Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Co z rakiją?

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 23.08.2013 14:11

Lub macany.
chandoszka
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 25.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) chandoszka » 24.08.2013 15:09

[quote="Marakessh"]Witam!

Będąc obecnie w Chorwacji, zauważyłem pewien dziwny fakt, z powodu którego chodzę struty już tydzień..

Nie ma gdzie kupić rakiji, jak to za dawnych dobrych czasów.. Byłem tydzień w Marusici, skąd robiłem wypady m.in. do Omisa czy Makarskiej i ani po drodze, ani na miejscu w tychże miejscowościach nie ma handlarzy rakiją.. Ba! Nawet winka nie można za bardzo kupić.. Myślałem, że może zapasy się wyczerpały, ludziska czekają na nowe dary w postaci owoców, co by rozpocząć produkcję na nowo, ale chyba nie! Bo w Trogirze na targu przy moście, tam gdzie zawsze można było kupić rakije i wina jakie się tylko zachciało, nie było ani jednej buteleczki wystawionej! Ani jednej!

Czy jest to spowodowane wejściem Chorwacji do UE (brak kontroli państwa nad produkcją i sprzedażą, brak akcyzy itp.)? To jedyne logiczne wytłumaczenie na jakie udało mi się wpaść..

Jutro jeszcze podpytam gospodynię, bo dziś przyjechałem do Tribunju i od progu głupio trochę było pytać "co z tą rakiją?". :)

Pozdrav![/quote]




Witam,bylem na Peljesacu i tam przy drogach sa budki i maja rakije swojskie. Ale bylem tez pod starym adresem w Baska Voda...............i sie okazalo ze faktycznie rakiji nie ma!!!!!!!!!! :( źrodelko wyschlo czy co? bo w sklepie niby jest ale i slabsza i 2x drozsza. co sie dzieje??????????
golibroda
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 575
Dołączył(a): 14.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) golibroda » 24.08.2013 18:29

Jak nie ma jak jest - w lipcu w BV bez ograniczeń :mrgreen:
Jozzy22
Croentuzjasta
Posty: 402
Dołączył(a): 11.04.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jozzy22 » 24.08.2013 18:33

darek1 napisał(a):Lub macany.

ewentualnie .... wąchany :lol:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 24.08.2013 18:36

Osoba, która założyła wątek, uczyniła to 29 czerwca.
Wtedy mogło nie być.

Raczej nie wynikało to z wejścia Chorwacji do UE, ale z ustawy o fiskalizacji.
Nakazano sprzedawcom na bazarach kupić kasy fiskalne.

W Słowenii nie jest wymagany znak akcyzy na flaszce, z tego co widziałem w Chorwacji też nie.
Można produkować domowo alkohol i go sprzedawać publicznie.
Ważne, żeby fiskus dostał haracz :roll:

Ja już pisałem w tym wątku, że były protesty kupców.
I stąd zapewne był brak rakiji, bo nie chcieli dzielić się zyskami z państwem.

Teraz sprzedają oficjalnie, ale podejrzewam, że wielu nadal kombinuje, część sprzedaje na biało, część na czarno :wink:

W każdym razie, jak na czarno to spod lady :wink:
Bo kary srogie, a zyski fiskusa wysokie:
http://liderpress.hr/biznis-i-politika/ ... od-pdv-a-/
encomp
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 74
Dołączył(a): 28.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) encomp » 25.08.2013 12:04

Na Pagu byłem świadkiem łapanki. Zatrzymywali same miejscowe auta i trzepali na poboczu. Szukali alkoholu, tak mi powiedział Ante, Chorwat u którego mieszkamy na Pagu. Fakt, ze po raz pierwszy będąc na Pagu nie było stolików z rakiją, winem i oliwą. Myślę, ze musieli sie zabrać za to i zaczęli ich ścigać za lewiznę. Na Pagu byłem u babuszki u której kupowaliśmy rakiję i powiedziała, że nie ma ale zaprowadziła do sąsiada i w kuchni miał niezły arsenał. Kupiliśmy rakiję tak samo dobrą jak kiedyś u babuszki. Na południu w Drveniku było pełno tabliczek przy domach - prosek, oczywiście rakije też mieli. Cena spadła bo rok temu brali 50 kun za litr a teraz 35. Rakija super na południu. W Drveniku nasza gospodyni miała bekę ok 500 litrów z winem, taką samą z proskiem i dziesiątki litrów rakiji :) 2 flaszki proska dostałem gratis przy zakupach i oczywiście zaproszenie na wakacje za rok:) Jak tu nie kochać Chorwatów?
barthas
zbanowany
Posty: 22
Dołączył(a): 17.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) barthas » 25.08.2013 13:42

Jedz do Bośni na Wodospady, wracając zaraz za samą granicą stoi dziadek ze stoiskiem ( ma czerwonego jesli dobrze pamietam golfa ) :D - rakija w kazdym smaku :)
skee
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 314
Dołączył(a): 10.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) skee » 25.08.2013 17:33

Jadąc przez Opuzen do Metkovic zatrzymałem się przy przydrożnym stoisku. Kupiłem miód, a przy okazji zapytałem o rakiję. I tu ciekawostka: miejscowy rozejrzał się uważnie dookoła, a potem wysunął spod stolika szufladę i wystawił cała baterię rakiji: czystą, travaricę, mandarynkową i inne.
Wygląda na to, że nie mogą wystawiać pewnych alkoholi otwarcie, ale oczywiście mają je pod ladą.
guzu
Odkrywca
Posty: 65
Dołączył(a): 25.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) guzu » 25.08.2013 18:49

Dokładnie mogę potwierdzić co tu jest napisane. W Omisu np. Pan sprzedający sery przy bazarze z rybami sam zapytał czy nie chcielibyśmy kupić i prowadzi do swojego domu :)

Po wejściu do Unii po prostu sprzedają "po cichu"

Chodząc po uliczkach bocznych Omisa można spotkać osoby także sprzedające trunki - trzeba być tylko czujnym ;)
jarek79kk
Globtroter
Posty: 55
Dołączył(a): 10.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) jarek79kk » 28.08.2013 15:41

jeslio chodzi o rakije wina ser oliwe to w okolicach makarskiej polecam miejsce ponizej na zdjeciu

(jest oto w okolicach konoby kremenko w ktorej niestety oczywiscie nie udalo mi sie zagoscici dalej jak na 2 schodek ze wzgledu na brak rezerwacji)

kupowalem w tym roku w sierpniu

oliwa bardzo dobra 70kn/ltr
ser super 60kn/kg
prsut bardzo dobry - babka miala resztke bo kilka calych jeszcze jej dojrzewa a kolejne bedzie robic wrzesien paziernik - 120kn/kg
prosek - 40kn/ltr
rakija orzechowa 50kn/ltr
figi 10kn/kg

kobiecina bardzo mila (wiadomo jakos musi zwabic klientele) pokosztowac mozna prosto z beczki wlasciwie wszystkiego tak samo jak i pojesc

bardzo przychylna kiedy sie targujemy

mapka

Obrazek

wlascicielka

Obrazek

wejscie do piwniczki


Obrazek

Obrazek

piwniczka w srodku

po drugiej stronie piwniczki ma 2 pomieszczenie gdzie wlasnie dojrzewaja prsuty

w tucepi gdzie mieszkalem, gospodyni poczestowala rakija, lecz jak sie chcialo kupic to juz przyniosla inna,

w rogoznicy gdzie spedzilem 2 ostatnie dni u zeszlorocznego gospodarza, nie bylo zadnego problemu z rakija i cala reszta chorwackich specjalow

co do straganow na drodze tucepi - dubrownik, to rakija ochydna, prosek jak sok, zero alkoholu (taki ma byc?), a oliwa chyba sklepowa przelewana do innych butelek - nie polecam
jedyne co bylo dobre to dzem figowy, ale cena 25kn za sloiczek o zawartosci 5 malych lyzeczek to przesada
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 28.08.2013 18:12

No, jak się skarbówka chorwacka o tym dowie... :roll:

Na straganach raczej teraz sprzedają legalnie, więc jak widać, co niektórzy próbują ciąć koszty kosztem jakości 8)
arb
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 523
Dołączył(a): 10.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) arb » 28.08.2013 19:02

jarek dzięki za namiary! Odwiedzę to miejsce za dwa tygodnie i zrobię zakupy ;)
Zibi.68
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 28.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Zibi.68 » 29.08.2013 20:44

Kilka dni temu, przed powrotem z Hvaru, dokonaliśmy zakupów w postaci proszku 1L - 30 kn, oleju 1L = 70 kn i potwierdzam, że nadal na stoiskach hvarowskich brak jest rakiji, ale też co ciekawe brak jest MIODU !!!, a szczególnie zależało nam na lawendowym. Cóż, może za rok... Co do cen za szlachetne trunki, to potwierdza się zasada, że im lepszy tj. bardziej eksponowany punkt to drożej, warto "znaleźć swoją babcię"... :)
biokd
Croentuzjasta
Posty: 181
Dołączył(a): 18.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) biokd » 29.08.2013 21:36

Lednice napisał(a):W życiu bym nie kupował w taki sposób :roll:

Jak sprzedawali przy drogach, jawnie, to zawsze można było na drugi dzień zrobić reklamację.
Teraz ktoś nieuczciwy może wcisnąć ostatnie gó... i co potem zrobisz, pójdziesz ze skargą na policję, że kupiłeś nielegalnie zły alkohol :?:


Ja w Mimicach nie mialem problemu z zakupem rakiji, prosku, wina czy oliwy czy tez roznych likierow. Pod Studenacem gosc prowadzi stoisko z warzywami i owocami i informacja na tekturce "Vino, prosek" więc wiadomo, że inne mocniejsze alkohole też:) Wystarczy popytac i nawet pojsc z nim do jego domu za sklepem, zobaczyc jak to wygląda i wszystkiego spróbowac przed zakupem, ja tak zrobilem i wtedy kupilem co trzeba:D m.in. cos czego nie planowalem a mianowicie szipak:) czyli likier z granatów, po sprobowaniu wzialem od razu:) taki smakowy:D:D

Generalnie wystarczy popytac, a jak ktos ma stoisko z owocami to wiadomo, że to co sie nie sprzeda idzie na alkohol aby nic sie nie zmarnowało:) a jakie oni mają zbiorniki (wino biale, czerwone, do produkcji kazdego likieru inny, robi wrażenie), gosc mial nawet puste butelki po polskich wodkach wiec pytam go o żubrówke a on włazi po drabinie i wyciąga 0,7 żubrówke i pyta po ile to u nas jest, bo on tego nie pije:) Oni wiadomo głównie wino.
Ale mowil mi tez ze produkcja i jawna sprzedaż rakiji jest nielegalna, a za akcyze musialby placic 25 kuna za litr
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 29.08.2013 21:58

Sprzedaż rakiji nie jest nielegalna, tylko trzeba zapłacić państwu haracz, te 25 kun/litr :roll:

Nielegalna jest w Polsce :roll:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone