Witamy wszystkich podróżników na platformie cro.pl© Chorwacja online™ – Witamy wszystkich podróżników na słonecznej stronie Chorwacji

Trogir

Trogir – małe miasto (ok. 13 tys. mieszkańców) w środkowej Dalmacji, około 25 km na zachód od Splitu. Położone jest nad Adriatykiem (a dokładnie, centrum Trogiru jest niewielką wyspą, gdyż od lądu jest oddzielone wąskim kanałem), na krańcu Zalewu Kasztelańskiego. Drugi most prowadzi z Trogiru na bardziej wysuniętą w morze wyspę Čiovo. Trogir jest jednym z najbardziej znanych zabytkowych miasteczek na chorwackim wybrzeżu, został wpisany także na listę UNESCO.

Historia osadnictwa w miejscu obecnego Trogiru sięga czasów prehistorycznych. Wiadomo, że greccy osadnicy w III w. p.n.e. założyli osadę Tragurium. Później, rzymska Oppidum zasłynęła z wydobywanego w tym miejscu granitu. W I w. w okolicach miasta rzymski cesarz Klaudiusz osiedlił weteranów wojennych.

W średniowieczu Trogir był jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych Dalmacji. O wysokim poziomie rozwoju miasta świadczy także to, że w roku 1271 w Trogirze miała zacząć działać pierwsza w Europie apteka. Zasadniczy kształt miasta powstał pomiędzy XII a XV w., wewnątrz kamiennych murów obronnych. Wenecjanie, którzy później przejęli Trogir pod swoje panowanie, jeszcze te umocnienia powiększyli, dobudowując na zachodniej części wyspy monumentalną twierdzę Kamerlinga (nazwa pochodzi od skarbnika papieskiego) oraz wieżę św. Marka.

Od strony północnej do miasta wchodzi się przez renesansową bramę miejską z XVII w. z umieszczoną na szczycie rzeźbą św. Jana z Trogiru (zwanym również błogosławionym Janem Orsini), patrona tego miasta (wbrew powszechnej opinii, święty nie pochodził z Orsini we Włoszech, lecz przydomek Orsini znaczy tyle co „osorski” od nazwy miejscowości na chorwackiej wyspie Cres). Na głównym placu miasta (imienia Jana Pawła II) znajduje się katedra wybudowana między XIII i XVII w., zawierająca mieszankę stylu romańskiego, gotyckiego, renesansowego i barokowego. W przedsionku znajduje się chrzcielnica z XV w., z podobnego okresu pochodzi renesansowa kaplica św. Jana oraz zakrystia (pełniąca również funkcję skarbca), natomiast cenny portal pochodzi jeszcze z wieku XIII (w XIV w. dodano do niego rzeźbę przedstawiającą św. Wawrzyńca).

Na głównym placu Trogiru mieści się również miejska loggia z XIV w., obok wieża zegarowa, a także renesansowy kościół św. Sebastiana. Na tyłach loggii, która była miejscem publicznych wystąpień, spotkań, a także czasami debat sądowych, znajduje się kościół św. Barbary, najstarszy w Trogirze, z XI w., natomiast naprzeciw katedry – pałac Ćipiko. Pałac powstał połączenia kilku budynków, najstarsze jego części powstały jeszcze we wczesnym średniowieczu, a główna część – w wieku XIII. Największe zmiany pałac przeszedł w wieku XV za sprawą Koriolana Ćipiko, który do budowy zatrudnił najwybitniejszych specjalistów: Mikołaja Florentyczka (portal południowy), Andrzeja Alešija (gotycka trifora) i Ivana Duknovića (brama). Po drugiej stronie trogirskiego rynku stoi ratusz z XV w.

Od strony wyspy Čiovo znajduje się szeroki bulwar, przy którym znajduje się m.in. klasztor Dominikanów datowany na XIV-XV w., z bogatymi złoceniami i wewnętrznym ogrodem oraz pałac Lucić z XVI w., z XIX-wieczną fasadą.

Ze względu na małą powierzchnię miasta, na zwiedzanie Trogiru bez problemu wystarczy kilka godzin. W okolicy znajduje się bogata baza turystyczna, a pobliskie miejscowości nadmorskie (na lądzie, czy na wyspie Čiovo) są same w sobie celem wakacyjnych wyjazdów w poszukiwaniu słońca.

Położenie Trogiru:

Większy widok mapy
cron
Trogir
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone