Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Chorwacja - Ruskamen 2016 - Michał

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
dr.kokos
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 639
Dołączył(a): 19.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) dr.kokos » 02.11.2017 14:12

Siadam, bezwzględnie... podoba mi się :oczko_usmiech:
CROnikiCROpka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 04.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROnikiCROpka » 02.11.2017 15:23

Będę zaglądać :)
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2205
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 02.11.2017 19:16

Dziękuję za odwiedziny :)

pozdrawiam, Michał
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2205
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 02.11.2017 19:40

Korčula

Będąc w Ruskamen, stwierdziliśmy z znajomymi, że musimy odwiedzić Korczulę. Sami nie specjalnie się spodziewaliśmy, co się spodziewać po tej wycieczce, ale znajomi stwierdzili, ze to "must have" więc ok, niech będzie ;)

Wcześniej rozeznaliśmy temat: któregoś popołudnia pojechaliśmy do Makarskiej i poszukaliśmy przewoźnika, organizującego wycieczkę. Nie wiem czy znaleźliśmy dobrze, czy nie, generalnie najlepsze co (według nas) wybraliśmy, to:
- wypłynięcie około 8 rano z portu w Tučepi
- w cenie biletu parkowanie samochodu przy porcie
- na statku wyżywienie w postaci lunchu (do wyboru ryba z grilla, bardzo dobra, albo szaszłyki z grilla - to wzięły dzieci), do picia cały dzban wina, albo woda. W drodze powrotnej owoce.
- rejs około 3 godziny w jedną stronę, na miejscu jakieś 4 godziny wolnego czasu.
- płaciliśmy w sierpniu 2016, 625 KN za 2 osoby dorosłe i 2 dzieci.

No więc pewnego ranka, stawiliśmy się w Tučepi. Samochód spokojnie da się zaparkować gdzieś przy porcie. Rejs typowym statkiem turystycznym. Nie był przepełniony, swobodnie da się posiedzieć w różnych częściach pokładu. My okupowaliśmy głównie dziób i robiliśmy Titanica ;)
Stateczek zatrzymuje się po drodze w dwóch małych portach, trwa to szybko... bo trzeba dodać, że kapitan łajby, bodajże Jura, za każdym razem jak wychodził z portu to na tzw. "pełnej piź...." :lol: Ja nie umiem pływać ?!? Ja ?!? Potrzymaj piwo ... :lol:

Droga ze względu na dość ciekawe widoki mija szybko, z powrotem się lekko nuży, ale to pewno zmęczenie po całym dniu chodzenia i atrakcji bierze górę ...

Sama Korczula, a właściwie łaziliśmy przecież po mieście Korczuli tylko, śliczna. Podobno się na nią mówi "mały Dubrownik".
Warto zagubić się w uliczkach, wejść na wieżę kościoła św. Marka.

Widoczki są takie:

DSC_6482.jpg


DSC_6483.jpg


DSC_6600.jpg


DSC_6641.jpg


DSC_6646.jpg


DSC_6672.jpg


DSC_6679.jpg


DSC_6680.jpg


DSC_6685.jpg


DSC_6716.jpg


DSC_6798.jpg


DSC_6838.jpg


pozdrawiam, Michał

cdn ...
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2205
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 03.11.2017 19:46

Park Narodowy Krka

Będąc w Ruskamen, pojechaliśmy także do Parku Narodowego Krka. Samochodem to około 130 km od apartamentu, w którym mieszkaliśmy. Koszt wejścia w sierpniu 2016 wyniósł nas 380 KN.

Duży parking (darmowy) przed wejściem, bilety kupiliśmy na miejscu.

Warto zobaczyć, choć muszę być szczery, że totalnego zachwytu nie doznałem ... Nie kąpaliśmy się, w okresie kiedy byliśmy, było mnóstwo ludzi, wszystkie jakieś w miarę fajne miejsca przy wodzie pozajmowane. Ludzie siedzą na skałach, korzeniach ...
Naturalnie to moje odczucia i całkowicie sobie zdaję sprawę, że dla innych to bardzo fajne miejsce.
Mówię: warto zobaczyć, jeśli jest taka szansa/możliwość, ale raczej powrotu nie planuję.

DSC_6987.jpg


DSC_7001.jpg


DSC_7002.jpg


DSC_7028.jpg


DSC_7029.jpg


DSC_7035.jpg


DSC_7037.jpg


pozdrawiam, Michał

cdn ...
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2205
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 03.11.2017 21:29

Oliwa

W okolicach Ruskamen, kierując się wskazówkami właścicielki apartamentu, pojechaliśmy kupić oliwę od lokalnego producenta. Odległość od mieszkanka jakieś 7 km.

Lokalizacja
oliwa_mapa.jpg


Fajny sklepik na uboczu, parkujemy na dole drogi i wejście jest po schodach. Duży wybór oliw, można skosztować i się samemu przekonać co bardziej nam pasuje. Pracownik chętnie wyjaśnił czym się od siebie różnią, opisał zalety każdej, o którą pytaliśmy.
Wybraliśmy takie :)

PSX_20171103_201840.jpg


Nie jestem na tyle kompetentny, by opisywać w fachowy sposób oliwy. Są po prostu smaczne, fajnie się na nich smaży, czy dobrze komponują się np. z sałatkami.
Za te dwie butelki (2x1 litr) płaciliśmy bodajże 160 KN.

pozdrawiam, Michał

cdn ...
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 03.11.2017 21:47

O małą ilość suwerena chyba wciąż cieżko w Cro ? :wink:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107676
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 03.11.2017 21:56

majkik75 napisał(a):Park Narodowy Krka

Naturalnie to moje odczucia i całkowicie sobie zdaję sprawę, że dla innych to bardzo fajne miejsce.
Mówię: warto zobaczyć, jeśli jest taka szansa/możliwość, ale raczej powrotu nie planuję.

Dla porównania trzeba odwiedzić Plitvice. :wink: :idea:
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2205
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 03.11.2017 22:02

Janusz Bajcer napisał(a):Dla porównania trzeba odwiedzić Plitvice. :wink: :idea:


To porównanie opiszę w następnym poście 8)

pozdrawiam, Michał
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2205
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 03.11.2017 22:07

Buber napisał(a):O małą ilość suwerena chyba wciąż cieżko w Cro ? :wink:


E, nie jest najgorzej. Suweren jest łatwy w obsłudze. Odcina jego ilość np. nierozrywkowa miejscowość, brak możliwości wydania pincetplus, czy cena kwater :lol:

pozdrawiam, Michał
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 04.11.2017 00:50

Fajne foty i trafne spostrzeżenia :D

Ja, będąc w pewnej miejscowości pod koniec września tego roku cieszyłam się pobytem na cichej plaży bez suwerena - jakieś 15 minut. Bowiem nadciągnął- nonszalancko na klapku, z dużym współczynnikiem pincetplusowości i rozłożył się koło nas . Hałaśliwą rodzinkę uciszył patriarcha rodu: "Idę sprawdzić wodę!" Wszedł krzywiąc się i wzdragając, po czym wyłożył się na śliskich kamieniach i skomentował parskając: " O, k..wa! Słona, je..na!". Nie wiem,czy reszta się zamoczyła po tej pierwszej traumatycznej Jadrańskiej kąpieli ojca, bo opuściliśmy wkrótce plażę :lol:
Calapula
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 703
Dołączył(a): 13.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Calapula » 04.11.2017 12:00

majkik75 napisał(a):... Suwerena mało, nie palikuje, nie słychać "Halinka, idź się po prostu wysikaj do wody, gdzie ja Ci tu kibel znajdę", ...
Generalnie kulturalnie, kameralnie, jedwabiście. ...

Znajoma, rodowita chorwatka powiedziała mi, że oni nie mają tu z tym problemu i uważają to za rzecz naturalną. Z pewnością ona Halinki by nie zrozumiała.
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2205
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 04.11.2017 18:01

Calapula napisał(a):
majkik75 napisał(a):... Suwerena mało, nie palikuje, nie słychać "Halinka, idź się po prostu wysikaj do wody, gdzie ja Ci tu kibel znajdę", ...
Generalnie kulturalnie, kameralnie, jedwabiście. ...

Znajoma, rodowita chorwatka powiedziała mi, że oni nie mają tu z tym problemu i uważają to za rzecz naturalną. Z pewnością ona Halinki by nie zrozumiała.


Nikt nie jest doskonały ... :oops:

pozdrawiam, Michał
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2205
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 04.11.2017 18:32

Omiś

Z Ruskamen jest do Omisza jakieś 8 km, wybrać się moim zdaniem warto. Miasteczko ma urokliwą część "starego miasta". Charakterystyczne wąskie uliczki, sklepiki, małe knajpki.
Weszliśmy oczywiście na Tvrđava Mirabela, koszt jeśli pamiętam to było w sierpniu 2016, 60 KN za 2 osoby dorosłem dziecko 11 lat, 5 latek gratis.

Wejście na starą twierdzę ciekawe, miejscami wąskie schody, widoki po drodze niezłe. Widać ujście rzeki Cetiny do niewielkiej zatoki, dachy domów, pobliskie góry. Fajne miejsce, warte spędzenia jakiegoś popołudnia i odpoczynku od smażenia się na plaży :D

Niewielki problem mieliśmy z parkowaniem, bo miasteczko całe zapchane samochodami, ponieważ przez nie idzie główna droga wzdłuż morza. Zaparkowaliśmy tutaj, nie ma problemu z miejscem, a cena przyzwoita, bo kojarzę jakieś 20 KN za bodajże 3 godziny parkowania.
parking_Omis.jpg

Do centrum na pieszo z 15 minut powolnym spacerkiem, przy okazji ciekawe przejście w tunelu pod skałą i widoki na Cetine i pobliskie skaliste wzgórza.

Widoczki

DSC_7066.jpg


DSC_7083.jpg


DSC_7094.jpg


DSC_7095.jpg


DSC_7096.jpg


DSC_7105.jpg


DSC_7110.jpg


pozdrawiam, Michał

cdn ...
elka21
Mistrz Europy UEFA
Posty: 9101
Dołączył(a): 20.08.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) elka21 » 04.11.2017 18:47

Ten parking za tunelem w 2013r, gdy tam byliśmy był darmowy. Z tego co widzę, i czytam w większości relacji, jest co raz mniej miejsc w Chorwacji, gdzie można zaparkować, nie ponosząc żadnych kosztów :roll: .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Chorwacja - Ruskamen 2016 - Michał - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone