Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latach

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Abakus68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1177
Dołączył(a): 19.09.2017
Re: Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latac

Nieprzeczytany postnapisał(a) Abakus68 » 22.10.2017 12:51

krakusowa napisał(a): Po wojnie światowej most nazwano imieniem Principa – zamachowca, który zastrzelił arcyksięcia Ferdynanda.

W czasach, kiedy młodzież opowiadała się albo po stronie poppersów, lub też punkowców byłem zdeklarowanym "Republikaninem". Ucząc się wówczas w Szprotawie na moście machnąłem swoją grzywką sięgającą już brody prawie i moje nowe okulary zamordowałem zrzucając je w toń rzeki. Niestety nie doczekałem się nazwania mostu moim imieniem, no ale wojny z tego i też nie było :oczko_usmiech:
Siedzę i czekam na więcej....
słoma79
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 29.11.2015
Re: Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latac

Nieprzeczytany postnapisał(a) słoma79 » 22.10.2017 13:03

widzę, że zajrzałem w odpowiednim momencie...dołączam do grona czytelników :D
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005
Re: Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latac

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 22.10.2017 16:13

te kiero napisał(a):
krakusowa napisał(a):
te kiero napisał(a):Jak Saraj... to oczywiście jestem i podziwiam, miło znów zobaczyć kąty, po których się chodziło,
a restoran pierwsza klasa

Witaj Prezesie :D
Mam cichą nadzieję, na członkostwo w Klubie :D
Wiele inspiracji czerpałam właśnie z relacji klubowiczów :lol:

mówisz i masz: wpis klubowiczów i samej relacji już jest - bo widzę, że zdjęcia ciekawe i pewnie komuś się przydadzą :papa:

Dzięki za przyjęcie do grona miłośników Sarajewa :D
beatabm napisał(a):Spóźniona :oops: dosiadam się i zwiedzam z Wami, zwłaszcza Czarnogórę :wink:

Witaj, u mnie też będzie rejs :wink:
Abakus68 napisał(a):
krakusowa napisał(a): Po wojnie światowej most nazwano imieniem Principa – zamachowca, który zastrzelił arcyksięcia Ferdynanda.

Niestety nie doczekałem się nazwania mostu moim imieniem, no ale wojny z tego i też nie było :oczko_usmiech:

I bardzo dobrze :D :oczko_usmiech:
Abakus68 napisał(a): Siedzę i czekam na więcej....

Już zaraz wkleję następny odcinek :D
słoma79 napisał(a):widzę, że zajrzałem w odpowiednim momencie...dołączam do grona czytelników :D

Witaj, masz super wyczucie :D
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005
Re: Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latac

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 22.10.2017 16:51

Przypomnę że jesteśmy nad rzeką Mijacką :D
152.jpg

151.jpg

Po drugiej stronie rzeki widać charakterystyczny budynek 8O
154.jpg

To Gradska vijećnica.
156.jpg

162.jpg

Dawniej w tym budynku zbudowanym w XIX wieku w stylu mauretańskim był ratusz, potem parlament a następnie Biblioteka Narodowa.
Jest jednym z symboli miasta i smutnego czasu w historii Sarajewa czyli ostatniej wojny. Podczas oblężenia miasta był wielokrotnie ostrzeliwany. W sierpniu 1992r. spłonął, a wraz z nim cały księgozbiór (ponad 3 mln dzieł), w tym bezcenne 1000-letnie manuskrypty żydowskie i arabskie.
Przypomina o tym tablica na fasadzie budynku
170.jpg

Budynek odrestaurowano i obecnie ponownie mieści się tu sarajewski ratusz
171.jpg

Wejście do środka jest możliwe po zakupieniu biletów wstępu. My odpuszczamy i idziemy dalej. 8O
Na szczęście przestaje padać. :D

I tu muszę wtrącić kilka słów na temat mojego aparatu fotograficznego i jakości zdjęć.
Niestety, krótko przed wyjazdem na urlop, aparat upadł mi na ziemię i od tej pory ma kłopoty z uzyskaniem dobrej ostrości przy zdjęciach robionych z użyciem zooma i przy pogodzie barowej.
Zauważyłam to dopiero na urlopie, tym razem nie zabrałam drugiego aparatu.
I tak część zdjęć z Sarajewa ( Czarnogóry też ) musiała odlecieć w kosmos.
Jest pretekst by tam wrócić. :D
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005
Re: Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latac

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 22.10.2017 17:24

Przed nami następna sarajewska "perełka" :D
158.jpg

161.jpg

166.jpg

Inat kuća :D inat to starosłowiańskie słowo oznaczające upór i przekorę.
Tak więc budynek można nazwać "domem przekory" lub "upartym domem" :wink:
Z tym domem, w którym obecnie mieści się restauracja wiąże się ciekawa historia.
Pewnego czasu władze Sarajewa chciały wznieść nad brzegiem rzeki budynek miejskiego ratusza.
W tym miejscu było kilka prywatnych domów. Władzom miasta udało się odkupić wszystkie domy za wyjątkiem jednego. 8O
Właściciel tego domu nie przyjmował żadnej oferty ze strony miasta, twierdził, że nie ma takiej ceny, za którą pozwoli zburzyć swój dom. W końcu, po wielu ,wielu dniach negocjacji zgodził się na przeniesienie domu na drugi brzeg Mijacki. I tak cegła po cegle wzniesiono jego dom i stoi on do dnia dzisiejszego. :D
Obok domu znajduje się łączący dwa brzegi rzeki most Šeher-Ćehaja, wybudowany 1585 r.
168.jpg

159.jpg

163.jpg

165.jpg

167.jpg

164.jpg

169.jpg
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006
Re: Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latac

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 22.10.2017 19:47

Sarajewo jeszcze przed nami więc z miłą chęcią oglądam :papa:
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005
Re: Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latac

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 23.10.2017 11:49

Beata W. napisał(a):Sarajewo jeszcze przed nami więc z miłą chęcią oglądam :papa:

Ja mam jeszcze pewien niedosyt, za 1,5 dnia nie byliśmy w stanie zobaczyć wszystkich ciekawych miejsc. :(
Więc może kiedyś znów tam się pojawimy :?: :roll: Kto wie.......
krutom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3344
Dołączył(a): 16.06.2006
Re: Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latac

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 23.10.2017 12:47

Jestem, ...trochę ponad tydzień spóźnienia, ale dotarłem.
i kierujemy się w stronę browaru


I to jest słuszna koncepcja na początek zwiedzania.
Bo trzeba mieć do tego siłę.

Tak swoją drogą to ze zwiedzania najbardziej lubię restauracje :mg:
Endrju
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 788
Dołączył(a): 01.08.2016
Re: Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latac

Nieprzeczytany postnapisał(a) Endrju » 23.10.2017 13:31

Chętnie podłączam się do relacji :)
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005
Re: Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latac

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 23.10.2017 16:36

krutom napisał(a):Jestem, ...trochę ponad tydzień spóźnienia, ale dotarłem.

Witaj Tomku :D jak to mówią... lepiej późno niż wcale :wink:
krutom napisał(a):
i kierujemy się w stronę browaru

I to jest słuszna koncepcja na początek zwiedzania.
Bo trzeba mieć do tego siłę.

Oj tak, intensywne zwiedzanie jest bardzo wyczerpujące :mrgreen:
Poza tym trzeba uzupełniać płyny :lool:
krutom napisał(a):Tak swoją drogą to ze zwiedzania najbardziej lubię restauracje :mg:

My też lubimy lokalne knajpki, bo przecież trzeba też poznać ichniejszą kuchnię :D

Endrju napisał(a):Chętnie podłączam się do relacji :)

Witam Cię serdecznie :D
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005
Re: Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latac

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 23.10.2017 16:58

Przed nami :D Baščaršija – główny bazar (targ) miejski w Sarajewie, położony na tamtejszej starówce.

Bazar ma wielowiekową tradycję. Zaaranżowany jest na planie okręgu (nazwa pochodzi z języka arabskiego i oznacza właśnie krąg). Zabudowany kamiennymi, masywnymi kramami, z których wiele dysponuje własnymi podwórkami. Obiekt służył wyłącznie handlowi – nie był zamieszkały w nocy. Pilnowali go wtedy specjalnie wyznaczeni strażnicy – pasvandžije, pobierający pokaźne haracze od kupców, którzy zapomnieli zamknąć swój kram (pilnowali go wtedy rzetelnie przez całą noc). Na terenie obiektu panowało specjalne prawo targowe. Centralnym punktem bazaru jest Sebilj – charakterystyczna studzienka wyglądem przypominająca grzybek, będąca pozostałością po jednym z pierwszych europejskich wodociągów.
za wikipedią
Baščaršija to wąskie uliczki wypełnione po brzeg małymi kramami i warsztatami, sprzedającymi głównie pamiątki , kafejki, bary. Wschodni klimat w su Europy.
Być w Sarajewie i nie zobaczyć Baščaršiji to jak być w Rzymie i nie widzieć papieża ( chociaż ja tak kiedyś miałam 8O )
173.jpg

174.jpg

175.jpg

176.jpg

177.jpg

178.jpg

179.jpg

180.jpg

181.jpg

182.jpg

183.jpg
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12166
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latac

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 23.10.2017 17:04

Rzeczywiście niesamowicie klimatycznie wygląda ten targ :D
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005
Re: Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latac

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 23.10.2017 17:24

Dochodzimy do głównego placu zwanego Placem Gołębim, pewnie z powodu wielkiej na nim ilości gołębi ,
Na placu stoi piękna studnia o ażurowej konstrukcji –Sebilj- ostatni fragment wodociągu zbudowanego w XVI w. To w tym miejscu powstał kiedyś turecki bazar, łaźnie, meczet i pałac, czyli „saraj”, od którego miasto wzięło swoją nazwę.
188.jpg

190.jpg
meczet Čekrekčijina

191.jpg

Oryginalna studnia, która stała w innym miejscu zbudowana została w czasach panowania tureckiego (połowa XVIII w.), niestety wytrzymała tylko sto lat, po czym spłonęła w miejskim pożarze. Odbudowano ją (w nieco innym kształcie, w stylu mauretańskim )i przeniesiono na obecne miejsce już w czasach austro-węgierskich (1891 r.).
Sarajewo przed zimową olimpiadą podarowało kopię zabytku Belgradowi, a w 2006 r. Turcji. :roll:
A my chłoniemy Baščaršiję :D tylko szkoda, że nad naszymi głowami wiszą ciężkie chmury :evil:
192.jpg

193.jpg

194.jpg

196.jpg

197.jpg

198.jpg

199.jpg

200.jpg

201.jpg

202.jpg
Ostatnio edytowano 23.10.2017 17:49 przez krakusowa, łącznie edytowano 1 raz
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005
Re: Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latac

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 23.10.2017 17:34

beatabm napisał(a):Rzeczywiście niesamowicie klimatycznie wygląda ten targ :D

Bazar jest rzeczywiście klimatyczny. :o
Niestety zdjęcia nie oddają atmosfery bazaru. :(
Abakus68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1177
Dołączył(a): 19.09.2017
Re: Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latac

Nieprzeczytany postnapisał(a) Abakus68 » 23.10.2017 19:20

Bazary mają to do siebie, że ich klimat tworzy tak naprawdę społeczność sprzedających a nie kupujących (może tylko czasem nazwa sama jakby kieruje nastrój w stronę... _ np. Tandeta - Kraków). Takie jest moje zdanie, człowieka, który liznął również w swoim życiu bycia taką straganową "przekupą". Bazary wyglądają inaczej z zewnątrz, dla turysty, inaczej od środka. Ale czy tak, czy tak, zdjęcia są zawsze tylko dokumentem wyglądu - duszy nie da się sfotografować... Może to i dobrze :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latach - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone