Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Czarnogóra, Albania, tudzież Macedonia i BiH- lipiec 2015

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
marcines
Croentuzjasta
Posty: 152
Dołączył(a): 24.01.2012
Re: Czarnogóra, Albania, tudzież Macedonia- lipiec 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcines » 09.02.2016 19:31

KarKoz napisał(a):
marcines napisał(a):
KarKoz napisał(a): Citroen nie może mnie zabraknąć... :hut:

Punkt za spostrzegawczość, pozdrawiam

Citroen C8... :smo:

Niestety nie ma zawieszenia hydro jak c5, miałem kiedyś xantię więc wiem co to znaczy.

Kontynuujemy naszą podróż drogą M20 od Foca do przejścia granicznego Hum, kto jechał to wie jak ta droga wyglądała.
Na szczęscie prowadzone są na niej zaawansowane prace drogowe, ja jechałem nią 30 czerwca 2015, myślę, że w 2016 będzie już całkiem przyjemny asfalt.
droga1.jpg

droga2.jpg


W końcu dojeżdżamy do sławnego mostu granicznego na Tarze, nie robiłem zdjęć, dość dużo jest ich na forum, po załatwieniu formalności granicznych kierujemy się w stronę Pluzine, droga prowadzi wzdłuż Plivskiego jeziora, przez niezliczoną ilość tuneli.
droga3.jpg


Mijamy tamę na rzece, zdjęcie sprzed 3 lat, budowla robi wrażenie.
tama.jpg


Nie dojeżdżamy do Pluzine, przed samym mostem na jeziorze skręcamy w lewo przy znaku DURMITOR.

Droga zaczyna piąć się w górę, po przejechaniu 200 metrów jest coś co ja nazwałem skrzyżowaniem w tunelu, albo raczej w jaskini, niestety nie mam zdjęcia ale od czego jest internet.
https://www.google.pl/maps/place/Fo%C4% ... be!6m1!1e1

My skęcamy ostro w lewo w następny tunel, chociaż intuicja wskazuje jazdę na wprost.

Zaczyna się najładniejsza widokowo część trasy.
Po przejechaniu kilku serpentyn zatrzymujemy się podziwiać widoki.
Te domy na wprost to Pluzine.
jezioro.jpg

Takie tunele były po drodze, nie dość że tylko na jedno auto, to w dodatku w tunelu były zakręty, trzeba bardzo uważać.
tunel1.jpg

Po chwili kończą się tuneli i serpentyny, droga prowadzi przez las i wyjeżdzamy na płaskowyż Durmitoru.
dur1.jpg


Te góry zostały za nami.
dur1a.jpg


Jakby ktoś nie wiedział gdzie jesteśmy...
dur2.jpg


Przed nami Prutas - 2393 mnpm, a nie wygląda
dur3.jpg


Droga całkiem dobra, bez dziur, jedziemy podziwiając widoki w kierunku przełęczy Sedlo- 1908mnpm.
To to obniżęnie na lewo od dwóch szczytów.
dur3a.jpg


Standard - zwierzęta hodowlane nie specjalnie przejmują się kierowcami.
dur4.jpg


I na przełęczy, stamtąd przyjechaliśmy, prawie jak Trasa Transfogarska.
dur5.jpg


Panoramka z przełęczy.
pan1.jpg

i w drugą stronę
pan2.jpg

Na przełęczy stało kilka samochodów, min czesi, pewnie poszli w góry....
Gdyby tak nie wiało byłoby idealnie, podziwiamy widoki i ruszamy w drogę, cel kemping Razvrsje Zabljak.
marcines
Croentuzjasta
Posty: 152
Dołączył(a): 24.01.2012
Re: Czarnogóra, Albania, tudzież Macedonia i BiH- lipiec 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcines » 11.02.2016 22:04

Na kempingu spędzamy 2 noce, mamy 1 dzień na zwiedzanie Durmitoru.
Kemping jest nam znany, byliśmy na nim w zeszłym roku, zarządza nim Misza- człowiek orkiestra, ma swój styl, dodatkowo robi bardzo dobrą rakiję, jak zwykle uzupełniamy zapasy.
Noc jest chłodna, musimy włączyć ogrzewaniew bungalowie, ale nie ma się co dziwić, jesteśmy na wys. ok. 1500m npm, rano jest koło 9 stopni.
Plan wycieczki na dziś.
trasa.jpg

Z kempingu nad jezioro Czarne, jedna z większych atrakcji jest ok 20 min przez las, nie wybieramy się tam jednak, byliśmy nad nim juz 2 razy, ale wszystkim polecam, przynajmniej można podejść do samej wody, co nie jest tak oczywiste w sezonie nad Morskim Okiem.
Pierwszym celem podróży jest jezioro Zmijne, zupełnie inne od Czarnego.
W drodze nad jezioro, drogi w Durmitorze są całkiem dobre.
do jeziora.jpg

Zatrzymujemy się przy końcu asfaltu i idziemy z 20 min nad jezioro, w sumie okazało się ze można było jeszcze kawałek podjechać drogą żwirową.
droga do jeziora.jpg

Jezioro jest bardzo ładne otoczone lasem, woda czysta, choć jezioro zarośniete przy brzegach, zupełny brak ludzi , poza nami widzieliśmy jedną grupę ludzi , ale z drugiej strony jeziora, cisza i spokój.
jezioro.jpg


jezioro2.jpg


Opis jeziora.
jezioro opis.jpg


Wracamy do auta i jedziemy na Curevac.
Jest to tak jakby urwisko skalne z widokiem na rzekę Tarę. Dojezdzamy do konca asfaltem ( ten punkt na samej pólnocy mapki) stoi kilka samochodów i ku naszemu zaskoczeniu strażnik parku, który kasuje nas po 3 euro za bilet. Na szczeście dzieci gratis.
W dodze na Curevac, dojście około 30 minut.
na curevac.jpg

I widoki z urwiska, nie jest to wysoko 1625m npm, ale rzeka Tara w dole znajduję się 1000 metrów niżej, robi wrażenie.
c1.jpg

c2.jpg

c3.jpg

c4.jpg


Widoki w drodze powrotnej.
powrot.jpg


Na tym kończymy pobyt w Durmitorze, następnego dnia rano kierujemy się w stronę Albanii.
MARK1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 17.10.2012
Re: Czarnogóra, Albania, tudzież Macedonia i BiH- lipiec 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) MARK1 » 12.02.2016 11:32

Witam,
będę zaglądał - ciekawe rejony. Sarajewo mam w planach, ale w tym roku jeszcze raczej się nie uda
Pozdrawiam :papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Czarnogóra, Albania, tudzież Macedonia i BiH- lipiec 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 12.02.2016 12:35

marcines napisał(a):Na kempingu spędzamy 2 noce, mamy 1 dzień na zwiedzanie Durmitoru.
Kemping jest nam znany, byliśmy na nim w zeszłym roku, zarządza nim Misza- człowiek orkiestra, ma swój styl, dodatkowo robi bardzo dobrą rakiję, jak zwykle uzupełniamy zapasy.
Noc jest chłodna, musimy włączyć ogrzewaniew bungalowie,

Możesz coś więcej o tym kampie napisać? Jakieś zdjęcia? Jest w fajnym miejscu jeśli chodzi o przejazd Albania - Sarejewo i można to byłby zaplanować nocleg. Ale my nie śpimy pod namiotami i interesuje mnie kwestia tych bungalowów (i ewe. cena). Camp ma swoją stronę, bo nie znalazłam. Dzięki
marcines
Croentuzjasta
Posty: 152
Dołączył(a): 24.01.2012
Re: Czarnogóra, Albania, tudzież Macedonia i BiH- lipiec 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcines » 12.02.2016 18:54

Proszę, link do kempingu.
http://booking.com/6ab54dac9e006a0
Bungalowów nie ma za dużo, wiecej jest pokojów w budynkach, warunki może nie są super, ale ceny tez nie wysokie, w dodatku z Miszą można się dogadać po polskiemu i na dzień dobry częstuje swoimi specyfikami. Minusem może być że do centrum Zabljaka trzeba jechać samochodem bo jest kawałek.
Jeśli chodzi o nocleg, to wszystko zależy co lubicie, jeśli góry to Durmitor obowiązkowo, oprócz tego most na Tarze, mauzoleum Lovcen, Kotor, monastyr Ostróg, stary Bar, ale tego wszystkiego nie da się zobaczyć za jeden dzień, i nie jest to po drodze, kanion Pivy, Tary, Moravcy, moim marzeniem jest taka trasa
trasa nowa.jpg

ale na chwilę obecną brakuje koło 20 km asfaltu na drodze SH20 między Tamare a granicą z Czarnogórą, może na sezon wakacyjny się wyrobią, prace trawają.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Czarnogóra, Albania, tudzież Macedonia i BiH- lipiec 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 12.02.2016 22:14

Dzięki. Po przeanalizowaniu mojego pomysłu, dość długa droga 8O mi wyszła... muszę jeszcze pomyśleć :?
mimi1
Globtroter
Posty: 52
Dołączył(a): 16.05.2014
Re: Czarnogóra, Albania, tudzież Macedonia i BiH- lipiec 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) mimi1 » 12.02.2016 23:27

:hut: Nie wiem, czego konkretnie szukacie,
ale Ksamil to faktycznie miasteczko kurortowe zwłaszcza obecnie dużo Polaków robi tam bazę.
Saranda - ładne miasteczko większe z klimatem, pięknym deptakiem, starą albańską tradycyjną cukiernią.
W dwóch powyższych miastach mieliśmy noclegi (a do Albanii jeździmy od 5 lat),
jednak najbardziej pod wieloma względami spodobał nam się Borsh,
mieści się w wspaniałym gaju oliwnym, a nasz apartament przy samej plaży, w cenie apartamentu są leżaki i baldachimy.
Ponad to w wyposażeniu i cenie pobytu jest możliwość korzystania z siatkówki, bilarda i ping ponga.
Właściciel Albańczyk mieszkający od 30 lat w Austrii
W pobliżu tania knajpka jak ktoś nie chce gotować
Zawsze o 11 idzie z osiołkiem dziadunio i sprzedaje swoje świeże warzywa lub owoce, czasami pojawia się tez rybak i sprzedaje swoje świeże rybki
Właściciel często częstuje owocami i ogólnie dba o klienta (wg dewizy klient nasz Pan)
Na przełęczy Llogara sprzedają najlepszy i najtańszy miód, ale tylko od rolników kupujcie łatwo poznać - my kupujemy zaraz po zjeździe z przełęczy stoi takie starsze małżeństwo
Ponad to z Borsh jest niedaleko do Sarandy
Będąc na południu Albanii polecam koniecznie zwiedzić Butrint, Niebieskie Oko, Girokaster (miasto rodzinne Hodży)
APARTAMENT, do którego jeździmy mogę szczerze polecić jak ktoś szuka i jest zainteresowany
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10862
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Czarnogóra, Albania, tudzież Macedonia i BiH- lipiec 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 13.02.2016 01:13

marcines napisał(a):, moim marzeniem jest taka trasa
trasa nowa.jpg

ale na chwilę obecną brakuje koło 20 km asfaltu na drodze SH20 między Tamare a granicą z Czarnogórą, może na sezon wakacyjny się wyrobią, prace trawają.

nie tylko Twoim, pytałem o nią kiedyś na forum, i bodajże znalazła się jedna osoba, która przejechała ją;
od strony płd położono ładny asfalt i gdzieniegdzie wygląda to jak Transfogarska trasa, mam na uwadze zaliczyć tę trasę kiedyś na urlopie
Ostatnio edytowano 13.02.2016 15:31 przez te kiero, łącznie edytowano 1 raz
steftes
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 614
Dołączył(a): 01.06.2009
Re: Czarnogóra, Albania, tudzież Macedonia i BiH- lipiec 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) steftes » 13.02.2016 15:28

marcines napisał(a): Dojezdzamy do konca asfaltem ( ten punkt na samej pólnocy mapki) stoi kilka samochodów i ku naszemu zaskoczeniu strażnik parku, który kasuje nas po 3 euro za bilet. Na szczeście dzieci gratis.



A rok temu w środku sezonu żadnego strażnika tam jeszcze nie było.

W Camp Apartments Razvršje nocowałem - czysto, sympatycznie, tanio i miło szszególnie dla Polaków.

Pozdrawiam :lol:


Steftes.
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1956
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: Czarnogóra, Albania, tudzież Macedonia- lipiec 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 13.02.2016 20:48

marcines napisał(a):Był to ostatni moment, w tym roku ze względu na sytuację na Bałkanach BiH nie jest w moich planach.

rozumiem, że chodzi ci o migrantów? czy właśnie przez BiH wiedzie teraz główny ich szlak?
marcines
Croentuzjasta
Posty: 152
Dołączył(a): 24.01.2012
Re: Czarnogóra, Albania, tudzież Macedonia- lipiec 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcines » 14.02.2016 17:51

Sol-Wagon napisał(a):
marcines napisał(a):Był to ostatni moment, w tym roku ze względu na sytuację na Bałkanach BiH nie jest w moich planach.

rozumiem, że chodzi ci o migrantów? czy właśnie przez BiH wiedzie teraz główny ich szlak?

Nie, szlak uchodzców prowadzi przez Macedonię i Serbię, myśle że to się nie zmieni bo jest to najprostrsza droga, bardziej martwi mnie sytuacja w BiH, szczególnie w części bośniackiej, która jakby nie patrzeć jest krajem muzułmańskim.
BiH to trochę taka beczka prochu.
akwarysta6
Odkrywca
Posty: 77
Dołączył(a): 14.01.2015
Re: Czarnogóra, Albania, tudzież Macedonia i BiH- lipiec 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) akwarysta6 » 14.02.2016 21:06

A ja w tym roku jadę na przełomie sierpnia i września do Utjeha w Czarnogórze. Trasa przez Czechy, Słowację, Węgry, Chorwację, nocleg w Sarajewie i na drugi dzień przez przejście Hum do Utjehy. Na powrocie też nocleg w Sarajewie. Mam nadzieje, że nie napotkam na drodze żadnych problemów. Pozdrawiam.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Czarnogóra, Albania, tudzież Macedonia i BiH- lipiec 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 18.02.2016 21:16

Kiedy pojedziemy dalej?
marcines
Croentuzjasta
Posty: 152
Dołączył(a): 24.01.2012
Re: Czarnogóra, Albania, tudzież Macedonia i BiH- lipiec 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcines » 19.02.2016 00:55

piekara114 napisał(a):Kiedy pojedziemy dalej?

Jutro wrzucę , nie miałem czasu i weny twórczej w tygodniu.
marcines
Croentuzjasta
Posty: 152
Dołączył(a): 24.01.2012
Re: Czarnogóra, Albania, tudzież Macedonia i BiH- lipiec 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcines » 20.02.2016 11:53

Dzień 5 - opuszczamy Czarnogórę i udajemy sie do Albanii

Trasa przejazdu Zabljak-Szkodra
trasa.jpg


Ustalam trasę najkrótszą drogą, z drobną modyfikacją na odcinku Niksic- Danilovgrad, który pokonuje inną trasą równoległą do głównej drogi, w celu zobaczenia monastyru Ostróg.
Można też jechać główną drogą z której jest skręt na monastyr, byłoby pewnie szybciej, nie spieszyło mi się i widoki było ładniejsze.
Widok na monastyr z głównej drogi, zdjęcie z innego wyjazdu do Czarnogóry.
monastr z drogi.jpg

Monastyr założony w XVII w, jest w nim pochowany jego założyciel św. Bazyli Ostrogski, monastr jest częściowo wykuty w skale, najstarsza jest ta biała budowla.
Można wjechać samochodem pod sam monastyr lub zatrzymać się na parkingu niżej i podejść schodami, wszystko zależy od pilnującego szlabanu, nas nie wpuścił wyżej, choć widziałem że inne auta wyjeżdzały.
Nowsza część monastyru gdzie znajduje się sklepik z pamiatkami.
ostrog1.jpg


I część najstarsza, z grobem założyciela , niestety w środku jest zakaz fotografowania.
ostrog2.jpg

ostrog2a.jpg

Po obejrzeniu monatyru, (można wejśc do środka gdzie znajduje się grób założyciela, bardzo mało miejsca w środku, wchodzi się po kilka osób), zjeżdzamy na dół i przez Podgoricę kierujemy się od Szkodry.
3 lata temu będąc w Buliaricy wybraliśmy się do Podgoricy, bo wyczytałem w przewodniku ze po parku miejskim chodzą żółwie, chcieliśmy je zobaczyć. Niestety mimo poszukiwań żółwi nie udało nam się znaleźć, był tylko na pomnik poświęcony walczącym w II wojnie światowej.
Oto on.
park.jpg


Droga z Podoricy do granicy Al niespecjalna, jechaliśmy za tirem, w pewnym momoncie żeby minąć się z autobusem, jeden z nich musiał zjechać z drogi na pobocze, za to po stronie albańskiej droga bardzo dobra.
Wjazd do Szkodry.
szkodra.jpg

W Szkodrze nocleg nie w samym centrum, chciałem sie jeszce wybrać do twierdzy Rozafa, ale reszta wycieczki jest zmęczona, robi się gorąco więc zostajemy w klimatyzowanym pokoju.
Na następny dzień kierunek Valbon. :D

Jeszcze kilka słów o Czarnogórze, polecam wszystkim wyjazd na Lovcen, gdzie jest pochowany Piotr II Niegos, władca czarnogóry, najładniejszy widok jest z tarasu za mauzoleum.
lovcen.jpg

Następnie należy zjechać serpentynami do Kotoru, jedna z najbardziej krętych i widokowych dróg w Czarnogórze.
Widok z drogi na bokę kotorską.
boka.jpg

Ciekawą atrakcją o któej rzadko się wspomina jest fort austro-węgierski w końca XIX w , położony niedaleko drogi zjazdowej do Kotoru, szkoda tylko że jest tak zaniedbany.
Fort Gorazda.
fort1.jpg

fort2.jpg


Położenie na mapie, do fortu prowadzi droga asfaltowa.
twierdza gorazda.jpg
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Czarnogóra, Albania, tudzież Macedonia i BiH- lipiec 2015 - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone