Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! "Słoneczna" Emilia-Romania

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 13.06.2016 11:39

Na Piazza Trento - Trieste w równym rzędzie ustawiono stoiska, na których sprzedawcy z całych Włoch oferowali to co najlepsze w ich regionie.
Mam ogromną słabość do takich miejsc :D . W pierwszym odruchu wydałabym całą zawartość portfela i jeszcze rozglądała się za bankomatem :lol: . Dopiero ceny przywołują mnie do rozsądku :? .
Zawsze jednak można nacieszyć oczy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Na stoisku toskańskim między winem i oliwą króluje porchetta - niewielkie prosię jest luzowane (oprawiane z kości), następnie faszerowane przyprawami i ziołami, ciasno zwijane i pieczone w całości.

Obrazek

Obrazek



U wystawców z Kalabrii niepodzielnie rządzą pomidory, papryka i ich przetwory,

Obrazek

Obrazek



Jest też coś dla miłośników oliwek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Zdecydowanie najwięcej było jednak serów :).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Amatorzy słodkości też znaleźliby tu coś dla siebie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Ponieważ od śniadania w Ravennie upłynęło już nieprzyzwoicie dużo czasu skusiliśmy się na liguryjską foccacię w wersji ze świeżymi pomidorami i pesto.

Obrazek

Obrazek


Na deser kupiliśmy jeszcze sycylijskie cannoli i ruszyliśmy na spotkanie ze średniowieczną Ferrarą :papa: .
Ostatnio edytowano 24.01.2021 13:10 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 13.06.2016 11:53

marze_na napisał(a):Zdecydowanie najwięcej było jednak serów :).

Obrazek


Nie wyglądają dość "świeżo" ... :wink:
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 13.06.2016 17:49

marze_na napisał(a):Na Piazza Trento - Trieste w równym rzędzie ustawiono stoiska, na których sprzedawcy z całych Włoch oferowali to co najlepsze w ich regionie.
Mam ogromną słabość do takich miejsc


dokładnie tak jak ja 8)

uwielbiam się szwędać pomiędzy tymi kramami i wsłuchiwać się w pokrzykiwania sprzedawców. Zawsze, ZAWSZE dajemy się skusić na małe co-nieco.

zdjęcia niezmiennie rewelacyjne - aż ślinotoku dostałem...

pozdrawiam,
Michał
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 15.06.2016 20:59

mysza73 napisał(a):Nie wyglądają dość "świeżo" ... :wink:

Oj tam. Smakoszem nie jesteś :oczko_usmiech: .


Mikeee napisał(a):aż ślinotoku dostałem...

Więcej powodów nie damy :wink: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 15.06.2016 21:03

Ferrara średniowieczna

Pojedli, popili :wink: . Można wracać na niebieską trasę 8) .


Mijamy Muzeum Katedralne.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Przed nami średniowieczna Ferrara.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wchodzimy coraz głębiej w labirynt wąskich uliczek. Z każdym krokiem tłum rzednie.

Obrazek

Obrazek



Jest i ona. Prawdziwa perełka. Malownicza Via delle Volte poprzecinana charakterystycznymi łukami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

(...)
Ostatnio edytowano 30.01.2021 16:27 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 15.06.2016 21:04

(...)


Zdecydowanie jest klimat :hearts: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Z żalem skręcamy w stronę hostelu. O 14stej mamy się zameldować, a 14sta za chwilę wybije. Całe szczęście, że Włosi z zasady punktualnością nie grzeszą :mrgreen: .

Obrazek

Obrazek


Zatrzymujemy się jeszcze tylko na moment przy Palazzo Bentivoglio ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


... i lecimy do naszego Alloggio Cavour :papa: .
Ostatnio edytowano 30.01.2021 16:33 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 15.06.2016 23:38

marze_na napisał(a):Zdecydowanie jest klimat :hearts: .

To co nam się podobało we Włoszech, to właśnie te nieoblegane boczne uliczki.
8)
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 16.06.2016 08:07

marze_na napisał(a):Jest i ona. Prawdziwa perełka. Malownicza Via delle Volte poprzecinana charakterystycznymi łukami.

Obrazek


Mamy sporo podobnych fotek z Via delle Volte ... :oczko_usmiech:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 16.06.2016 08:12

kaszubskiexpress napisał(a):To co nam się podobało we Włoszech, to właśnie te nieoblegane boczne uliczki.
8)

Będę wypatrywać Twojej relacji :D .


mysza73 napisał(a):Mamy sporo podobnych fotek z Via delle Volte ... :oczko_usmiech:

Widzisz jak Ci dobrze podpowiedziałam gdzie pójść :smo: .
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 16.06.2016 08:28

marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):Mamy sporo podobnych fotek z Via delle Volte ... :oczko_usmiech:

Widzisz jak Ci dobrze podpowiedziałam gdzie pójść :smo: .

Dzięki :smo: ,
kilka razy mówiłam moim, że koniecznie musimy znaleźć Via delle Volte, bo Marzena kazała tam iść :wink: ,
za kolejnym razem Zuzia lekko poirytowana (bo głodna była :wink: ) pyta: A kto to jest ta Marzena :?: :!: :?: ... :smo:
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 16.06.2016 11:37

Stara maksyma głosi, że z głodnymi dziećmi na zwiedzanie nie należy się wybierać.
Powaga. Przepraktykowane.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 18.06.2016 11:38

Ale smaczny odcinek...zaułki też niczego sobie. :)

Pzdr
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 18.06.2016 18:33

Ferrara renesansowa

Można przeczytać, że Ferrara to miasto-symbol włoskiego renesansu. Zresztą zachowana oryginalnie renesansowa zabudowa zaprowadziła Ferrarę na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. No to zobaczmy :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Przed nami Addizione Erculea, dzielnica Ferrary wybudowana całkowicie od podstaw na polecenie księcia Ercole I d'Este przez Biaggia Rossettiego w latach 1492-1510. To renesansowe założenie urbanistyczne oparte na prostych, przecinających się pod kątem 90 stopni ulicach jest najstarszym tego rodzaju w Europie. Punktem centralnym tej dzielnicy jest skrzyżowanie Corso Ercole I d'Este z Corso Biaggio Resetti.

Uważa się, że jest to pierwszy w nowożytnej historii Europy przykład racjonalnego planowania miejskiej przestrzeni publicznej na taką skalę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Ozdobą dzielnicy są renesansowe pałace, a najbardziej znanym i rozpoznawalnym jest Palazzo dei Diamanti.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Fasadę pałacu tworzy około 8500 marmurowych bloków wyciętych na kształt diamentów.
Podobną okładzinę widzieliśmy na kościele Gesu Nuovo w Neapolu i zrobiła chyba większe wrażenie. Kościelne diamanti ze skały wulkanicznej były wyrażnie większe i surowe i jakoś nie pasowały nam do gmachu kościoła :roll: . Te marmurowe tutaj są drobniejsze i gładkie, takie pałacowe :lol: czyli wszystko pasuje :mrgreen: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

(...)
Ostatnio edytowano 30.01.2021 16:41 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 18.06.2016 18:34

XV-wieczny Palazzo dei Diamanti jest obecnie siedzibą Pinakoteki Narodowej (wstęp 4€) i Muzeum Sztuki Nowożytnej (wstęp 9€).
Zaglądamy tylko na dziedziniec :wink: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek


W sumie całkiem fotogeniczny ten pałacyk 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Vis-à-vis stoi Palazzo Prosperi-Sacrati.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Wzdłuż Corso Ercole I d'Este idziemy w stronę klasztoru San Cristoforo.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


:papa:
Ostatnio edytowano 30.01.2021 16:49 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
komorfil
Odkrywca
Posty: 79
Dołączył(a): 11.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) komorfil » 20.06.2016 04:14

marze_na napisał(a):Możesz się dziwić i nawet zarzucać nam ignorancję :wink: , ale wnętrz Palazzo Schifanoia nie zwiedzaliśmy.



zarzucać na pewno nie będę, wszyscy uczymy się Włoch i do końca życia się nie nauczymy. Ale owszem- zdziwienie tak; jeśli już mamy to analizować, to hm, na przykład: być w Wenecji i nie wejść do bazyliki? Oczywiście można, i też można zrozumieć: ot jest kto w Wenecji szósty raz, albo: doktrynalnie uważa że Wenecja to Tintoretto i tylko niego tam szuka, albo: doktrynalnie uważa że Wenecja to Tiepolo - i tego tam szuka, robota na lata, i bazylikę zawsze można omijać. Ale jednak.....Kwestia skali ważności.

Twój nr 1 w Ferrarze niestety nie pojawi się w naszej relacji. Nie da się ukryć, że mamy wyraźnie różny stosunek do sztuki.


mi głównie chodzi o to, że nie "mój" nr 1 bo jestem nikim żeby się o tym wypowiadać. To raczej dość powszechna opinia tych co się na tym znają. Ja uważam, że jako amator dyletant mogę się tylko posiłkować wiedzą innych. Daleko mi do etapu, w którym miałbym prawo do publicznych estetycznych ocen. Prawdopodobnie nigdy tego etapu nie osiągnę.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! "Słoneczna" Emilia-Romania - strona 1...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone