Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Czarnogóra, Albania, tudzież Macedonia i BiH- lipiec 2015

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Czarnogóra, Albania, tudzież Macedonia i BiH- lipiec 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 26.02.2016 22:18

Teraz już znam Twoją trasę :D Wszystko jasne - nieskojarzyłam ników. Musisz dalej relacjonować to nie będę musiała się dopytywać na priv.
marcines
Croentuzjasta
Posty: 152
Dołączył(a): 24.01.2012
Re: Czarnogóra, Albania, tudzież Macedonia i BiH- lipiec 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcines » 06.03.2016 00:45

Dzień 6 Szkodra-Valbone :D
Zjadamy pyszne śniadanie na noclegu i wyruszamy przed 9 w strone Koman. Prom odpływa o 12, rezerwację mamy zrobioną, niby tylko 60 km , ale z forum wiem , że droga jest niespecjalna. Jak jeszcze droga sh5 jest w miarę, to ostatnie 30 km sh25 już taka sobie. Niby asfalt jest ale wybrakowany, cały czas trzeba omijać dziury. Cała podróż zajęła nam 2 godziny.
Fotki trasy.
dr1.jpg

Ten kawałek nawet w dobrym stanie
dr2.jpg

Najgorszy był odcinek końcowy od przejechania rzeki
dr3.jpg

Na końcu trasy koło zapory był tunel, przy którego początku w cieniu stał żołnierz z kałachem, w końcu obiekt o znaczeniu strategicznym. W tunelu zakręt prawie 180 stopni i wyjazd na malutki parking przy przystani.
dr4.jpg

Można sobie wyobrazić jakie było zamieszanie, kiedy przypłynął prom, parking pełny, samochody nie mogą zjechać z promu, dodatkowo w tunelu stał autokar, który też czekał na wjazd i blokował cały tunel, ale dali radę.
Widok na parking, my już na pokładzie.
prom3.jpg

Oczywiście za parking skasowali jakąś opłatę, nie pamiętam ile, czekaliśmy na prom podziwiając widoki.
Oto nasz transport.
prom1.jpg

I już na promie, citroen zajął najlepsze miejsce w cieniu. 8)
prom2.jpg

Koło przystani była wnęka skalna ze świętą figurką , albańczycy, którzy czekali na prom chodzili tam stadnie na fotkę, widać to po prawej stronie.
prom4.jpg

Płyniemy, rejs trwa 2 godziny , widoki przepiękne.
prom5.jpg

prom6.jpg

prom7.jpg


Samotny żeglarz, do domów położonych nad jeziorem można się dostać tylko łódką.
prom8.jpg


prom9.jpg


prom10.jpg


Dopływamy do Fierz, przystań jeszcze nie gotowa, samochody nisko zawieszone miały problem przy zjeżdzie z promu.
przystan2.jpg


Z Fierz kierujemy się przez Bajram Curi w stronę Valbon.
Nowy asfalt przed Valbon.
v1.jpg


I jeszcze jeden kawałek w budowie.
v2.jpg


Góry Przeklęte.
v3.jpg


Już prawie na miejscu.
v4.jpg


A to już widok z naszego noclegu.
v5.jpg


v7.jpg


Ogólnie był problem ze znalezieniem noclegu w Valbon, na booking ofert brak, napisałem kilka maili do znalezionych na necie apartamentów, odpisał jeden, nie miałem żadnego potwierdzenia ani przedpłaty, ale się udało.
Pokój kosztował 35 euroze sniadaniem , była nawet restauracja, ceny bardzo przystępne, gdyby nie to, że miałem rezerwacje na następne dni zostałbym w Valbon dłużej.

Wyruszyliśmy zobaczyć okolicę.
v8.jpg


Korto rzeki, niestety wody brak.
v9.jpg

v10.jpg


Bunkry strzegły tego niedostępnego kawałka Albanii.
v11.jpg

v11a.jpg


A to widok z kwatery.
v12.jpg


Tirana z widokiem na góry Przeklęte,za jedyne 100 leków - da się :mrgreen:
v13.jpg


W sumie widokowo chyba najlepszy dzień całych wakacji, pogoda udała się super , góry było widać w całej okazałości, na kwaterze pełno Czechów, ale gdzie ich w górach nie ma. Prom jest najlepszą opcją podrózy do Valbon, jest jeszcze kręta droga sh5 lub dojazd przez Kosowo, prom za samochód i 4 osoby kosztował koło 90 zł, śmieszna kwota.
Rano wstajemy i taki oto widok , aż żal opuszczać to miejsce, kierunek Kruja.
v14.jpg
Załączniki:
v6.jpg
v14.jpg
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Czarnogóra, Albania, tudzież Macedonia i BiH- lipiec 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 06.03.2016 11:17

... prom już od dawna jest u nas na uwadze, ale trochę wakacyjne priorytety się zmieniły ... :wink: ...
... fajna trasa ... :mrgreen: ...
Pozdrawiam.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Czarnogóra, Albania, tudzież Macedonia i BiH- lipiec 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 06.03.2016 12:40

Prom mnie także fascynuje, ale niestety nie uda się go wcisnąć....
marcines
Croentuzjasta
Posty: 152
Dołączył(a): 24.01.2012
Re: Czarnogóra, Albania, tudzież Macedonia i BiH- lipiec 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcines » 06.03.2016 14:26

Prom jaki jest raczej się nie zmieni, drogi od Szkodry pewnie nie wyremontują bo prowadzi tylko do przystani i elektrowni w Koman, asfalt pewnie pamięta czasy budowy elektrowni wodnej, ale jeśli ktoś lubi góry to powinien jak najszybciej odwiedzić Valbon, póki jeszcze trochę dzikości zostało. Do Theth zresztą też niedługo będzie droga asfaltowa.
Trochę informacji o rzecze Drin , po której kursuje prom. Znajdują się na niej 3 elektrownie wodne, które zapewniają 90% energii elektrycznej Albanii, ale w sezonie letnim i tak są braki i wyłączenia prądu. Największe wrażenie robi zapora koło Fierz. Drin powstaje z połączenia Czarnego i Białego Drinu. Czarny Drin zaczyna swój bieg w jeziorze Ochrydzkim , a dokładnie wypływa z niego w miejscowości Struga, nie ma źródła jako takiego.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10862
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Czarnogóra, Albania, tudzież Macedonia i BiH- lipiec 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 06.03.2016 14:33

kmichal napisał(a):... prom już od dawna jest u nas na uwadze, ale trochę wakacyjne priorytety się zmieniły ... :wink: ...
... fajna trasa ... :mrgreen: ...

u mnie to samo i ja osobiście najpierw tam, bym się wybrał, ale niestety musi poczekać,
dodatkowo miejscówka noclegowa w świetnym otoczeniu i jeszcze ta pogoda, cóż chcieć więcej
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012
Re: Czarnogóra, Albania, tudzież Macedonia i BiH- lipiec 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 08.03.2016 12:05

Bardzo interesująca relacja, bardzo widokowa. Dla mnie najważniejsze podczas urlopu, to piękne widoki i cuda natury. Owszem, miasta też bywają interesujące i piękne, ale natura, to jest coś co uwielbiam :D
marcines
Croentuzjasta
Posty: 152
Dołączył(a): 24.01.2012
Re: Czarnogóra, Albania, tudzież Macedonia i BiH- lipiec 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcines » 26.03.2016 18:54

Dzien 7 Valbone - Kruja

Po śniadaniu ruszamy z Valbon, widoki przepiękne.
v1.jpg


Zatrzymujemy się na chwile przy górskim potoku, dziwne że jest woda, której dzien wcześniej w korycie rzecznym nie było.
v2.jpg

v3.jpg

v4.jpg


Po drodze mijamy ciekawą budowlę.
m1.jpg

Która okazuje się młynem wodnym, szkoda tylko że tak zniszczony, prowadzi do niego nawet specjalnie zrobiona kładka.
m2.jpg

m3.jpg


Mijamy Bajram Kuri i kierujemy się w stronę autostrady Kukes-Tirana drogą s22, a później sh5.
Po drodze mijamy trzecia zaporę na rzecze Drin największą, robi wrażenie.
tama 1.jpg

taama 2.jpg

tama 3.jpg

tama 4.jpg


Droga sh22 nie jest w najgorszym stanie, jest tylko bardzo kręta i ogólnie bez barierek , ale widoki ładne.
sh22.jpg

sh22 2.jpg


A to już sh 5, przd budowa autostrady jedna z ważniejszych dróg, teraz prawie nie ma ruchu.
sh5.jpg

sh5 2.jpg


I w końcu wjazd na autostradę, nie mogliśmy się doczekać strasznie nam się droga dłużyła.
auto wjazd.jpg

W stronę Tirany wjazd jest prosty, ale do Kukes trzeba przeciąć dwa pasy, autostrada na szczęście darmowa.
A to już autostrada - pozazdrościć, kiedy my tak pojedziemy do Zakopanego?
auto 1.jpg

auto 2.jpg


I tunel , długości 5600 m , położony na wysokości ok. 900 m , może nie widać ale czuje się jadąc autostradą, do tunelu droga cały czas pnie się pod górę.
auto tunel.jpg


Na autostradzie jest stacja benzynowa na której płaci się w euro.

W końcu dojeżdzamy do Krui, w przewodniku piszą, że nazywana jest małym Krakowem, ja nie bardzo widzę podobieństwo, poza dwoma pierwszymi literami w nazwie.
kruja wjazd.jpg

kruja wjazd 2.jpg

kruja wjazd 3.jpg


Nocleg mamy zarezerwowany w willi Emiliano, jest ona położona zaraz koło baszty widocznej na zdjęciu. Problem zaczyna się z dojazdem bo nawigacja prowadzi mnie na drogę, która zastawiona jest "chowanym" pachołkiem . Pytam się ludzi, okazuje się, że jadę dobrze, muszę ominąć pachołek i cały czas do góry. W zakręcie ostro pod górę, koła zaczynają się ślizgać po kocich łbach, wycofanie do tyłu i pełna moc. Po chwili jestem na miejscu. Nocleg okazał się strzałem w 10 - polecam wszystkim.
kruja.jpg

To ten żółty budynek po prawej , śpimy prawie jak Skandenberg w jego twierdzy.
widok z okna.jpg

Po ochłonięciu wyruszam na sławny targ, duże spustoszenie w twierdzy dokonało trzęsienie ziemi w XVII w, widząc wzmocnienia wzgórza śpimy spokojnie.
kruja 2.jpg


Targ bardzo ciekawy, można zaopatrzyć się we wszystkie możliwe pamiątki z Albanii, polecam wszystkim, można płacić w euro, poza targiem i pomnikiem Skanderberga nie ma co zwiedzać.
skandeberg.jpg


Kruja była najdłużej opierającym się Cesartwu Osmańskiemu miejscem w Albanii, została zdobyta dopiero w 1478 r 10 lat po śmierci Wodza-zmarł na malarię, po wieloletnim oblężeniu, gdzieś wyczytałem ze trwało prawie 30 lat. Nic dziwnego że pamięć o Nim jest tutaj taka żywa.
Poniżej rujn zamku znajduję się Muzeum Skanderberga. Wybudowane w 1982 r, choć stwarza wrażenie starszego, projektu córki Enwera Hodzy. W museum znajdują się eksponaty z całej historii Albanii, już od czasów illyryjskich.
Niestety przychodzimy za późno i oglądamy je tylko z zewnątrz.
muzeum.jpg


Za wzgórza na którym śpimy widać w oddali morze i światła Tirany, dodam jescze, że dom w którym śpimy ma podobno ponad 100 lat i cały czas należy do tej rodziny.
Wieczorny widok z okna.
noc.jpg


Tutaj końcy się bardziej twórcza część wysieczki, następnego dnia rano jedziemy do Himare, aby oddać się 10- cio dniowemu odpoczynkowi nad morzem, oczywiście z różnymi wycieczkami, w dalszej części relacji.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Czarnogóra, Albania, tudzież Macedonia i BiH- lipiec 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 26.03.2016 21:42

... miejsce faktycznie urocze ... :) ... my podobne mieliśmy w macedońskim Ochrydzie ... :wink: ...
Pozdrawiam.
Darkos
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1480
Dołączył(a): 17.03.2006
Re: Czarnogóra, Albania, tudzież Macedonia i BiH- lipiec 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darkos » 04.05.2017 10:36

-

Witaj Marcin.

Może pojedziemy dalej?
Albania chodzi mi po głowie - Himare (z plażami) też mnie bardzo interesuje.

Pozdrawiam
marcines
Croentuzjasta
Posty: 152
Dołączył(a): 24.01.2012
Re: Czarnogóra, Albania, tudzież Macedonia i BiH- lipiec 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcines » 04.05.2017 21:07

Witam, strasznie mi głupio, powinieniem dawno skończyć tą relację, tym bardziej ze już czeka relacja z 2016, a za 2 miesiące jadę jak zwykle do Himare wypoczywać w albańskim słońcu, w przyszłym tygodniu zabiorę się za pisanie.
Darkos
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1480
Dołączył(a): 17.03.2006
Re: Czarnogóra, Albania, tudzież Macedonia i BiH- lipiec 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darkos » 30.05.2017 18:07

marcines napisał(a):.................., w przyszłym tygodniu zabiorę się za pisanie.


Chopie!
I co dalej ?
Poprzednia strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Czarnogóra, Albania, tudzież Macedonia i BiH- lipiec 2015 - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone