Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Cykladzka przygoda wrzesień 2014-Thira-Amorgos-Paros

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 07.04.2015 07:58

Joan65 napisał(a):Obrazek


Ciekawy mur - dzieło sztuki. :)

Pzdr
Joan65
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 585
Dołączył(a): 24.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joan65 » 07.04.2015 08:38

Po powrocie z wietrznej Kolimbithres wieczór spędzamy myszkując po Chorze, a w kolejny ostatni już niestety dzień na Paros postanawiamy wyskoczyć na Antiparos i odwiedzić Lefkes.
Wieje niemiłosiernie ale nie zraża nas to i rano udajemy się na autobus do Pounty a stamtąd króciutki rejs promem na Antiparos. W Pouncie nie zatrzymujemy się na dłużej bo nic tam szczególnego nie ma. Jest to miejsce znane szczególnie surfingowcom, kitesurferom itp. Dla nich dzisiejsza pogoda jest wymarzona :D
a12.jpg

Turystów na promie niewielu, podziwiając widoki z promu trzeba się trzymać barierek, bo tak wieje. Z robieniem zdjęć przy takim wietrze dość krucho. Prom dobija do "malutkiej siostrzyczki" Paros. Mamy plan wynająć jakiś skuterek ale najpierw spacer po miasteczku Antiparos.
Ludzi zero, wieje jeszcze bardziej. Od czasu do czasu słychać jakieś trzaski od wywracanych krzeseł czy stołów na tarasach domów. Mam wrażenie że zaraz włosy mi z głowy powyrywa 8O. Z powodu tak ogromnego wiatru rezygnujemy z objazdu wyspy :( Mam nadzieję że jeszcze trafi się okazja, może kiedyś przesiadając się na Paros znajdziemy pół dnia, żeby poeksplorować Antiparos tak jak np. kulki :) (serdecznie pozdrawiamy). Antiparos w czasach starożytnych była zieloną wyspą nazywana "Oliaros", co znaczy "zalesiona". Niestety siły natury spowodowały zniszczenie zielonych lasów i obecnie wyspa jest jak większość Cyklad słabo "owłosiona". Trochę powłóczyliśmy się po miasteczku, wiatrzysko nie pozwalało na robienie fajnych zdjęć.
a1.jpg

a2.jpg

a3.jpg

a4.jpg

a5.jpg

a6.jpg

Tylko kaczki niezrażone wiatrzyskiem spacerują po porcie
a7.jpg

a8.jpg

a9.jpg

a10.jpg

a11.jpg

Wcześniej niż planowaliśmy opuściliśmy Antiparos powrotnym promem. Jesteśmy mocno zawiedzeni, pierwszy i ostatni raz pogoda :twisted: pokrzyżowała nam plany na tych wakacjach. No trudno.....
Do autobusu jest jakieś 35 min. i postanawiam spróbować podróżowania sprzed wielu, wielu lat - AUTOSTOPEM. Krzyś dość sceptycznie przyjmuje mój pomysł, tym bardziej, że żywego ducha w porcie w Pouncie nie ma :evil:.
Ale pojawia się nadzieja, malutki pick-up wyłania się zza zakrętu, macham i mam go :D . Przypominają się stare dobre czasy, kiedy pół lądowej Grecji stopem przejechaliśmy... :)
Miły starszy pan podrzuca nas do Paroikii. Niestety zna tylko grecki więc nie pogadamy.
Idziemy prosto na "dworzec" i jedziemy do Lefkes w nadzieji, że tam będzie mniej wiało.
Joan65
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 585
Dołączył(a): 24.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joan65 » 07.04.2015 09:02

Vjetar napisał(a):
Ciekawy mur - dzieło sztuki. :)

Pzdr


Ruiny Kastro zbudowanego przez Wenecjan w XIII w. w najwyższej części miasta. Materiał budowlany pochodzi ze starożytnych świątyń rozsypanych po wyspie. Obecnie pozostały tylko ruiny ścian i pozostałości z wieży.

Pozdrawiam cieplutko
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.04.2015 11:34

Joan65 napisał(a):Paros

No nareszcie :D

Widzę, że spokój ostatnich dni urlopu zakłócił Wam wiatr... :? , nam na Paros też trochę wiało, ale tylko przez jeden, ostatni dzień. Jak dla mnie jest to spory minus cykladzkich wakacji :? (na szczęście jedyny :cool: ).

Prawda że Naoussa jest super? :) . Miasteczko i okolice były dla mnie najjaśniejszym punktem wizyty na wyspie, może poza Doliną Motyli. Szkoda trochę Antiparos, ale wiem po sobie, przy takim wietrze wszystkiego się trochę odechciewa :roll: .

PS. Przesiadki do kampera czasem nie planujecie? :wink:

Również pozdrawiamy :)
Joan65
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 585
Dołączył(a): 24.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joan65 » 07.04.2015 13:54

kulka53 napisał(a):
Joan65 napisał(a):Paros

No nareszcie :D

Widzę, że spokój ostatnich dni urlopu zakłócił Wam wiatr... :? , nam na Paros też trochę wiało, ale tylko przez jeden, ostatni dzień. Jak dla mnie jest to spory minus cykladzkich wakacji :? (na szczęście jedyny :cool: ).

Prawda że Naoussa jest super? :) . Miasteczko i okolice były dla mnie najjaśniejszym punktem wizyty na wyspie, może poza Doliną Motyli. Szkoda trochę Antiparos, ale wiem po sobie, przy takim wietrze wszystkiego się trochę odechciewa :roll: .

PS. Przesiadki do kampera czasem nie planujecie? :wink:


Rzeczywiście Naoussa piękna, Lefkes też bardzo interesujące. Na 17 dni wakacji wiało 3 dni ale na maksa :evil:
A co do kampera...marzenia są :) Ale przy 26 dniach urlopu na rok, w tym musowo tydzień na nartach - trochę mija się z celem. Prędzej może wypożyczyć coś...kto wie.
Czytam od nowa Waszą Italię, bo różne, oj różne plany kołaczą po głowie :idea:
Pozdrawiam cieplutko
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.04.2015 19:19

Joan65 napisał(a):Na 17 dni wakacji wiało 3 dni ale na maksa :evil:

Bez meltemi cykladzki urlop jakby niezaliczony był..... :wink:
Joan65 napisał(a):A co do kampera...marzenia są :) Ale przy 26 dniach urlopu na rok, w tym musowo tydzień na nartach - trochę mija się z celem. Prędzej może wypożyczyć coś...kto wie.

Ja tylko tak... widziałem kilka Twoich postów na "innym" forum :cool:
Podczytuję, bo fajne opowieści się tam trafiają i z bardziej rozległych europejskich rejonów :)
Joan65 napisał(a):Czytam od nowa Waszą Italię, bo różne, oj różne plany kołaczą po głowie :idea:

A bardzo nam miło, Italia to co prawda nie ten luz co w GR, ale zwiedzać jest co... życia by brakło :roll:

:papa:
Joan65
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 585
Dołączył(a): 24.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joan65 » 26.06.2015 12:06

Oj długo mnie tu nie było :( ale obiecałam dokończyć a obietnic należy dotrzymywać :D

Ostatnim miejscem odwiedzonym przez nas na Paros to jedno z najładniejszych miasteczek-wsi - Lefkes. Położone w centralnej części wyspy ok 10 km na SE od Paroikii. Ukryte wśród drzew oliwnych i pinii na wzgórzu 300 m n.p.m. było w średniowieczu stolicą Paros. Zabudowania to tradycyjne białe domy przemieszane z architekturą z czasów panowania Wenecjan. Zaletą Lefkes jest brak masowej turystyki przez co zachowało swoją autentyczność.
Główną budowlą Lefkes jest Kościół Świętej Trójcy (Agia Triada) z czasów bizantyjskich zbudowany z białego marmuru, który lśni pięknie w promieniach słońca.
l0.jpg

l1.jpg

l6.jpg

Niestety kościół był zamknięty, a są tam rzadkie i piękne ikony.
Poszwędaliśmy się troszkę po pustej wsi i autostopem z miłą Parosianką :D wróciliśmy do Paroiki
l2.jpg

l3.jpg

l4.jpg

l4a.jpg

l5.jpg

l7.jpg

l8.jpg

I tak zbliżał się nieuchronnie koniec naszej biało-niebieskiej wyprawy na Cyklady.
os.dzień 1.jpg

os.dzień 2.jpg

os.dzień 3.jpg

Na drugi dzień w godzinach przedpołudniowych gospodarz Nostos Studio odwiózł nas do portu, gdzie czekał ulubiony Blue Star i popłynęliśmy do Pireusu.
ath0.jpg

ath1.jpg

Z portu do metra, w którym było chyba 50 stopni C, koszmar 8O ale szybko znaleźliśmy zabukowany wcześniej przez booking hotel, szybki prysznic i w miasto...
Ateny jak Ateny...tłok, hałas, skwar
Załapaliśmy się na zmianę warty. Akropol...ciągle w rusztowaniach
ath2.jpg

l2a.jpg

ath3.jpg

ath3a.jpg

ath4.jpg

ath5.jpg

Ostatnie spojrzenie z hotelowego balkonu na Akropol
ath6.jpg

Jakże szybko zatęskniliśmy za pustymi plażami Cyklad, szczególnie na Amorgos. Trochę włóczęgi po mieście a wczesnym rankiem na lotnisko i do Warszawy. Stamtąd już Polskim Busem za jedyne 8 zł (na 2 os. :D ) do Katowic.
Blisko 3 tygodnie wakacji za nami, ale od 7 września 2015 znowu wyruszamy na Cyklady :D Tym razem MILOS-KIMOLOS-SERIFOS. Biety są, kwatery są, promy są, siły chęci i humory przede wszystkim.
Sorry, że tak "grzebałam' się z tą relacją.
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów, a szczególnie tych dzięki, którym mogłam czerpać i ciągle czerpię inspiracje do podróżowania. :papa:
Ostatnio edytowano 26.06.2015 12:15 przez Joan65, łącznie edytowano 1 raz
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 26.06.2015 12:12

... było miło i przyjemnie podróżować z Wami, szczególnie po tak uroczych miejscach ... :) ...
... zatem do usłyszenia w trakcie nowej relacji ... i udanych wakacji ... :lol: ...
Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.06.2015 22:19

Dzięki za dokończenie, no i rzecz jasna za całość :)
Wybór na kolejne wrześniowe wakacje świetny :idea:
Mam nadzieję, że podzielisz się z nami wspomnieniami... a może gdzieś się spotkamy w Grecji w tym samym mniej więcej okresie :cool:

:papa:
Joan65
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 585
Dołączył(a): 24.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joan65 » 29.06.2015 08:20

kulka53 napisał(a):Dzięki za dokończenie, no i rzecz jasna za całość :)
Wybór na kolejne wrześniowe wakacje świetny :idea:
Mam nadzieję, że podzielisz się z nami wspomnieniami... a może gdzieś się spotkamy w Grecji w tym samym mniej więcej okresie :cool:


Też się cieszę że udało mi się to wreszcie skończyć bo krucho u mnie z czasem.
Będziemy Was mocno wypatrywać na greckich szlakach :D

kmichal napisał(a):... było miło i przyjemnie podróżować z Wami, szczególnie po tak uroczych miejscach ... :) ...
... zatem do usłyszenia w trakcie nowej relacji ... i udanych wakacji ... :lol: ...

Fajnie, że się podobało. Mam nadzieję, że wakacje będą udane mimo tych nieciekawych wieści z Hellady 8O
Pozdrawiam cieplutko
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 08.07.2015 21:55

Dzięki za wspaniałą opowieść i radujące oczy i serce widoczki 8) . Już się cieszę na myśl o tym, co pokażesz po tegorocznym wrześniowym wypadzie :D .
My w tym roku niestety :roll: nie na Cyklady, nawet nie ma pewności, czy gdziekolwiek do Grecji, chociaż powrót na zachodnią Kretę wciąż mamy w planach. Tyle tylko, że nadal nie wiemy, w który wrześniowy (a może październikowy?) tydzień będziemy mogli wziąć urlop, więc nie możemy zarezerwować lotu. Mam nadzieję, że gdy już wszystko będzie jasne, znajdą się jeszcze dwa wolne miejsca na tani lot...
Joan65
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 585
Dołączył(a): 24.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joan65 » 09.07.2015 08:18

Droga Danko,
Twoją świetną relację z Milos ciągle obracam na prawo i lewo, bo lubię być dobrze przygotowana.
Znajomi teraz są na Cykladach. Milos i Naxos zaliczyli teraz eksplorują Amorgos. To ich pierwszy wypad na Cyklady (zaraziłam ich tymi klimatami) i są zachwyceni, więc też czekam na ich opowieści o Milosie szczególnie.
Zachodnią Kretę zwiedziliśmy w 2013, więc jeśli byś miała jakieś pytania to wal jak w dym.
Noclegi, wypożyczenie auta itp. Można na priv adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl

Pozdrawiam cieplutko
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 09.07.2015 19:22

Joan65 napisał(a): lubię być dobrze przygotowana.


Też tak mam, Grzesiek za każdym rzem pyta, po co jadę, skoro :mrgreen: już wszystko w internecie widziałam?
A przecież trzeba jeszcze poczuć zapachy, smaki, wsłuchać się w szum fal i wiatru...

Pytania, zwłaszcza w odnośnie wypożyczenia auta, :idea: pojawią się zapewne wtedy, gdy już kupimy bilety na samolot.
Co do noclegów, to chodzi mi po głowie, aby 2 -3 razy przespać się w samej Chanii, a pozostałe nocki spędzić na południu, gdzieś pomiędzy Frangokastello a Chora Sfakion (a może właśnie w którejś z tych miejscowości?). Mam niedosyt Sfakii, bo we wrześniu 2010 tylko raz dotarłam do tej części Krety. Nocując w Chanii, zapewne któregoś dnia wyskoczylibyśmy do Stavros, aby powspominać :) mile tam spędzony czas.
MarDomi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 21.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MarDomi » 09.07.2015 19:22

Dzięki za relację szczególnie z Amorgos na którą mam nadzieję się wybrać, puki co w nieokreślonej przyszłości :)

Pozdrawiam
Joan65
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 585
Dołączył(a): 24.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joan65 » 13.07.2015 12:56

dangol napisał(a):Też tak mam, Grzesiek za każdym razem pyta, po co jadę, skoro :mrgreen: już wszystko w internecie widziałam?
A przecież trzeba jeszcze poczuć zapachy, smaki, wsłuchać się w szum fal i wiatru...


...pogłaskać "parę" kotków; powąchać zioło 8O tudzież inne lawendy; skubnąć figi prosto z drzewa itp. a przede wszystkim wymoczyć się w cudnym Egeo tak, żeby starczyło na cały rok...
Skąd ja to znam?... :lol:

Pozdrawiam cieplutko
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Cykladzka przygoda wrzesień 2014-Thira-Amorgos-Paros - strona 10
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone