Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Campingowe patenty i caravaning

Dla miłośników namiotów, przyczep i biwakowania. Standardy, ceny, ciekawe miejsca do zwiedzenia przez trampingowców.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 29.12.2017 10:58

Moim marzeniem jest Eriba Triton 430. Stosunkowo niewielka, podczas jazdy niska i ponoć bardzo solidnie wykonana. Oczywiście odbija się to w cenach używek. Jednak przemyślałem sprawę i gdyby miała być używana tylko raz w roku, to zakup będzie musiał poczekać, ......aż pójdę na emeryturę ;)
daniel1961
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 130
Dołączył(a): 02.09.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) daniel1961 » 29.12.2017 21:12

cronaturki napisał(a):Nie mam zamiaru się zrażać, choć niektórym od moich pytań chyba puszczają nerwy :)

Nie przejmuj się uwagami sprzedawców, jak nabywalem parę lat temu swoją Babcię Hobby to po próbach wodnych Pan powiedział że wolałbym nie sprzedawać mi mieszkania.
Staruszka spisuje się dzielnie i zadziwiła nawet mechanika podzas sprawdzania szczęk hamulcowych.
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 29.12.2017 22:00

SingSing74 napisał(a):Moim marzeniem jest Eriba Triton 430...
Do niej jakieś fajne autko :)
Nie warto zwlekać aż do emerytury z realizacją marzeń ;) Powodzenia :)

daniel1961 napisał(a):
cronaturki napisał(a):Nie mam zamiaru się zrażać, choć niektórym od moich pytań chyba puszczają nerwy :)

Nie przejmuj się uwagami sprzedawców, jak nabywalem parę lat temu swoją Babcię Hobby to po próbach wodnych Pan powiedział że wolałbym nie sprzedawać mi mieszkania...
:mrgreen:
Tu akurat mieliśmy na myśli forumowiczów z forum karawaningowego ;) ale sprzedawcę też trzeba pomęczyć. Koledze, który szukał budy (a wiedział na co zwracać uwagę) sprzedawca zachwalał pół placu towaru, do czasu jak się zorientował że ten bardzo szybko wyłapuje wady, po obejrzeniu kilku sztuk już zrezygnował z otwierania pozostałych mówiąc, że tamte to do poprawek :mrgreen: a na początku wszystkie były ponoć w idealnym stanie :mrgreen:

daniel1961 napisał(a):... Staruszka spisuje się dzielnie i zadziwiła nawet mechanika podzas sprawdzania szczęk hamulcowych
I niech służy jeszcze długo :)
Piotras_Bydgoszczu
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 26
Dołączył(a): 06.07.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piotras_Bydgoszczu » 31.12.2017 18:15

gusia-s napisał(a):
cronaturki napisał(a):Witajcie
czy ktoś z Was jeździ na kempingi z przyczepą o DMC do 750 kg (podobno wystarczy na nia prawo jazdy kat B)?
Pozdrawiam

Zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami, art. 6 ust.1 pkt 6 na kat. B można kierować:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,
b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej, ... czyli do 750 kg
c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,
d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

Ust. 2 o którym mowa wyżej stanowi:
2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.

Czyli zestaw auto z budą lekką (do 750 kg) nie może przekroczyć łącznie dmc 4250 kg. by prowadzić go na B.


Witam, my podróżujemy ciągnąc lekką przyczepkę z namiotem i masą pierdółek

IMG_20170528_132707_1.jpg


Jednak przyszłościowo marzy nam domek na kółkach. Chciałem zapytać doświadczonych posiadaczy przyczep w jaki sposób dobrali przyczepę do posiadanych uprawnień i do parametrów swojego pojazdu. Jak poradziliście sobie w pajęczynie przepisów i obowiązujących norm. Czy ktoś z Was uzyskiwał specjalnie na tę okoliczność kategorię prawa jazdy np. E+B lub B96. Dodam, że jest nasz czworo, w tym dwójka szkodników 3 i 4 lata.. więc zakup przyczepy nie może być oparty na tych gabarytowo najmniejszych. A może znacie jakieś sposoby aby delikatnie ominąć lub nagiąć obowiązujące przepisy?
Pozdrawiam
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 31.12.2017 19:56

Piotras_Bydgoszczu napisał(a): ... Czyli zestaw auto z budą lekką (do 750 kg) nie może przekroczyć łącznie dmc 4250 kg. by prowadzić go na B.

Tak, bo max DMC auta może być 3500 kg i do tego buda lekka 750 kg dają łączną masę 4250 kg.

Piotras_Bydgoszczu napisał(a): ... Witam, my podróżujemy ciągnąc lekką przyczepkę z namiotem i masą pierdółek
IMG_20170528_132707_1.jpg


Jednak przyszłościowo marzy nam domek na kółkach. Chciałem zapytać doświadczonych posiadaczy przyczep w jaki sposób dobrali przyczepę do posiadanych uprawnień i do parametrów swojego pojazdu. Jak poradziliście sobie w pajęczynie przepisów i obowiązujących norm. Czy ktoś z Was uzyskiwał specjalnie na tę okoliczność kategorię prawa jazdy np. E+B lub B96. Dodam, że jest nasz czworo, w tym dwójka szkodników 3 i 4 lata.. więc zakup przyczepy nie może być oparty na tych gabarytowo najmniejszych. A może znacie jakieś sposoby aby delikatnie ominąć lub nagiąć obowiązujące przepisy?
Pozdrawiam
Nawet nie myśl o omijaniu przepisów.
Jak dobrać? Zwyczajnie, patrzysz jakie DMC ma Twoje auto i ile może ciągnąć uwzględniając wskaźnik 1.33, o którym była mowa kilka postów wstecz.
Jak widzisz, cytowany przepis w lit. c pozwala na kat. B kierować zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2.
To oznacza, w skrócie, że zestaw do 3500 kg możesz ciągnąć na B a jeśli jest powyżej 3500 kg do 4250 kg musisz zdać egzamin i uzyskujesz wpis B96.
Na B96 nie ma kursu tylko zapisujesz się na egzamin i już.
Nasz holownik ma dmc 2160 do tego buda 1300 daje łącznie 3460 kg czyli poniżej 3500 czyli kat. B.

Uważaj na przyczepy angielskie - 99% jest rejestrowana w PL jako lekkie co jest zwyczajnym oszustwem.
W razie kontroli na trasie po zważeniu jest wtopa.
Poza tym te budy ściągane z wysp mają bardzo złe opinie odnośnie szczelności i trafić suchą to jak w totka :)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107647
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 03.01.2018 20:21

cronaturki napisał(a):Ja z zakupem sie nie spieszę.. Ale aby szukać musze wiedzieć na co - od strony formalnej - mogę sobie pozwolić. ten współczynnik znacznie ogranicza wybór. Szczególnie dla pojazdów małej DMC :)

Zajrzyj do Giełdy >>> przyczepa-hobby-560-sprzedam-t53233.html#p1937235
Jackar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 683
Dołączył(a): 07.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jackar » 05.01.2018 23:21

Zastanawiam się nad wypożyczeniem przyczepy na wakacje. Czy możecie coś poradzić jakiej przyczepy szukać dla rodzinki 2+4?
Walt
Odkrywca
Posty: 102
Dołączył(a): 04.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Walt » 06.01.2018 01:14

Po pierwsze zależy to od tego czym chcesz ją ciągnąć i jakie posiadasz uprawnienia.
Piotras_Bydgoszczu
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 26
Dołączył(a): 06.07.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piotras_Bydgoszczu » 07.01.2018 14:11

Znalazłem taką przejściówkę:

707-GU-3689,1,-przejsciowka-adapter-podrozny-ac-poludniowoafrykanska-1508460-brennenstuhl.jpg
707-GU-3689,0,-przejsciowka-adapter-podrozny-ac-poludniowoafrykanska-1508460-brennenstuhl.jpg


Kosztuje około 20 zł plus przesyłka, zajmuje mniej miejsca od innych przejściówek.
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 07.01.2018 14:37

Podaj linka gdzie kupiłeś.
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1305
Dołączył(a): 13.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 07.01.2018 20:25

Jackar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 683
Dołączył(a): 07.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jackar » 08.01.2018 23:18

Walt napisał(a):Po pierwsze zależy to od tego czym chcesz ją ciągnąć i jakie posiadasz uprawnienia.


VW Caddy MAXI, Kategoria B
Walt
Odkrywca
Posty: 102
Dołączył(a): 04.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Walt » 09.01.2018 09:59

To wielkiego pola manewru nie będziesz miał. Nie wiem, jaką masz DMC samochodu, ale zakładając że jest to samochód nowy, z 150- konnym dieslem to jego DMC wynosi 2312kg. Byś mógł ciągnąć przyczepę zgodnie ze swoimi uprawnieniami, to jej DMC nie może przekroczyć 1188kg, a to już raczej eliminuje większość większych przyczep na rynku. W układzie 2+4 powinieneś szukać przyczepy z łóżkiem piętrowym plus łóżko stałe i jedno rozkładane. Coś w tym stylu: http://www.campingtour-mv.de/malchow/foto/malchow-3.jpg. A taka przyczepa - zwłaszcza nowsza - lekka nie będzie, co najmniej 1350 - 1500kg DMC.
cronaturki
zbanowany
Posty: 2196
Dołączył(a): 10.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) cronaturki » 09.01.2018 10:25

gusia-s


to jeszcze raz

DCM Auta wg DR 1944
DMC przyczepy (wg DR) to 1600
DMC auta z przyczepą wg DR do 3544



z tego co rozumiem polskie prawo nakazuje miec dane z Dowodu Rejestracyjnego w głebokim poważaniu i te 1600 musze podzielic przez 1,33 i mi wychodzi DMC przyczepy.

Czy tak?

PS Mam nadzieje ze nie mam racji..





EDIT

a moze to jest tak ze aby ciągnąć coś tylko na kat B i dobrac przyczepe musze wykonac takie oblcizenia


3500 kg MINUS DMC Auta tj 1944 i to mi wychodzi 1556 - i to wg mnie powinna być DMC mojej przyczepy .

Tylko co z tym 1,33?
Walt
Odkrywca
Posty: 102
Dołączył(a): 04.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Walt » 09.01.2018 11:22

Jeśli DMC auta wynosi 1944kg, to dzieląc to przez 1,33 wynika, że maksymalne DMC przyczepy którą możesz ciągnąć po naszych drogach wynosi 1461kg. Zatem maksymalna masa całego zestawu może wynieść 3405kg, więc możesz prowadzić takowy z kategorią B.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kempingi

cron
Campingowe patenty i caravaning - strona 161
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone