku i wychodzimy na spore wypłaszczenie, na którym znajduje się pomnik z masztami…. Na masztach nie ma flag, a sam pomnik poświęcony jest mnichom, którzy zginęli w czasie II WŚ….
Obrazek

Tu zaczyna się wygodna kamienna dróżka lekko opadająca w dół…Idziemy… Mijamy ruiny jakiś zabudowań…
Obrazek

….a przed nami otwierają się widoki na Morze Kreteńskie…
Obrazek

Obrazek

W czasie spaceru towarzyszą nam liczne jaszczurki…
Obrazek

…i po 13 minutach jesteśmy w ruinach..
Obrazek

Trzeba przez nie przejść, aby znaleźć się przed wejściem do naszego kolejnego celu… Jaskini Niedźwiedziej…
Ostatnio edytowano 25.12.2018 20:12 przez piekara114, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Σιγά, σιγά..... czyli jesień na Krecie…. - strona 39
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone