Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Chorwackie imiona

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Betsy
Croentuzjasta
Posty: 151
Dołączył(a): 20.06.2008
Chorwackie imiona

Nieprzeczytany postnapisał(a) Betsy » 04.10.2009 21:47

Witajcie!

Przeszukałam cały ten dział i nie znalazłam wątku o imionach chorwackich.
Interesują mnie one, gdyż okazało się, że przywieźliśmy z chorwackich wakacji malutką pamiątkę ;) i jeśli spodoba nam się jakieś imię to chcielibyśmy nazwać nowego członka rodziny chorwackim imieniem.

Byłabym wdzięczna za jakieś podpowiedzi :)

Dziękuję za pomoc
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.10.2009 22:08

Gratulacje
proponuję Mirko albo Leon - jak będzie men, a jak woman no to oczywiście Katarzyna.
hajduczek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3657
Dołączył(a): 23.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) hajduczek » 04.10.2009 22:16

imiona


gratuluje i przyjemności w wybieraniu w długie zimowe wieczory :)
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 13.11.2009 21:41

Hajduczek podala bardzo trafni link
paolooo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 449
Dołączył(a): 29.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) paolooo » 13.11.2009 21:45

Leon napisał(a):Hajduczek podala bardzo trafni link



łatwiej "zrobić" niż imię wybrać :D
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 13.11.2009 21:47

paolooo napisał(a):
Leon napisał(a):Hajduczek podala bardzo trafni link



łatwiej "zrobić" niż imię wybrać :D


O ciekawa teoria, a masz może link do niej? :D :D
paolooo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 449
Dołączył(a): 29.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) paolooo » 13.11.2009 21:49

zebik napisał(a):
paolooo napisał(a):
Leon napisał(a):Hajduczek podala bardzo trafni link



łatwiej "zrobić" niż imię wybrać :D


O ciekawa teoria, a masz może link do niej? :D :D


tylko próby, próby i próby.......aż wyjdzie
hajduczek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3657
Dołączył(a): 23.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) hajduczek » 14.11.2009 17:13

paolooo napisał(a):
zebik napisał(a):
paolooo napisał(a):
Leon napisał(a):Hajduczek podala bardzo trafni link



łatwiej "zrobić" niż imię wybrać :D


O ciekawa teoria, a masz może link do niej? :D :D


tylko próby, próby i próby.......aż wyjdzie


czy coś przeoczyłam :wink: ?rozmawiamy o mnie,beze mnie 8) ? :wink:
Lela
Globtroter
Posty: 43
Dołączył(a): 31.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lela » 22.11.2009 19:33

Betsy napisał(a):Przeszukałam cały ten dział i nie znalazłam wątku o imionach chorwackich.
Interesują mnie one, gdyż okazało się, że przywieźliśmy z chorwackich wakacji malutką pamiątkę ;) i jeśli spodoba nam się jakieś imię to chcielibyśmy nazwać nowego członka rodziny chorwackim imieniem.


Jeśli żadne z was nie jest pochodzenia chorwackiego, a wybrane imię będzie typowo chorwackim (tzn. nie takim, które w tej samej pisowni uznawane jest też w Polsce), to możecie zapomnieć o komplikowaniu dziecku życia i nadawaniu mu imienia chorwackiego. Panie w USC odmówią rejestracji dziecięcia z takim imieniem. Tak stanowi polskie prawo.
Slavko S.
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 212
Dołączył(a): 08.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Slavko S. » 22.11.2009 22:21

Lela napisał(a):
Betsy napisał(a):Przeszukałam cały ten dział i nie znalazłam wątku o imionach chorwackich.
Interesują mnie one, gdyż okazało się, że przywieźliśmy z chorwackich wakacji malutką pamiątkę ;) i jeśli spodoba nam się jakieś imię to chcielibyśmy nazwać nowego członka rodziny chorwackim imieniem.


Jeśli żadne z was nie jest pochodzenia chorwackiego, a wybrane imię będzie typowo chorwackim (tzn. nie takim, które w tej samej pisowni uznawane jest też w Polsce), to możecie zapomnieć o komplikowaniu dziecku życia i nadawaniu mu imienia chorwackiego. Panie w USC odmówią rejestracji dziecięcia z takim imieniem. Tak stanowi polskie prawo.


Prawo prawem, a Jessiki, Angeliny i inne potwory i tak istnieją. Nie rozumiem w takim przypadku, dlaczego nie mieliby zaakceptować imienia chorwackiego.

Radzę przeczytać to
http://www.view-card.com/Kartki-Kartka- ... Polsce.php

Wg mnie najpiękniejsze imiona chorwackie to Jadran i Jadranka ;-)

Pozdrawiam!


PS Mój kolega na bierzmowaniu przegadał nawet księdza, że chce imię z bierzmowania John, a nie Jan.
tami72
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 471
Dołączył(a): 12.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) tami72 » 22.11.2009 22:39

Jadran i Jadranka sa naprawde piekne,ale ich odpowiedniki to Adrian i Adrianna.przeciez Morze Adriatyckie to Jadransko More.ja poszukujac imienia dla mojego syna dalam mu Adrian(wtedy nie wiedzac jeszcze ,ze to imie pochodzi z tego regionu).powodzenia w dalszych poszukiwaniach!!
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 23.11.2009 23:36

Lela napisał(a):
Betsy napisał(a):Przeszukałam cały ten dział i nie znalazłam wątku o imionach chorwackich.
Interesują mnie one, gdyż okazało się, że przywieźliśmy z chorwackich wakacji malutką pamiątkę ;) i jeśli spodoba nam się jakieś imię to chcielibyśmy nazwać nowego członka rodziny chorwackim imieniem.


Jeśli żadne z was nie jest pochodzenia chorwackiego, a wybrane imię będzie typowo chorwackim (tzn. nie takim, które w tej samej pisowni uznawane jest też w Polsce), to możecie zapomnieć o komplikowaniu dziecku życia i nadawaniu mu imienia chorwackiego. Panie w USC odmówią rejestracji dziecięcia z takim imieniem. Tak stanowi polskie prawo.


A co z imionami, które nie są "kłopotliwe" w zapisie, ponieważ nie występują w nich znaki diakretyczne np.: Vesna (wiosna), Tihana (od cicha), Cvita (Cvijeta od kwiatka), Tonka, Nada (pl. Nadzieja), Marina, Biserka (perełka), Mila (miła),Vedrana / Vedran (pogodny/a), Mirna (spokojna), Sanja (od śnić, marzyć), Latica (płatek kwiatka), Neven/Nevenka (od kwiatka o nazwie nagietek, którego hr nazwa znaczy "ten, który nie więdnie"...? Też odpada?

To może kompromis: Jagoda - imię funkcjonuje w obydwu językach (choć znaczy co innego, ale obydwa znaczenia są przecież bardzo smaczne :) ) :wink:

Poza tym można przecież "kombinować" w ten sposób, by nadać Pociesze imię, które jest w jakiś sposób "ważne" w Chorwacji i wybrać jego polski wariant:
- na przykład święty szczególnie czczony w Hr (sv. Nikola - czyli Mikołaj - patron ludzi morza, sv.Rok(o) - czyli św. Roch, sv. Ivan - czyli Jan, sv. Stjepan czyli Szczepan.. warto może przypomnieć sobie patrona mieścinki, gdzie dziecię się poczęło....to też jakiś pomysł...

- zastanowić się czy jakieś bardzo popularne w hr imiona brzmią podobnie do ich polskich warianów np.:
mega popularne imiona: Ante - brzmi prawie jak polskie Antek czyli Antoni, albo Franjo - prawie jak zdrobienie imienia Franciszek (Franio),Dubravka - Dobrawa (Dąbrówka),... itp.

-poszukać polskich odpowiedników imion o słowiańskim, bałkańskim brzmieniu
np.: Srećko - Szczęsny lub łacińska wersja Felix (pl Feliks)
Lovro - Wawrzyniec lub Laurenty

http://www.imehrvatsko.net - polecam, fajna stronka (prócz znaczenia imienia jest i frekwencja, miejsca, gdzie imię pojawia się najczęściej i lata szczytowej jego popularności).

Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 27.11.2009 00:03 przez Katarzyna Głydziak Bojić, łącznie edytowano 3 razy
hajduczek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3657
Dołączył(a): 23.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) hajduczek » 24.11.2009 00:08

Vesna .....bardzo mi sie spodobało :)
Arek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8749
Dołączył(a): 15.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Arek » 03.12.2009 14:50

Betsy, uchylisz rąbka tajemnicy i ujawnisz jakie imię/imiona wybraliście ??
Betsy
Croentuzjasta
Posty: 151
Dołączył(a): 20.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Betsy » 22.12.2009 23:38

Dziękuję Wam bardzo za te wszystkie propozycje :)

Narazie czekamy na potwierdzenie płci.
Wtedy będziemy konkretniej myśleć o imionach :D
Następna strona

Powrót do Kultura chorwacka


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Chorwackie imiona
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone