Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

ceny w chorwacji

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Bartek92
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 12.07.2009
ceny w chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bartek92 » 12.07.2009 16:25

Czy ceny w chorwacji są porównywalne do cen w polsce?? :o
Kevlar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2125
Dołączył(a): 30.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kevlar » 12.07.2009 16:35

Porównywalne lub nieco wyższe jeżeli chodzi o spożywkę.
Bahama
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1045
Dołączył(a): 29.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bahama » 12.07.2009 16:50

Bartek92 napisał(a):Czy ceny w chorwacji są porównywalne do cen w polsce?? :o



Wyższe - - chleb - około 5 zł
masło - 5 zł
dżem - 6 zł
pomidory - 5-6 zł

z 30 % wyższe spokojnie
CinnamonGirl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1338
Dołączył(a): 08.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) CinnamonGirl » 12.07.2009 19:17

Ja bym powiedziała ze większosc porównywalna z cenami w sezonie nad Bałtykiem w bardziej chodliwych miejscowościach typu Międzyzdroje czy Łeba.
Ale np jak byłam w czerwcu to wiele owoców było tańszych niż w PL o tej samej porze roku (choc i tak wysokie bo to czerwiec czyli nie sezon na nie) np brzoskwinie 10zł (u nas wtedy 12zł), arbuzy(1,8złz a kg), zieniami ok 1,8zł (w polsce wtedy było podobnie). Piwo w butelkach było w tej samej cenie co w pl (w puszkach duzo droższe). Drogie sery żółte i mięso.
AndrzejPK
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 289
Dołączył(a): 23.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejPK » 13.07.2009 11:11

hmm - właśnie wczoraj wróciłem z Makarskiej i z ogromnym zdziwieniem czytam, że ceny sa porównywalne. Nie jest to przypadejk samego miasta - akurat preferuję dość aktywne zwiedzanie i ceny są podobne w całym regionie. Nie chcę ferować opinii dotyczących czy powinno byc taniej/drożej ponieważ jest to bezsensowne. W porównaiu do cen z Polski jest praktycznie wszystko x2 - ja nie widze już w tym roku różnicy pomiędzy cenami w Hiszpani, Portugalii, czy Grecji. Przykłady: -

ICE Tea Chorwacka - 11Kun
Arbuzy 5-6Kun
Ciastko w piekarni odpowiednik naszego francuskiego z wiśniami - 8Kun
jajka - 10szt - 17Kun
galka loda 6-8Kun

Praktycznie znam ceny produktow sniadaniowych - obiady/kolacje w knajpkach i tu tez widoczny progres wobec zeszłego roku - przykład:
w zeszłym rogu tzw. standardowy obiad na 3 osoby (bez szaleństw) - 120-130Kun
w tym roku analogiczny ~170-200

Nurtuje mnie tylko pytanie, które przy okazji tego tematu zadam - jak z tymi cenami dają sobie radę Chorwaci -nie widziałem specjalnie (mogę sie mylić) aby poziom ich życia wskazywał na uśredniając dochody 2 krotnie większe - naturalnie nie interesowałem się cenami produktów przemysłowych - ale to raczej spożywcze świadczą zawsze o kosztach tzw. prowadzeni8a domu.

pozdrawiam
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 13.07.2009 16:12

AndrzejPK napisał(a):
Nurtuje mnie tylko pytanie, które przy okazji tego tematu zadam - jak z tymi cenami dają sobie radę Chorwaci -nie widziałem specjalnie (mogę sie mylić) aby poziom ich życia wskazywał na uśredniając dochody 2 krotnie większe - naturalnie nie interesowałem się cenami produktów przemysłowych - ale to raczej spożywcze świadczą zawsze o kosztach tzw. prowadzeni8a domu.

pozdrawiam


Średnia pensja(netto) w Chorwacji wynosi ok. 5300kun.
Minimalne miesięczne wydatki niezbędne do pokrycia podstawowych potrzeb egzystencjalnych (rodzice+2dzieci) sa 6300kun.
Mysle ze dobra pensja w Chorwcji to dopiero powyzej 10000kun.

:!:
AndrzejPK
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 289
Dołączył(a): 23.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejPK » 13.07.2009 22:22

mirko napisał(a):
AndrzejPK napisał(a):
Nurtuje mnie tylko pytanie, które przy okazji tego tematu zadam - jak z tymi cenami dają sobie radę Chorwaci -nie widziałem specjalnie (mogę sie mylić) aby poziom ich życia wskazywał na uśredniając dochody 2 krotnie większe - naturalnie nie interesowałem się cenami produktów przemysłowych - ale to raczej spożywcze świadczą zawsze o kosztach tzw. prowadzeni8a domu.

pozdrawiam


Średnia pensja(netto) w Chorwacji wynosi ok. 5300kun.
Minimalne miesięczne wydatki niezbędne do pokrycia podstawowych potrzeb egzystencjalnych (rodzice+2dzieci) sa 6300kun.
Mysle ze dobra pensja w Chorwcji to dopiero powyzej 10000kun.

:!:


to przyzam szczerze, że nie zazdroszczę miłym Chorwatom, biorąc pod uwagę Twoją opinię dotyczącą ich zarobków oraz fakt ile mi się udało wydać przez 2 tygodnie :oops: . Fakt ja sobie nazwijmy to po staropolsku - nie żałowałem, ale jednocześnie nie ponosiłem innych a wszystkim nam znanych kosztów tzw. prowadzenia domu
CinnamonGirl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1338
Dołączył(a): 08.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) CinnamonGirl » 14.07.2009 07:28

AndrzejPK napisał(a):hmm - właśnie wczoraj wróciłem z Makarskiej i z ogromnym zdziwieniem czytam, że ceny sa porównywalne. Nie jest to przypadejk samego miasta - akurat preferuję dość aktywne zwiedzanie i ceny są podobne w całym regionie. Nie chcę ferować opinii dotyczących czy powinno byc taniej/drożej ponieważ jest to bezsensowne. W porównaiu do cen z Polski jest praktycznie wszystko x2 - ja nie widze już w tym roku różnicy pomiędzy cenami w Hiszpani, Portugalii, czy Grecji. Przykłady: -

ICE Tea Chorwacka - 11Kun
Arbuzy 5-6Kun
Ciastko w piekarni odpowiednik naszego francuskiego z wiśniami - 8Kun
jajka - 10szt - 17Kun
galka loda 6-8Kun


Nurtuje mnie tylko pytanie, które przy okazji tego tematu zadam - jak z tymi cenami dają sobie radę Chorwaci -nie widziałem specjalnie (mogę sie mylić) aby poziom ich życia wskazywał na uśredniając dochody 2 krotnie większe - naturalnie nie interesowałem się cenami produktów przemysłowych - ale to raczej spożywcze świadczą zawsze o kosztach tzw. prowadzeni8a domu.

pozdrawiam


Ja byłam w czerwcu - i tak:
Arbuz 3,5Kn za kg
Lody 5kn za wielka gałkę (jak nasze 2-3)
Pizza normal (45cm) ok 47kn (2 osoby sie najadły) -cena porównywalna jak w PL
Pizza Jambo (ok 65cm) 70kn (4 osoby sie najadły)-cena adekwatna ;) do rozmiaru
Ciastko francuskie 7kn moze i dorższe ale te co kupowałam były 2 razy wieksze niz te w pl.
Piwo Karlovacko/Ozujsko w butelce 5,59kn w tym 1,22kn zwrotu za butekę czyli 4,37kn

Te ceny były dla mnie takie same jak w PL.

Natomiast w Polsce też zawuważ ceny sie róznią inaczej jest np w zwykłym miasteczku a inaczej w turystycznym kurrorcie typu Zakopane czy Miedzyzdroje ;P I ja je porównuję do cen w tychże miejscach a nie moim poczciwym Bielsku.

Acha jak nastał sezon (po 24 czerwca) widzielismy jak z dnia nadzień ceny zostały podniesione ;) o 0.5 - 1kn na niektórych spozywczych przetworach.
translatiff
Globtroter
Posty: 56
Dołączył(a): 03.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) translatiff » 14.07.2009 10:07

mirko napisał(a):
AndrzejPK napisał(a):
Nurtuje mnie tylko pytanie, które przy okazji tego tematu zadam - jak z tymi cenami dają sobie radę Chorwaci -nie widziałem specjalnie (mogę sie mylić) aby poziom ich życia wskazywał na uśredniając dochody 2 krotnie większe - naturalnie nie interesowałem się cenami produktów przemysłowych - ale to raczej spożywcze świadczą zawsze o kosztach tzw. prowadzeni8a domu.

pozdrawiam


Średnia pensja(netto) w Chorwacji wynosi ok. 5300kun.
Minimalne miesięczne wydatki niezbędne do pokrycia podstawowych potrzeb egzystencjalnych (rodzice+2dzieci) sa 6300kun.
Mysle ze dobra pensja w Chorwcji to dopiero powyzej 10000kun.

:!:


to sądząc po jakości i wieku pojazdów mijanych po drodze, tych osób o dochodach powyżej 10000 kun nie jest wcale tak mało :)
tur69
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 15
Dołączył(a): 12.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) tur69 » 14.07.2009 10:30

Kevlar napisał(a):Porównywalne lub nieco wyższe jeżeli chodzi o spożywkę.

Dwa dni temu wróciłem z Istrii, a konkretnie z Vrsar. Nie wiem jak wyglądają ceny w innych regionach Chorwacji, ale na Istrii jest drogo. Podstawowe artukuły spożywcze są wg mnie dwa razy droższe niż w Polsce. Nawet winogrona, czy oliwki są droższe niż u nas. Robiłem zakupy w kilku sklepach, w tym w KONZUMie. Jest drogo i uczciwie trzeba to powiedzieć. Pieczywo kupowałem w piekarni i płaciłem 11 kun za ciabatte. Chleb był po 9kun, ale to taka zwykła duża pszenna buła. Woda mineralna niegazowana 12-13 kun za 5 lub 6litrów, coca-cola 2l 15kun, woda mineralna smakowa 1,5l- 9kun. W restauracji woda 0,5 litra 12 kun. Ceny samych posiłków w restauracjach można porónać do polskich, ale ja osobiście usatysfakcjonowany jadłem nie byłem. Kawka 10-12 kun. Ogólnie, wbrew temu co twierdzi jedna z przedmówczyń, kasa leci znacznie szybciej niż nad Bałtykiem. Najważniejsze jednak, że Adriatyk, plaże i słońce są gratis.(Choć tego do końca pewien nie jestem bo jakiś podatek przecież do kwater doliczają). Chętnie więc dowiem się gdzie, w której części wybrzeża chorwackiego, ceny są "porównywalne" do polskich. Wg mnie jest drogo i zakupy robione w Polsce po powrocie wydają się przyjemnością.
iro
Odkrywca
Posty: 90
Dołączył(a): 22.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) iro » 14.07.2009 12:15

tur69 napisał(a):
Kevlar napisał(a):Porównywalne lub nieco wyższe jeżeli chodzi o spożywkę.

Dwa dni temu wróciłem z Istrii, a konkretnie z Vrsar. Nie wiem jak wyglądają ceny w innych regionach Chorwacji, ale na Istrii jest drogo. Podstawowe artukuły spożywcze są wg mnie dwa razy droższe niż w Polsce. Nawet winogrona, czy oliwki są droższe niż u nas. Robiłem zakupy w kilku sklepach, w tym w KONZUMie. Jest drogo i uczciwie trzeba to powiedzieć. Pieczywo kupowałem w piekarni i płaciłem 11 kun za ciabatte. Chleb był po 9kun, ale to taka zwykła duża pszenna buła. Woda mineralna niegazowana 12-13 kun za 5 lub 6litrów, coca-cola 2l 15kun, woda mineralna smakowa 1,5l- 9kun. W restauracji woda 0,5 litra 12 kun. Ceny samych posiłków w restauracjach można porónać do polskich, ale ja osobiście usatysfakcjonowany jadłem nie byłem. Kawka 10-12 kun. Ogólnie, wbrew temu co twierdzi jedna z przedmówczyń, kasa leci znacznie szybciej niż nad Bałtykiem. Najważniejsze jednak, że Adriatyk, plaże i słońce są gratis.(Choć tego do końca pewien nie jestem bo jakiś podatek przecież do kwater doliczają). Chętnie więc dowiem się gdzie, w której części wybrzeża chorwackiego, ceny są "porównywalne" do polskich. Wg mnie jest drogo i zakupy robione w Polsce po powrocie wydają się przyjemnością.

Popieram mojego przedmówcę. Ceny nawet w marketach typu Lidl lub Plodine są minimum 100% wyższe niż w Lidlu w kraju. Byłem też w czerwcu i do każdej ceny butelki piwa doliczano mi kaucję- tak więc nie można odliczać kaucji od ceny .
Haweł
Cromaniak
Posty: 1712
Dołączył(a): 01.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Haweł » 14.07.2009 13:30

Tylko jak oddajesz butelki,to wracaja kaucje za nie,w moim przypadku tak zawsze bylo...u nas w PL,tez jest kaucja za butelki 0.5 l,wiec w czym problem ?
jomarijo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 123
Dołączył(a): 10.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) jomarijo » 14.07.2009 14:35

Właśnie wrócilismy z Chorwacji z okolic Makarskiej, uważam ,że jest bardzo drogo, standard taki sobie a ceny kosmos!!!!!!!!!!!Liczylismy,że będzie drogo ale nie aż tak.Za bardzo nie zalezy im na klientach, ale to moje odczucia.Ogólnie spoko, fajnie, pieknie krajobrazy...zdecydowanie za daleko, męcząca podróż.Nie wiem czy Włochy nie są atrakcyjniesze, bo na pewno cenowo podobnie.Pozdrawiam
marcin35
Odkrywca
Posty: 104
Dołączył(a): 01.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcin35 » 14.07.2009 15:56

Mirko co to będzie z tymi cenami jak już Chorwacja wejdzie do UE,strach się bać -my ,a zwłaszcza Chorwaci.
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 14.07.2009 17:09

Chorwacja w UE, to jest odległa przyszłość :?
Obecnie w Chorwacji jest duży kryzys gospodarczy, myślę, że wzrost cen jest nieunikniony.

:?:
Następna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone