Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! "Słoneczna" Emilia-Romania

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 25.04.2016 23:06

09.03 - Bolonia, dzień IV

Cmentarz Certosa - Cimitero monumentale della Certosa

Ciągle pada :evil: . Rzesiście :twisted: . Zaczynam żałować, że nie skorzytałam z jednej z niezliczonych ulicznych ofert zakupu parasola, składanych przez przedsiębiorczych imigrantów. Nasz mały składany nie daje rady naszej trójce, tzn. mnie, mężowi i aparatowi :wink: . A aparat najczęściej ma priorytet :lol: .
Na szczęście większość dnia spędzimy pod arkadami, bo wybieramy się na spacer do Sanktuarium Madonna di San Luca.

Ale zanim pójdziemy do sanktuarium zajrzymy na niezwykły cmentarz. Niezwykły, bo zupełnie niepodobny do tych naszych. Czytając przed wyjazdem, że Certosa jest miejscem, gdzie warto zajrzeć, byłam mocno sceptyczna :? . Dziś mogę to potwierdzić 8) .
Jak sięgam pamięcią fotografowaliśmy dokładnie dotychczas tylko trzy cmentarze - Powązki, wrocławski cmentarz żydowski przy Ślężnej i właśnie bolońską Certosę :D .

Tyle wstępu, jedziemy. Przy Via Ugo Bassi musimy się przesiąść.

Obrazek

Obrazek


Ponieważ przystanek jest dokładnie na przeciwko wejścia do mercato oczywiście nie potrafię sobie odmówić :mrgreen: .

Obrazek

Obrazek


Na cmentarz oczywiście prowadzą arkady :). W odróżnieniu od tych w centrum mocno zapuszczone :? .

Obrazek

Obrazek



Cmentarz założono w 1800 r. w miejscu zajmowanym od 1300 r. przez zakon Certosa di San Girolamo di Casara. W 1797 roku, decyzją Napoleona opactwo zostało skonfiskowane i zamknięte.
Więcej o Cimitero della Certosa można poczytać tutaj.

Obrazek

Obrazek


Zaraz po wejściu na teren cmentarza jako pierwsze intrygują nas schody prowadzące w dół. Schodzimy i stajemy jak wryci 8O . Jak okiem sięgnąć w każdą stronę ciągną się podziemne korytarze. Idziemy kawałek wzdłuż ścian, które od podłogi do sufitu pokryte są pamiątkowymi tablicami. Po jakichś trzech zakrętach wracamy w obawie, że zgubimy się w tych katakumbach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na powierzchni jest nie mniej ciekawie. Cały cmentarz zajmują długie rzędy portyków z płytami nagrobnymi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Miejscami arkady mają nawet dwa poziomy, co jakiś czas trafiamy też na bogato zdobione sale.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Certosa do bogactwo sztuki nagrobnej, mnóstwo ciekawych i oryginalnych rzeźb i pomników. Bardzo żałujemy, że przez ulewny deszcz musimy ograniczać się do zerkania spod arkad.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek


Do znajdującego się na terenie cmentarza kościoła San Girolamo nie zaglądamy, bo trwają akurat uroczystości pogrzebowe.
Opuszczamy Cimitero della Certosa, następny punkt programu to Santuario Madonna di San Luca.

Obrazek


Zdradzę tylko, że ciekawsza od sanktuarium była sama droga do niego. Sanktuarium zwyczajnie nie było widać 8O :wink: .

:papa:
Ostatnio edytowano 06.01.2021 00:52 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 26.04.2016 07:16

Osobliwe miejsce.
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 26.04.2016 08:03

Nagrobek to nagrobek, ale ten nagrobek z modląca się postacią i płachtą na nagrobku robi wrażenie. :!:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 26.04.2016 08:31

Nie byłam na tym cmentarzu 8O ,
a już nie miałam planów do Bolonii wracać ... :roll: :smo:
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 26.04.2016 08:55

marze_na napisał(a):Jak okiem sięgnąć w każdą stronę ciągną się podziemne korytarze


... "kryty" cmentarz ... :roll: ... nieźle ... :oczko_usmiech: ...
Pozdrawiam.
rysiek_r74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2018
Dołączył(a): 27.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) rysiek_r74 » 26.04.2016 10:50

Jak na razie to ani w Bolonii, ani w Modenie nie byłem :( i widzę, że jest czego żałować.
A fotki rewelacyjne :D
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 26.04.2016 20:09

FUX napisał(a):Osobliwe miejsce.

Parę dni później trafiliśmy na jeszcze jeden cmentarz z arkadami, ale aż takiego wrażenia już nie zrobił.


kaszubskiexpress napisał(a):Nagrobek to nagrobek, ale ten nagrobek z modląca się postacią i płachtą na nagrobku robi wrażenie. :!:

Certosa to spacer nawet na pół dnia. Oryginalnych nagrobków i grobowców można znaleźć naprawdę sporo.


mysza73 napisał(a):Nie byłam na tym cmentarzu 8O ,
a już nie miałam planów do Bolonii wracać ... :roll: :smo:

Zobaczyłaś u mnie :oczko_usmiech: . Może czymś jeszcze Cię zaskoczę :smo: .



kmichal napisał(a):
marze_na napisał(a):Jak okiem sięgnąć w każdą stronę ciągną się podziemne korytarze


... "kryty" cmentarz ... :roll: ... nieźle ... :oczko_usmiech: ...
Pozdrawiam.

W tej akurat części czułam się mocno nieswojo :? .



rysiek_r74 napisał(a):Jak na razie to ani w Bolonii, ani w Modenie nie byłem :( i widzę, że jest czego żałować.

Nic straconego :D. Tanie latanie mocno popularyzuje ten region.
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 26.04.2016 20:21

marze_na napisał(a):Jak sięgam pamięcią fotografowaliśmy dokładnie dotychczas tylko trzy cmentarze - Powązki, wrocławski cmentarz żydowski przy Ślężnej i właśnie bolońską Certosę :D .

ja jeden: Pere Lachaise - zrobił na mnie niesamowite wrażenie, choć Certosa wygląda super - o ile można tak powiedzieć o cmentarzu :wink:
pozdrawiam,
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 26.04.2016 21:05

Mikeee napisał(a):Pere Lachaise

Ten na pewno będzie czwarty. Jak tylko dotrzemy kiedyś do Paryża :D .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 26.04.2016 21:11

Portico di San Luca


Cała droga do Sanktuarium Madonna di San Luca prowadzi pod arkadami. Zbudowano je w latach 1674-1793 dla pielgrzymów, aby ułatwić im wejście na 300 metrowe wzgórze Monte della Guardia, zapewniając osłonę przed deszczem, słońcem i wiatrem. Portico di San Luca składa się z 666 łuków i jest najdłuższą (ponad 3,5 km) z bolońskich arkad. Każdy z łuków jest ponumerowany.
Genialne :!: bo pozwalało się zorientować czy jeszcze daleko :lol: . Z uwagi na gęstą mgłę inne formy orientacji odpadały :? .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Procesje do znajdującego się w sanktuarium obrazu Madonny namalowanego przez św. Łukasza odbywają się od 1433 roku.

Obrazek


Historia głosi, że w 1433 roku od kwietnia do czerwca Bolonię i okolice nękały ciągłe deszcze, które niszczyły plony, zwiastując rok nieurodzaju. Graziolo Accarisi, członek władz miasta, powołując się na przykład Florencji i jej klęsk powstrzymanych procesjami z wizerunkiem Madonny z Impruneta, zaproponował, aby zrobić to samo z obrazem Maryji ze wzgórza Guardia.
I tak 5 lipca 1433 roku w ulewnym deszczu zorganizowano pielgrzymkę duchowieństwa i ludu do obrazu Madonny. Podczas procesji deszcz przestał padać, słońce zaświeciło, miasto zostało ułaskawione. Po tym wydarzeniu zdecydowano, że każdego roku tego samego dnia Madonna z San Luca będzie miała swoją precesję.


Madonna z San Luca opiekuje się też pannami które chcą wyjść szybko za mąż.
W Wielkanocny Poniedziałek, wszystkie panny idą z procesją do San Luca z prośbą do Madonny o pomoc w znalezieniu męża. Koś chętny? :wink:

Idąc od strony Cimitero della Certosa wpadamy w okolice arkadki nr 347. Ale drogę powrotną przejdziemy już do numero uno.

Obrazek


Ze względu na wyjątkowo paskudną pogodę spacerowiczów i biegaczy jest niewielu. Przynajmniej można liczyć na pusty kadr :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Dość szybko zaczyna nam towarzyszyć mgła, która gęstnieje z każdym pokonywanym stopniem :? . To się naoglądamy widoków z góry :roll: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Widokowo może nie będzie, za to jest na swój osobliwy sposób całkiem klimatycznie 8) .

Obrazek

Obrazek

(...)
Ostatnio edytowano 06.01.2021 01:01 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 26.04.2016 21:12

(...)

W końcu w tej mgle zaczyna majaczyć zarys sanktuarium.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Wnętrza kościoła nie zobaczyliśmy. Trafiliśmy akurat na przerwę, a aura nie zachęcała, żeby czekać przeszło godzinę na otwarcie. Skorzystaliśmy tylko z możliwości zagrzania się w jakimś przedsionku, skonsumowaliśmy czekoladowe zapasy i ruszyliśmy z powrotem.

Obrazek

Obrazek



Droga powrotna minęła zdecydowanie sprawniej. Ani się obejrzeliśmy, a już byliśmy przy łuku Meloncello, gdzie startowaliśmy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Idziemy dalej wzdłuż via Saragozza, aż docieramy do łuku z numerem 1, gdzie Portico di San Luca ma swój początek.

Obrazek


Przechodzimy przez bramę Porta Saragozza ...

Obrazek

Obrazek


i obieramy kurs na Gelaterię Gianni. To nic, że pogoda mało "lodowa". Skoro Włosi opanowali sztukę kręcenia lodów do perfekcji, żal nie skorzystać 8) .


:papa:
Ostatnio edytowano 06.01.2021 01:06 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 26.04.2016 21:54

Fotki z tymi pustymi barbakanami świetne. 8)
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 26.04.2016 21:58

... fajna, klimatyczna i nastrojowa mgiełka ... :) ...
Pozdrawiam.
słoma79
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 29.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) słoma79 » 26.04.2016 22:07

Mgliste arkady...miodzio :mrgreen:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 27.04.2016 08:37

Zdjęcia tradycyjnie przeokropnie piękne :roll: :smo:,
a ta mgła dodaje tylko uroku ... raczej zawsze mi słoneczko tam świeciło :oczko_usmiech: :smo:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! "Słoneczna" Emilia-Romania - strona 1...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone