Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Chorwackie kolędy

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004
Chorwackie kolędy

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 11.12.2004 20:41

Już niedługo Święta Bożego Narodzenia - Božić. Wydaje mi się, że nikt do tej pory nie poruszał sprawy kolęd. W mojej rodzinie jest tradycja śpiewania kolęd. Spotykamy się w dużej grupie i śpiewamy. W zeszłym roku włączyliśmy do repertuaru kilka kolęd chorwackich. Wiadomo - z sympatii. Chwyciło. Szczególnie "Radujte se narodi" podobało się wszystkim. A ja miałam z tego dużo radości. Bo miło bardzo śpiewać po chorwacku tradycyjne chorwackie kolędy. Ciepło na sercu.

Dla tych, co też by chcieli, podaję adres, gdzie można je znaleźć w formacie mp3, a oprócz tego są tam też teksty. Sprawdzałam, nadal są aktywne. http://www.tamburaland.com/bozic/index.html

Pierwszych, bodajże, osiem to tradycyjne hrvatske božićne pjesme. Potem dwie jakieś amerykańskie przeróbki i tych specjalnie nie polecam. A przedostatnia to "Tiha noć" - najbardziej międzynarodowa z kolęd w wersji chorwackiej. Śpiewa Krunoslav Kićo Slabinac przy dźwiękach tambury. Chyba to wykonanie pachnie Slawonią i dla tego regionu chyba jest tradycyjne.

A tak na marginesie. Słyszałam próbki kolęd z płyty:
Željko Balvan - Luka
RADUJTE SE ...
http://www.gajde.com/diskografija.html

Ogromnie mi się podobają. Ale nie wiem, gdzie taka płyta jest dostępna. W Chorwacji pewnie tak. Może ktoś ma jakiś namiar?...

Pozdrav
Jola
platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 12.12.2004 20:47

Tiha noc -super.(czy tam grają na bałałajkach?)
I początek,, Vezi me'' Damira Topica-super.
Myślałem ,ze gajdy to instrument naszych górali i Szkotów,a tu niespodzianka.
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 13.12.2004 01:21

Cieszę się, że zajrzałeś na te strony. W kolędach to nie bałałajka, tylko tzw. "tamburica" - najbardziej typowy instrument Slawonii, podobny do małej gitary.
A początek piosenki "Veži me konopima svoje ljubavi" rzeczywiście piękny. Szkoda, że nie ma całej. A gajdy, podobne do kobzy, to instrument występujący w różnych regionach Dalmacji. Widać, gdzie tylko są góry, to ludzie w coś "dują".

Dobro jutro! Właśnie jest godzina 0:20. :D
Pozdrav!
Jola
jolek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3457
Dołączył(a): 08.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) jolek » 13.12.2004 01:31

Piękną kolędą jest także "BOŽIĆ JE" MPThompsona, spiewana z dziecięcym chórkiem..
Pozdrav.
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 13.12.2004 13:06

"Piękną kolędą jest także "BOŽIĆ JE" MPThompsona..." pisze Jolek.

A czy gdzieś ją można znaleźć, aby posłuchać?
Joker_28
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 554
Dołączył(a): 22.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joker_28 » 13.12.2004 13:47

jolek napisał(a):Piękną kolędą jest także "BOŽIĆ JE" MPThompsona, spiewana z dziecięcym chórkiem..
Pozdrav.


Jolek, a może masz słówka? :?

Jest to jedna z moich ulubionych MPT, bardzo pozytywna - no wiesz - mir, narod se raduje etc. Właśnie się dowiaduję, że to kolęda a więc utwór na czasie :)
jolek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3457
Dołączył(a): 08.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) jolek » 13.12.2004 14:37

A czy gdzieś ją można znaleźć, aby posłuchać? - Jolu, nie mam pojęcia, czy mozna to znależć gdzieś w sieci :roll:
Natomiast tu znajdziesz kilka kolęd Danijeli na mp3.
http://www.kroatieclub.nl/kk_1400000.html
jolek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3457
Dołączył(a): 08.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) jolek » 13.12.2004 15:25

Jolek, a może masz słówka? :?

Jest to jedna z moich ulubionych MPT, bardzo pozytywna - no wiesz - mir, narod se raduje etc. Właśnie się dowiaduję, że to kolęda a więc utwór na czasie :)[/quote]

Własnie nie mam i nigdzie ich nie mogę znaleźć...
Gdyby ktos je miał i podrzucił na forum, to spróbuję przetłumaczyć... :D
Joker_28
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 554
Dołączył(a): 22.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joker_28 » 13.12.2004 16:06

Ja już sprawdzałem w sieci i zdaje się, że nigdzie nie ma tego tekstu :(

Lecz nawet bez dokładnego tłumaczenia, słuchając czuje się sens tych słów :)
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 13.12.2004 16:09

Jolek, dzięki za kolędy Danijeli.

Może jeszcze ktoś zna jakieś ciekawe namiary?
Zapraszamy.
Łukasz
Cromaniak
Posty: 1088
Dołączył(a): 03.04.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Łukasz » 14.12.2004 18:19

Piękne kolędy. Aż chciałoby się posłuchać je na żywo w jakimś kościółku nad Adriatykiem.
platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 16.12.2004 23:31

Chorwackie kolędy.
Czy wiecie jak powstała najpiękniejsza kolęda.
Była mrożna grudniowa noc ,uboga chata,nedzne posłanie,a na nim kobieta tuląca do piersi swoje nowo narodzone dziecko - taki widok zastał ksiądz Józef Mohr ,wikary z wioski Obendorf koło Salzburga,który dotarł przez sniegi do osłabionej po porodzie kobiety,aby udzielić jej sakramentów.To opromienione miłościa ubóstwo przywiodło mu na myśl betlejemską stajenkę,w której Maryja porodziła Jezusa.
Po powrocie do domu napisał ;Cicha noc,święta noc,pokój niesie ludziom wszem...Już nastepnego dnia miejscowy organista Gruber ulożył do tych pięknych i prostych słów melodię.Tak w 1818 roku powstała ta bożonarodzeniowa pieśń spiewana obecnie w ponad 100 językach .
Jak dotarła z małej austriackiej miejscowości ta pieśn na cały swiat ?
Przypadek.W obendorfskim kościele zepsuły sie organy .Specjalista ,który przyjechał usłyszał nową kolędę i zauroczony jej pieknem rozpowszechnił ja w Tyrolu.A potem poszła w świat.
Po chorwacku ta kolęda brzmi też wyjatkowo.Może ktos da cały tekst po chorwacku.
Ostatnio edytowano 17.12.2004 13:57 przez platon, łącznie edytowano 1 raz
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 17.12.2004 01:26

Kolęda"Tiha noć" nie dość, że jest śpiewana w stu językach, to jeszcze z różnymi słowami w danym języku. Wiem o trzech chorwackich wersjach, a być może jest ich więcej. Kićo Slabinac śpiewa inne słowa, Danijela inne, a na stronie http://www.inet.hr/~khublin/cglazba/pjesme/bozic.htm są jeszcze inne, mianowicie takie:

Tiha noć, sveta noć!
Ponoć je, spava sve,
samo Marija s Josipom bdi,
divno Djetešce pred njima spi,
rajski resi ga mir, rajski resi ga mir.

Tiha noć, sveta noć!
Pjesmica anđelska
miljem otajnim napunja zrak,
bajna svjetlost rasvjetljuje mrak,
kraj pretvara u raj, kraj pretvara u raj!

Tiha noć, sveta noć!
Pastiri, amo svi,
pjevat Isusu anđela poj,
s Majkom poklon prikazat mu svoj,
srce dat mu na dar, srce dat mu na dar.

Ciekawe, jaką wersję śpiewa się w chorwackich kościołach. No, ale o tym mogliby się wypowiedzieć Chorwaci. W każdym razie zawsze brzmi pięknie.
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 18.12.2004 14:35

Mam pytanie odnośnie tekstu kolędy "Radujte se narodi".
Może ktoś mi odpowie. Może Jolek, a może Leon tu zajrzy?

Jak się śpiewa drugą zwrotkę?

Vidi Božje otajstvo u podrtoj štalici,
i tko trpi uboštvo na toj tvrdoj slamici!
To otajstvo štuj, štuj, i k jaslicam pristupljuj,
pristupljuj!

Taki tekst znalazłam. A w innym miejscu inaczej - zamiast "štuj, štuj" -"čuj, čuj". I tę wersję z čuj, čuj słyszałam śpiewaną i przez Danijelę i przez Krunoslava Slabinaca.

Co znaczy štuj? A co čuj? (pielęgnuj, słuchaj?)

Jak właściwie śpiewać? Molim, odgovorite!

Pozdrav.
Łukasz
Cromaniak
Posty: 1088
Dołączył(a): 03.04.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Łukasz » 21.12.2004 14:17

Inna sprawa, że wszystkie te kolędy są smutno-melancholijne. Pytanie do Chorwatów czy macie też jakieś wesołe lub uroczyste?
Następna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko

cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone