Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Chorwacja a trzęsienia ziemi

Wybieracie się do Chorwacji, ale macie wątpliwości odnośnie pogody? Czy nie będzie za zimno lub za gorąco? Jak inni znieśli chorwacki klimat?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
badurianin
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 114
Dołączył(a): 27.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) badurianin » 10.04.2009 17:51

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):
badurianin napisał(a):Trzeba mieć świadomość tego, że w CRO może też być trzęsienie :oops:

I nie pomogą przekonujące posty właścicieli pokoi do wynajęcia w CRO!


Jasne, mam tego pewną świadomość i nie próbuję nawet zaprzeczać (nikt tu nie zaprzecza); mało tego miałam już wątpliwą przyjemność doświadczyć odczuwalnych wstrzasów (choć nic się nie stało, poza hukiem przypominającym grzmot podczas burzy i bujaniem się lampy wiszącej nad stolem)
Post powyżej to nie reklama moich apartamentów (których zresztą nie posiadam, podobnie jak i żadnej agencji pośrednictwa w wynajmie, żeby już wszystko było jasne), tylko racjonalne myślenie.

Ja tu mieszkam na stałe (i nie zamierzam uciekać z powodu faktu, że to teren sejsmiczny; ludzie tu żyją - pierwsze miasteczko na wyspie powstało już w IV w.p.n.e - to i ja mogę); gdyby mysleć tak, jak Ty należałoby ewakuować wszystkich mieszkańców Bałkan, całego basenu m. śródziemnego, że o Japonii, Chinach itp. nie wspomnę....
Nie myślisz chyba, że w Pl ziemia się nie trzęsie? poczytaj tutaj...

Czy rozsądnym będzie ewakuować wszystkich mieszkańców podczęstochowskich wsi dlatego, że kilkakrotnie zdarzyły im się trąby powietrzne?
A powodzi (nie boisz się mieszkać we Wrocławiu???Odra to taka duża rzeka i nie jedyna w okolicy!) A gigantyczne pożary ?
Z żywiołami nie wygramy; ale takie to już ryzyko mieszkać na powierzchni naszej starej Matki Ziemi.

Generalnie samo życie jest potwornie ryzykowne.


Badurianin, jak możesz wsiadać do auta codziennie rano i przekręcać kluczyk w stacyjce? Czy wiesz, ilu ludzi każdego dnia ginie na drogach????
Rower też bym wykluczyła.. w zderzeniu z autem, nie daj Bóg cieżarówką, rowerzysta jest bez szans (nawet kask nie pomoże)

Poza tym nikt nikogo nie zmusza, by właśnie tutaj spędzał swoje wakcje. Można śmiało wybrać inne miejsce ("niesejsmiczne", niezagrożone powodziami, tsunami, pożarami, atakami terrorystów itp.); choć fakt, wybór mocno ograniczony...
Ale też pamiętać należy, że nawet jeśli zostanie się w domu, nie znaczy, że jest się absolutnie bezpiecznym (wybuchy gazu, pożary, porażenia prądem...) . Życie...

Pojedź w jakieś 100 % bezpieczne miejsce (jesli takowe w ogóle istnieje). Ale najpierw dobrze przeanalizuj wszystkie możliwe ewentualności kataklizmów w promieniu ok 100 km (dla absolutnej pewności)...

Bezpiecznych wakacji.


Spokojnie :lol:

Trzeba mieć świadomość, że jadąc do Chorwacji może sie na nas zawalić wszystko. :twisted:

Lepiej niech polscy turyści wybiorą w tym roku bezpieczny Bałtyk :wink:
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 11.04.2009 15:07

...budurianin nieco bardziej na poudnie od nas w czarnej gurze sie za pomaca trzesien kochaja, poloza sie i czekaja na trzesienie ziemy..i jaka frajde maja ze sie nie musza meczic...
badurianin
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 114
Dołączył(a): 27.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) badurianin » 11.04.2009 17:52

Leon napisał(a):...budurianin nieco bardziej na poudnie od nas w czarnej gurze sie za pomaca trzesien kochaja, poloza sie i czekaja na trzesienie ziemy..i jaka frajde maja ze sie nie musza meczic...


Dobry sposób , gorzej jak im coś na głowe w trakcie spadnie 8O
Mazur
Globtroter
Posty: 51
Dołączył(a): 04.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mazur » 12.04.2009 20:28

Pytanie do właścicieli apartamentów:
Czy domy w których przyjmuja turystów są bezpieczne, czy budowane tak jak we Włoszech
http://fakty.interia.pl/raport/trzesien ... ji,1289727
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 12.04.2009 20:51

Zeczewiszcie problem jest aktualni. W zwiazku z budowa w chorwacji istnieje przepisi podobne do Polskich. Przepisi sa dobre jezeli ich sie inwestorzy, wikonawci i nadzow czimaja. Ostatnio jednak sie poostrzila kontrola. Mianowicie nie mozna wpisac na siebie nowo wikonanej budowli jezeli niema odbioru eksploatacijnego ktorego dokonuje komisja. Sprawdzaja sie szczeguli tehniczne. Ci ktorzy kochaja chorwacje, a boja sie trzesieniea i zlego stanu chorwackich apartamentow zawsze maja dwie mozliwosci: pod namiot na kampingu lub na jacht. Pozdrawiam Leon
badurianin
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 114
Dołączył(a): 27.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) badurianin » 14.04.2009 18:24

Może dzieki tym wydarzeniom we Włoszech mniej bedzie turystów w CHorwacji, co wbrew pozorom nie jest takie złe dla tych co pojadą :wink:
jacek77
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 369
Dołączył(a): 30.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacek77 » 03.05.2009 11:17

Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 03.05.2009 12:00

jacek77 napisał(a):http://tinyurl.com.pl/go.php?sk=peljeszak
zatrzęsło na Peljeszaku


Na Peljeszaku? Może na Pelješcu?
Pozdrawiam
jacek77
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 369
Dołączył(a): 30.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacek77 » 03.05.2009 12:30

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):
jacek77 napisał(a):http://tinyurl.com.pl/go.php?sk=peljeszak
zatrzęsło na Peljeszaku


Na Peljeszaku? Może na Pelješcu?
Pozdrawiam

Oprosti gospodo, ale nie używam na co dzień języka chorwackiego (w przeciwieństwie do Pani) i jeśli doskonale rozumiem tych, którzy poprawiają błedy w Ojczystym języku, to w jakby nie było "obcym" języku może nie "przesadzajmy" Nie jest to forum cro-języczne.
Lijepi Pozdrav
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 03.05.2009 13:00

Nie była to złośliwość, w żadnym razie, ale zwyczajna poprawka (konstruktywna krytyka) nazwy miejscowej. Nie trzeba chyba być Chorwatem (czy mieszkać w Chorwacji), by prawidłowo nazywać miejsca.. Skoro Polacy doskonale radzą sobie z nazwami typu Dubrovnik, Zadar, Šibenik, Korčula...nie widzę powodu, dla którego mieliby sobie nie radzić z Pelješcem (ten hr półwysep nosi nazwę Pelješac nie Pelješak).
Starasz się używać hr form grzecznościowych (po tym, jak dostałam po łapach za Pelješac, nie ośmielę się już i tego poprawić) i fajnie (zawsze warto czegoś się nauczyć), a nazwy miejscowe przekręcasz w formie podstawowej...Myślałam, że warto (przynajmniej w gronie miłośników Hr) dbać i o takie "drobnostki"...


Przepraszam i pozdrawiam

P.S. Twój link nie działa ( a jeszcze chwilkę wcześniej pod nim krył się tylko spot wyborczy..)
Ostatnio edytowano 03.05.2009 13:09 przez Katarzyna Głydziak Bojić, łącznie edytowano 1 raz
jacek77
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 369
Dołączył(a): 30.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacek77 » 03.05.2009 13:08

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):Nie była to złośliwość, w żadnym razie, ale zwyczajna poprawka (konstruktywna krytyka) nazwy miejscowej. Nie trzeba chyba być Chorwatem (czy mieszkać w Chorwacji), by prawidłowo nazywać miejsca.. Skoro Polacy doskonale radzą sobie z nazwami typu Dubrovnik, Zadar, Šibenik, Korčula...nie widzę powodu, dla którego mieliby sobie nie radzić z Pelješcem (ten hr półwysep nosi nosi Pelješac nie Pelješak).
Starasz się używać form grzecznościowych (po tym, jak dostałam po łapach za Pelješac, nie ośmielę się już i tego poprawić) i fajnie (zawsze warto czegoś się nauczyć), a nazwy miejscowe przekręcasz w formie podstawowej...Myślałam, że warto (przynajmniej w gronie miłośników Hr) dbać i o takie drobnostki...
Przepraszam i pozdrawiam

Konstruktywną krytyke przyjmuję i obiecuje zwracać uwage na to jak pisze. Z drugiej strony nie spotkałem na forum żadnego wpisu na , który poprawiałby wypowiedzi np: Leona (vide kilka postów wyżej)
A może jakiś komentarz na temat wiadomości z linka
Pozdrowienia jeszcze raz
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 03.05.2009 13:17

jacek77 napisał(a):Konstruktywną krytyke przyjmuję i obiecuje zwracać uwage na to jak pisze. Z drugiej strony nie spotkałem na forum żadnego wpisu na , który poprawiałby wypowiedzi np: Leona (vide kilka postów wyżej)
A może jakiś komentarz na temat wiadomości z linka
Pozdrowienia jeszcze raz


Właśnie dopisałam, że link nie działa.. Na innym hr portalu przeczytałam o tych wstrząsach... U nas, choć mieszkamy stosunkowo blisko, nie dało się niczego odczuć... Tego typu wstrząsy zdarzają się dość często.. to teren sejsmiczny... Jak już pisałam, ziemia tutaj praktycznie non stop się trzęsie; nawet tego nie odczuwmy, a sejsmografy rejestrują wstrząsy... Tego typu wstrząs (jak zeszłej nocy) z całą pewnoscią był odczuwalny, ale nie jest to coś, co stwarza realne zagrożenie - zabuja się żyrandol, przekrzywi jakis obrazek wiszący na ścianie...przy "dźwiękowym efekcie" podobnym do burzy. Wszystko.
Co tu jeszcze komentować.

A co do Leona i jego postów...
Jacku, kiedy Twój chorwacki osiągnie poziom polszczyzny Leona, gwarantuję, nikt się nie będzie czepiał.

Dopisane: Gdyby każdy uczący się j.chorwackiego osiągnął choć w połowie to, co Leon w kwestii j.polskiego, to tylko pozazdrościć...
Ostatnio edytowano 03.05.2009 13:33 przez Katarzyna Głydziak Bojić, łącznie edytowano 1 raz
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 03.05.2009 13:25

jacek77 napisał(a):doskonale rozumiem tych, którzy poprawiają błedy w Ojczystym języku


:wink:

Teraz już bez czepialstwa Jacku. Kasia ma rację, choćby z tego względu, że jeśli przekręcisz nazwę choćby o jedną literę, to nie znajdzie tego słowa forumowa wyszukiwarka. Jednocześnie nie jestem zwolennikiem, by na polskim forum używać chorwackich znaków diakrytycznych, bo problem powstaje ten sam, ale wiadomo wszystkim naraz nie dogodzimy :)

Pozdrav
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 03.05.2009 20:10

Rysio napisał(a): [...] Jednocześnie nie jestem zwolennikiem, by na polskim forum używać chorwackich znaków diakrytycznych, bo problem powstaje ten sam, ale wiadomo wszystkim naraz nie dogodzimy :)


Tak sobie myślę, że jednak stosunkowo niewielu forumowiczów używa znaków diakrytycznych... Kiedy "wałkujemy" jakąś kwestię, nazwy miejscowe przeważnie padają często i gęsto; i w znacznej przewadze bez "ptaszków". Tak też mam poczucie, że tych killka moich postów w danym temacie z hr klawiatury w zderzeniu z kilkunastoma bez znaczków, nie aż tak bardzo szkodzi sprawie i utrudnia wyszukiwanie.
Pozdrawiam i przepraszam za OT.
jantar1
Croentuzjasta
Posty: 121
Dołączył(a): 08.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) jantar1 » 03.11.2010 07:23

Mapka jednak się sprawdza.
Zaznaczylem miejsce dzisiejszego trzęsienia...a Chorwacja wg. tego opracowania ma sporo większe prawdopodobieństwo na to zjawisko.

Ps. U nas w Polsce ...hmm, Janusz Bajcer lekko zagrożony :wink:

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pogoda i klimat


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Chorwacja a trzęsienia ziemi - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone