Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

chorwacko-czarnogórskie wakacje :)

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
mariasez
Odkrywca
Posty: 110
Dołączył(a): 20.03.2012
chorwacko-czarnogórskie wakacje :)

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariasez » 26.08.2012 21:47

Witam!

Nie udzielałam się zbyt wiele na forum, za to czytałam tysiące wątków i jeszcze więcej relacji. Właśnie dzięki nim znalazłam wspaniałe miejsce na wakacje i odkryłam wiele ciekawych chorwackich zakątków, więc postanowiłam również podzielić się moimi wspomnieniami z Chorwacji - uważam to za bardzo pomocne.

To moja pierwsza relacja i najpierw muszę nauczyć się jak wstawić tu zdjęcia... :D informatykiem to ja niestety nie jestem ;)

Wakacje spędzaliśmy w 5osobowej grupie (w tym jedno dziecko). Pierwszy etap - Chorwacja i Marusici, drugi etap Czarnogóra i Buljarica (niedaleko Petrovaca). Tak więc nie zabraknie w tej relacji porównań tych dwóch państw, ale od razu powiem: Chorwacja zdecydowanie WYGRYWA! 8)

Tyle tytułem wstępu, dopiero dziś wróciłam do domu i zmęczenie mnie ogarnęło. Jutro/pojutrze postaram się wrzucić już pierwsze zdjęcia i pierwsze informacje. Mam nadzieję, że Was nie zanudzę ;)

Ale się cieszę ! :) haha :D

Pozdrawiam
Maria
Anai
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3715
Dołączył(a): 08.11.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Anai » 27.08.2012 03:16

No to se klapne i popacze :D
jerzy26
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 270
Dołączył(a): 23.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) jerzy26 » 27.08.2012 05:49

Zapisuję się, ciekawi mnie Czarnogóra, byłem w Budwie i Kotorze w 2006 roku.
gentri
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 25
Dołączył(a): 18.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) gentri » 27.08.2012 07:34

Witaj, załapię się chętnie i popatrzę na Marusici ( w którym byłem w ubiegłym roku)Twoimi oczami oraz równie chętnie zwiedzę Czarnogórę, do której jakoś mi nie po drodze, ale kiedyś muszę tam pojechać, gdyż kuszą mnie bardzo tamtejsze tereny :D

Pozdrawiam
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 27.08.2012 08:07

Bardzo dobrze się składa bo wybieram się na początku września do Chorwacji i Czarnogóry. O ile w Chorwacji byłem o tyle w Czarnogórze nie. Dlatego ciekawy jestem co Ciebie zniechęciło do Czarnogóry. Ponadto interesuje mnie trasa,którą jechaliście no i naturalnie porównanie cen zywności w sklepach, paliwo oraz ceny posiłków w konobach. Co warto zobaczyć, a co nie. Pisz co wiesz, aby dużo :D :D :D . Pozdrawiam Darek1
Elbrus
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 24
Dołączył(a): 16.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Elbrus » 27.08.2012 10:47

A ja czekam na fotki fajnych plaż w Marusici :) Za tydzień będę zwiedzać :)
gpaul
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 41
Dołączył(a): 30.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) gpaul » 27.08.2012 12:47

Również zasiadam :D
Czekam najbardziej na część o Czarnogórze :) Jak Bozia da to w przyszły roku chciałbym też połączyć Chorwację z Czarnogórą
Pozdrawiam
artur77
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 601
Dołączył(a): 15.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) artur77 » 27.08.2012 13:01

witam i też się przyłączam) Czarnogóra też w planach na przyszły rok :D
mariasez
Odkrywca
Posty: 110
Dołączył(a): 20.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariasez » 27.08.2012 16:22

Witam się serdecznie z Wami wszystkimi i zapraszam do relacji ;

Widzę, że Czarnogóra kusi coraz więcej osób. Więcej spostrzeżeń napiszę później, ale generalnie jedna rzecz, która od razu mi się rzuciła w oczy to brud. Widać, że turystyka jeszcze tam do końca nie jest rozwinięta, nawet nasi sąsiedzi z apartamentu - Czarnogórzanie (tak się oni nazywają? :D) - powiedzieli, że Chorwacja jest bardziej europejska i że nie dziwią się, że bardziej nam się podobała. Stwierdzenie mojej siostry, że Czarnogóra idzie bardziej w kierunku Turcji, jest chyba trafne ;)

Darek1 , Czarnogóra nie jest zła, np. jeśli chodzi o zabytki itd. to bardzo mi odpowiadała, Kotor jest piękny, Stary Bar też, ale po 2 tygodniach w Chorwacji Montenegro nie spełniło moich oczekiwań ;) Co do trasy, to niestety nie do końca pamiętam, muszę zapytać szwagra :D, ale na pewno w samej Chorwacji kierowaliśmy się na Dubrownik, a w Czarnogórze jechaliśmy przez Herceg Novi...kiepska ta moja pamięć :(

a teraz uwaga...próba wstawienia zdjęcia...jak się uda to zacznę relację ;) może od razu ktoś zgadnie co jest na zdjęciu :D

Obrazek
mariasez
Odkrywca
Posty: 110
Dołączył(a): 20.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariasez » 27.08.2012 16:24

udało się !!! hurra :D ależ jestem z siebie dumna ;)
gentri
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 25
Dołączył(a): 18.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) gentri » 27.08.2012 16:47

Gratuluję wklejenia pierwszej foty :D
artur77
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 601
Dołączył(a): 15.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) artur77 » 27.08.2012 18:02

ja też gratuluję))
mariasez
Odkrywca
Posty: 110
Dołączył(a): 20.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariasez » 27.08.2012 19:58

Darek, co do cen, to moja pierwsza myśl po wejściu do sklepu w Czarnogórze to 'aaaale tu tanio'. Przeciętnie za zakupy płaciliśmy około 10 euro (zazwyczaj mniej), a kupowaliśmy chleb, pączki, piwa, papierosy i dużo innych rzeczy. Piwa kosztowały z tego co pamiętam mniej niż euro, a papierosy około 1.70. Generalnie cenowo Czarnogóra dużo tańsza niż Chorwacja. Jeśli chodzi o paliwo to jeszcze zapytam, ale wydaje mi się, że w Czarnogórze nie tankowaliśmy ani razu więc nie umiem powiedzieć nic o cenach, za to w restauracjach za 5 dań+napoje nigdy nie zapłaciliśmy więcej niż 50 euro. Zazwyczaj było to około 30/40 euro.

Takie jeszcze jedno porównanie:
na plaży Złoty Róg za wypożyczenie 2 leżaków i parasola zapłaciliśmy ok 70zł. a w Czarnogórze za ten sam zestaw+stolik i dwie kawy ! płaciliśmy 20zł., tak więc różnica ogromna.

Pozdrawiam i zabieram się za relację :)
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 27.08.2012 23:44

Czarnogóra plus - Tania zywnośc,usługi, konoby, czy coś jeszcze.
Czarnogóra minus - Brud. Brud to znaczy .........co za tym się kryje Czy tylko brud ??????
Dlaczego wygrywa Chorwacja przed Czarnogórą?.
Dlaczego porównujecie ją, że zmierza bardziej do Turcji,a nie Europy.

Ostatnie pytanie - jaką trasą wracaliscie do Polski i czy serwują czarnogórcy owoce morza w konobach tak jak to jest w Chorwacji czy może serwują jeszcze coś innego . Pozdrawiam. :hut:


P.S. Zostało mi niewiele do wyjazdu i muszę zdecydować czy najpierw rozpocząć urlop od Czarnogóry czy Chorwacji i podzielić jakoś dwa tygodnie. Ważne jest to ze względu na fakt,że druga osoba, którą zabieram nigdy nie była w Chorwacji. Wolała do tej pory latać do Afrykii i Turcji kwaterując się w hotelach z wypasem. Oby nie przeżyła szoku :D :D :D. Mam zamiar skoczyć też na 1 dzień do Albanii.
mariasez
Odkrywca
Posty: 110
Dołączył(a): 20.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariasez » 28.08.2012 07:01

Na plus - widoki, zabytki - tam naprawdę jest sporo do zobaczenia. Szczególnie polecam Ci Kotor i drogę nad Zatoką Kotorską, podobno jedna z najładniejszych dróg na świecie. Naprawdę, widoki przednie.
Co do tego brudu, to wydaje mi się, że po prostu turystyka tam nie jest jeszcze tak rozwinięta jak w Chorwacji, przez co nie do końca dbają o otoczenie i żeby było miło i przytulnie i żeby miło powitać turystów ;) w Buljaricy, gdzie mieszkaliśmy, bardzo brudna była plaża, widać, że nikt jej nie sprzątał. To samo przy wejściu na twierdzę w Kotorze - stosy butelek plastikowych i papierków po jedzeniu. Jakoś w Chorwacji nigdy tego nie zauważyłam (a może nie chciałam zauważyć? ;D). To samo jeśli chodzi o sam apartament i podwórko, ale być może to po prostu ja tak trafiłam.

Co do tej Turcji, to chodzi właściwie o to, że w Czarnogórze jest bardzo mało spokojnych miasteczek czy zatoczek jak w Chorwacji, tylko wielkie kurorty z zatłoczonymi plażami i olbrzymimi hotelami - mi się to nie podobało, ale to już rzecz gustu :)

Chorwacja wygrywa widokami i ludźmi! Zdecydowanie ;)

Jak twierdził przewodnik, w Czarnogórze można zjeśc pyszne kalmary....nie mylił się ;) owoce morza jak najbardziej, ryby to wiadomo no i wyczytaliśmy gdzieś, że mają bardzo dobre hamburgery :D z takich bardziej regionalnych dań to sałatka szopska na pewno.

Radziłabym Ci zacząć od Czarnogóry, przynajmniej ze względu na powrót - my mieliśmy podzielony na 2 etapy, ale jazda przez połowę Czarnogóry i caaaaaluśką Chorwację trwa w nieskończoność ;) Kilka dni tam powinno wystarczyć, a reszta urlopu w pięknej Chorwacji ;) My wracaliśmy tak - Buljarica - Budva - Tivat - przeprawa promem przez zatokę - czynna w nocy!- Herceg Novi - Dubrovnik i na autostradę (kierując się na Split) - Słowenia - Austria-Czechy (tam mieliśmy nocleg) - no i Polska ;)
Następna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
chorwacko-czarnogórskie wakacje :)
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone