Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Chorwacja dziś.

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 19.04.2011 23:05

Janusz Bajcer napisał(a):
kaszubskiexpress napisał(a):
Leon napisał(a):Ante on je trofazna ptica kos :lol: :lol: :lol:


a po polsku ?


Tłumacz google mówi mi, że to trójfazowy ptak :wink:


Mi mówi to samo, dlatego zapytałem :P Jakiś idiom czy coś
Nives
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 495
Dołączył(a): 13.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nives » 20.04.2011 07:09

kaszubskiexpress napisał(a):
Janusz Bajcer napisał(a):
kaszubskiexpress napisał(a):
Leon napisał(a):Ante on je trofazna ptica kos :lol: :lol: :lol:


a po polsku ?


Tłumacz google mówi mi, że to trójfazowy ptak :wink:


Mi mówi to samo, dlatego zapytałem :P Jakiś idiom czy coś


trofazna ptica = ktos kto urzywa 3 palcow jak modli sie do boga (czyli, leon chce prawdopodobnie powiedziec ze ultimate truth jest wiary prawoslawnej (serbem), ale wyrazil to raczej w sposob ktory ladny nie jest, tzn. ktory serbowie odbieraja jako jezyk nienawisci)
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 20.04.2011 07:53

Dzięki Nives.

Mam wrażenie, że Bałkany są Ci bliskie, znajomość języka może na to wskazywać. Dyskutujesz rzeczowo, wiesz o czym piszesz. Napiszesz coś więcej o swoim stosunku do tamtego skrawka Europy, mieszkałaś tam ?

Pozdrav.
Nives
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 495
Dołączył(a): 13.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nives » 20.04.2011 08:15

dzieki kaszubski.
tak, mieszkalam tam kiedys i nadal bardzo czesto jezdze w te strony i oczywiscie bardzo kocham ta czesc swiata.
ogolnie, wazne jest zrozumiec ze nic tam nie jest 100% czarne i 100% biale i ze wszedzie sa zli i dobrzy ludzie. oczywiscie, nie oznacza to ze wina wszystkich w ostatnim konflikcie jest taka sama, ale oznacza to ze nie trzeba uogolniac i ze trzeba sie uzbroic w duza tolerancje.
jezyk nienawisci jest szczegolnie niebezpieczny - pamietam jak moja kolezanka, ktorej mama jest chorwatka a ojciec serbem i ktora obydwa kraje uznawala za swoje, plakala przez to ze ktos w dalmacji nazwal ja "trojfazowa". przy tym, ona wogole nie byla prawoslawna, ani jej rodzice... to jednak jej milosci do chorwacji nie zmniejszylo, ale przez takie przypadki, ktorych znam bardzo duzo, bo te kraje sa krajami wieloetnicznymi i duzo jest mieszanych malzenstw, jestem przewrazliwiona na wyrazy nienawisci, niewazne jak niewinnie moga byc 'ubrane'.
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 20.04.2011 08:20

Rozumiem.
Każdy konflikt ma swoją prawdę, szkoda że najczęściej cierpią Ci , którzy wojnami gardzą.

Życzę miłego dnia.
Nives
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 495
Dołączył(a): 13.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nives » 20.04.2011 08:36

kaszubskiexpress napisał(a):Rozumiem.

Każdy konflikt ma swoją prawdę, szkoda że najczęściej cierpią Ci , którzy wojnami gardzą.

Życzę miłego dnia.


Nawzajem!

Zgadzam sie z Toba zupelnie.

Tez zycze wszystkim milego i slonecznego dnia!
ultimate truth
Odkrywca
Posty: 112
Dołączył(a): 17.04.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ultimate truth » 20.04.2011 09:05

Nives napisał(a):
ante_ napisał(a):WOW 8O

Sam vojvoda Szeszelj byl bi s tego wpisu dumny.



mam tylko nadzieje ze wspomniany nie wyjdzie szybko na wolnosc.

ostatnio slyszalam, ze niby on juz tak dlugo w Hadze wysiedzial, ze nawet i jak zostanie osadzony, to jeszcze w tym roku wyjdzie na wolnosc.

to straszne.


Nives, z ciekawością czekam na wynik tej rozprawy. O ile się orientuję to na początku maja br., będzie orzeczona decyzja dot. wniosku Vojislava Seselja o oczyszczenie z zarzutów i zwolnienie z aresztu. Będzie mnie interesować szczególnie uzasadnienie tej decyzji, jaka ona by nie była.
ultimate truth
Odkrywca
Posty: 112
Dołączył(a): 17.04.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ultimate truth » 20.04.2011 09:08

Nives napisał(a):
kaszubskiexpress napisał(a):Rozumiem.

Każdy konflikt ma swoją prawdę, szkoda że najczęściej cierpią Ci , którzy wojnami gardzą.

Życzę miłego dnia.


Nawzajem!

Zgadzam sie z Toba zupelnie.

Tez zycze wszystkim milego i slonecznego dnia!


Szkoda, że na tym forum jest tak mało tak spokojnych, wyważonych i zdystansowanych opinii, jak Twoje, Nives. Ja również dołączam się do życzeń i pozdrowień.
Nives
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 495
Dołączył(a): 13.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nives » 20.04.2011 09:11

ultimate truth napisał(a):Nives, z ciekawością czekam na wynik tej rozprawy. O ile się orientuję to na początku maja br., będzie orzeczona decyzja dot. wniosku Vojislava Seselja o oczyszczenie z zarzutów i zwolnienie z aresztu. Będzie mnie interesować szczególnie uzasadnienie tej decyzji, jaka ona by nie była.


mowi sie ze wyjdzie na wolnosc jeszcze w tym roku.

chyba jedynym uzasadnieniem zwalniajacym go moze byc ze on jest psychycznie chory (ale ktory z tych zbrodniarzy nim nie jest?) i ze juz swoja kare w wiezieniu wysiedzial.

ja bym tylko nie chciala, aby go wypuszczono na wolnosc, bo on rzeczywiscie jest w stanie wywolac trzecia wojne swiatowa. 8O
ultimate truth
Odkrywca
Posty: 112
Dołączył(a): 17.04.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ultimate truth » 20.04.2011 09:19

Nives napisał(a):
ultimate truth napisał(a):Nives, z ciekawością czekam na wynik tej rozprawy. O ile się orientuję to na początku maja br., będzie orzeczona decyzja dot. wniosku Vojislava Seselja o oczyszczenie z zarzutów i zwolnienie z aresztu. Będzie mnie interesować szczególnie uzasadnienie tej decyzji, jaka ona by nie była.


chyba jedynym uzasadnieniem zwalniajacym go moze byc ze on jest psychycznie chory (ale kto z tych zbrodniarzy nim nie jest? :roll: )

ja bym tylko nie chciala, aby go wypuszczono na wolnosc, bo on rzeczywiscie jest w stanie wywolac trzecia wojne swiatowa. 8O

jesli ktos zasluguje na najgorza mozliwa kare, to jest on.


Nie mam dostatecznej wiedzy, która umożliwiałaby mi podjęcie się jednoznacznego osądzenia działalności tego człowieka. Oczywiście mam odpowiedni dystans do tego co mówi. Jego proces trwa już tak długo, że jeżeli rzeczywiście jest winien zarzucanych mu czynów, to zapewne oskarżyciel zebrał na to dostateczne dowody, tak jak w procesie Gotoviny.

Jeśli ktoś jest zainteresowany tą sprawą, to na w internecie znalazłem tłumaczone na język polski fragmenty jego procesu.
(tłumaczenie nie jest idealne, ale nie zakłóca poprawnego odbioru)

,

(uzupełnienie cz. III: )
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 20.04.2011 17:39

Nives dzieki za tumaczenie mojich slow...ale brakowalo jeszcze ciut ciut do konca tumaczenia...
Trofazna ptica kos...po polsku bi bilo "zabierze cie czarna wolga"..........
i wlasnie duzo ludzi w bilej Jugoslawi plakalo kiedy ich nawiedzily take ptaszky chociarz jeszcze bardziej bolalo kiedy cie zabierale dwojfazowe ptaszki kos :cry: :cry:
Nives
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 495
Dołączył(a): 13.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nives » 20.04.2011 17:58

Leon napisał(a):Nives dzieki za tumaczenie mojich slow...ale brakowalo jeszcze ciut ciut do konca tumaczenia...


Leon, staralam sie przetlumaczyc jak najlepiej moglam i na ile zrozumialam/umialam zinterpretowac, ale teraz ja zabardzo nie rozumiem co chciales powiedziec przez "...jeszcze bardziej bolalo kiedy cie zabierale dwujfazowe ptaszki kos".

Czy chodzi ci o "Goli otok", czy o cos zupelnie innego?

Pozdrow mi ukochany Split 8)
Hadler
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 356
Dołączył(a): 17.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hadler » 26.05.2011 12:26

Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 31.05.2011 13:06

Będzie ekstradycja - apelacja odrzucona.
Towdi
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 14
Dołączył(a): 24.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Towdi » 07.06.2011 20:58

Odświeżam "gorący" temat owego wątku...

Ante Gotovina

Jak można osądzać człowieka, który wypędza najeźdźców z 1991r.? Mam wrażenie, że w tej sprawie 150 ofiar to prawdziwa tragedia natomiast już 8tyś to niestety tylko statystyka...

Operacja "Burza" (Oluja) była na tyle perfekcyjna, że zginęło TYLKO stu pięćdziesięciu cywilów. Dziś w ciągu kilku dni ginie więcej cywilów w Afganistanie.

Pozdrawiam, Piotr
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura chorwacka



cron
Chorwacja dziś. - strona 18
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone