Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

chorwackie święta

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
marytka
Croentuzjasta
Posty: 298
Dołączył(a): 26.02.2010
chorwackie święta

Nieprzeczytany postnapisał(a) marytka » 15.04.2011 09:16

w czasie mojego pobytu w Cro przypadaja 3 święta-
- Dzień walki z faszyzmem- 22.06;
-Boze ciało-23.06;
-Swięto państwowości?- 25.06
chciałabym wiedzieć w jaki sposób chorwaci obchodzą te święta ,uzyłam opcji szukaj :lol: ale nic nie znalazłam.
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 15.04.2011 09:25

Jeśli pytasz o to, czy sklepy będą otwarte, to wiedż, że w sezonie handel i usługi (ze względu na turystów) pracują non stop (niedziele i święta też). Zamknięte będą banki. Co do rozkładów jazdy czy rejsów.. z tym może być różnie i tu trzeba pytać, o ile nie jest to wyraźnie zaznaczone.
Święta państwowe to oficjalne uroczystości o charakterze państwowym (składnie zniczy przy pomnikach ; spotkania z weteranami, partyzantami itp. wywiesza się flagi państwowe) ale naturalnie "zwyczajnych", szarych ludzi to nie dotyczy i mało obchodzi zwłaszcza w sezonie, bo mają co innego na głowie). Czyli tak jak w Pl...
W Boże Ciało tak samo jak w Polsce głównym punktem obchodów jest procesja; ze zwględów klimatycznych odbywa się wieczorem, a nie przed południem jak w Pl.

P.S. Jak sama widzisz Dan antifašističke borbe i Tjelovo (Boże Ciało) w tym roku wydłużą Chorwatom weekend.. co może mieć wpływ na większe natężenie ruchu na autostradach i miejscowościach na wybrzeżu.
To wszystko
Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 15.04.2011 09:33 przez Katarzyna Głydziak Bojić, łącznie edytowano 1 raz
marytka
Croentuzjasta
Posty: 298
Dołączył(a): 26.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marytka » 15.04.2011 09:32

to szkoda.miałam nadzieję że odbywają się jakies parady,występy i że będę miała okazję to wszystko zobaczyć :(
CinnamonGirl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1338
Dołączył(a): 08.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) CinnamonGirl » 15.04.2011 09:41

Własnie sie zastanawiałam jak w tym roku np. we Vrbosce pogodzą wigilię sw Jana (rok temu były wieczorne występy mieszkańców i wspólne biesiadowanie) ze sw Bożego Ciała, bo wypadają w tym samym dniu i chcielismy się wybrać (choc pewnie na miejscu juz podpytamy mieszkańców).
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 15.04.2011 09:43

marytka napisał(a):to szkoda.miałam nadzieję że odbywają się jakies parady,występy i że będę miała okazję to wszystko zobaczyć :(


Może gdzieś tam lokalnie... w naszym miesteczku zawsze i we wszytskie święta przez centrum maszeruje miejscowa orkiestra dęta... ale to wszystko ma charakter lokalny.. i całą pewnoscią w miejscowościach będę na ten temat informacje... wystarczy pójść do miejscowej informacji turystycznej; "występy" w miejscowosciach turystycznych organizuje się bardzo często i bez okazji świąt.. aby turystom uatrakcyjnić pobyt....

Pomyśl sama ..Tym, którzy wsławili się w walce przeciwko faszyzmowi trudno już jakość szczególnie manifestować swoje święto...
A Dan Državnosti.. cóż... być może będą jakieś festyny, ale trzeba pamiętać, że święto to przypada w takim okresie, kiedy całe wybrzeże zajęte jest obsługą turystów..a co obcokrajowcy mogą zrozumieć z państwowych świąt narodowych? Turystom trzeba rozrywki i owszem, ale dostają ją bez względu na święta państwowe.
Pozdrawiam
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 20.04.2011 17:44

Kasiu opisz prosze w swoim pieknim i konkretnim jeziku polskim tradicje na Hvarze noszenia krziza z wielkiego czwartku na wielki piatek. Chciale jutro przijechac ale w piotek w morze musze na jeden dzien wyplinac.
Oczewiscie jezeli masz czas i ochote. Oraz moze jusz kiedisz o tym pisaliszmy tylko by trzeba bilo odgrzebac temat. Pozdrawiam Leon
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 20.04.2011 18:27

Leon napisał(a):Kasiu opisz prosze w swoim pieknim i konkretnim jeziku polskim tradicje na Hvarze noszenia krziza z wielkiego czwartku na wielki piatek. Chciale jutro przijechac ale w piotek w morze musze na jeden dzien wyplinac.
Oczewiscie jezeli masz czas i ochote. Oraz moze jusz kiedisz o tym pisaliszmy tylko by trzeba bilo odgrzebac temat. Pozdrawiam Leon


Hm.. wiem, że gdzieś o tym pisałam.. ale teraz znajduję tylko to i to.

Tu artykuł.
Pozdrawiam serdecznie

Powrót do Kultura chorwacka

cron
chorwackie święta
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone