Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Czarnogóra ponownie - krótka relacja

Całkowita liczba ludności w Czarnogórze to 623 000 osób, przy czym gęstość zaludnienia w tym kraju wynosi 45 osób na jeden kilometr kwadratowy. Kraj ten jest aż 23 razy mniejszy od Polski. Aż 231 osób w przeliczeniu na 1000 osób w Czarnogórze posiada broń palną.
MMWT
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 27.02.2013
Czarnogóra ponownie - krótka relacja

Nieprzeczytany postnapisał(a) MMWT » 31.08.2016 16:19

Witam Forumowiczów!

Mija kolejne lato - a wraz z nim kolejny rodzinny urlop! W związku z tym, póki jeszcze świeże wspomnienia tlą się głowie zapraszam na krótką relację oraz zdjęcia (w linku).

Jak co roku do ostatniej chwili nie mogliśmy się zdecydować gdzie spędzić nasze 3 tygodnie. Długo rozważaliśmy Rumunię po raz kolejny, ale ponieważ tym razem postanowiliśmy wziąć ze sobą rowery (dotychczas nasze urlopy dzieliliśmy na rowerowy tygodniowy w Polsce oraz samochodowy długi gdzieś dalej) chciałem by kraj miał coś do zaoferowania rowerzystom.
W związku z tym padło na Czarnogórę – byliśmy tam już 2 razy i za każdym razem byłem w szoku jak gęsta i bogata jest tam sieć bocznych szutrowych dróg prowadzących przez bezkresy grzbietów górskich i płaskowyżów. Rumunia też jest pod tym względem ciekawa, ale jednak przeważyła chęć urozmaicenia urlopu krótkim pobytem nad morzem (dla dzieci jest to zawsze raj!)

Wyruszyliśmy koło 10 lipca i jako pierwszy cel obraliśmy Durmitor (w związku z tym jechaliśmy przez Węgry i Serbię żeby od razu wjechać do Czarnogóry od strony rzeki Tary). W Durmitorze planowaliśmy zrobić dwudniową pętlę wokół gór (łącznie koło 85km) a także odwiedzić kilka innych ciekawych miejsc (także w formie pieszych wycieczek). Niestety - pogody starczyło na 2 dni – udało się zrobić trasę wokół gór, ale kolejny dzień przyniósł drastyczne ochłodzenie i ciągły deszcz, które w prognozach miały potrwać koło 5 dni. Decyzja zapadła – nie ma co moknąć w nieskończoność – jedziemy nad morze – i tu skierowaliśmy się na polecany na tym forum kemping Maslina w okolicach Budvy. Tam pogoda nas nie rozczarowała – słońce i ciepła woda! Dzieciaki mogły nie wychodzić z wody – mimo ogromnych fal, które mocno przypominały mi te z Portugalii.
W ramach popołudniowych wycieczek odwiedziliśmy Budvę i pobliski Petrovac – z mojego punktu widzenia nic ciekawego – jedna wielka knajpownia ścisk i tłum – jednocześnie monitoruję prognozy pogody w górach – jak tylko się poprawia – ruszamy w głąb kraju – tym razem jedziemy w Prokletje – góry na granicy z Albanią – tam osiadamy na 5 dni w Gusinje – robimy jednodniowe wycieczki głównie w pobliskie doliny (koło 30km dziennie). Pogoda rzeczywiście fantastyczna – humory dopisują – eksplorujemy m.in.Ropojanę, Grabaję, jedziemy również do Albanii w dolinę Vermosh. Słońce przygrzewa – więc jak tylko się da – chłodzimy się w pobliskich strumieniach. Te rejony (Prokletje czy pobliskie Komovi) oferują bardzo dużo fantastycznych lokalnych dróg – ale jak to w górach związane są z wieloma przewyższeniami – trasy ponad 1000 m przewyższenia odpuściłem – żeby nie zniechęcać uczestników :wink:
Pogoda znów zaczyna się psuć – ruszamy w Bokę Kotorską – najkrótszą trasą – czyli przez Albanię – jestem w szoku jak szybko asfaltują tam te piękne górskie szutrówki! W Boce zostajemy na kempingu w Stoliv – ale po jednej nocy uciekamy – po pustkach w Prokletjach zbyt dużo turystów! To nie dla nas.
Ponieważ wakacje powoli dobiegają końca – ostanie 2 dni spędzamy po stronie Chorwackiej – 8km przed Dubrownikiem (Srebreno) – tam znów szaleństwa w wodzie i wypoczynek przed długą podróżą do domu (1700km). W dniu wyjazdu do domu wsiadam jeszcze raniutko na rower i jadę na szybkie zwiedzenie Dubrownika o poranku.

I to tyle – kolejne wakacje za nami – jak zwykle dużo się działo – może mniej się przemieszczaliśmy z noclegu na nocleg –ale fantastycznym dodatkiem były wycieczki rowerowe!

tu link do fotek: https://goo.gl/photos/VTejCiL47kZCTYoR9

Pozdrawiamy wszystkich Forumowiczów!

Marek
JurekM73
Croentuzjasta
Posty: 162
Dołączył(a): 25.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) JurekM73 » 31.08.2016 22:53

Super fotki, jakim obiektywem (obiektywami) robiłeś i czy fotki były lekko tuningowane, czy ten aparat takie kolory daje w standardzie?
Kilka znajomych miejsc zobaczyłem :-)
słoma79
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 29.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) słoma79 » 31.08.2016 23:17

Fotki super...Czarnogóra w planach...pozdrawiam :papa:
MMWT
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 27.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) MMWT » 01.09.2016 08:40

dzięki!

Co do fotek to od kilku sezonów robię bezlusterkowcem (przesiadłem się z lustra Canona) - i postawiłem na minimalizm tj noszę ze sobą 3 stałki 14mm, 27mm i 60mm i tak naprawdę nic mi więcej nie potrzeba (jeśli już to czasu - na wakacjach zawsze tyle się dzieje!). Co do obróbki - to używam Lightrooma - ale w zasadzie od kiedy mam Fuji obróbka jest minimalna - czasem trochę rozjaśnię cienie (szczególnie w słoneczne dni, przy dużym kontraście) ale przy kolorach nie dłubię - nawet czasem mam ochotę trochę zdjąć bo wydają mi się zbyt cukierkowe - no ale finalnie zostaje jak było - w końcu to fotki z wakacji więc musi być kolorowo! (poza tym staram się jak najkrócej siedzieć w domu nad kompem - i tak według mnie najważniejszy jest kadr i kompozycja a tego na kompie już za bardzo się nie poprawi).
pozdr
Marek

Powrót do Czarnogóra - Црна Гора



cron
Czarnogóra ponownie - krótka relacja
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone