Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Czy ktoś był w chorwackim kościele na mszy?

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
ksiezniczkapomorska
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 22.04.2015
Czy ktoś był w chorwackim kościele na mszy?

Nieprzeczytany postnapisał(a) ksiezniczkapomorska » 23.04.2015 11:34

Wie ktoś może, czy w niedzielę lub święto w Chorwacji jest taka sama łatwość w pójściu na mszę jak w Polsce? Jedziemy pierwszy raz, akurat załapiemy się na Boże Ciało i chcielibyśmy iść do kościoła. Msze są po chorwacku czy np. dla turystów po angielsku też? Jak to wygląda?

A może wiecie jaki jest zwyczaj przy Komunii? Czy dostaje się opłatek do ust czy do ręki?
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 23.04.2015 11:40

Myślę, że bez problemu będziecie mogli świętować Boże Ciało w Chorwacji - tylko oczywiście weźcie pod uwagę, że w mniejszych miejscowościach może być tylko jedna msza św. w tym dniu. Chorwaci to wciąż bardzo katolicki naród i uroczyście obchodzą święta liturgiczne. Nie spotkałam się z mszą po angielsku, ale może to dlatego, że bywam w małych wioskach. Ale po chorwacku liturgia ta sama. :wink:
Co do sposobu udzielania komunii, w praktyce widziałam obydwie opcje - myślę, że ze względu na wielu turystów z krajów zachodnich księża są tam przyzwyczajeni do komunii udzielanej na dłoń, natomiast Chorwaci często przyjmują do ust.
ksiezniczkapomorska
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 22.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) ksiezniczkapomorska » 23.04.2015 11:50

Dziękuję bardzo za odpowiedź :)
grzess69
Globtroter
Posty: 31
Dołączył(a): 22.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) grzess69 » 23.04.2015 11:51

Ja z zoną i synem byliśmy dwa razy (dwie niedziele) w Drveniku. :D
Wszystko tak jak u nas tylko po chorwacku. :lol:
Koścółek malutki ale klimatyzowany. Nie wszyscy zmieścili się w środku. Ksiądz przyjechał i otworzył kościół jakieś 8 minut przed rozpoczęciem Mszy Św. 8O Wtedy chyba też klimę włączyli.
Ktoś prowadził śpiew. Niektóre piosenki można było spiewać po polsku - bo była chorwacka wersja "Barki" oraz "Alabare". Składka na tacę - waluta nie gra roli.
Komunia Św. podawana do ust, ale podejrzewam że gdybyś wyciągnęła rękę to też by było dobrze.

Acha! W drugą niedzielę trafiła nam się Msza Św. po słowacku bo akurat była większa grupa słowaków z księdzem. :D
Ponadto na Mszy Św. można było spotkać wielu Polaków ...

PA! :papa:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 23.04.2015 12:09

ksiezniczkapomorska napisał(a):Wie ktoś może, czy w niedzielę lub święto w Chorwacji jest taka sama łatwość w pójściu na mszę jak w Polsce? Jedziemy pierwszy raz, akurat załapiemy się na Boże Ciało i chcielibyśmy iść do kościoła. Msze są po chorwacku czy np. dla turystów po angielsku też? Jak to wygląda?

A może wiecie jaki jest zwyczaj przy Komunii? Czy dostaje się opłatek do ust czy do ręki?


Kościoły otwarte w niedzielę i święta. Dostępność jest.
Gorzej z językiem bo nie spotkałem mszy "turystycznych", tylko po chorwacku.
Ale jest na to rada - można wydrukować sobie przed wyjazdem "czytania".
Niestety pozostaje kazanie, które mimo wszystko można czasem zrozumieć.
Opłatek można brać na dłoń (znają to).


Pzdr
ksiezniczkapomorska
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 22.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) ksiezniczkapomorska » 23.04.2015 12:28

Dzięki, ja to mam zawsze stresa "jak to będzie w innym kraju" :) Widzę, że to wszystko jak w każdym wiejskim kościółku, tyle, że po chorwacku.
kleeberg
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8036
Dołączył(a): 08.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kleeberg » 23.04.2015 12:42

ksiezniczkapomorska napisał(a):Widzę, że to wszystko jak w każdym wiejskim kościółku, tyle, że po chorwacku.


Dokładnie tak :D
Co jeszcze zauważyłem, to to że, wszędzie bez względu na wielkość miejscowości, zawsze kościół jest przepełniony. :lol:

Pzdrv
Majdan72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 709
Dołączył(a): 30.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Majdan72 » 23.04.2015 12:46

W Omiś-Duće ,na zakończenie każdej mszy ksiądz mówi kilka zdań po polsku :)
Tych ,którzy przyjechali w ostatnim czasie wita serdecznie ,wyjeżdżającym życzy szczęśliwego powrotu do domu , a na końcu wszystkich w języku polskim błogosławi. Niewiele, ale to miłe :D
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 23.04.2015 14:26

Nam się raz trafiła msza św. po polsku :D
Było to w Pakostane :lol:, akurat do parafii przyjechała grupa z Polski :roll:
A w Zaostrogu podczas mszy, ewangelia była czytana po chorwacku i po polsku, :D
też była jakaś grupa Polaków w klasztorze :D
sloneczko
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 299
Dołączył(a): 25.01.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) sloneczko » 23.04.2015 19:14

Witam
Byłam w Wielkanoc na mszy Świętej w Chorwacji -Rogoznica i była odprawiana w języku Chorwackim i komunia święta wyglądała tak ze ksiądz kładł na dłoń opłatek . Pozdrawiam :papa:
Magdalena S.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 920
Dołączył(a): 03.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magdalena S. » 04.05.2015 13:20

Zawsze będąc w Cro chodzimy do kościoła. Częściej w sobotę wieczorem niż w niedziele, że względu na długość mszy.
W niedziele jest trochę dłużej i tłoczniej tz. kościółki są pełne, przez co bardziej duszno.
Mszy jest mniej niż w Polsce. Zawsze trafialiśmy na odprawiane po chorwacku.
Komunia jest to ust lub do ręki, w zależności od życzenia wiernego.
Czasem spotykamy się z tym, że taca jest zbierana dwa razy. Wprawiło nas to w lekką konsternację. Gospodarze tłumaczyli nam później, że jedna jest w intencji żywych druga w intencji zmarłych. A datki przeznaczane są na dwa różne cele.
W zeszłym roku byliśmy w Boże Ciało w Chorwacji. Nie poszliśmy do kościoła ale widzieliśmy liczne grupy tam zmierzające. Cały dzień słyszeliśmy też dzwony. Jest to dla chorwackich katolików ważne święto, więc nie będziecie mieli problemu z pójściem na mszę
savic
Croentuzjasta
Posty: 217
Dołączył(a): 22.04.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) savic » 05.05.2015 16:21

fiolek napisał(a):
A w Zaostrogu podczas mszy, ewangelia była czytana po chorwacku i po polsku, :D
też była jakaś grupa Polaków w klasztorze :D

dwa lata wstecz także trafiłem w klasztorze na jakąś naszą grupkę chyba tam mieszkali większość młodych ludzi , msza po chorwacku ale wszystkie pieśni nasza organistka
viltob08
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 09.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) viltob08 » 07.05.2015 11:58

Byliśmy na mszy w Trpanj. Msza w całości trwała łącznie z kazaniem 30min. ;-) Oczywiście po chorwacku :-)
czekor68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 716
Dołączył(a): 04.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) czekor68 » 07.05.2015 12:13

Tak jak wszyscy powyżej pisali nie ma żadnego problemu ze mszami i komunią.Bardzo często śpiewa się dobrze nam znaną barkę po chorwacku.Jedyna różnica ze kościoły są mniejsze niż nasze i w niedzielę wypełnione.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 13.05.2015 06:41

zdolar68 napisał(a):Piszecie jak o ciastku jakimś za przeproszeniem. Przecież przyjmujecie nie "opłatek" tylko Ciało Boże. Czy w Polsce czy w Chorwacji. Jak można Ciało Boże przyjmować na niekonsekrowaną rękę nie popełniając świętokradztwa? Papież Benedykt XVI jasno wyraził się ze Komunię Święta przyjmujemy na kolanach i do ust. Zwróćcie uwagę że w Watykanie już na rękę nie komunikują (choć co bardziej postępowym księżom pewnie jeszcze się zdarza).
Chyba że nie jest mowa o Kościele Katolickim tylko o sektach protestanckich - to przepraszam.

Ps. Byłaby Msza Św odprawiana po łacinie wszędzie na świecie i problemu by nie było (w Chorwacji to nie jestem pewien bo tam chyba już od 12 wieku indult na język narodowy mieli).


W Chorwacji językiem liturgii aż do Soboru z lat 60-tych 20. wieku był scs, czyli starocerkiewnosłowiański (staromacedoński).
A ja byłam na mszy w katedrze trogirskiej - mnóstwo Polaków, sporo rozumiałam, bo miałam ten scs na studiach :)
Następna strona

Powrót do Chorwackie ABC



cron
Czy ktoś był w chorwackim kościele na mszy?
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone