Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Chorwackie Jedzonko

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
pasażer
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3391
Dołączył(a): 07.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) pasażer » 19.06.2009 00:35

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):Blitva z botwiną nie ma nic wspólnego; i choć to bliska kuzynka buraka cukrowego to jadalne są tylko listki i w smaku przypominają szpinak (a i przyrządza się podobnie jak szpinak);

prošek z czereśniami też nie bardzo... to wino gronowe, niegdys tradycyjnie wyrabiane z suszonych winogron.

pršut - bardziej suszona (naturalnie, na wietrze) niż wędzona, solona szynka

Kiedy lignje czyli kalmary przyrządzane są "na žaru" to znaczy, że pieką się na "grillu".

Tyle nieprawdziwych informacji na forum.
Prosek - zgadza się z suszonych winogron, a z dodatkiem wody mineralnej to "spricer". Słyszał kolega (nicka nie wymienię, kto mi to powiedział)? Wolę inne "napoje chłodzące", też smaku prosku nie zapamiętałem.

W Makarskiej zamówiłem lignje na zaru i były ze starego oleju. Razem z rekinem się smażyły zapewne, bo tak samo smakowały - jak stara podeszwa i na talerzu ten sam olej. Restauracja przy plaży. Widać jak oszukują. Nie zjedliśmy tego świństwa ale ogólnie masz rację - na żaru to z grilla. Takie też jadłem i były do opanowania.

Już link na 1stronie poprawiłem, by nie wprowadzać dalej w błąd.
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 19.06.2009 06:23

Restoran"Vela nera"-jelovnik

Polecam:
-karpacio od rošpa
-škampi na buzaru
-tiramisu

:?
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 19.06.2009 07:37

Polecam przystanąć przy grillu/rożnie wystawionym przy drogach - pyszne mięsko (jagnięcina). Mniam.
Wygląda to tak jakby młode prosiaki smażyli. Widok też niezły - przy pierwszym pobycie zapada w pamięć.
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 19.06.2009 07:41

Popiel napisał(a):Prosek - zgadza się z suszonych winogron, a z dodatkiem wody mineralnej to "spricer". Słyszał kolega (nicka nie wymienię, kto mi to powiedział)? Wolę inne "napoje chłodzące", też smaku prosku nie zapamiętałem.


nie, żebym się czepiała, ale ....špricer = białe wino i mineralna gazowana.

i przy okazji: gemišt =białe wino + mineralna,
bevanda =czerwone wino + woda

Prošek zawsze był i jest droższy niż wino (białe czy czerwone), w związku z tym nie ma tradycji mieszania go się w tego typu "wynalazki".
Pozdrawiam
Guzior
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 424
Dołączył(a): 23.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Guzior » 19.06.2009 09:55

Popiel napisał(a):
slawek66 napisał(a):burek

czyli ciasto z mięsem, by kto sobie nie pomyślał... :wink:

rodzaje chleba w Cro
sirnica = ciasto z serem
zeljanica = ciasto ze szpinakiem + serem
krompiruša = ciasto z ziemniakamy[/quot

A to mięsko to niby że z burka, czyli naszego popularnego psiaka :D :D :D . Żart, bardzo smaczne, potwierdzam :D :D :D
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 19.06.2009 10:04

Z tymi czereśniami to pewnie chodziło o wiśnie i Maraskino... :)
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 19.06.2009 13:28

Bocian napisał(a):Z tymi czereśniami to pewnie chodziło o wiśnie i Maraskino... :)


oj, chyba nie, bo maraska też w wypowiedzi się pojawiła (poprawnie zresztą rozszyfrowana)..
Pozdrawiam
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 19.06.2009 14:25

Kasiu---znasz dokładny na prścut :?: :D Robię coś podobnego, ale chciałbym podszkolić swój warsztat kucharki.
Ostatnio robiłem baleron na wzór chorwackiego, wyszedł wyśmienicie, cały kawałek został zjedzony z wielki smakiem. Nie mam bardzo dobrych warunków do suszenia na wietrze po krokwią, ale radzę sobie z tym problemem inaczej. Trochę podwędzam, później na przemian suszę i chowam w lodówce, tak przez mniej więcej 3-4 miesiące. Mięso nabiera odpowiedniego koloru, jest twarde, dobrze "zamknięte", tłuszczyk nie żółknie, smak adriatycki.
Teraz nadchodzi czas na szynkę, dlatego moja prośba.
pasażer
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3391
Dołączył(a): 07.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) pasażer » 19.06.2009 15:18

Bocian napisał(a):Z tymi czereśniami to pewnie chodziło o wiśnie i Maraskino... :)

BRAWO :!: Trafna odpowiedź, wygrywa Pan MILION! :D

Pytanie było w Milionerach

"Llikier maraskino produkuje się z maraski, czyli odmiany "?
A - wiśni
B - jabłoni
C - figi
D - gruszy
i sprawiło kłopot. Bańka nie pękła.
pasażer
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3391
Dołączył(a): 07.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) pasażer » 19.06.2009 15:53

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):špricer = białe wino i mineralna gazowana.
gemišt =białe wino + mineralna,
bevanda =czerwone wino + woda

gemišt =białe wino + zimna mineralna
bevanda (w temacie niżej) = białe wino z wodą :?

Jakie wino?
astropl napisał(a):
lutka napisał(a):W Dalmacji białe schłodzone wino pije się z zimną wodą mineralną i takie połączenie określa się jako gemist(wym.gemiszt) lub z wodą (wtedy to jest bevanda).Czerwone (crno) wino łączy się tylko ze zwykłą wodą (nigdy z mineralną). Dobre chorwackie wina to np."Hvarske bijelo", "Korculanske", "Plavac" - wszystkie wytrawne. Wino w Dalmacji pije się niekiedy od rana do wieczora (zwłaszcza gemist). Prosek to atrakcja raczej dla turystów.


W niektórych regionach na gemišt mówi się špricer. Z wypróbowanych osobiście win polecam czerwone "Babić" (wiele odmian), "Plavac" oraz białe "Žlahtina" (też kilka, w tym roku miała pojawić się nowa, "Vinodolska Žlahtina") i "Malvazija". I jeszcze taka ciekawostka - moja gospodyni powiedziała, że w Chorwacji do ryb pija się wino czerwone, a nie, jak u nas, białe. Pozdrav!
pam
Croentuzjasta
Posty: 242
Dołączył(a): 26.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) pam » 19.06.2009 16:02

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):
Popiel napisał(a):Prosek - zgadza się z suszonych winogron, a z dodatkiem wody mineralnej to "spricer". Słyszał kolega (nicka nie wymienię, kto mi to powiedział)? Wolę inne "napoje chłodzące", też smaku prosku nie zapamiętałem.


nie, żebym się czepiała, ale ....špricer = białe wino i mineralna gazowana.

i przy okazji: gemišt =białe wino + mineralna,
bevanda =czerwone wino + woda

Prošek zawsze był i jest droższy niż wino (białe czy czerwone), w związku z tym nie ma tradycji mieszania go się w tego typu "wynalazki".
Pozdrawiam


No i jeszcze BAMBUS - czyli czerwone wino z colą
:D A z wędlin - niezapomniany KULEN ze Slavonii
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 19.06.2009 16:11

maciek1956 napisał(a):Kasiu---znasz dokładny na prścut :?: :D Robię coś podobnego, ale chciałbym podszkolić swój warsztat kucharki.
Ostatnio robiłem baleron na wzór chorwackiego, wyszedł wyśmienicie, cały kawałek został zjedzony z wielki smakiem. Nie mam bardzo dobrych warunków do suszenia na wietrze po krokwią, ale radzę sobie z tym problemem inaczej. Trochę podwędzam, później na przemian suszę i chowam w lodówce, tak przez mniej więcej 3-4 miesiące. Mięso nabiera odpowiedniego koloru, jest twarde, dobrze "zamknięte", tłuszczyk nie żółknie, smak adriatycki.
Teraz nadchodzi czas na szynkę, dlatego moja prośba.


Z dokładnym przepisem nie jestem w stanie wystąpić. Wiem, że najpierw formuje się go (obkraja, następnie zasala, układa i przyciska kamieniami w czymś, co przypomina beczki, by odsączyć płyny i aby skórka stwardniała); potem już tylko suszenie (na wietrze) i jednoczesne odymianie (delikatne podwędzenie, by odgonić muszki i inne insekty). Proces powinienien trwać rok, dwa... czasem, by uzyskać najlepsze efekty, i 3 lata suszenia najlepiej na burze (trzeba kontrolować pod kątem insektów)....
Chyba nie pokręciłam za bardzo :roll:
Pozdrawiam
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 19.06.2009 16:22

Dzięki, to się mniej więcej pokrywa z moją wiedzą na ten temat. Tylko ten czas, rok, dwa, czasem aż trzy, nie wytrzymam, coś pozmieniam i dostosuję do naszych realiów, kilka miesięcy z tego zrobię. A co wyjdzie :?: zobaczymy, wiatry u nas nie takie, bory nie ma.
Ps polędwiczki suszone już mi wychodzą właściwie
Tomrz
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 43
Dołączył(a): 18.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomrz » 19.06.2009 17:20

Mam pytanie do Chorwacji moge wwieźć mięso??
Nie moge znaleźć nigdzie info o tym co nie wolno wwozić.
Tomrz
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 43
Dołączył(a): 18.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomrz » 19.06.2009 17:22

Tomrz napisał(a):Mam pytanie do Chorwacji moge wwieźć mięso??
Nie moge znaleźć nigdzie info o tym co nie wolno wwozić.



EDIT:

Znalazłem już :wink:

Edit:

Chciałem edytować post wyzej a dałem cytuj :(

Przezpraszam za spam :?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Chorwackie ABC

cron
Chorwackie Jedzonko - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone