Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcasie.

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
Sara76
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 25.02.2009
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sara76 » 08.07.2018 20:03

marze_na napisał(a):
maslinka napisał(a):Trulli widziałam już kilka razy w relacjach i niezmiennie mnie one zachwycają :D Na żywo dopiero muszą robić wrażenie!

Dokładnie tak. Przed wyjazdem naoglądałam się mnóstwa zdjęć z Alberobello, bo ono pojawia się obowiązkowo na każdym blogu czy przewodniku wspominającym o Apulii, a na miejscu i tak był ogromny efekt wow :D .


Potter napisał(a):To jest chyba główny powód dla którego mam ochotę wybrać się do Apulii.

Miejsce rzeczywiście niezwykłe 8) , ale mam nadzieję, że parę powodów jeszcze Ci dostarczę :wink: .


Mnie też te domki zachwyciły. Nie wiem dlaczego myślałam, że jest ich zdecydowanie mniej?
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8611
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 08.07.2018 22:27

Sara76 napisał(a):Mnie też te domki zachwyciły. Nie wiem dlaczego myślałam, że jest ich zdecydowanie mniej?

Też się nie spodziewałam takiej ilości. I to nie tylko w samym Alberobello, ale też gęsto rozsianych po okolicy.

Zapraszam na kolejną odsłonę :D .


Alberobello, dzielnica Rione Monti

Rione Monti to kilka równoległych uliczek pełnych trulli. Przeszliśmy chyba każdą :mrgreen: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Trullo Siamese czyli syjamskie trullo, które ma dwa wejścia, po jednym na każdy stożek i wychodzące na dwie różne strony. Wg. opowiadań należało do dwóch braci zakochanych w tej samej dziewczynie, którzy pokłóciwszy się z tego powodu podzielili dom na dwie osobne części.

Obrazek



Mnóstwo tu sklepików z pamiątkami i warsztatów rękodzieła. Można też natknąć się na winiarnię lub kawiarenkę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


(..)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8611
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 08.07.2018 22:28

I jeszcze kilka 8) .


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Kwiecień to jeszcze zdecydowanie przed sezonem. Momentami wśród trulli robi się zupełnie pusto 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8611
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 08.07.2018 22:29

Trochę detali.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


A to chyba najczęściej fotografowane trulli. Stoją przy Via Monte Pertica.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Przed nami kościół Parrocchia Sant'Antonio. Jak można się domyślić, również w formie trullo :).

CDN ...
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 09.07.2018 06:58

A do Katedry trullowej doszliście? Są tam zdjęcia naszego Papieża

Te znaki na dachach maja odpędzać złe duchy. My dostaliśmy właśnie taka skarbonkę trullo od naszych gospodarzy z Nardo przy wyjeździe, do dziś zbieram w niej piątki

Miałem teraz mozliwość wynajęcia niedrogiego apartmana w ALberobello - mial jednak minusy - brak klimy oraz parkingu

:papa:
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 09.07.2018 07:10

W tym słonku domki prezentują się wspaniale. I też nie ukrywam, że są to widoki, które we mnie rozbudziły chęć wycieczki do Bari. Marzenka a Twoje super fotki tylko mnie utrzymują przy tym przekonaniu. Ale widzę też, że fajnie wybrać się tam poza sezonem :lol:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8611
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 09.07.2018 07:51

tony montana napisał(a):A do Katedry trullowej doszliście?

Będzie w następnym odcinku :).



tony montana napisał(a):Miałem teraz mozliwość wynajęcia niedrogiego apartmana w ALberobello - mial jednak minusy - brak klimy oraz parkingu

To gdzie ostatecznie się zatrzymacie? Ostuni?



Beata W. napisał(a):W tym słonku domki prezentują się wspaniale. I też nie ukrywam, że są to widoki, które we mnie rozbudziły chęć wycieczki do Bari. Marzenka a Twoje super fotki tylko mnie utrzymują przy tym przekonaniu. Ale widzę też, że fajnie wybrać się tam poza sezonem :lol:

Mało ludzi to niewątpliwie zaleta przedsezonowego wyjazdu. Poza tym nie jest jeszcze szczególnie upalnie. W czerwcu temperatury w Apulii dały mi się już mocno we znaki i na wycieczki wybieraliśmy kierunki wyłącznie nadmorskie 8) .
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 09.07.2018 17:23

marze_na napisał(a):Tak przy okazji, jako wakacyjną lekturę polecam książkę "Miłość w Apulii" Chrisa Harrisona. Genialnie narysowany obraz południowych Włoch


Czytałam przed ubiegłorocznymi wakacjami, próbując wejść w klimat południa Italii. O Sycylii wtedy nic nie znalazłam, ale Włochy oczami nie-Włocha podobały mi się :wink:
A jeszcze bardziej podoba mi się to, co pokazujesz 8) (nie tylko wstawki kulinarne, oczywiście).
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 09.07.2018 20:39

Właśnie wróciłem z wakacji i widzę takie cudowne miejsce, że już chciałbym tam pojechać i pomieszkać w którymś, z tych domeczków.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8611
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 10.07.2018 19:21

dangol napisał(a):A jeszcze bardziej podoba mi się to, co pokazujesz 8) (nie tylko wstawki kulinarne, oczywiście).

Cześć Danusiu. Miło Cię gościć :D .
W ilości kulinarnych wstawek w relacji niestety Ci nie dorównam. Zwłaszcza w Palermo zawiesiłaś wysoko poprzeczkę :smo: .



Buber napisał(a):Właśnie wróciłem z wakacji i widzę takie cudowne miejsce, że już chciałbym tam pojechać i pomieszkać w którymś, z tych domeczków.

Tony pisze, że można w Alberobello znaleźć nocleg w rozsądnej cenie :D .

Gdzie urlopowałeś?
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8611
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 10.07.2018 19:26

Alberobello, część III

Przed nami kościół św. Antoniego z Padwy. Kościół wzniesiono w 1927 r. dopasowując go stylem do tysiąca okolicznych trulli.

Obrazek

Obrazek


Kościół nie jest jakiejś szczególnej urody. Poglądowo dwie fotki wnętrza.

Obrazek

Obrazek



W tym miejscu kończy się zabytkowe Rione Monti. Klucząc trochę między domkami wracamy na Largo Martellotta, główną ulicę historycznego Alberobello.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Z rzadka można trafić na jakieś opuszczone trullo. W sumie chętnie bym przygarnęła i się zaopiekowała GREEN.

Obrazek


(...)
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 10.07.2018 19:28

marze_na napisał(a):Gdzie urlopowałeś?

Nisz /Ateny, Ateny/ Kefalooonia :D / Bitola
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8611
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 10.07.2018 19:28

Opuszczamy Rione Monti. Z żalem, bo to fantastyczne miejsce :hearts: .

Obrazek


Po drugiej stronie Largo Martellotta rozciąga się dzielnica Rione Aia Piccola. Tutaj trulli jest zdecydowanie mniej, ok. 400, są przy tym bardziej rozrzucone i nie stanowią tak zwartej zabudowy. Zdecydowana większość pełni funkcję mieszkalną.

Znajdziemy tu dwa nietypowe trulli. Pierwsze to jedyne w Alberobello trullo z balkonem - Casa D’Amore.
Domek był pierwszym nowoczesnym trullo, które zbudowano z użyciem zaprawy.

Obrazek


A to już Trullo Sovrano – jedyne dwukondygnacyjne trullo. Za niewielką opłatą (1,50€) można zajrzeć do środka.

Obrazek


Wewnątrz znajdziemy oryginalne wyposażenie mieszkalne, urządzoną kuchnię i sypialnię.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Czas żegnać się z Aberobello.

Obrazek

Obrazek


:papa:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8611
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 10.07.2018 19:31

Buber napisał(a):
marze_na napisał(a):Gdzie urlopowałeś?

Nisz /Ateny, Ateny/ Kefalooonia :D / Bitola

Nie wiem dlaczego, ale byłam przekonana, że Grecja :D .
Twoje zdjęcia z Kelafonii muszą być bajeczne!
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcas

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 10.07.2018 19:39

Powiedzmy, że są ładne ... BAJECZNE to tylko u WAS :D .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! Apulia! Dolce far niente na obcasie. - strona 9
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone