Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latach

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005
Re: Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latac

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 14.12.2017 14:40

renatalato napisał(a):Pogoda ładna, morze już bez fal :D ,

Na razie :wink:
renatalato napisał(a):kotki pięknie pozują,

Poczuły grillowane mięsko :oczko_usmiech:
renatalato napisał(a): wszystko piknie oprócz piasku na plaży i bałkańskiej :wink: :mrgreen: muzyki 8O

Piachu rzeczywiście nie było, ale muza... i owszem :smo:
Zawsze jeździmy z własną "płytoteką" :wink: :oczko_usmiech:
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005
Re: Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latac

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 15.12.2017 13:39

Aktualnie przebywam na L-4, :evil: i nic nie wolno mi robić :roll: super... szczególnie przed świętami 8O
Jednak pisać relacji... pani doktor nie zabroniła :D

W sobotę 16-go września postanawiamy pojechać nad jezioro Szkoderskie 8O

Jezioro Szkoderskie - największy akwen śródlądowy na Półwyspie Bałkańskim, przez miejscowych nazywany Skadarsko blato ("bagno szkoderskie"). Położony zaledwie 25 km od Adriatyku. Od morza oddzielony jest masywem Rumija z najwyższym szczytem o wysokości 1595 m n.p.m. Sam zbiornik to w istocie dolina zatopiona przez przepływające rzeki krasowe. Lustro jeziora położone jest na wysokości 6 m n.p.m., a głębokość sięga 5-8 m, a więc dno znajduje się poniżej poziomu morza (kryptodepresja).
Do Czarnogóry należy 62 proc. powierzchni Jeziora Szkoderskiego, a do Albanii pozostałe 38 proc. Zbiornik tworzy ogromne rozlewiska. Od północy na obszarze 22 km kw. znajdują się bagna zalewane zimą i wiosną wodami jeziora. Wówczas akwen znacznie się powiększa, zatapiając okoliczne pola (niektórzy próbują sadzić na nich ryż). Zachodnią część mokradeł przecina meandrami rzeka Moraca, z Adriatykiem łączy jezioro rzeka Bojana.
Niegdyś w wyższych partiach zatopionej doliny znajdowało się kilkadziesiąt małych wzgórz, a dzisiaj są to wyspy zwane gorica. Na wielu z nich zachowały się fortyfikacje i monastery (niegdyś w rejonie jeziora istniało aż 20 monasterów i cerkwi) powstałe za czasów panowania dynastii Balsiciów (przełom XIV i XV w.), dlatego rejon ten nazywano Zecką Świętą Górą.
info z netu

DSC01506.jpg

DSC01508.jpg

DSC01514.jpg

DSC01516.jpg

DSC01519.jpg

Ty razem jedziemy przez tunel Sozina, będzie szybciej...
Wsiadamy na łajbę
DSC01526.jpg

i po chwili odpływamy
DSC01529.jpg

DSC01530.jpg

DSC01531.jpg

DSC01532.jpg

DSC01533.jpg

Pogoda wprost wymarzona, słońce, lekki wietrzyk.....
Na stateczku oprócz nas sami Rosjanie i małżeństwo Francuzów :D
DSC01536.jpg

DSC01538.jpg

DSC01539.jpg
lotnikwsk
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2214
Dołączył(a): 21.09.2013
Re: Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latac

Nieprzeczytany postnapisał(a) lotnikwsk » 15.12.2017 14:01

krakusowa napisał(a):Aktualnie przebywam na L-4, :evil: i nic nie wolno mi robić :roll:

Ja mam tak samo :mrgreen: a do tego jeszcze mi d...ę kłują :evil:

Szkoderskie niestety tylko przejazdem :cry:
Abakus68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1177
Dołączył(a): 19.09.2017
Re: Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latac

Nieprzeczytany postnapisał(a) Abakus68 » 15.12.2017 20:07

Dobrze, że przez komputer nie prątkujecie:)
Moja córa, jak była mała nie mogła sobie poradzić z wymową słowa jezioro i z uporem maniaka mawiała zięzioro. No to powiem tak. Dużawe to zięzioro - i bez Rumcajsa jak w Ardspachu:) Ale za to nenu-dywan soczysty!
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013
Re: Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latac

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 15.12.2017 21:14

Piękne to jezioro 8O i pogoda elegancka :D
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005
Re: Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latac

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 16.12.2017 11:11

lotnikwsk napisał(a):
krakusowa napisał(a):Aktualnie przebywam na L-4, :evil: i nic nie wolno mi robić :roll:

Ja mam tak samo :mrgreen: a do tego jeszcze mi d...ę kłują :evil:
Szkoderskie niestety tylko przejazdem :cry:

D..ę na szczęście miałam kłutą tylko raz...
Mam ostre zapalenie lewego stawu barkowego :evil:
A Szkoderskie u nas jeszcze kiedyś do poprawki :D
Abakus68 napisał(a):Dobrze, że przez komputer nie prątkujecie:)

Ja nie :oczko_usmiech:
Abakus68 napisał(a):Moja córa, jak była mała nie mogła sobie poradzić z wymową słowa jezioro i z uporem maniaka mawiała zięzioro. No to powiem tak. Dużawe to zięzioro - i bez Rumcajsa jak w Ardspachu:) Ale za to nenu-dywan soczysty!

Duże i piękne, a dywany jeszcze będą :D
travel napisał(a):Piękne to jezioro 8O i pogoda elegancka :D

Czasami mamy szczęście :oczko_usmiech: :lool:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latac

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 16.12.2017 11:55

krakusowa napisał(a):Mam ostre zapalenie lewego stawu barkowego :evil:
To Sąsiad przed Świętami będzie miał pełne ręce roboty....a Ty pisz prawą ręką i odpoczywaj :D
lotnikwsk
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2214
Dołączył(a): 21.09.2013
Re: Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latac

Nieprzeczytany postnapisał(a) lotnikwsk » 16.12.2017 12:37

Abakus68 napisał(a):Dobrze, że przez komputer nie prątkujecie:)

Nic się nie bój :D to nie zaraźliwe, jakieś korzonki czy rwa kulszowa :roll:
...ale dobrze że to w ręce nie idzie to myszką można poklikać :mrgreen:
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013
Re: Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latac

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 16.12.2017 17:33

krakusowa napisał(a):Aktualnie przebywam na L-4, :evil: i nic nie wolno mi robić :roll:.
Mam ostre zapalenie lewego stawu barkowego :evil:


Szczerze współczuję Aniu.
Ani leżeć, ani siedzieć - paskudna choroba.
Nie wiem co ci lekarz przepisał, ale pomyśl o okładach na staw z czegoś mrożonego ( może być zwykły groszek mrożony :D ) i do tego dobry lek przeciwzapalny ( doustnie) typu olfen lub voltaren.
Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia :D :papa:
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013
Re: Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latac

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 16.12.2017 22:40

Łączę się w bólu - wciąż mam problem, przez który popylałam w Cro na tych cholernych koturnach :( :evil:

Rada dotycząca okładów zimnem - być może wskazana również u Ciebie - chociaż my, Cromaniacy wolimy ciepełko, prawda? :) U mnie w relacji na początku znajdziesz wiele porad frumowiczów , np leczenie myszopłochem 8)

Jezioro robi wrażenie , mam nadzieję,że te nenufary nie wkręcają się w śruby jednostek pływających 8O
Ural
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2987
Dołączył(a): 13.03.2015
Re: Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latac

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ural » 17.12.2017 13:34

Leczenie stawu barkowego jest długotrwałe. Bierze się leki przeciwzapalne następnie ćwiczy się bar z pomocą rehabilitanta, zabiegi, prądy, lasery itp. Jak się zostawi rękę w spokoju to wda się tzw. zamrożenie mięśnia i wtedy zaczyna się rehabilitację od nowa krok po kroku i tak z pół roku. Trzeba ćwiczyć ale samemu niewiele się uzyska. Uciążliwe to schorzenie bo w nocy spać nie można. Pozdrawiam.
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005
Re: Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latac

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 17.12.2017 16:17

piekara114 napisał(a): To Sąsiad przed Świętami będzie miał pełne ręce roboty....a Ty pisz prawą ręką i odpoczywaj :D

Nie ma innego wyjścia :D
ale tak szczerze to ja nigdy nie narzekałam na brak pomocy ze strony mojego męża :lol:
obowiązki domowe dzielimy sprawiedliwie :roll:
lotnikwsk napisał(a): jakieś korzonki czy rwa kulszowa :roll:

też bolesne, skąd to dziadostwo się czepia człowieka 8O
travel napisał(a):Szczerze współczuję Aniu.
Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia :D :papa:

Dziękuję , na szczęście przechodzi...
travel napisał(a):Nie wiem co ci lekarz przepisał, ale pomyśl o okładach na staw z czegoś mrożonego ( może być zwykły groszek mrożony :D ) i do tego dobry lek przeciwzapalny ( doustnie) typu olfen lub voltaren.

Dostałam Nimesil - zadziałał :D
Jutro mam dzwonić do "pierwszego kontaktu" i zobaczymy co dalej.
Katerina napisał(a):Łączę się w bólu - wciąż mam problem, przez który popylałam w Cro na tych cholernych koturnach :( :evil:
Rada dotycząca okładów zimnem - być może wskazana również u Ciebie - chociaż my, Cromaniacy wolimy ciepełko, prawda? :) U mnie w relacji na początku znajdziesz wiele porad frumowiczów , np leczenie myszopłochem 8)

Czytałam :roll: ale zostałam przy lekach zaaplikowanych przez lekarza...
Katerina napisał(a):Jezioro robi wrażenie , mam nadzieję,że te nenufary nie wkręcają się w śruby jednostek pływających 8O

Na jeziorze są wytyczone trasy ( korytarze) po których poruszają się wszelkiej maści jednostki pływające :D
Ural napisał(a):Leczenie stawu barkowego jest długotrwałe. Bierze się leki przeciwzapalne następnie ćwiczy się bar z pomocą rehabilitanta, zabiegi, prądy, lasery itp. Jak się zostawi rękę w spokoju to wda się tzw. zamrożenie mięśnia i wtedy zaczyna się rehabilitację od nowa krok po kroku i tak z pół roku. Trzeba ćwiczyć ale samemu niewiele się uzyska. Uciążliwe to schorzenie bo w nocy spać nie można. Pozdrawiam.

Nawet mnie nie strasz :roll:
Wszystko ok, tylko... te terminy do specjalisty, rehabilitacji .... i jeszcze okres świąteczno - noworoczny. "Żyć nie umierać"
Na szczęście ból prawie w całości ustąpił :)
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005
Re: Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latac

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 17.12.2017 16:25

Most pod którym przepłynęliśmy, na trasie E65 Podgorica–Bar, przecina wysepkę Lesendro, wypełnioną ruinami powstałej w początkach XIX wieku twierdzy. W 1843 roku twierdzę zdobyli Turcy i utrzymali się w niej do 1878 roku.

Jezioro Szkoderskie to ostatnie miejsce w Europie, gdzie naturalnie żyją pelikany. Zimą wiele ptaków z północy Europy i Syberii Zachodniej migruje właśnie nad Skadarsko jezero, aby wykorzystać wspaniały ekosystem, roślinność i klimat śródziemnomorski. Jezioro jest największym europejskim rezerwatem ptactwa – żyje tu 280 gatunków ptaków z których wiele jest na wymarciu oraz 40 gatunków ryb.
DSC01540.jpg

DSC01541.jpg

DSC01542.jpg

DSC01543.jpg

DSC01545.jpg

DSC01546.jpg

DSC01551.jpg

DSC01559.jpg

DSC01560.jpg
lotnikwsk
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2214
Dołączył(a): 21.09.2013
Re: Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latac

Nieprzeczytany postnapisał(a) lotnikwsk » 17.12.2017 21:21

krakusowa napisał(a):też bolesne, skąd to dziadostwo się czepia człowieka 8O

Prawdopodobnie z braku Chorwacji :mrgreen:
ale pewny nie jestem :roll:
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013
Re: Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latac

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 17.12.2017 21:27

Jezioro jest największym europejskim rezerwatem ptactwa – żyje tu 280 gatunków ptaków z których wiele jest na wymarciu oraz 40 gatunków ryb.


Człowiek ciągle się czegoś uczy :P
Żyją sobie na i pod dywanem z nenufarów te zwierzątka :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Chorwacko-czarnogórska relacja krakusów. Powrót po latach - strona 29
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone