Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Brazylia

Nazwę Ameryki zaproponował w 1507 roku niemiecki kartograf, pochodzący z Alzacji, Martin Waldseemüller. Przypisywał on odkrycie Nowego Świata, jak wówczas określano nowo odkryty ląd, Amerigo Vespucciemu i na jego cześć nadał mu miano America. Jednym z najstarszych globusów, na którym pojawiła się nazwa Ameryka, jest Globus Jagielloński z 1508 roku.
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 27.12.2014 16:36

Tu jeszcze Ciebie nie było Franz ???
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 27.12.2014 16:56

walp napisał(a):W okolicach Manaus ma ona ok. 20 km szerokości i do portu w mieście dopływają bez problemu morskie statki,
pokonując ok 1,5 km od Atlantyku. 8O

A nawet odrobinę więcej. ;)

darek1 napisał(a):Tu jeszcze Ciebie nie było Franz ???

Byłem, Darku, byłem. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 27.12.2014 17:02

No to gdzie nie byłeś.???
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 27.12.2014 17:10

darek1 napisał(a):No to gdzie nie byłeś.???

Za dużo do wyliczania. Nie dałoby się....

Pozdrawiam,
Wojtek
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 27.12.2014 17:26

Franz napisał(a):
walp napisał(a):W okolicach Manaus ma ona ok. 20 km szerokości i do portu w mieście dopływają bez problemu morskie statki,
pokonując ok 1,5 km od Atlantyku. 8O

A nawet odrobinę więcej. ;)

No, dużo więcej. Miałem napisać 1,5 tys. km.
Ok. 900 mil morskich, czyli jakieś 1666 km. :wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 27.12.2014 18:02

walp napisał(a):Ok. 900 mil morskich, czyli jakieś 1666 km. :wink:

Zabawna jest sytuacja z nazewnictwem. Dla Brazylijczyków Amazonka zaczyna się dopiero w pobliżu Manaus, z połączenia rzek Rio Negro oraz Solimoes, która dla nas jest Amazonką.

Pozdrawiam,
Wojtek
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 28.12.2014 01:08

Franz napisał(a):
walp napisał(a):Ok. 900 mil morskich, czyli jakieś 1666 km. :wink:

Zabawna jest sytuacja z nazewnictwem. Dla Brazylijczyków Amazonka zaczyna się dopiero w pobliżu Manaus, z połączenia rzek Rio Negro oraz Solimoes, która dla nas jest Amazonką.

Rio Solimoes to raczej lokalna (brazylijska) nazwa odcinka Amazonki od ujścia rzeki Javari do ujścia Rio Negro. Brazylijczycy nie kwestionują, że źródła Amazonki znajdują się w Andach.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 29.12.2014 15:47

walp napisał(a):Rio Solimoes to raczej lokalna (brazylijska) nazwa odcinka Amazonki od ujścia rzeki Javari do ujścia Rio Negro. Brazylijczycy nie kwestionują, że źródła Amazonki znajdują się w Andach.

Ze szkoły wyniosłem świadomość, że Amazonka wypływa z Peru. Później docierały do mnie urywki informacji, że o miano rzeki źródłowej dla Amazonki ściga się Urubamba z Maranon (obie peruwiańskie).
Podejście Brazylijczyków, włączające w ten system również Rio Negro, również nie są całkowicie pozbawione sensu.

Teraz zajrzałem do trzeciego tomu Encyklopedii Geograficznej i przeczytałem m.in., że:
- źródłami Amazonki są rzeki Ukajali i Apurimac,
- na terytorium Peru rzeka nosi nazwę Maranon, a od granicy z Brazylią, Solimoes.

Pokręcona sprawa z tym nazewnictwem.

A przy okazji taka ciekawostka: Rio Negro, a zatem także Amazonka, jest zasilana częściowo również wodą z Orinoko, dzięki bifurkacji.

Pozdrawiam,
Wojtek
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 29.12.2014 16:18

Franz napisał(a):Pokręcona sprawa z tym nazewnictwem.

Podobnie z tymi rzekami źródłowymi. 8O
Franz napisał(a):A przy okazji taka ciekawostka: Rio Negro, a zatem także Amazonka, jest zasilana częściowo również wodą z Orinoko, dzięki bifurkacji.

Wiem, że w okolicy Manaus występuje ciekawy efekt mieszania się wód o różnych kolorach, pochodzących z rzek Rio Negro oraz Rio Solimoes. O furkacji, znaczy się o bifurkacji, nie wiedziałem. :roll:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 29.12.2014 17:45

Pamiętam tylko, że pan Jacek Pałkiewicz szukał źródła ale czy znalazł?! ;)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 29.12.2014 18:33

walp napisał(a):Wiem, że w okolicy Manaus występuje ciekawy efekt mieszania się wód o różnych kolorach, pochodzących z rzek Rio Negro oraz Rio Solimoes.

Przez kilka kilometrów płyną obok siebie w jednym korycie, prawie się nie mieszając. A że mają zupełnie różne barwy, to dobrze to widać.

Vjetar napisał(a):Pamiętam tylko, że pan Jacek Pałkiewicz szukał źródła ale czy znalazł?! ;)

A jeśli znalazł, to... czy zostawił, czy zabrał ze sobą. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 30.12.2014 09:52

Franz napisał(a):
Vjetar napisał(a):Pamiętam tylko, że pan Jacek Pałkiewicz szukał źródła ale czy znalazł?! ;)

A jeśli znalazł, to... czy zostawił, czy zabrał ze sobą. ;)


Ech, ci Polacy... :wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 31.12.2014 01:18

Vjetar napisał(a):Ech, ci Polacy... :wink:

Nieprzewidywalni. ;)

W tym ostatnim wpisie w tym ostatnim dniu roku - życzę Wam w nadchodzącym roku wspaniałych podróży, spędzanych tak, by przynosiły jak najwięcej przyjemności.
Wojtek
ASIULA HK
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 33666
Dołączył(a): 15.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ASIULA HK » 31.12.2014 10:34

Franz napisał(a):W tym ostatnim wpisie w tym ostatnim dniu roku - życzę Wam w nadchodzącym roku wspaniałych podróży, spędzanych tak, by przynosiły jak najwięcej przyjemności.

Tobie Wojtku również przyjemności w nadchodzącym roku.

Pozdrawiam.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 31.12.2014 11:48

Franz napisał(a):W tym ostatnim wpisie w tym ostatnim dniu roku - życzę Wam w nadchodzącym roku wspaniałych podróży, spędzanych tak, by przynosiły jak najwięcej przyjemności.
Wojtek


W ostatnim dniu tego roku obiecuję śledzenie Twoich relacji w nowym roku. :wink:
Oby było ich nie mniej niż w poprzednich latach. :)
Powodzenia!

Pozdrawiam
Jacek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ameryka Południowa

cron
Brazylia - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone