Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Ciągając rodzinę i małego RIB-a po Grecji ...

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 23.08.2018 16:48

przypomnę swój post a właściwie mapkę z okolic Paleochory (niebieskie kólko)

https://goo.gl/maps/7F5VwF14vd42
Obrazek

I odkryłem 2 filmiki z tego miejsca (zrobione Olympus TG1 pod wodą)

Na jednym wrak pojazdu i ryby go skubiące,na drugim rodzina (wszystko na przeciw tego niebieskiego kólka)



piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 23.08.2018 21:32

ogorek napisał(a):Lecisz Ryanerem do Chanii, z lotniska bus co pół godziny do Chanii (chyba 3 EUR). Z przystanku w Chanii jest bus wielki klimatyzowany do Paleochory.
Kolega z forum pisał, że autobusy Chania-Paleo. dla 2+2 to koszt 36,6 EUR
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 23.08.2018 22:02

To juz kwestia wyboru. Moim zdaniem wynajem auta nie ma sensu na pobyt w Paleochorze.
Wszelkie atrakcje południowego wybrzeża załatwimy statkami (wąwóz Samaria/Sougia/Elafonisos)
Paleochora jest na tyle mała, że wszędzie blisko - czy na spacer do resztek zamku czy do skalistej zatoki na zachód, czy do piekarni/marketu/tawerny.

Chyba, ze uda się mieć wynajęte auto, które można w Paleochorze oddać. My naszym tylko do portu jezdzilismy aby z ekwipunkiem nie chodzić na piechotę. A pianki, kamizelki, maski, buty do pływania praliśmy co 2 dni (pralka w ap to często standard, noce ciepłe i wietrzne, rano wszystko suche). Maski myte wodą a nie w pralce ...

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Za ostatnim pobytem furrorę robiła wypozyczalnia rowerów i na dalsze plaże (w tym Gramenno z którego filmiki) ludzie rowerami jeździli

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Generalnie polecam Paleochorę na pobyt ale nie jako bazę do zwiedzania autem.
Droga Chania - Paleocora jest śliczna ale bardzo kręta i pod wysokie góry (a potem w dół)
Najlepiej wtedy podzilić pobyt na Paleochorą i np. Falasarnę (blisko Balos, Chania, jezioro za Chanią)
W czerwcu dzwoniłem do gospodarza od apartamentów i coś mówił ze już jest szersza oferta i są takie mini-statki wożące w rózne miejsca turystów (może do Lissos i Lutro) - z Paleochory
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 31.08.2018 14:04

Macie jakąś metodę na robienie "relacji" - musiałem odłożyć i już nie pamietam o czym pisałem a o czym nie :D

Pora się zbierać z Paleochory (do której tęsknię). Ostatni rzut oka na port (naprawdę pusty, mnóstwo miejsca, nam pozwolili cumować bokiem gdzie chcemy)

I rzut okiem idąc z portu na plażę w Paleochorze. Ta zachodnia jest piaszczysta. Piasek grubszy i brązowy.
Jak nie ma silnego wiatru z północy to na plaży pojawiaja się fale (całkiem pokaźne).
Sporo parasoli i leżaków ale w lipcu wypełnienie było 30%. Z miejscowych kawiarni i restauracji "doniosą" kawę czy jedzenie do leżaka ...

Obrazek

Obrazek

Z raz na tejplaży bylismy (mimo że przez ulicę) - wolimy skałki i żwir.
Ale jest zadbana, czysta, porządne leżaki, natryski, itp
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 31.08.2018 14:13

Minusem Paleochory jest to że dojechać trzeba przez góry.
Piękna widokowo droga, serpentyny, nowa nawierzchnia wykonana za kaskę z EU (plakaty tak opisują)
No ale do Chanii zejdzie ze 1,5 godziny. Chcąc zwiedzać Kretę trzeba by pomysleć o kilku lokalizacjach lepiej

Wracamy promem Chania - Pireus. Prom startuje 22-ga bodajże, więc kolacja, kabina i lulu.
Zbudzą nas o 6-tej :( bo o 7-mej zjazd z promu

Obrazek

kabinka na promie

Obrazek

widoczek z promu
Obrazek

Nie wiem czy Sougia to osobna miejscowość czy dzielnica Chanii ale promy startują właśnie stąd
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 31.08.2018 14:24

Naszym celem są Mantas Bay Apartments nad jeziorem Limni Voulagmenis.
Z Pireusu to raptem 103 km. https://goo.gl/maps/CdFK4Krd69B2

To jest jezioro, którego wody mieszają się z morzem poprzez kanałek.
Dopiero wtedy uwierzyłem w pływy na morzu - bo woda do jeziora raz wpływała a raz wypływała tym kanałkiem i zawsze był tam prąd ( w którąś ze stron)

Po drodze pomiędzy Lutraki a jeziorem
Obrazek

Bardzo dobre lokalne produkty (przetwory, wina, miody, sery) tu mieli:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

No i jest jezioro i "ośrodek"
Obrazek
Obrazek
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 31.08.2018 14:38

Jezioro nas zaciekawiło rok wcześniej - przy okazji wycieczki do świątyni Hery
Reszti świątyni są na cyplu (za jeziorem) i z ruin skacze się do morza i pływa.
A jezioro wyglądało pięknie z góry plus ma połaczenie morzem z kanałkiem więc pomyslałem "czemu nie"

Bungalow nie był jeszcze gotowy więc po chwili relaksu na leżaczkach poszliśmy na sacer na wspomniany kanałek
Obrazek

Trochę mina mi "zrzedła" bo kanałek wygląda na płytki z silnym prądem
Obrazek
Obrazek

I tylko samym środkiem jest głebsza rynna

Obrazek

Ale nic, łodka do wody i do bojki - przygotowanej uprzednio przez właściciela ośrodka (pana Manta czy jakoś tak)
Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 31.08.2018 14:59

ogorek napisał(a):Macie jakąś metodę na robienie "relacji" - musiałem odłożyć i już nie pamietam o czym pisałem a o czym nie :D

Zawsze możesz przekartkować kilka stron relacji wstecz...

Pozdrawiam,
Wojtek
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 31.08.2018 15:04

Jezioro rano zawsze bardzo spokojne.
Obrazek

W tym ośrodku śniadania są wliczone w cenie. Josephina (z Filipin ale mieszka w GR od lat) robi co tylko się chce
Naleśniki/jajecznicę/omlet - nie licząc gotowych rzeczy do zjedzenia

Poniższy obrazek zilustruje gdzie ośrodek, gdzie kanałek a gdzie świątynia (na zdjęciach od strony wody)
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 31.08.2018 15:07

Franz napisał(a):
ogorek napisał(a):Macie jakąś metodę na robienie "relacji" - musiałem odłożyć i już nie pamietam o czym pisałem a o czym nie :D

Zawsze możesz przekartkować kilka stron relacji wstecz...

Pozdrawiam,
Wojtek


Tak zrobiłem - ale może jest "mniej bolesny" sposób ;)
Zresztą pisząc z pamięci o "ekspedycji" z 2015 nie pamiętam już wszystkiego plus nie wszystkie zdjęcia odzyskałem :(

Ale fajnie, że ktoś czyta. Dzięki - od razu lepiej się pisze
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 31.08.2018 15:13

A tu zbliżenie (od wody i od lądu) na świątynie Hery (tzn pozostaości/wykopaliska)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 31.08.2018 15:26

To jeszcze wido z góry na swiątynie znalazłem w zbiorach

Obrazek
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 31.08.2018 15:36

Ponieważ kwatera jest nad jeziorem (woda ciepła i jednak słona bo się miesza) o wymiarach 2x2km to pora użyć wszelkich dmuchańców

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po ciągłym użytkowaniu łódki kajak był dobrym pomysłem. A i akwen optymalny dla takiej jednostki
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 31.08.2018 16:43

Tak okolice jeziora wyglądają na mapie "morskiej" Garmin-a.
Zimą na podstawie zdjęć na maps.google.pl (wtedy cala mapa była pokryta zdjeciami ludzi) i tripinview.com powybierałem interesujace miejsca i pozaznaczałem na mapie.

Obrazek

Część jest dostepna od lądu, część nie bardzo. Poniżej mapka z google rejonu

https://goo.gl/maps/8R3VvX2CLQS2

Bardzo ładne okolice. Okolice świątyni Hery są często osłonięte od wiatru/fal (jak jedne i drugie z płn zach lub wsch)

Natomiast zaraz za cyplem szreg "plaż", zatoczek, jaskin ...

Szefowa ośrodka "mantas Bay Apartments" Josphine
Obrazek

No i okolice poza latarnią na północny wschód płynąc:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10882
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 31.08.2018 17:49

Pisz, pisz, ja wyczekuję każdego odcinka, naprawdę podoba mi się wyprawa;
tylko przypomnij jakie to autko ciągnie tego RIBa, z wyglądu kojarzy mi się z Honda Odyssey, która przez chwilę była naszym marzeniem a la kamperowym.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Ciągając rodzinę i małego RIB-a po Grecji ... - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone