Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Czarnogóra od gór do morza: Kotor, Perast, Herceg Novi

Całkowita liczba ludności w Czarnogórze to 623 000 osób, przy czym gęstość zaludnienia w tym kraju wynosi 45 osób na jeden kilometr kwadratowy. Kraj ten jest aż 23 razy mniejszy od Polski. Aż 231 osób w przeliczeniu na 1000 osób w Czarnogórze posiada broń palną.
korbaczik
Koneser
Posty: 5973
Dołączył(a): 15.09.2015
Re: Czarnogóra od gór do morza

Nieprzeczytany postnapisał(a) korbaczik » 27.11.2016 19:25

A ta cywilizacja to co to jest?
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Czarnogóra od gór do morza

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 29.11.2016 01:59

korbaczik napisał(a):A ta cywilizacja to co to jest?

Monastyr Moraca.

Pozdrawiam,
Wojtek
korbaczik
Koneser
Posty: 5973
Dołączył(a): 15.09.2015
Re: Czarnogóra od gór do morza

Nieprzeczytany postnapisał(a) korbaczik » 07.12.2016 13:49

Coś więcejj o tym napiszesz?
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Czarnogóra od gór do morza

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 07.12.2016 18:03

korbaczik napisał(a):Coś więcejj o tym napiszesz?

Skoro objawiło się jakieś zainteresowanie, to napiszę.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Czarnogóra od gór do morza

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 09.12.2016 01:43

Zjeżdżam do Kolasina i potem główną szosą w kierunku Podgoricy, zatrzymując się dopiero przy monastyrze Moraca. Stawiam wóz na parkingu przed murem i wchodzę na teren klasztoru, kierując kroki do cerkwi. Przy wejściu widnieje informacja o zakazie robienia zdjęć - informacja, której sensu generalnie nie akceptuję. Kiedy wchodzę do środka... szczęka niemalże opada na posadzkę - oczekuje mnie niesamowite piękno i nastrój absolutnie pustej cerkwi. Co mi się stało?... Nie wiem. Aparat mam w kieszeni, jestem zupełnie sam i... nie robię użytku ze sprzętu. Podziwiam w niemalże nabożnym milczeniu arcydzieło ludzkich rąk...
Później będę żałował, że nie uwieczniłem tej chwili, że nie zostało nic udokumentowane, że moja nad wyraz ulotna pamięć nie znajdzie oparcia w materiale z wyprawy. Przez kilka lat tak będzie - do momentu, kiedy ponownie zawitam do tego przepięknego miejsca i pomimo trudniejszych już warunków, uda mi się następnym razem zachować coś na później dla oczu. A teraz już opuszczam monastyr Moraca, kierując się szosą na południe.

P1000882.JPG


P1000883.JPG


P1000884.JPG


P1000885.JPG
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008
Re: Czarnogóra od gór do morza

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 09.12.2016 10:23

Absolutnie piękne miejsce!
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Czarnogóra od gór do morza

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 09.12.2016 11:07

Franz napisał(a):Aparat mam w kieszeni, jestem zupełnie sam i... nie robię użytku ze sprzętu.

Szkoda, bo monastyr ominęliśmy. :?

Sam przejazd wzdłuż kanionów rzek Tary i Moracy jest bardzo ciekawy. Droga kręta ze skalnymi tunelami, chociaż z samochodu nie ma zbyt dużo spektakularnych widoków na dno kanionu.

Wojtku, miło mi, kiedy pośród niezliczonych miejsc, które zwiedziłeś, znajduję takie gdzie również stanęła moja noga i wjechało koło mojego samochodu. :lol:

Pozdrawiam :wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Czarnogóra od gór do morza

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 09.12.2016 17:41

MWN napisał(a):Absolutnie piękne miejsce!

Monastyr, kanion... Zakładam, że masz na myśli kanion.

walp napisał(a):
Franz napisał(a):Aparat mam w kieszeni, jestem zupełnie sam i... nie robię użytku ze sprzętu.

Szkoda, bo monastyr ominęliśmy. :?

Może znajdę ze dwie fotki z tych, które zrobiłem parę lat później.

walp napisał(a):Sam przejazd wzdłuż kanionów rzek Tary i Moracy jest bardzo ciekawy. Droga kręta ze skalnymi tunelami, chociaż z samochodu nie ma zbyt dużo spektakularnych widoków na dno kanionu.

Na mnie największe wrażenie zrobił jednak kanion Pivy - może dlatego, że widziałem go zarówno z dołu, jak i z góry.
Lepsze fotki od tych, które zamieściłem na początku tego wątku, można znaleźć tutaj.

walp napisał(a):Wojtku, miło mi, kiedy pośród niezliczonych miejsc, które zwiedziłeś, znajduję takie gdzie również stanęła moja noga i wjechało koło mojego samochodu. :lol:

Czasami się nam trasy krzyżują...

Pozdrawiam,
Wojtek
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008
Re: Czarnogóra od gór do morza

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 12.12.2016 16:38

Raczej kanion; rzeczy zrobione ręką człowieka nie robią ta,kiego wrażenia. Widziałem sporo monastyrów w Macedonii. W Ohris i nad Matką. Ładne ale nie powalające.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Czarnogóra od gór do morza

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 12.12.2016 19:05

MWN napisał(a):Raczej kanion; rzeczy zrobione ręką człowieka nie robią ta,kiego wrażenia. Widziałem sporo monastyrów w Macedonii. W Ohris i nad Matką. Ładne ale nie powalające.

Najpiękniejsze cerkwie widziałem w Rumunii, ale muszę przyznać, że monastyr pivski (dokładniej, wnętrze cerkwi) im nie ustępuje.
Natomiast, owszem, dzieła Matki Natury zawsze pociągały mnie bardziej...

Pozdrawiam,
Wojtek
bernidi
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 452
Dołączył(a): 23.11.2016
Re: Czarnogóra od gór do morza

Nieprzeczytany postnapisał(a) bernidi » 12.12.2016 22:15

Jak to było? Najładniejsze nie jest to co zbudował człowiek tylko to czego jeszcze nie zdążył zepsuć... :wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Czarnogóra od gór do morza

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 13.12.2016 02:33

bernidi napisał(a):Jak to było? Najładniejsze nie jest to co zbudował człowiek tylko to czego jeszcze nie zdążył zepsuć... :wink:

Głęboka mądrość przebija z Twoich słów...

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Czarnogóra od gór do morza

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 16.12.2016 02:44

walp napisał(a):
Franz napisał(a):Aparat mam w kieszeni, jestem zupełnie sam i... nie robię użytku ze sprzętu.

Szkoda, bo monastyr ominęliśmy. :?

Jak wspomniałem, kilka lat później już nie zachowałem się jak sparaliżowany i uwieczniłem piękno tego monastyru. Oto dwie fotki z kolejnego wyjazdu:

P1360344.JPG


P1360355.JPG


Pozdrawiam,
Wojtek
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Czarnogóra od gór do morza

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 16.12.2016 08:22

Bogate freski, taki średniowieczny pomnik prawosławnej Czarnogóry. Przy następnej okazji, nie omieszkam tam wstąpić. :wink:

Z historii Czarnogóry wiem, że monastyr odgrywał niegdyś ważną rolę - miały tu miejsce m. in. posiedzenia czarnogórskich klanów.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Czarnogóra od gór do morza

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 16.12.2016 16:50

walp napisał(a):Bogate freski, taki średniowieczny pomnik prawosławnej Czarnogóry. Przy następnej okazji, nie omieszkam tam wstąpić. :wink:

Szkoła raszkańska - czerpiąca wzory z bizantyńskiej.

walp napisał(a):Z historii Czarnogóry wiem, że monastyr odgrywał niegdyś ważną rolę - miały tu miejsce m. in. posiedzenia czarnogórskich klanów.

To widzę, że i zainteresowanie historią nas łączy.

Pozdrawiam,
Wojtek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Czarnogóra - Црна Гора



cron
Czarnogóra od gór do morza: Kotor, Perast, Herceg Novi - strona 75
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone