Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Chorwaci obudźcie się !

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
rich72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2213
Dołączył(a): 27.02.2006
Chorwaci obudźcie się !

Nieprzeczytany postnapisał(a) rich72 » 14.09.2008 16:20

Temat może kontrowersyjny, ale do napisania tego postu skłonił mnie tegoroczny pobyt i obserwacja życia codziennego Chorwatów i Chorwatek. Osób, bezpośrednio związanych z turystykom, żyjących z niej i odpowiedzialnych w dużym stopniu za kreowanie wizerunku tego pięknego kraju.

Plaże w Bolu tragiczne. Brud, syf, kipy między kamykami. Jeśli Chorwaci nie wezmą się za robotę, a skupiać się będą wyłącznie na tym, jak zarobić nic w zamian nie dając ... Chorwacja się zmienia Moi Drodzy ... zmienia się na gorsze ... Przykre to, przykre tym bardziej, że pada to z mojego pióra. Zapalonego cromaniaka, który jednak ma oczy i widzi co stało się z tym pięknym krajem w przeciągu 11 lat. Chorwacja pozostała piękna jak zwykle, jednak młode pokolenie ma wszystko w dupie. 8 osób obsługi w knajpie patrzy jak pomiędzy stolikami fruwają papierki po lodach. Ci sami ludzie - kelnerzy nie fatygują się nawet do popielniczki, które to właśnie oni mają na stolikach zmieniać i ustawiać. Wolą zadeptać własnego kipa we własnej knajpie między żwirkiem. Przecież oni i tak tą knajpę po sezonie zwiną, więc kto by się przejmował kipami. Kosz :?: a po co komu kosz opróżniać. Widać jak turyści szukają gdzie wyrzucić papierek po lodach zakupionych w tej knajpie. Kosz może był pusty ale rano. Przez lokal przewinęło się do godz. 15 może 500, może 1000 a może więcej osób. Oni są kelnerami, więc nie przystoi im w kubłach grzebać ... :idea:

Korcula rok ubiegły. Priżba - Pristupac. Przy ośrodku klub nurkowy z wypożyczalnią pływającego sprzętu. Chłopak, na oko lat 18-20 siedzi cały dzień na krzesełku, czekając na zarobek. Otwierają ze względu na nurków dość wcześnie, nie wiem dokładnie o której, ale o 8 już otwarte. Poszedłem pocykać zdjęcia, bo słoneczko ładnie rozświetla pobliskie wysepki. Nocą morze przywiało kilka reklamówek, jakieś rozdarte kółko ratunkowe i trochę innych śmieci przemieszanych z wodorostami. Jest tego na oko ze 2 wiaderka. Chłopak siedzi i patrzy na cały ten syf. Ja popstrykałem (syfu nie bo takich wspomnień wolę nie przywozić do domu) a jako że dziewczyny wstają ciut później, to postanowiłem usiąść i popatrzeć w morze. Po 3 minutach siedzenia ku...a mnie wzięła, pozgarniałem syf rękami i zaniosłem pod budkę klubu nurkowego gdzie był kubeł. Zapytałem oczywiście z grzeczności czy mogę do ich kubła to wrzucić. Odpowiedział ależ oczywiście i nawet mi kubeł otwarł. Powiedziałem mu żeby nie zamykał, bo jeszcze ze 2-3 kursy zrobię żeby nic nie zostało. On siedział i czekał na zarobek. Śmieci leżały od niego 10-20 metrów...

Promajna - główna plaża - cześć to niezacieniony żwirek przy samym morzu a część to zacieniony fragment pod piniami, gdzie jest kilka knajpek i ławeczki. W tym właśnie cieniu podłoże składa się w 50% ze żwiru a w 50% to mieszanina pestek od brzoskwiń, patyczków po lodach, kipów itp. Nie wiecie jak to zebrać :?: Podpowiem Wam kochani Chorwaci. 1 chłop z 1 odkurzaczem do liści ustawionym na dmuchanie i 5 litrami paliwa, wydmucha wszystkie lżejsze od żwiru frakcje z tej plaży w 2-3 godziny :!: Potem wystarczy poworkować i wywieźć. Poślijcie tam 2 ludzi, będzie im prościej.

I proszę nie mówcie, że to turyści Wam śmiecą. Większość syfu zostawiacie Wy sami. Kilku Polaków spotkanych w Poracie, zawsze albo miało puszkę po coli/piwie na kipy lub chodzili z kipami do koszy, Niemiec, Włoch czy Austriak, są już albo oduczeni od palenia ze względu na ceny u nich albo tak wytresowani, że również nie śmiecą, Czesi ... no cóż mam wrażenie, że oni najwięcej syfu zostawiają, choć będąc w roku ubiegłym w Blato, gdzie nasi południowi sąsiedzi stanowią większość o dziwo większego syfu na plażach nie stwierdziłem. Kto pozostaje, skoro rybom trudno palić :?:
O rurach wyprowadzonych w morze na razie nie wspominam ...

Obudźcie się Chorwaci, bo zostaniecie z pięknym plażami sami :roll:
pietro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 849
Dołączył(a): 05.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) pietro » 14.09.2008 16:27

Rysiek zgadzam się z Tobą w 100%,ale przesłanie bardzo universalne -dotyczy nas wszystkich ...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 14.09.2008 16:29

I dlatego między innymi szukam teraz nowych kierunków.
HR rzeczywiście (również w moich oczach) zmienia się w złym kierunku.
I nie tylko o śmieci tu chodzi - za dużo robi się plastikowej komercji a za mało zaczyna zostawać z HR, którą kiedyś poznałem :cry:
W mentalności wielu miejscowych powoli zaczyna zacierać się róznica między turystą a bankomatem 8)
Jest jeszcze coś co mnie zaczyna odpychać ale tego nie rozwinę bo bym mógł zrobić niezły dym na forum a tego akurat nie chcę :mrgreen: :wink:
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 14.09.2008 16:33

Komercja i pewność zarobku. Brak przyszłościowego myślenia taki sam dokładnie jak u nas. Po nas to i potop...
Dlatego tak ważne są odludne , ciche , nieskomercjalizowane miejsca w Cro. Niestety i ja dodam, że biegając trochę po górkach na Pelješcu widziałem jakieś stare lodówki wyrzucone w lesie. Przecież nie turyści...
Człowiek , jedyna głupia istota na Ziemi. :evil:
rich72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2213
Dołączył(a): 27.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) rich72 » 14.09.2008 16:36

Pietro, zgadza się że to przesłanie jest dla nas wszystkich jeśli chodzi o utrzymywanie porządku po samych sobie, tyle, że ja mogę mieć to w dupie i w przyszłym roku pojechać nad Bałtyk, do Italii, na Dominikanę albo na księżyc :P Co w tym czasie zrobią Chorwaci :?: Mogą przyjechać pracować w polskich kopalniach, bo deficyt ludzki dość poważny obecnie występuje, albo tak jak to miało miejsce w Chorwacji kilka lub kilkanaście lat temu pojadą znów do Niemiec i Stanów pracować. Tylko czy tędy droga :?:
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 14.09.2008 16:40

Piotrek_B napisał(a): Jest jeszcze coś co mnie zaczyna odpychać ale tego nie rozwinę bo bym mógł zrobić niezły dym na forum a tego akurat nie chcę :mrgreen: :wink:


A dlaczego nie?
Po tegorocznym pobycie na Chorwatów zlego slowa nie powiem. Bylo cool.
W nastepnym roku zaczyna mi wskazówka busoli odchylać się w inna stronę. Węgry, Rumunia, objazdowka....
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 14.09.2008 16:41

Mi się wydaje , że to jest niestety taka prawidłowość, że na początku jest zachwyt i w dupę by nas wszyscy pocałowali, nie mówię tu o Cro ale ogólnie, a potem przychodzi rutyna i właśnie komercja. Jak się zacznie okazywać , że np Crnagora jest atrakcyjniejsza to się obudzą i będzie musiało się poprawić, bo to ich być albo nie być. Wg mnie ta prawidłowość dotyczy wszystkich zakątków świata. Ci co się obudza za późno, mogą się obudzić z ręką w nocniku...
rich72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2213
Dołączył(a): 27.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) rich72 » 14.09.2008 16:52

Piotrek_B napisał(a):Jest jeszcze coś co mnie zaczyna odpychać ale tego nie rozwinę bo bym mógł zrobić niezły dym na forum a tego akurat nie chcę :mrgreen: :wink:


Chyba wiem co masz na myśli i rzeczywiście jeśli to o to chodzi to lepiej nie ruszać :wink: Ja w przyszłym roku albo zmienię kierunek diametralnie, albo odwiedzę jeszcze Istrię i zobaczę czy dla Włochów, Austriaków i Niemców mają Chorwaci coś ciekawszego w ofercie 8)

Sławek, nie dokładnie tak samo. Sam osobiście 2 razy do roku wysyłam ludzi, by trochę syf ogarnęli, co ludzie w rowach i lasach zostawiają. Akumulator na dnie w Poracie jak leżał tak leży, doszła do niego lodówka i parę taczek potrzaskanych pustaków. Widziałeś w Cro jakąkolwiek inwestycję proekologiczną :?: Ja widzę wyłącznie nowo powstające kwatery itp. Nastawienie wyłącznie komercyjne :?
rich72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2213
Dołączył(a): 27.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) rich72 » 14.09.2008 16:57

FUX napisał(a):
Piotrek_B napisał(a): Jest jeszcze coś co mnie zaczyna odpychać ale tego nie rozwinę bo bym mógł zrobić niezły dym na forum a tego akurat nie chcę :mrgreen: :wink:


A dlaczego nie?


Bo on ma taką głupią niebieską czapkę :wink:


Po tegorocznym pobycie na Chorwatów zlego slowa nie powiem. Bylo cool.


Bo miałeś gruby portfel i nie podejmowałeś dyskusji podobnych do tej
:mrgreen:
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 14.09.2008 17:02

rich72 napisał(a):
Piotrek_B napisał(a):Jest jeszcze coś co mnie zaczyna odpychać ale tego nie rozwinę bo bym mógł zrobić niezły dym na forum a tego akurat nie chcę :mrgreen: :wink:


Chyba wiem co masz na myśli i rzeczywiście jeśli to o to chodzi to lepiej nie ruszać :wink: Ja w przyszłym roku albo zmienię kierunek diametralnie, albo odwiedzę jeszcze Istrię i zobaczę czy dla Włochów, Austriaków i Niemców mają Chorwaci coś ciekawszego w ofercie 8)

Sławek, nie dokładnie tak samo. Sam osobiście 2 razy do roku wysyłam ludzi, by trochę syf ogarnęli, co ludzie w rowach i lasach zostawiają. Akumulator na dnie w Poracie jak leżał tak leży, doszła do niego lodówka i parę taczek potrzaskanych pustaków. Widziałeś w Cro jakąkolwiek inwestycję proekologiczną :?: Ja widzę wyłącznie nowo powstające kwatery itp. Nastawienie wyłącznie komercyjne :?

Ja właśnie o tym mówię , wg mnie Chorwaci jeszcze się nie ocknęli i jadą na famie nieskażonego piękna swego kraju. Jak im spadną wskaźniki to będą musieli się obudzić. Z czasów gdy to oni nas całowali w dupę , przeszli do etapu , że sami teraz swoje dupy wystawiają do całowania... :) Ale wg mnie to nie tylko domena Chorwacji ale wszystkich nowo odkrytych miejsc. Wg. mnie to taka socjologiczna prawidłowość i przypadłość ludzkości. Kto szybciej zajarzy, że to ślepa uliczka, ten wygra.
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 14.09.2008 17:10

W tym roku uslyszalem, nie wiem czy gdzieś to poruszyłem, że Chorwaci maja w d...e Unię...
Unia i tak do nich przyjedzie...
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 14.09.2008 17:12

rich72
Nie jarzę.... :oops: Wyślij mi na prywatnego maila. Dyskusja idzie we właściwą stronę...
:mrgreen:
rich72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2213
Dołączył(a): 27.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) rich72 » 14.09.2008 17:13

Mają w d... bo tak im wygodniej ...
rich72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2213
Dołączył(a): 27.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) rich72 » 14.09.2008 17:22

FUX napisał(a):rich72
Nie jarzę.... :oops: Wyślij mi na prywatnego maila. Dyskusja idzie we właściwą stronę...
:mrgreen:


FUX daj mi namiar @ bo w robocie mam a nie mogę się połączyć :?
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3656
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 14.09.2008 17:24

rich72 napisał(a):
Piotrek_B napisał(a):Jest jeszcze coś co mnie zaczyna odpychać ale tego nie rozwinę bo bym mógł zrobić niezły dym na forum a tego akurat nie chcę :mrgreen: :wink:


Chyba wiem co masz na myśli i rzeczywiście jeśli to o to chodzi to lepiej nie ruszać :wink: Ja w przyszłym roku albo zmienię kierunek diametralnie, albo odwiedzę jeszcze Istrię i zobaczę czy dla Włochów, Austriaków i Niemców mają Chorwaci coś ciekawszego w ofercie 8)

Sławek, nie dokładnie tak samo. Sam osobiście 2 razy do roku wysyłam ludzi, by trochę syf ogarnęli, co ludzie w rowach i lasach zostawiają. Akumulator na dnie w Poracie jak leżał tak leży, doszła do niego lodówka i parę taczek potrzaskanych pustaków. Widziałeś w Cro jakąkolwiek inwestycję proekologiczną :?: Ja widzę wyłącznie nowo powstające kwatery itp. Nastawienie wyłącznie komercyjne :?


Witam na Istrii, postanowisz ze Istria znajduje się na "zachodzie" od Dalmacji.
Następna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Chorwaci obudźcie się !
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone