Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcasie.

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 03.06.2018 15:39

Potter napisał(a):
marze_na napisał(a):
Potter napisał(a):O RANY 8) !!!

Apulia chyba by Ci przypadła do gustu, bo to region klimatycznych miasteczek, uroczych zaułków, wąskich uliczek.


Trafione w pkt. :oczko_usmiech: .
Te regiony oczywiście od dawna są w mojej głowie. Ale jako, że mój ewentualny współsponsor :wink: już tam był, czeka mnie pewnie samotna podróż ...

Nie znam Twego współsponsora :roll: , ale ja chętnie się dołączę, bo w okolicach Bari mam jeszcze sporo do zobaczenia :oczko_usmiech:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 03.06.2018 15:48

marze_na napisał(a):No to w drogę :hut: .

Obrazek

Komu w drogę, temu czas :oczko_usmiech:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 03.06.2018 19:03

Potter napisał(a):A, że i noclegi i autka są tam drogie :roll: chętnie skorzystam z Twoich podpowiedzi np. kolejowych.
Tak więc z uwagą będę śledzić to co piszesz i "rysujesz" z nadzieją na wykorzystanie kiedyś :papa: .
Przyjaciółka teraz na czerwiec ma samochód za 750 zł za tydzień. Sama nie wierzyła, że uda się w takiej cenie coś znaleźć.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 03.06.2018 20:11

ruzica napisał(a):Te 520 to jest cena w obie strony 8O :?: I jak to jest z mieszczeniem się w te bagaże :?: S. twierdzi, że nawet kupując 1 bagaż rejestrowany to i tak będziemy musieli szukać apartmanu z pralką :roll:

Tak, dwie osoby, w dwie strony, z "priorytetem". Cena z kartą wizzair club, ale ona się zwraca już przy pierwszym locie.

W czerwcu lecimy na cztery dni za 315 zł. Bez priority, bo laptop zostaje w domu, a że pogoda już murowana, więc wystarczą mi dwie kiecki, dwa t-shirty, spodenki i strój kąpielowy 8) . Z kosmetyczką i ręcznikiem plażowym 10 kilo wystarczy :mrgreen: .

Ale rozumiem obawy co do zmieszczenia się w bagażu podręcznym. Nie jesteś sama, poczytaj co Beata pisała w naszym wątku sycylijskim :oczko_usmiech: . A potem z torbą trochę większą niż kosmetyczka poleciała na Cypr 8) . Zresztą sama za pierwszym razem nie wierzyłam, że się da i dokupiłam 15 kg rejestrowanego.
Spróbuj się kiedyś spakować, letnie ciuchy dużo nie ważą. To co najcięższe ubierasz na siebie, bluzę czy kurtkę bierzesz pod pachę :wink: . Przy wyjeździe na dwa tygodnie większość dużych kosmetyków (szampon, balsam, odżywka, dezodorant) kupuję na miejscu, bo w podręcznym i tak nie przewieziesz (ograniczenie do 100 ml). No i to najcięższe zawsze wrzucamy do torby na ramię, bo ten mniejszy bagaż podręczy nie ma limitu wagi. Pawła torba z fotozabawkami, bateriami, ładowarkami waży pod pięć kilo :roll: .


Potter napisał(a):Trafione w pkt. :oczko_usmiech: .
A, że i noclegi i autka są tam drogie chętnie skorzystam z Twoich podpowiedzi np. kolejowych.

Kolej polecam, po pierwsze ze względów ekonomicznych, bo za bilety nie zdarzyło nam się zapłacić więcej niż dzienna stawka za wypożyczenie auta. Po drugie ze względów poznawczych, bo podróżowanie komunikacją publiczną z "lokalsami" to kontakt z językiem, zwyczajami, temperamentem... Zwłaszcza na południu bezcenne 8) .


mysza73 napisał(a):Komu w drogę, temu czas

Gdzie Ci się spieszy :roll: :smo: .



piekara114 napisał(a):Przyjaciółka teraz na czerwiec ma samochód za 750 zł za tydzień. Sama nie wierzyła, że uda się w takiej cenie coś znaleźć.

Czyli jakieś 25 euro na dzień. A jakie warunki? Bo jak z full ubezpieczeniem, zniesieniem do minimum wkładu własnego i bez horrendalnej blokady na karcie to rzeczywiście atrakcyjnie.
Ale nawet taka oferta nam i tak się nie opłaca. Przez tydzień na komunikację wydaliśmy łącznie 88 euro, ok. 370 zł :mrgreen: .
Ostatnio edytowano 04.06.2018 07:17 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 03.06.2018 21:15

ruzica napisał(a): I jak to jest z mieszczeniem się w te bagaże :?:
marze_na napisał(a):Ale rozumiem obawy co do zmieszczenia się w bagażu podręcznym. Nie jesteś sama, poczytaj co Beata pisała w naszym wątku sycylijskim :oczko_usmiech: . A potem z torbą trochę większą niż kosmetyczka poleciała na Cypr 8)
Zgadza się :D A wtedy bagaż podręczny był mniejszy niż obecnie... Tu możesz go zobaczyć i co tam napchałam :D

marze_na napisał(a): Cena z kartą wizzair club, ale ona się zwraca już przy pierwszym locie.
Szkoda, ze jak się kupuje grupowy klub za 279 to tak już nie jest. Przy naszej rodzince 3 osób często wychodzi lot+klub drożej niż sam lot, przy rodzince 2+2 już się opłaca... Żeby mi się zwróciła, musiałbym lecieć min. 2 razy wizzairem w ciągu roku, a co do tego nie mam pewności...

marze_na napisał(a):
piekara114 napisał(a):Przyjaciółka teraz na czerwiec ma samochód za 750 zł za tydzień. Sama nie wierzyła, że uda się w takiej cenie coś znaleźć.
Czyli jakieś 25 euro na dzień. A jakie warunki? Bo jak z full ubezpieczeniem, zniesieniem do minimum wkładu własnego i bez horrendalnej blokady na karcie to rzeczywiście atrakcyjnie.
Ale nawet taka oferta nam i tak się nie opłaca. Przez tydzień na komunikację wydaliśmy łącznie 88 euro, ok. 370 zł :mrgreen: .
Nie znam szczegółów, ale pewnie ubezpieczenie ma, jak na innych wyspach... A jako, że podróżuje z dwójką dzieci to rozwiązanie i tańsze i przede wszystkim wygodniejsze...
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 03.06.2018 21:19

24-27.04 - Bari

------------------------------------------------------------------------------------
1. Bari, część I
2. Bari, część II
3. Basilica San Nicola
4. Bari - La Città Vecchia
5. Kateda św. Sabina
6. Wieczorne Bari
7. Castello Normanno Svevo
8. Corso Vittorio Emanuele
------------------------------------------------------------------------------------

Tu w planowaniu ani Mysza, ani Tony nie okazali się pomocni :roll: :smo: . Tony się nie odważył, a Agnieszka nawet nie brała Bari pod uwagę 8O . Błąd moi drodzy :!: Powiem więcej "wielbłąd" :!: :oczko_usmiech: .
Podczas lektury internetów parę razy natknęłam się na stwierdzenie, że Bari to taki Neapol Apulii. Hmmmmmmmmmm. Dla mnie to akurat byłby raczej atut niż zarzut :lol: , ale przede wszystkim to jakaś bzdura jest :roll: . Poza położeniem na południu i nad morzem, świetną pizzą i fritto misto szczególnego podobieństwa nie dostrzegłam :? . Na pewno jest zdecydowanie czyściej, ciszej i mniej tłoczno :wink: . A to co najciekawsze czyli centro storico, ma zupełnie inny charakter.


Miejscówkę w Bari znaleźliśmy tradycyjnie na booking.com. San Sebastiano Apartment mieści się w Bari Vecchio, najstarszej części miasta.
Kiedy go rezerwowaliśmy dopiero co pojawił się na portalu. Nie miał żadnej opinii, ale ładne zdjęcia i atrakcyjną cenę - 40 euro za dobę. No to zaryzykowaliśmy. I polecamy :). Niby bez śniadania, ale z ekspresem na kapsułki i zapasem słodkości. Fajni właściciele, codziennie dostawaliśmy sms'a z pytaniem czy wszystko dobrze i czy nic nam nie potrzeba :). Tutto bene! Grazie!

Z dworca na starówkę mamy prostą drogę.

Obrazek


Idziemy prawie cały czas deptakiem, przy którym królują sklepy z ciucham i obuwiem. Oprócz marek popularnych jak Zara czy H&M, są też bardziej ekskluzywne jak Prada czy Louis Viton. To mi się we włoskich miastach podoba. Sklepy przy ulicy! Od Bolonii aż po Bari na szoping można iść poprostu na miasto. We Wrocławiu muszę się wybrać do galerii handlowej :roll: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Zapoznajemy się więc z najnowszymi trendami włoskiej mody :wink: .

Obrazek


Potem przecinamy wysadzoną palmami Corso Vittorio Emanuele

Obrazek



i już jesteśmy u wrót Bari Vecchio.

Obrazek

Obrazek


Nasz apartament mieści się przy uroczej wąskiej uliczce, jakich wiele na "starym" Bari :hearts: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Widok z balkonu 8) .

Obrazek

Obrazek


W następnym odcinku trochę pozwiedzamy :hut: .

:papa:
Ostatnio edytowano 01.02.2023 23:18 przez marze_na, łącznie edytowano 3 razy
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 03.06.2018 21:45

znowu piękny gotowy przewodnik - klimaty zdjeciowe w tej Apulii z deka hiszpańskie.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14799
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 03.06.2018 22:01

Pierwsze wrażenia z Waszego Bari, zwłaszcza Bari Vecchio - rewelacja!

Kiedyś mieliśmy w planach rejs z Dubrovnika do Bari. Jak wiesz, nic z tego nie wyszło... Ale może kiedyś :)

Ja też tęsknię za czasami, kiedy na zakupy chodziło się "na miasto", a nie do galerii handlowej. Kiedyś główna ulica w Gliwicach była pełna różnych sklepów z ciuchami - sieciówek i innych butików. Teraz są tam prawie wyłącznie banki :roll:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 04.06.2018 12:06

Buber napisał(a):klimaty zdjeciowe w tej Apulii z deka hiszpańskie.

To dobrze, bo powoli przenosimy zainteresowanie również na Półwysep Iberyjski :hut: . Jest więc szansa, że nam się spodoba :wink: .


maslinka napisał(a):Kiedyś mieliśmy w planach rejs z Dubrovnika do Bari. Jak wiesz, nic z tego nie wyszło... Ale może kiedyś :)

Też się kiedyś interesowałam promami między Włochami a Chorwacją, ale ze względu na wysokie ceny nigdy nie pociągnęłam tego tematu.
Mai
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 212
Dołączył(a): 26.08.2014
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mai » 05.06.2018 11:10

Pięknie! Na pewno będę śledzić i czytać i oglądać :)

Co do bagaży, my w trójkę pakujemy się spokojnie w bagaż podręczny :mrgreen: teraz dwa tygodnie na Krecie - dwie walizki, plecak, "torebka" męża na osprzęt aparatowy itp., i szmacianka z drobiazgami ;) Da się :mrgreen: i tak wzięliśmy za dużo rzeczy :)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 06.06.2018 07:59

Mai napisał(a):Pięknie! Na pewno będę śledzić i czytać i oglądać :)

Zapraszam :D .


Bari, część II

Zwiedzanie Bari zaczniemy od wizyty w porcie. Po drodze mijamy m.in. gmach opery Teatro Petruzzelli.

Obrazek

Obrazek



Kilkaset metrów dalej położony w samym porcie Teatro Margherita.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Trochę portowych klimatów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Spojrzenie w stronę eleganckiej Lungomare prowadzącej nabrzeżem wzdłuż "nowego" Bari.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wchodzimy na Piazza del Ferrarese, który prowadzi na stare miasto.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Pośrodku placu odkryto fragment rzymskiej drogi Via Appia Traiana.

Obrazek


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 06.06.2018 08:01

Następnie udajemy się na sąsiedni Piazza Mercantile, który okazuje się być sercem Bari Vecchio.
Mnóstwo tu restauracji, kafejek i barów. Wieczorem zapełniają się niemal do ostatniego miejsca.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Najciekawszą budowlą na placu jest Palazzo del Sedile z 1466 r. z wieżą Torre dell'Orologio. Pałac wzniesiono na potrzeby obrad rady miejskiej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Pręgierz Colonna della Giustizia z 1002 roku.

Obrazek


A tu przykład barijskiego street food :D . Do wieczora jeszcze trochę czasu, ale swoje wózki wyciągają już panie oferujące sgagliozze czyli smażone na głębokim tłuszczu prostokątne kawałki polenty z mąki kukurydzianej.

Obrazek

Obrazek


Dalej spacerujemy Via Venezia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Fortino di Sant’Antonio zbudowany do celów obronnych w 1440 r.

Obrazek

Obrazek


Via Venezia zaprowadzi nas do największego zabytku Bari - bazyliki św. Mikołaja.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


:papa:
viltob08
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 09.05.2011
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) viltob08 » 06.06.2018 09:23

Uwielbiam :hearts: Mój pierwszy loty samolotem był właśnie do Bari :hut:
w planowaniu polecam stronkę:
https://italia-by-natalia.pl/category/apulia/

nam baaardzo pomogła :-)

Siedzę już cicho i oglądam Twoją Apulię :-)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 06.06.2018 21:42

marze_na napisał(a):.
Cropelkowe relacje Agnieszki i Tonego oraz parę blogów wystarczyło, żeby ułożyć zgrabny plan pobytu: trzy noce w Bari, jedna w Materze i trzy w Monopoli. Z żalem odpuścilićmy Lecce, ale myślę, że "Florencja południa" zasługuje na więcej niż tylko jednodniowa wycieczka z Monopoli.


trochę kawał drogi z Monopoli byłby.... ale kto mówi - ja zrobiłem 7850 km jadąc w tę i nazad do Nardo i jeżdżąc po Apulii i Kampanii :)

marze_na napisał(a):No to w drogę :hut: .

Obrazek
CDN :papa:


ŚCIEŻKĄ ROWEROWĄ ;) 8O 8O :lol: :lol:

mysza73 napisał(a):Nie znam Twego współsponsora :roll: , ale ja chętnie się dołączę, bo w okolicach Bari mam jeszcze sporo do zobaczenia :oczko_usmiech:


Ja te nie znam, ale chętnie podłączę się, aby TEN KTOŚ i MNIE współsponsorował :) :smo:

marze_na napisał(a):
Tu w planowaniu ani Mysza, ani Tony nie okazali się pomocni :roll: :smo: . Tony się nie odważył, a Agnieszka nawet nie brała Bari pod uwagę 8O . Błąd moi drodzy :!: Powiem więcej "wielbłąd" :!: :oczko_usmiech: .


Ja wiem, że wielbłąd, ale raz, że mieliśmy z Nardo 200 km w jedną mańkę, dwa - Holender Marko, który był prawie Włochem powiedział "Don't go there, many pazzo pipul" ;)

Ej, w Bari mają tez takie koło jak w Gdyni! :)

Przeczytałem, że zaraz pójdziemy do Mikołaja, rozumiem, że Królowa Bona Sforza też będzie? :)

:boss: :papa:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 07.06.2018 07:16

viltob08 napisał(a):Uwielbiam :hearts: Mój pierwszy loty samolotem był właśnie do Bari :hut:
w planowaniu polecam stronkę:
https://italia-by-natalia.pl/category/apulia/

nam baaardzo pomogła :-)

Często zaglądam na bloga Natalii :D . Bardzo pomógł mi przede wszystkim przy planowaniu Neapolu i Kampanii.
Jakiś czas temu dołączyłam też do grupy jaką Natalia założyła na facebooku :hut: .



tony montana napisał(a):trochę kawał drogi z Monopoli byłby....

Spokojnie do zrobienia. Pociąg z Monopoli do Lecce jedzie ok. 1.15 :D .



tony montana napisał(a):ŚCIEŻKĄ ROWEROWĄ ;) 8O 8O :lol: :lol:

Ale jak kółka walizki po niej zasuwały!



tony montana napisał(a):Przeczytałem, że zaraz pójdziemy do Mikołaja, rozumiem, że Królowa Bona Sforza też będzie? :)

Tak zaraz to nie. Ale rzeczywiście Mikołaj i Bona siedzą po sąsiedzku, on na dole, ona na górze :D .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcasie. - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone