Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Chorwacja dziś.

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5791
Dołączył(a): 30.05.2010
Chorwacja dziś.

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 26.01.2011 21:36

Wiem, że na forum zabronione są rozmowy o polityce, ale jak sądzę dotyczy to tylko naszej polityki. Mnie interesuje natomiast, jak dziś wygląda sytuacja polityczna i gospodarcza w Chorwacji. Jeżdżąc tam na wakacje rzadko się nad tym zastanawiamy, a dla mnie jest to właśnie interesujące. Byłem w Chorwacji kilka razy ale nigdy z nikim nie udało mi się na ten temat porozmawiać. Po pierwsze bariera językowa, po drugie zbyt dużo drażliwych tematów, no i po trzecie jeździmy tam głównie wypoczywać... W naszych mediach też Chorwacja jest właściwie nieobecna. Może ktoś ma informacje na ten temat lub zapoda właściwego linka? Jaka opcja dziś sprawuje władzę, jaka jest sytuacja ekonomiczna i gospodarcza Chorwacji, jakie są nastroje społeczne i czy w dalszym ciągu w życiu codziennym Chorwatów obecne są antagonizmy i zaszłości z burzliwej przeszłości tego kraju? To tylko niektóre pytania. Może ktoś rozwinie temat?
Anai
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3715
Dołączył(a): 08.11.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Anai » 26.01.2011 22:57

greenrs napisał(a):Wiem, [...] W naszych mediach też Chorwacja jest właściwie nieobecna. Może ktoś ma informacje na ten temat lub zapoda właściwego linka? [..] To tylko niektóre pytania. Może ktoś rozwinie temat?


http://www.rp.pl/artykul/595405.html

pozdrawiam
jur
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 26.01.2011 23:25

Proszę, oto jeden z popularniejszych hr portali... w wersji eng.
tportal eng
Zaglądaj, czytaj...
Pozdrawiam
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 15.04.2011 09:10

kleeberg
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8036
Dołączył(a): 08.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kleeberg » 15.04.2011 12:19

hepik napisał(a):Dzisiaj wyrok dla generała:


Skazany na 24 lata
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 15.04.2011 12:29

Podobno na ulicach Zagrzebia 20 tys Chorwatów ma protestowac przeciwko temu wyrokowi.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 15.04.2011 13:10

Inny generał Mladen Markacz skazany na 18 lat więzienia, trzeci Ivan Czermak uniewinniony.
Teraz prosta droga do UE.
yanopodkivano
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2118
Dołączył(a): 18.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) yanopodkivano » 15.04.2011 13:45

Jeśli to była rzeczywiście ostateczna cena za zgodę na akces :?:
novatio
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 14
Dołączył(a): 15.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) novatio » 15.04.2011 14:10

Jacek S napisał(a):Inny generał Mladen Markacz skazany na 18 lat więzienia, trzeci Ivan Czermak uniewinniony.
Teraz prosta droga do UE.


Ciekawe, jaki interes może mieć Chorwacja z akcesji do UE? Chyba taki, żeby im nałożyć kwoty połowowe, kwoty na produkcję cukru, kwoty na pędzenie rakii ;) Albo unormować chorwackie wino. A może im UE wybuduje autostradę z Zagrzebia do Dubrovnika? Będą mogli bez paszportu jeżdzić wreszcie tabunami nad Bałtyk...

Chorwaci - brońcie się przed ta aneksją jak najdłużej, nie sprzedajcie darmo skóry! Dopiero, co odzyskaliście suwerenność a już macie ją utracić? Gwarantuję Wam, że pożałujecie tej decyzji.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 15.04.2011 14:20

novatio napisał(a):Ciekawe, jaki interes może mieć Chorwacja z akcesji do UE? ...


No właśnie ciekawe po co oni tak bardzą chcą?
:wink:
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 15.04.2011 14:26

Novatio, a masz porównanie, jak to się żyje poza wspólnotą? Ja mam... (mam też porównanie, jak wygląda życie pl - hr rodziny w Pl i takowej w RH.. i miażdząca jest przewaga RP choćby w kwestii socjalu)
Sprzedawanie alkoholu własnej produkcji już jest nielegalne (mimo, że do akcesji jeszcze daleko); Włosi i teraz bezkarnie łowią w hr wodach i niszczą sieci chorwackich rybaków..
Wszystko ma swoje wady i zalety.. chodzi tylko o to, jaki wychodzi bilans...
Chorwacji nie stać na to, by pozostać poza Unią (inaczej wygląda hadel wewnątrz unii, inaczej, kiedy unii handluje z krajami spoza wspólnoty.. chyba jasne z korzyścią dla kogo); to kraj, który prawie nic nie wytwarza (inwestycje zagraniczne znikome); rolnictwo w ruinie.. biurokracja i korupcja monstrualnych rozmiarów..
Ale to temat nie o tym...
Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 15.04.2011 14:30 przez Katarzyna Głydziak Bojić, łącznie edytowano 1 raz
HAncur
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 695
Dołączył(a): 29.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) HAncur » 15.04.2011 14:28

Może po to, żebyśmy mogli znowu w sklepach naszych kupować ich wiśnie w czekoladzie :wink: , a oni bez problemów jeździć oglądać polskie żubry:lol:
Mają jeszcze 4 czy 5 obszarów niezamkniętych, w tym sądownictwo, więc może zanim się je zamknie (niby my mamy zamykać), to Chorwaci zmienią zdanie.
A tak na poważnie, to cała ta akcesja z powodów, które Kasia podała w poście wyżej. No i Unia to tak naprawdę ogromny rynek zbytu.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 15.04.2011 14:52

I u nas oszołomy pyszczyły przeciwko UE.
Na szczescie polski naród w referendum zdecydował inaczej.
Teraz chcą "uszcześliwiać na siłe Chorwatów.
mkm
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5455
Dołączył(a): 12.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mkm » 15.04.2011 15:21

hepik napisał(a):Podobno na ulicach Zagrzebia 20 tys Chorwatów ma protestowac przeciwko temu wyrokowi.


Nie dziwota ... przecież Ante to Hrvatski Heroj :!:
Phantom
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 65
Dołączył(a): 31.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Phantom » 15.04.2011 16:10

Aż wszedłem na stronę, zobaczyć, czy już wiecie.

Usłyszałem chwilę temu o skazaniu go. Niemal się załamałem. Przecież on bronił chorwackiej ziemi. Serbowie nie byli wiele lepsi, zabili z pewnością więcej chorwatów niż Generał serbów.

Heroj, a ne zlocinac!
Bohater narodu Chorwackiego.

Straszna informacja...
Następna strona

Powrót do Kultura chorwacka



cron
Chorwacja dziś.
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone