Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Czarnogóra 2013 czyli tego nie ma w all inclusive

Całkowita liczba ludności w Czarnogórze to 623 000 osób, przy czym gęstość zaludnienia w tym kraju wynosi 45 osób na jeden kilometr kwadratowy. Kraj ten jest aż 23 razy mniejszy od Polski. Aż 231 osób w przeliczeniu na 1000 osób w Czarnogórze posiada broń palną.
weger
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 274
Dołączył(a): 09.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) weger » 25.09.2013 12:28

Powrót :(

Powrót planujemy tą samą trasą co przyjazd tylko bez wycieczki zaginionymi autostradami w Bośni. Z nieba leje się żar, a my musimy wyjeżdżać. Bałkany od trzech lat witają nas deszczem, a żegnają słońcem. Szczerze, wolałbym odwrotnie. Przed granicą tankowanie do pełna na LUKOIL, w końcu tu jest najtaniej :). Granica MNE-CRO dość szybko i sprawnie. Na chwilę przystajemy w Dubrowniku za mostem i podziwiamy dwa ogromne wycieczkowce w porcie, trzeci od południa właśnie podpływał, niesamowity widok. Potem obowiązkowy postój przy straganach w delcie Neretwy, kupujemy ajvary, szmery, bajery. Zaraz po wjeździe na autostradę nasz dziadek wydaje mocno niepokojące dźwięki, na szczęscie zaraz jest stacja, a tam okazuje się, że jedna z osłon pod silnikiem, taka mała, pod halogenem, puściła i harowała o asfalt ... ufff, szybki demontaż i w drogę.

Postój na obiad w Odmoriste Krka, ładnie tam jest, lawendą pachnie ale jedząc korzystajcie z "normalnej" restauracji, a nie z tej z tacami, ceny praktycznie te same, a jedzenie o niebo lepsze. W kawiarni przy zamawianiu kaw zakręciliśmy się tak, że zamówiliśmy podwójnie. Po tylu kawach to za jednym zamachem dojedziemy chyba do Szwecji :) Mimo takiej dawki kofeiny robimy jednak postój na dłuższą drzemkę, na ostatnim odmoriste przed granicą CRO-SLO. Świtem startujemy i spokojnie, bez przeszkód docieramy do kraju.

Urlop jak każdy, był za krótki. Teraz pora już myśleć o następnym, niestety już w sezonie. Planów jest wiele, wyklarują się około stycznia, od Krymu przez Toskanię i Lefkadę po Bieszczady, a ja mam nadzieję, że skończy się w Chorwacji.

W kolejnym poście postaram się podać trochę konkretów, które kiedyś komuś mogą się przydać, ceny itp.

Trochę zeszło na tej relacji ale to było miłe wracanie do miłych wspomnień. Trzymajcie się ciepło.

na zewnątrz 42, wewnątrz 19, w silniku 110 :)

Obrazek

giganty w Dubrowniku

Obrazek

nostagiczny rzut oka w tył

Obrazek

lubimy ten supermarket

Obrazek

Obrazek

odmoriste Krka lawendą pachnące

Obrazek

Obrazek

widok na Skradin za dnia

Obrazek

Obrazek

no i most po którym wcale nie chce nam się przejechać

Obrazek

KONIEC
weger
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 274
Dołączył(a): 09.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) weger » 26.09.2013 12:39

no tak zapomniałem :)
adamitakdalej
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 191
Dołączył(a): 28.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) adamitakdalej » 26.09.2013 17:15

Świetna opowieść, super zdjęcia, lekkie pióro, z humorem i z przydatnymi szczegółami. Zacząłem czytać Twoją relację przed naszym wyjazdem do MNE i bardzo się przydała a skończyłem dziś. Moja trasa częściowo pokrywała się z waszą , nie wszędzie udało się być, jak zwykle czas był szybszy niż chęci :D . Dołożyliśmy jednak trochę wewnętrznej Czarnogóry, tzn monastyr Ostrog, J. Czarne, kanion Tary, Niksic, Podgorica. Może kiedyś zagonię się do napisania relacji
Pozwolę sobie dołożyć dwa sierpniowe zdjęcia z Buljaricy..... mam nadzieję że wywołam :D
Pozdrawiam :papa:
Załączniki:
IMG_8846.JPG
IMAG0975.jpg
weger
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 274
Dołączył(a): 09.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) weger » 26.09.2013 20:45

super, jak widać nawet w sierpniu wielkiego tłoku w Buljaricy nie ma
Mazowsze
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 84
Dołączył(a): 27.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mazowsze » 30.09.2013 22:06

bardzo ciekawa relacja, napisana z humorem :D z niektórych Twoich tekstów zaśmiewałam się w głos :D
No i te zdjęcia......po prostu super, z przyjemnością sie je ogląda....

Na przyszły rok taki jest plan, że do Czarnogóry....plan jest, że na Krym, Bieszczady były w tym roku na zakończenie wakacji :D ...Co z tego wyjdzie :?: -zobaczymy...
weger
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 274
Dołączył(a): 09.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) weger » 03.10.2013 19:09

Trochę cen - stan na czerwiec 2013:

wybiórczo ale więcej nie pamiętam albo już nie kojarzę co te jest na paragonie, wstawiam więc tylko te nie budzące wątpliwości :)

Cola 0,5 l - 0,63 EUR - Market Voli Kotor "za tunelem"
Chleb - 0,5 EUR - Market Voli Kotor "za tunelem"
Pomidory - 0,89 EUR kg - Market Voli Kotor "za tunelem"
Chipsy - 1,03 EUR - Market Voli Kotor "za tunelem"
Jogurt - 0,31 EUR - Market Voli Kotor "za tunelem"
Margaryna coś a'la Rama - 1,52 EUR - Market Voli Kotor "za tunelem"
Sprite 1l - 12kn - Dubrovnik
Schweppes 0,5l - 7,5 kn -Dubrovnik
Lody 3 gałki - 10 kn - Dubrovnik
Lody 1 gałka - 1,5 EUR - Budva
Napój 1,5l - 1,2 EUR - market w Buljaricy
Cola 2l - 1,55 EUR - market w Buljaricy
Ajvar mały - 1,3 EUR - market w Buljaricy
Lody 1 gałka - 0,6 EUR - Petrovac
Cola 2 l - 1,38 EUR - Market Voli Herceg Novi
Sok 1l - 0,93 - 1,05 EUR - Market Voli Herceg Novi
Napój brzoskwiniowy 1,5 l - 1,11 EUR - Market Voli Herceg Novi
Mleko 1l - 0,73 EUR - Market Voli Herceg Novi
Chleb - 0,7 EUR - Market Voli Herceg Novi
Baton Corny - 0,59 EUR - Market Voli Herceg Novi
Pomidor - 0,95 EUR/kg - Market Voli Herceg Novi
Banan - 0,95 EUR/kg - Market Voli Herceg Novi
Pomarańcze - 1,05 EUR/kg - Market Voli Herceg Novi
Wstęp do Parku NArodowego Skadarsko Jezero - 4 EUR/os
Białe wino 2 l - 2,4 EUR - market w Buljaricy
Chleb - 0,7 EUR - market w Buljaricy
Wafelki w paczce - 0,55 EUR - market w Buljaricy
Wstęp do Akwarium w Dubrovniku - 40 kn/os
Knajpa w Petrovacu (ta droga;)) - ryba I gat. 40 EUR/kg, Cevapcici 6,5 EUR, Grecka sałatka 3,5 EUR
Piwo 0,5l lane w knajpach w MNE - 1,5-2 EUR
Papier toalet. 4 rolki - 1,6 EUR - market w Buljaricy
Piwo Jelen 0,5l butelka - 0,72 EUR - market w Buljaricy
Piwo Niksicko 0,5l butelka - 0,68 EUR - market w Buljaricy
Paluszki słone - 0,7 EUR - market w Buljaricy
Wstęp do Starego Baru - 2 EUR/os
Wstęp na Jezerski Vrh - 2 EUR/os
Parking w Kotorze - 1 Eur/h
Woda 0,5 l na murach twierdzy św. Jana w Kotorze - 1,5 EUR
Wstęp na mury twierdzy św. Jana w Kotorze - 2 EUR/os
Lody 1 gałka - 1 EUR - Kotor
Wstęp na Cytadelę w Budwie - 2 EUR/os
Rower wodny - 2 Eur/h

najtańszy obiad dla 3 osób (2 dorosłych i 1 dziecko) łącznie z napojami - 16,5 EUR

Diesel w całej MNE - 1,22 EUR/litr
Diesel w CRO - 9,39-9,53 kn/litr
Ostatnio edytowano 04.10.2013 23:10 przez weger, łącznie edytowano 1 raz
weger
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 274
Dołączył(a): 09.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) weger » 03.10.2013 19:32

weger napisał(a):spokojnie, bez przeszkód docieramy do kraju.


No i pamięć okazała się ulotna :D zapomniałem o jednym incydencie w rodzinnym kraju pewnego niedocenianego malarza.

Jedziemy sobie spokojnie, wioskowym odcinkiem pomiędzy Poysdorf a Mikulov, raczej powoli, no ale żona mnie zagadała (muszę mieć na kogoś zgonić ;)), jak to fajnie byłoby mieć campera i wtem ....

na drogę wybiega jakieś dziecko, hamuję co by go nie przejechać i z bliższej odległości widzę, że dziecko ma w ręce lizak, mundur nie jest szkolny i każe mi zjechać na bok. Już oczami widzę tą kwotę do zapłacenia znaną do tej pory jedynie z legend, 200, 300 a może 1000 EUR ???!!!! Pan policjant podchodzi, a ja pokazuję całą znajomość niemieckiego "Guten tag", on na to "Szprechen zi dojcz" i chyba przełamałem lody mówiąc, że "Guten tag" to wszystko co umiem. No przecież o "Hande hoch" mu nie powiem. Już po angielsku policjant wytłuszcza mi, że tutaj jest ograniczenie do 50 km/h, a ja jechałem 71 i minimalny mandat wynosi 20 EUR. Robię oczy jak kot ze Shreka i proszę o mandat minimalny. Po chwili dostaję kwitek ... 20 EUR, to lepsze niż elektryczna kolejka pod choinkę :) Obiecuję, że będę grzeczny i żegnam.

Za kilometr może dwa jest dawna granica. Jadę równiutkie 50. I co? Na samej granicy znów jakiś mundurowy zastępuje mi drogę. Ma inny kitel niż ten poprzedni bo to celna. No nie, jak mi jeszcze każe wyładować cały bagażnik to złoże oficjalną skargę w ambasadzie! Postanawiam "zagadać". Pokazuję mu mandat i mówię, że chyba mam dzisiaj pecha. Pyta gdzie i jak, opowiedziałem mu, obejrzał tylko paszporty i kazał jechać.

Dalej już rzeczywiście nie było przygód :) Chyba, że sobie jeszcze coś przypomnę :)
weger
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 274
Dołączył(a): 09.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) weger » 03.10.2013 19:49

No i nie byłbym sobą jakbym Wam nie podrzucił fotek mojego ulubionego tematu:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
DamianM
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 483
Dołączył(a): 16.12.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) DamianM » 03.10.2013 20:32

Sprzedajesz Samochody?
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18269
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 03.10.2013 20:34

Świetna relacja , piękne zdjęcia i opisy :D
Mieliśmy tam być we wrześniu , ale plany uległy zmianom , odsuwając naszą wizytę na bliżej nieokreślony termin :? Póki co , pooglądałem sobie w Twojej relacji i musi mi to wystarczyć .

Twój ulubiony temat - prawie same klasyki , a jeżeli chcesz , mogę dołożyć kilka z Rajdu Klasyków .
W GSMP , w klasie HS też kilka ciekawych sprzętów jeździ :wink:


Pozdrawiam
Piotr
to ja ewa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 701
Dołączył(a): 01.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) to ja ewa » 03.10.2013 22:36

weger napisał(a):Trochę cen - stan na czerwiec 2013:

....
Diesel w całej MNE - 1,22 EUR/litr
Diesel w CRO - 9,39-9,53 EUR/litr


dla porządku -popraw weger proszę cenę paliwa w CRO.Wiem,wiem-czepiam się.Ale tak już mam :)
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 04.10.2013 08:51

Kawał motoryzacyjnej historii, ale ten egzemplarz

weger napisał(a):Obrazek


to cudeńko.
8O

Pięknie się ten Peugeot prezentuje.

Pozdrawiam
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18269
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 04.10.2013 13:25

Vjetar napisał(a):Kawał motoryzacyjnej historii, ale ten egzemplarz

to cudeńko.
8O


Pełna zgoda . Kilka takich cudeniek błyszczy na zlotach



Pozdrawiam
Piotr
weger
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 274
Dołączył(a): 09.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) weger » 04.10.2013 23:15

to ja ewa dzięki poprawione

Vjetar, piotrf to prawda, cudeńko, chociaż ja jestem większym fanem tych poobijanych, przyrdzewiałych zmęczonych życiem pojazdów, którymi właściciele ciorają aż odpadną koła na pohybel ekowariatom, normom euro i marketingowcom z salonów
jacek73
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 904
Dołączył(a): 24.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacek73 » 09.10.2014 10:33

Witam
Świetna ta Twoja relacja :) dzięki ze i mnie zabrałeś w te piękne rejony :lol: trochę późno tu zawitałem ale warto było :D
Pozdrawiam Jacek :hut:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Czarnogóra - Црна Гора



cron
Czarnogóra 2013 czyli tego nie ma w all inclusive - strona 10
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone