Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Czarnogóra Ulcinj czerwiec/lipiec 2015

Jeśli szukasz transportu i chcesz sie dołączyć się do kogoś, albo odwrotnie - masz do zaoferowania miejsce w samochodzie i możesz i chcesz zabrać Forumowicza - pisz w tym dziale. Można tu także szukać "spółki" na wyjazd.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
AdamBeata
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamBeata » 24.05.2015 14:33

slavko.v napisał(a):AdamBeata! z tego co wiem, po II wojnie światowej Marszałek Tito, niczego Albanii nie zabierał, Ulcinj przed wojna i po wojnie należał do Czarnogóry, w czasie wojny była tam okupacja włoska, którą Albańczycy popierali.
Piszesz, że w Czarnogórze w 2002 roku była powojenna pustka... tam w latach 90-tych nie było wojny...

Akurat kawałek sobie dodali. Teraz Albańczycy ciągle roszczą sobie prawa do tej okolicy, nawet główne ulice maja nazwy albańskich postaci historycznych, bo mieszka tam ich ponad 60%, mam nadzieję, że raczej nigdy do tego nie dojdzie.

Co do wojny w latach 90-tych, nie pisałem o samych działaniach wojennych na terenie Czarnogóry bo faktycznie tam jako takiej wojny nie było, ale fakt samego konfliktu opustoszył całe wybrzeże z turystów zagranicznych. Kiedyś (2002r.) nawet zszedłem z namiotem z głównej drogi żeby się rozbić na noc i pogranicznik czy wojskowy jakoś mnie naszedł. Myślałem, że będzie jakiś problem, a on mnie grzecznie przeprosił i powiedział, że nie mogę tu spać bo mogą być miny.

Na Krymie też jako takiej wojny nie było, a jednak turystyka podupadła w potężnym stopniu.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 24.05.2015 15:38

AdamBeata napisał(a):
slavko.v napisał(a):AdamBeata! z tego co wiem, po II wojnie światowej Marszałek Tito, niczego Albanii nie zabierał, Ulcinj przed wojna i po wojnie należał do Czarnogóry, w czasie wojny była tam okupacja włoska, którą Albańczycy popierali.
Piszesz, że w Czarnogórze w 2002 roku była powojenna pustka... tam w latach 90-tych nie było wojny...

Akurat kawałek sobie dodali

.

Niczego nie dodali :!: :!: :!:
Ulcinj należy do Czarnogóry od 20 stycznia 1878 :!: Ostatecznie potwierdzono to 30 listopada 1880
Ustalono wtedy przebieg obecnej granicy Czarnogóry w tym miejscu :!:
Wcześniej Ulcinj nie należał do Albanii tylko do Imperium Osmańskiego ( Turcji )
AdamBeata
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamBeata » 24.05.2015 18:25

Ja nie pisałem o samym mieście Ulcinj tylko o kawałku ziemi w tej okolicy.
Warto czasami czytać posty ze zrozumieniem :idea:

Swej wiedzy w tym przypadku nie opieram na portalach typu Wikipedia czy inne podobne, jak jeden z kolegów w innym temacie czasy przejazdów zawsze mierzy Targeo i pewnie połowy tych odcinków nigdy nie przejechał.

Informacji tych dowiedziałem się od lokalnych mieszkańców, zarówno Czarnogórców i Albańczyków, będąc tam, jak pisałem wcześniej, przez spory czas i wysłuchując opowieści o tej ziemi.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 24.05.2015 18:28

Twój problem polega na tym, że pisałeś o samym Ulcinj, a nie o jakimś kawałku za miastem :wink:
AdamBeata napisał(a):Miasto ma swój albański koloryt i dużą albańską społeczność bo po wojnie Tito zabrał im ten kawałek ziemi.

Drugi problem polega na tym, że lokalni mieszkańcy czasem mają bardzo oszczędne podejście do słowa prawda :!:
W Krakowie wielu lokalnych mieszkańców do dziś uważa, że mieszkają w stolicy Polski :wink: :wink: :wink:

Przebieg granicy koło Ulcinj został dokładnie ustalony jeszcze w XIX wieku i z faktami się nie dyskutuje :!:

After almost 300 years, at the beginning of the 1878 Ulcinj is freed from the Turks, and after the decision in Berlin congress on the November 10 1880, Ulcinj is annexed to the Principality of Montenegro. The First World War Ulcinj waited as an integral town of the former Montenegrin Principality. Even though the King and the Prince of the Montenegro, Nikola I Petrovic Njegos, at the beginning of the XX century moved one part of the Christian citizenship, in Ulcinj Islamic citizenship, that was loyal to the Principality of Montenegro, still prevailed.

As in many other towns of the Montenegrin Coast in Ulcinj too the vortex of the Second World War was felt. In the year 1941 German and Italian troupes conquered the entire Montenegro, and stayed in it until the crash of Nazism at the end of 1944, when partisan troupes liberated the utmost south town on the Montenegrin Coast – Ulcinj.
http://www.visit-montenegro.com/main-ci ... j-history/
croatian22
zbanowany

Nieprzeczytany postnapisał(a) croatian22 » 24.05.2015 18:44

My małżeństwo dolny Śląsk... Po 35 latek fajni atrakcyjni jeśli interesuje was podtekst swingu możemy razem jechać
AdamBeata
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamBeata » 24.05.2015 18:46

Przebieg granicy Polsko - Niemieckiej po Drugiej Wojnie, czy Słoweńsko - Chorwackiej po wojnie domowej też formalnie był ustalony, a jednak niewiele usób wie (pewnie kolega też), że w pierwszym przypadku do lat 80tych, a w drugim praktycznie do wejścia Chorwacji do EU były ciągle pewne konflikty i wahania co do ich przebiegu. Dokładnie tak samo było w przypadku granicu Albańsko Jugosławiańskiej.
Warto pojechać i posłuchać ludzi, którzy mieszkają na tej ziemi od pokoleń, potem poczytać i zweryfikować fakty i swoją wiedzę.

Nie zaśmiecam więcej tematu bo dyskusja odbiega od wątku i zaczyna zamieniać się w przeciąganie liny typu :

byłem widziałem vs wiem bo przeczytałem,

a nie o tym tutaj miało być...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 24.05.2015 18:49

A wystarczyłoby tobie napisać: pomyliłem się :!: :roll:
A tak w zaparte :wink: :D :wink: :D
slavko.v
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) slavko.v » 25.05.2015 08:55

Adam... widocznie nie rozmawiałeś z tymi co trzeba... punkt widzenia i opinie o historii zależą od tego kto jest jakiej narodowości... wcisnęli tobie kit i łyknąłeś bajeczki...
rafał102
Plażowicz

Nieprzeczytany postnapisał(a) rafał102 » 09.06.2015 13:02

Witam,
Wybieram się z żoną do Ulcinj 25,26.06.2015 na 14 dni. Wasz wyjazd nadal aktualny?
dslazak
Autostopowicz

Nieprzeczytany postnapisał(a) dslazak » 20.06.2015 23:18

Witam!My jesteśmy z Cieszyna i 26 czerwca wyjezdzamy do Czarnogory w okolice Ulcinj a konkretnie do ADY.Gdyby termin odpowiadal to chętnie byśmy dotrzymali towarzystwa.
Pozdrawiam
Ania z Tadeuszem
Josh75
Globtroter

Nieprzeczytany postnapisał(a) Josh75 » 08.07.2015 08:40

Witam 11 lipca Łuków - Ulcinj...
Poprzednia strona

Powrót do Forumowy auto-stop.

Czarnogóra Ulcinj czerwiec/lipiec 2015 - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Forum wykorzystuje oprogramowanie M 2.0. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2018