Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Chorwacja po raz pierwszy dla osób w nieco podeszłym wieku?

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
madzia_slask
Globtroter
Posty: 40
Dołączył(a): 22.12.2010
Chorwacja po raz pierwszy dla osób w nieco podeszłym wieku?

Nieprzeczytany postnapisał(a) madzia_slask » 23.12.2010 21:39

Witam!

Na początku chciałam się przywitać bo na forum jestem nowa, ale zachwycona wszystkimi informacjami , które tu znajduję.
Mam nadzieję, że mnie nie zlinczujecie, że zakładam nowy temat , a jeśli jednak jakoś naruszę regulamin to nie obrażę się za usunięcie tamatu:)Troszkę się boję ale zaryzykuję bo mam totalny mętlik w głowie..

Od kilku dni non stop wertuję forum w poszukiwaniu idealnego miejsca w Chorwacji na mój wyjazd z rodziną, ale wciąż nie potrafię zdecydować i przyznam , że tego jest tak dużo , ze sama się gubię powoli..
Już mówię o co chodzi.

Wybieramy sie w 4 os ( ja z chłopakiem + rodzice ) na początku września na 10 dni. Jest to nasza pierwsza podróż do Chorwacji, a dla moich rodziców w ogóle jedna z pierwszych podróży za granicę dlatego tak bardzo mi zależy na wybraniu dogodnej lokalizacji, aby był to dla nich wyjątkowy wyjazd.
Chcielibyśmy połowę wyjazdu spędzić odpoczywając na miejscu, nad morzem a połowę zwiedzając. Po przeczytaniu wielu wątków forum wybrałam rejon Makarskiej ze względu na dogodną lokalizację do ewentualnych ciekawych wycieczek - Split, Dubrovnik, Medjugorje, Mostar,Omis i małe miasteczka riwiery.
Trudno jednak jest mi zdecydować na konkretne miejsce na riwierze makarskiej, tyle sie naczytałam , że mam mętlik w głowie, a powiem Wam co mną kieruje (głównie ze względu na rodziców):

1. Łagodne zejście do morza ( i chyba dlatego odrzuciłam Brelę..) - wiem, że wszędzie jest troszkę pod górkę, ale wolałabym jak najłagodniej ze względu na rodziców.

2. Cień na plaży - ze względu na Rodziców

3. Ładna plaża -> rejon Makarskiej widoki ma zapewnione- to wiem
-> szeroka i czysta (młodzi pewnie się będą
chcieli troszkę wybyczyć - z tego względu myślałam o:
Makarska, Baska Voda, Brist i Gradac z tego co
czytałam - wąskie:( )
-> w miarę długa ( rodzice - spacery )
-> obecność promenady (rodzice - spacery) i tu
wiem, że swietna promenada jest z Gradacu do Brist ,
ale podobno z Baski do Breli także ? a Makarska i
inne miejsca?
-> z tego co czytałam to o piaszczystą na Makarskiej
chyba ciężko? ale to akurat nie jest najważniejsze :)
-> czy plaże w Chorwacji są płatne? czy na Makarskiej
nie ma problemu ze znalezieniem tzw.dzikiej plaży?

4. Spokój, ale bez przesady - tzn. nie chciałabym, żeby główna ulica nad samą plażą biegła i żeby był ciągle szum samochodów i tłumy na plaży ( i tu chyba minus dla Baski i Tucepi.. ) ale z drugiej strony jedziemy we wrześniu, więc może jest już spokojniej w Makarskiej i Basce? A ponieważ rodzice raczej na plaży nie leżakują tylko spacerują i oglądają i widoki i samo miasteczko to też nie chodzi mi o takie całkiem malutkie i spokojne miejsce..tylko , żeby było gdzie się przejść :)

5. Na 90% jedziemy w ciemno lub będziemy rezerwować przed samym wyjazdem, bo chcemy uniknąć zaliczki ( sytuacja osobista troszkę niepewna więc bierzemy to pod uwagę i nie chcemy stracić) - w tym momencie pewnie Makarska najpewniejsza bo największy wybór kwater?

Jeszcze mam jedną obawę, jak w Chorwacji czują się "nadciśnieniowcy"?

Biorę pod uwagę wszystkie miejsca Makarskiej, do tej pory jakoś zwróciłam uwagę szczególnie na: Makarską, Baska Voda, Brelę, Promajna, Brist, Gradac, Tucepi.
Co radzicie? Jak wyglądają plaże w tych większych kurortach na początku września? jest luźniej ?
A może ktoś z Was był na podobnym wyjeździe z osobami w starszym wieku i może coś doradzić ?
Mówię odrazu , że na dyskotekach i restauracjach jakoś bardzo nam nie zależy, planujemy sami gotować - ograniczenia gotówkowe :( najważniejsze czyste morze i ładne widoki i chorwacki klimat :)

Będę bardzo wdzięczna za porady , zawsze jak jadą młodzi i starsi to trudno jest dogodzić wszystkim dlatego szukam złotego środka :)
woka
Koneser
Posty: 5458
Dołączył(a): 20.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) woka » 23.12.2010 21:49

Rodzice w jakim wieku tzn. ile sobie liczą wiosen :?:
madzia_slask
Globtroter
Posty: 40
Dołączył(a): 22.12.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) madzia_slask » 23.12.2010 21:52

65 z tym że powiedzmy przeciętnego zdrowia ale lubią spacerować. Mimo to bardzo chcemy im pokazać choć kawałek tego cudownego miejsca na ziemii :)
madzia_slask
Globtroter
Posty: 40
Dołączył(a): 22.12.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) madzia_slask » 23.12.2010 21:56

dodam jeszcze , że z jednej strony chodzi oczywiście o odpoczynek na świeżym powietrzu z pięknymi widokami, ale z drugiej także o to, żeby rodzicom możliwie jak najwięcej pięknych miejsc pokazać , bo nie wiem czy w najbliższym czasie będą mieli okazję znów pojechać do Chorwacji. Całe życie jeżdżą nad polskie morze (które również bardzo lubimy) ale właśnie dlatego chcemy im pokazać troszkę inne miejsca na ziemii , które są niewiele dalej :)
woka
Koneser
Posty: 5458
Dołączył(a): 20.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) woka » 23.12.2010 21:57

madzia_slask napisał(a):65 z tym że powiedzmy przeciętnego zdrowia ale lubią spacerować. Mimo to bardzo chcemy im pokazać choć kawałek tego cudownego miejsca na ziemii :)

65 lat to jeszcze nie tacy "w podeszłym".
Jak zauważam gustujesz w Dalmacji. Tutaj nie pomogę.
Co do tloku we wrześniu ..... tłoku brak.
Nadciśnienie ...... nie wiem ale wątpię aby byl to klimat dla tych osób niekorzystny. Ponadto zabiorą ze sobą lekarstwa i po problemie.
madzia_slask
Globtroter
Posty: 40
Dołączył(a): 22.12.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) madzia_slask » 23.12.2010 21:59

trudno powiedzieć , ze gustuję bo nigdy nie byłam w żadnym miejscu Chorwacji, a mam wrażenie, że krainy choc różne to wszystkie piękne. Wybrałam rejon Makarskiej głównie ze względu na możliwość zwiedzenia tych najbardziej znanych miejsc Chorwacji i dużą liczbę kwater na ewentualne szukanie w ciemno.
Dzięki za odp:)
woka
Koneser
Posty: 5458
Dołączył(a): 20.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) woka » 23.12.2010 22:10

Poczekaj, tutaj jest dużo osób "biegłych" z (w) Dalmacji. Pomogą na 102 %.

Ja, gustuję w Kvarnerze (wyska KRK) i Istrii.
Plaże ogólnodostępne (publiczne) w Chorwacji są bezplatne. Plaże "prywatne" są w zasadzie w domach z dostępem do morza. Ilość znikoma.
pzdr.
madzia_slask
Globtroter
Posty: 40
Dołączył(a): 22.12.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) madzia_slask » 23.12.2010 22:15

o to fajnie :) Ok więc poczekam, dzięki za każdą odpowiedź.
Rok temu spędziłam troszkę czasu zwiedzając Słowenię i byłam chwilę w Portoroż, taki kurort słoweński no i plaże tam dla mnie to była masakra :) Jak kocham Słowenię całym sercem tak betonowe plaże z betonowym zejściem nie przypadły mi do gustu.. ewentualnie sztucznie zrobione piaszczyste oczywiście płatne.. - stąd było moje pytanie :)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 23.12.2010 22:17

Cisza, spokój, pusto, dużo miejsca do spacerowania, wszędzie blisko, ładne morze albo przepiękna zatoka, wyspa, morskie jezioro, dużo plaż do wyboru ...

Rogoznica! :lol:

Tym bardziej, że tam jest jakaś taka granica klimatyczna, że prawie zawsze Słońce świeci.

Poczytaj u Kevlara ... albo u mnie ... :oops:
woka
Koneser
Posty: 5458
Dołączył(a): 20.07.2003
Re: Chorwacja po raz pierwszy dla osób w nieco podeszłym wie

Nieprzeczytany postnapisał(a) woka » 23.12.2010 22:18

madzia_slask napisał(a):...ewentualnych ciekawych wycieczek - Split, Dubrovnik, Medjugorje, Mostar,Omis i małe miasteczka riwiery.

I to chcesz "zafundować" rodzicom :?: ( w podeszłym wieku) To jest plan dla młodych pełnych werwy a nie dla osób starszych. :!: Moim zdaniem - nic z tego nie wyjdzie a jeżeli już - może się okazać za trudne dla rodziców.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Chorwacja po raz pierwszy dla osób w nieco podeszłym wie

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 23.12.2010 22:28

woka napisał(a): To jest plan dla młodych pełnych werwy a nie dla osób starszych. :!:

Muszę to teściowi pokazać, który w wieku 72 lat wsiadł w samolot i poleciał do Paryża,
a pokonanie 800 km między Biarritz a Paryżem samochodem zajęło mu 6 godzin :lol:

Woka, to nie nasza liga.

Oni w tym wieku góry przenoszą i robią rzeczy, do których my już nie jesteśmy zdolni.

Ty się chyba o Madzię martwisz :mrgreen:
woka
Koneser
Posty: 5458
Dołączył(a): 20.07.2003
Re: Chorwacja po raz pierwszy dla osób w nieco podeszłym wie

Nieprzeczytany postnapisał(a) woka » 23.12.2010 22:36

weldon napisał(a):Oni w tym wieku góry przenoszą i robią rzeczy, do których my już nie jesteśmy zdolni.

Weldon ...... ja tak z uprzejmości napisałem. Tak na wszelki wypadek coby Madzia nie "zajeździła" roditieli na amen. :wink:
Niech Madzia ma na uwadze dobro żywicieli. :lol:
mkm
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5455
Dołączył(a): 12.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mkm » 23.12.2010 22:41

Moja pierwsza myśl zostaje skierowana w strone Breli np. http://www.brela-pervan.info/hr/index
Zdrowy rozsądek każe mi jednak skierować wasze myśli w stronę wysp , bowiem tam jest prawdziwa Dalmacja :) np. do Sutivanu ...
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3842
Dołączył(a): 04.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 23.12.2010 22:52

mkm napisał(a):Zdrowy rozsądek każe mi skierować wasze myśli w stronę wysp , bowiem tam jest prawdziwa Dalmacja

To fakt, między wyspami istnieje raczej mała odległość, ale na każdej z nich można rzeczywiście spotkać prawdziwą Dalmację... :D
mkm
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5455
Dołączył(a): 12.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mkm » 23.12.2010 23:00

majeczka napisał(a):
mkm napisał(a):Zdrowy rozsądek każe mi skierować wasze myśli w stronę wysp , bowiem tam jest prawdziwa Dalmacja

To fakt, między wyspami istnieje raczej mała odległość, ale na każdej z nich można rzeczywiście spotkać prawdziwą Dalmację... :D


Dzięki za wsparcie Majeczko :)
Następna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Chorwacja po raz pierwszy dla osób w nieco podeszłym wieku?
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone