Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię i Umbrię.

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 18.10.2017 13:57

Ciekawa relacja :) Od dawna planuję coś podobnego. Dwa lata temu w podobny sposób odwiedziliśmy Bolonię i Florencję: do Bolonii przylecieliśmy samolotem, jak Wy, a do Florencji pojechaliśmy Frecciarosą. W związku z tym mam prośbę: czy możesz podać koszty poszczególnych podróży pociągiem? Czy rezerwowaliście wcześniej, czy kupowaliście bilety na bieżąco? Nas podróż do Florencji kosztowała dość dużo, a bilety kupowaliśmy na miejscu, ale podobno przy wcześniejszej rezerwacji można załapać się na promocje.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 18.10.2017 14:46

marze_na napisał(a):A z nową polityką w zakresie przewozu bagażu podręcznego też się już zetknęliście?
Nie pamiętam od kiedy wchodzą te regulacje obligatoryjnie, ale podczas naszego lotu powrotnego już było to w fazie testów :lol: .
Plan jest taki, że podręczną walizkę może zabrać na pokład tylko osoba, która wykupiła wejście priorytetowe. Reszta musi zostawić bagaż na płycie lotniska i ląduje on w luku. Potem jest do odbioru na taśmie.

Zmiana od 01.11.2017 :arrow: tutaj No i szybkie przesiadki staną się dłuższymi...
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 18.10.2017 15:11

Fantastico! Kolejna wyprawa do Italii (ktora nam nigdy chyba sie nie znudzi) ;)
Loty tanie wyrwaliscie szczegolnie powrotny

3 pierwsze dni z miejscowka w Arezzo (tam ludzie siedza tak nisko w knajpach -prawie na ziemi)?;) zapowiada sie super

No i fott jak zwykle ZYLETA

:)
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 18.10.2017 17:07

marze_na napisał(a):Loft n°18


... 8O ... taki Loft to ja rozumiem ... :wink: ...
Pozdrawiam.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 19.10.2017 00:10

Beata W. napisał(a):Na lot się spóźniłam ale dalej jadę z Wami :papa:

Andzia* napisał(a):Mroczki znowu w pięknej Italii nie mogło mnie tu nie być :wink:

Witam i zapraszam. W pociągach jest dużo miejsca :oczko_usmiech: .


_Piotrek_ napisał(a):Cieszę się, że mogłem Cię zainspirować. Mam nadzieję, że się nie zawiedliście. :)

Italia chyba nie jest w stanie nas zawieść. Nawet chcielibyśmy kiedyś jeszcze trochę po Toskanii pojeździć :hut: .


_Piotrek_ napisał(a): Do Bagnoregio dotarliście jakąś Vespą?

Że też na to nie wpadłam :? :roll: :wink: .
Znaleźliśmy lokalne połączenie autobusowe.


tony montana napisał(a):Kolejna wyprawa do Italii (ktora nam nigdy chyba sie nie znudzi)

Cześć Tony :)
My mamy jeszcze bardzo dużo białych plam na mapie Włoch i ciągle niesłabnącą ochotę, żeby je odkrywać :hut: .


kmichal napisał(a):... ... taki Loft to ja rozumiem ... ...

Ze sprzątaniem wyszedł po 55 euro za dobę. Nieźle zważywszy, że ceny pozostałych zarezerwowanych miejscówek mieściły się między 48, a 70 euro.


Magda O. napisał(a):Ciekawa relacja :) ...

Jutro (a właściwie to już dzisiaj :D ) opiszę dokładnie jak to jest z tymi pociągami. Zestawię też ceny połączeń z jakich korzystaliśmy.
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 19.10.2017 09:35

Mieliście ewidentnie lepszą pogodę, niż my.

Florencję zobaczę u Was, bo moją deszczową oglądałem tylko z autostrady :|

Cześć.
:hut:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 19.10.2017 09:42

Czekamy na kolejny odcinek... za nie mooooogę się Sieny doczekać....no i Flo....
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 19.10.2017 10:17

O włoskich pociągach w praktyce

Magda O. napisał(a):czy możesz podać koszty poszczególnych podróży pociągiem? Czy rezerwowaliście wcześniej, czy kupowaliście bilety na bieżąco? Nas podróż do Florencji kosztowała dość dużo, a bilety kupowaliśmy na miejscu, ale podobno przy wcześniejszej rezerwacji można załapać się na promocje.


Trenitalia ma w ofercie trzy rodzaje pociągów: regionale i regionale veloce, intercity oraz różne freccie.
Zdecydowanie najczęściej wybieramy najtańsze regionale, najchętniej ich szybszy wariant veloce, bo omijając mniejsze stacje szybciej dowożą do celu za te same pieniądze. Bilety na regionale kupujemy bezpośrednio przed podróżą w automatach na dworcach. Płatność kartą lub gotówką. Regionale nie mają żadnych zniżek za wcześniejszy zakup.
To co najważniejsze - zanim wsiądziemy do pociągu każdy bilet koniecznie trzeba skasować w zielonym kasowniku, których pełno jest przy zajściach na perony. Kara za nieskasowany bilet to 50€ jeśli zapłacimy od razu u konduktora.

Ntomiast na pociągi freccia i intercity warto kupić bilety z minimum miesięcznym wyprzedzeniem. Dostępna jest wtedy pula biletów super economy, które są wprawdzie bezzwrotne, ale za to w atrakcyjnych cenach. My kupujemy je przez internet na stronie trenitalii, bilet przychodzi na maila. Za bilety z Bolonii do Arezzo zapłaciliśmy 14,50€ od osoby. Sprawdziłam, że kupowane bezpośrednio przed podróżą kosztowałyby 34€ 8O .

Z ciekawości sprawdziłam jak to wygląda dla połączeń Florencja - Bolonia.

Podróż dziś.

Obrazek


Podróż 20.11

Obrazek


I jeszcze szczegółowo z rozbiciem cen.

Obrazek


Wszystkie te freccie opłacają się przy cenach super economy. I na dłuższych dystansach, bo oszczędność w czasie przejazdu jest ogromna, a przecież czas to też pieniądz :D .

Pociągi Intercity też są tańsze przy wcześniejszych zakupach, ale tu różnice nie są już tak drastyczne. Swoje bilety z Prato do Bolonii kupiliśmy bezpośrednio przed odjazdem płacąc 12€/os. Kupowane z minimum 30dniowym wyprzedzeniem kosztują 9,90€.


I jeszcze słowo o konkurencji dla połączeń freccia, jaką jest prywatna kolej ITALO.
Sami jeszcze nie korzystaliśmy, ale widząc mnóstwo tych pociągów na torach trochę zainteresowaliśmy się tematem.
Italo ma mniejszą siatkę połączeń i łączy tylko największe włoskie miasta. Do takiego Arezzo już nie dojedzie. Politykę cenową ma zbliżoną, ale jednak trochę inną. Najtańsza pula biletów schodzi szybko, z internetowych wpisów podróżnych wynika, że najlepiej kupować aż trzy miesiące przed planowaną podróżą. Dla porównania sprawdziłam ceny dla takich samych połączeń z Florencji do Bolonii.
Czy chcę jechać jutro czy 20.11 cena jest ta sama 17€. Chyba, że skończą się bilety economy. Ile kosztują w taryfie low cost nie wiem, bo do końca roku wszystkie wyprzedane, a cen na 2018 rok jeszcze nie ma.

Obrazek

Strony internetowe obu przewoźników:
Trenitalia
Italo


Na koniec obiecane koszty naszych przejazdów po Toskanii. Cena w €/os.

[img]https://zuzlowefotki.pl/zwiedzanie/zdjecia/cro/ceny%20pociągów.jpg[/img]

:papa:
Ostatnio edytowano 02.02.2023 00:06 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 19.10.2017 10:45

kaszubskiexpress napisał(a):Mieliście ewidentnie lepszą pogodę, niż my.
Florencję zobaczę u Was, bo moją deszczową oglądałem tylko z autostrady :|
Cześć.

Cześć :D .
Pamiętam Twoją relację. Parę razy wspominaliśmy na trasie :mrgreen: .
Wychodzi na to, że słoneczna Italia to tylko w lipcu i sierpniu.


piekara114 napisał(a):Czekamy na kolejny odcinek... za nie mooooogę się Sieny doczekać....no i Flo....

Troszkę się ostatnio nie wyrabiam :? :lol: .
Do Sieny daleko, a do Flo ... Florencję zostawiliśmy prawie na koniec z obawy, że po Flo nic już by nam się nie spodobało :roll: . Niesłusznie :mrgreen: .
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 19.10.2017 11:04

marze_na napisał(a):... Florencję zostawiliśmy prawie na koniec z obawy, że po Flo nic już by nam się nie spodobało :roll: . Niesłusznie :mrgreen: .


Mnie zachwyciła Piza i Siena, Florencja jest piękna, ale te tłumy turystów (do których i my należeliśmy :)) sprawiają, że miasto trochę traci w odbiorze. Taka ciekawostka, podobno burmistrz Florencji nakazał polewać schody przed kościołami, żeby turyści nie urządzali sobie tam pikników.
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 19.10.2017 11:18

_Piotrek_ napisał(a):Taka ciekawostka, podobno burmistrz Florencji nakazał polewać schody przed kościołami, żeby turyści nie urządzali sobie tam pikników.

W moim przypadku ktoś miał układ z ptactwem, bo siedzenie na schodach w Dubrowniku przypłaciłem kleksem na plecach :mrgreen:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 19.10.2017 20:45

_Piotrek_ napisał(a):
marze_na napisał(a):... Florencję zostawiliśmy prawie na koniec z obawy, że po Flo nic już by nam się nie spodobało :roll: . Niesłusznie :mrgreen: .

Mnie zachwyciła Piza i Siena, Florencja jest piękna, ale te tłumy turystów (do których i my należeliśmy :)) sprawiają, że miasto trochę traci w odbiorze. Taka ciekawostka, podobno burmistrz Florencji nakazał polewać schody przed kościołami, żeby turyści nie urządzali sobie tam pikników.

Zdecydowanie Siena 8) . A Florencja? O Florencji będzie jeszcze duuuużo w swoim czasie, ale obok pięknych zabytków zabrakło mi w tym mieście klimatu. Rzym jest nie mniej zatłoczony, a zdecydowanie dalej mu do turystycznego kombinatu niż Florencji.
Żeby poczuć atmosferę, za jaką pokochaliśmy Włochy uciekaliśmy na lewą stronę Arno :D .


_Piotrek_ napisał(a):Taka ciekawostka, podobno burmistrz Florencji nakazał polewać schody przed kościołami, żeby turyści nie urządzali sobie tam pikników.

Szkoda by było. Panini jedzone na schodach Bazyliki Santo Spirito to jedno z milszych wspomnień jakie mam z Florencji :D .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 19.10.2017 20:50

Duomo di Arezzo

Zwiedzanie Arezzo zaczniemy od katedry wybudowanej w najwyższym punkcie miasta.

Po drodze na chwilę zatrzymamy się na Piazza della Libertà. Stojący tu średniowieczny Palazzo Comunale wzniesiono w 1333 r. i podczas całej swojej był siedzibą władz miejskich.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Bardzo żałujemy, że ratuszowa wieża nie jest udostępniona do zwiedzania. W Arezzo brakuje punktu widokowego :(.

Obrazek


Uliczka 8) .

Obrazek

Obrazek


Duomo mamy po sąsiedzku, wystarczy się odwrócić :).

Obrazek

Obrazek


Gotycki portal wokół bocznego wejścia pochodzi z XIV w.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Budowę katedry św. Donata rozpoczęto pod koniec XIII w., a ukończono około 1510 roku. Neogotycka fasada kościoła pochodzi z I połowy XX w.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 19.10.2017 20:51

Trzynawowe wnętrze katedry nie posiada transeptu.

Obrazek

Obrazek


Fantastyczne sklepienia zdobią ferski. Trudno dostrzec, ale jeśli wierzyć przewodnikowi, to przedsawiają sceny ze starego testamentu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Uwagę przykuwa marmurowa kaplica Guido Tarlati z 1334 roku.

Obrazek

Obrazek



Za ołtarzem głównym (1362 r.) znajduje się Arca di San Donato, skrywająca relikwię patrona miasta, biskupa Donata, który zginął w Arezzo męczeńską śmiercią w 363 r.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Pora ruszać dalej. Wolnostojącą campanilę wzniesiono przy absydzie dopiero w XIX w.

Obrazek


Za katedrą rozciąga się park, w którym można znaleźć chwilę wytchnienia od upału.

Obrazek

Obrazek


Parkowe ścieżki prowadzą do Fortecy Medyceuszy.

CDN :papa:
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 19.10.2017 21:33

marze_na napisał(a):Z ciekawości sprawdziłam jak to wygląda dla połączeń Florencja - Bolonia.


... często te pociągi kursują ... 8O ...

marze_na napisał(a):Na koniec obiecane koszty naszych przejazdów po Toskanii.


... sporo tras i same perełeczki ... :lol: ...
Pozdrawiam.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię i Umbrię. - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone