Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię i Umbrię.

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 19.03.2018 10:15

mysza73 napisał(a):
Beata W. napisał(a):Dokładnie, a na relację będę czekała z niecierpliwością bo muszę swoje wakacje zacząć dokładniej planować :lol:
Znaczy obcasik jednak będzie :oczko_usmiech:
8O[/quote]
coraz więcej na to wskazuje :lol: Mam plan przejazdu ale coraz bardziej poważnie zaczynam rozważać jednak obcasik Twoimi śladami czyli lot do Rzymu i wynajem auta. Tylko myślę, czy bilety jeszcze stanieją czy wręcz odwrotnie :idea:
mysza73[quote="Beata W. napisał(a):Aga a Ty gdzie do tej Hiszpanii na święta się udajesz :?:
8O[/quote]

No przecie masz już bilety :oczko_usmiech:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 19.03.2018 11:04

mysza73 napisał(a):A jak tam Apulia, wszystko rozplanowane?

Wszystko :hut: .


mysza73 napisał(a):Może jakiś zarys planu byś zdradziła 8)

Nic nie zdradzam :smo: .


Beata W. napisał(a):lot do Rzymu i wynajem auta. Tylko myślę, czy bilety jeszcze stanieją czy wręcz odwrotnie :idea:

Loty do Bari wizzairem są tańsze niż ryanair do Rzymu. Tylko ubezpieczenie auta wypożyczonego w Apulii będzie pewnie zdecydowanie droższe :lol: .
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 19.03.2018 11:15

marze_na napisał(a):
Beata W. napisał(a):lot do Rzymu i wynajem auta. Tylko myślę, czy bilety jeszcze stanieją czy wręcz odwrotnie :idea:

Loty do Bari wizzairem są tańsze niż ryanair do Rzymu. Tylko ubezpieczenie auta wypożyczonego w Apulii będzie pewnie zdecydowanie droższe :lol: .


Marzenka miałam właśnie taką wersję wybrać a ku mojemu zaskoczeniu właśnie na całej naszej 4 jest 1000,00 różnicy na korzyść Rzymu, już nawet nie mówię o locie z Warszawy tyko z Katowic. Więc chyba w wakacje ta zasada nie działa :cry:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 19.03.2018 11:34

Beata W. napisał(a):
marze_na napisał(a):
Beata W. napisał(a):lot do Rzymu i wynajem auta. Tylko myślę, czy bilety jeszcze stanieją czy wręcz odwrotnie :idea:

Loty do Bari wizzairem są tańsze niż ryanair do Rzymu. Tylko ubezpieczenie auta wypożyczonego w Apulii będzie pewnie zdecydowanie droższe :lol: .


Marzenka miałam właśnie taką wersję wybrać a ku mojemu zaskoczeniu właśnie na całej naszej 4 jest 1000,00 różnicy na korzyść Rzymu, już nawet nie mówię o locie z Warszawy tyko z Katowic. Więc chyba w wakacje ta zasada nie działa :cry:

Beata, leć do Rzymu i przy okazji posiedź tam ze 2-3 dni :oczko_usmiech: ,
jak zakochasz się w tym mieście, to będę miała tam z kim latać :smo:
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 19.03.2018 11:43

mysza73 napisał(a):
Beata W. napisał(a):
Beata, leć do Rzymu i przy okazji posiedź tam ze 2-3 dni :oczko_usmiech: ,
jak zakochasz się w tym mieście, to będę miała tam z kim latać :smo:


I tu mnie masz :oczko_usmiech: Taki jest właśnie plan :!: Tylko niestety będę miała tylko 2 noclegi a 3 dni na "Wieczne Miasto" o ile kupię te bilety i nie wiem czy jeszcze czekać czy kupować :roll:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 19.03.2018 11:46

Beata W. napisał(a):
mysza73 napisał(a):
Beata W. napisał(a):
Beata, leć do Rzymu i przy okazji posiedź tam ze 2-3 dni :oczko_usmiech: ,
jak zakochasz się w tym mieście, to będę miała tam z kim latać :smo:


I tu mnie masz :oczko_usmiech: Taki jest właśnie plan :!: Tylko niestety będę miała tylko 2 noclegi a 3 dni na "Wieczne Miasto" o ile kupię te bilety i nie wiem czy jeszcze czekać czy kupować :roll:

A ile Ci dziś wychodzi za bilety?

Marzenka, nie gniewaj się, ale to wszystko jest w temacie Italia :smo:
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 19.03.2018 11:51

[quote="mysza73"][quote="Beata W."][quote="mysza73"][quote="Beata W."]

Mam nadzieję, że Marzenka nam wybaczy :wink:
Na chwilę obecną za 4 osoby 1377 zł bilety + 474 zł pakiet rodzinny czyli pierwszeństwo wejścia + 2 duże walizki :?: :?: :?:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 19.03.2018 11:53

Beata W. napisał(a):
Mam nadzieję, że Marzenka nam wybaczy :wink:
Na chwilę obecną za 4 osoby 1377 zł bilety + 474 zł pakiet rodzinny czyli pierwszeństwo wejścia + 2 duże walizki :?: :?: :?:

Ja bym kupiła :oczko_usmiech:,
ale potrzebne Ci aż 2 duże walizy 8O
4 małe i 1 duża to sporo :smo:
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 19.03.2018 12:01

mysza73 napisał(a):
Beata W. napisał(a):
Mam nadzieję, że Marzenka nam wybaczy :wink:
Na chwilę obecną za 4 osoby 1377 zł bilety + 474 zł pakiet rodzinny czyli pierwszeństwo wejścia + 2 duże walizki :?: :?: :?:

Ja bym kupiła :oczko_usmiech:,
ale potrzebne Ci aż 2 duże walizy 8O
4 małe i 1 duża to sporo :smo:


No pewnie nie muszę się zorientować ile sama walizka. Pierwszeństwo też mi nie potrzebne :wink:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 19.03.2018 22:14

Po krótkiej sjeście znowu ruszamy na ulice Florencji :hut: .

Obrazek

Obrazek


Okolica, w której mieszkamy, pełna jest pracowni malarskich, zakładów zajmujących się renowacją mebli i innych staroci, antykwariatów oraz innych tego rodzaju przybytków, które zajmują partery budynków.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Można przystanąć, zajrzeć do środka i poczuć nieco artystycznego klimatu Florencji 8) .



To już masywna bryła Palazzo Pitti.

Obrazek


Pierwszą część pałacu, obejmującą siedem centralnych przęseł obecnej budowli, wzniósł w I połowie XV w. florencki bankier Lucca Pitti, a motywem jakim się kierował była ponoć chęć przyćmienia wspaniałości Palazzo Vecchio. Jednak jedyne co osiągnął ambitny Pitti to doprowadzenie swojej rodziny do bankructwa :? .
W 1550 r. spadkobiercy bankiera sprzedali pałac Eleonorze Alvarez z Toledo, żonie Kosmy I Medyceusza, a ona rok później przekonała męża do przeprowadzki do Palazzo Pitti.
Kolejni Medyceusze rozbudowywali pałac, aż w 1828 r. zyskał on swój współczesny wygląd.

Obrazek

Obrazek


Obecnie Palazzo Pitti stanowi największy kompleks muzealny we Florencji, składający się z:
- Galleria Palatina (m.in. dzieła malarskie Rafaela i Tycjana)
- Galleria d'Arte Moderna (Galeria Sztuki Współczesnej)
- Museo degli Argenti (Muzeum Wyrobów Srebrnych)
- Galleria del Costume (Galeria Kostiumów)


Zostawiamy palazzo i rozpoczynamy wspinaczkę do kościoła San Miniato al Monte.

Obrazek


:papa:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 20.03.2018 17:22

Kościół San Miniato al Monte

Kościół San Miniato al Monte jest najstarszą zachowaną świątynią Florencji. Wzniesiony został dla zakonu benedyktynów, jego budowa rozpoczęła się w 1070 r., a zakończyła w 1207 r.

Obrazek


Fasadę wyłożoną białym i zielonym marmurem zdobi dodatkowo umieszczona centralnie mozaika z XII w.
Na mozaice Chrystus tronujący, a obok Niego Maryja i św. Miniasz, męczennika, który zginął za wiarę w połowie III wieku.

Obrazek


Obrazek



Wnętrze świątyni zachowało swój pierwotny romański charakter. Trzy nawy, podniesione prezbiterium, a pod nim krypta z grobem Św. Miniasa, patrona kościoła.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek



W środkowej części podłogę przykrywa XIII-wieczna kamienna mozaika. Drewniany belkowany strop przemalowano w XIX w.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 20.03.2018 17:23

Większość fresków na ścianach naw bocznych powstała w XV wieku.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Do krypty nie zajrzymy, bo trwa tam właśnie nabożeństwo. Taką godzinę (ok. 18.30) na odwiedziny w kościele wybraliśmy celowo kierując się opiniami turystów pozostawionymi na google maps. Dochodzące z krypty śpiew i modlitwy zakonników tworzą w świątyni niesamowity, magiczny wręcz nastrój.

Przechodzimy do położonego wyżej prezbiterium.

Obrazek


Obrazek



Wspaniała mozaika na ścianie absydy pochodzi z 1297 roku. Podobnie jak na kompozycji na fasadzie przedstawia Chrystusa w towarzystwie Maryi Panny i św. Miniasza.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


(...)
Ostatnio edytowano 20.03.2018 17:32 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 20.03.2018 17:24

Sprzed kościoła San Miniato al Monte można podziwiać imponującą panoramę Florencji. Siadamy na chwilę na murku i cieszymy oczy.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek



To jeszcze nie koniec widoków na dziś. Schodzimy na położony nieco niżej Piazzale Michelangelo, gdzie poczekamy na zachód słońca.

:papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 20.03.2018 17:53

Uliczki bardzooooo mi się podobają.....
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1304
Dołączył(a): 13.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 20.03.2018 18:45

Uliczki, budynki - cudo! Florencja w pełnej krasie.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię i Umbrię. - strona 34
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone