Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

bramki na autostradach w Chorwacji

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
zbysia
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 09.06.2013
bramki na autostradach w Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) zbysia » 23.06.2013 19:10

Witam,
jestem pierwszy raz na forum, więc z góry przepraszam, jeśli w złym miejscu zadaje pytanie.
Jadę autem do Chorwacji, na wyspę Hvar. Jak się dowiedziałam na forum, w Chorwacji nie ma winiet, płaci się na bramkach. Czy można płacić w euro i czy jest to w ogóle opłacalne? Czy przyjechać już z kunami?
Drugie pytanie brzmi: czy gdzieś w okolicach Splitu jest stacja benzynowa? Wolałabym zatankować jeszcze na lądzie, zapewne benzyna jest tańsza na lądzie niż na wyspie. I czy jeszcze w okolicach Splitu będzie można płacić euro czy już tylko kuny?
Z góry dziękuję za odpowiedź :)
sicret
Croentuzjasta
Posty: 212
Dołączył(a): 21.11.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) sicret » 23.06.2013 19:17

Najprościej i najwygodniej płacić kartą :)
Potem kunami.
Na końcu Euro.
Lider16
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 609
Dołączył(a): 29.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lider16 » 23.06.2013 19:57

Tak jak pisał poprzednik, na pierwszym miejscu karta. Nawet gdyby "bramkarz" odmawiał przyjęcia plastiku - upierać się i stawiać na swoim. Płatność w Euro - tylko w ostateczności. Co do płatności na stacjach paliw - to samo: karta, gotówka w kunach, Euro.
Idziol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 584
Dołączył(a): 27.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Idziol » 23.06.2013 20:03

tylko trzeba miec na uwadze to ze czasami zjazdy do platnosci karta sa okolo 1km wczesniej niz bramki
Sick
Odkrywca
Posty: 114
Dołączył(a): 03.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sick » 23.06.2013 20:09

Idziol napisał(a):tylko trzeba miec na uwadze to ze czasami zjazdy do platnosci karta sa okolo 1km wczesniej niz bramki


Na bramkach płatnych gotówką jest zawsze możliwość podania karty pracownikowi.
zbysia
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 09.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) zbysia » 23.06.2013 20:14

Dziękuję za szybką odpowiedź.
Jeszcze jedno bardzo "mądre" pytanie: to ma być jakaś "specjalna" karta płatnicza? wiem, że mogę swoją kartą wypłacać pieniądze za granicą, a jest to chyba taka sama czynność jak płacenie nią w terminalu :)
Andrzejek
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 88
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Andrzejek » 23.06.2013 20:23

Może być każda karta.Co ciekawe nie musisz podawać PIN-u.Ceny paliwa na wyspach są takie same jak na lądzie.Może to dziwne,ale naprawdę tak jest.Chorwacja to nie jest dziki kraj i jeśli koniecznie chcesz tankować to jest tam mnóstwo stacji.
Andrzejek
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 88
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Andrzejek » 23.06.2013 20:26

Szczególnie w okolicach Splitu
Andrzejek
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 88
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Andrzejek » 23.06.2013 20:30

I jeszcze jedno.W całej Chorwacji płaci się kunami.W wielu miejscach może i wezmą euro,ale nie sądzę żeby kurs był bardzo korzystny.
sicret
Croentuzjasta
Posty: 212
Dołączył(a): 21.11.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) sicret » 23.06.2013 21:15

Idziol napisał(a):tylko trzeba miec na uwadze to ze czasami zjazdy do platnosci karta sa okolo 1km wczesniej niz bramki


Nie zawsze. Przykładowo jadąc z drogi 86 przez Słowenię i na Mursko Srediśce, to jadąc dajmy na to do Sestanovac są 2 płacenia i obydwa mają jeden zjazd: ogólny dla tych co płacą gotówką jak i kartą (ta sama budka).
Idziol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 584
Dołączył(a): 27.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Idziol » 23.06.2013 21:23

sicret napisał(a):
Idziol napisał(a):tylko trzeba miec na uwadze to ze czasami zjazdy do platnosci karta sa okolo 1km wczesniej niz bramki


Nie zawsze. Przykładowo jadąc z drogi 86 przez Słowenię i na Mursko Srediśce, to jadąc dajmy na to do Sestanovac są 2 płacenia i obydwa mają jeden zjazd: ogólny dla tych co płacą gotówką jak i kartą (ta sama budka).


w tamtym roku jechałem i na jednej z bramek korek jakieś 1-2km, na szczęście w porę dostrzegłem zjazd na płatność kartą i o beż żadnego zatoru ...
sicret
Croentuzjasta
Posty: 212
Dołączył(a): 21.11.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) sicret » 23.06.2013 22:50

Idziol napisał(a):
sicret napisał(a):
Idziol napisał(a):tylko trzeba miec na uwadze to ze czasami zjazdy do platnosci karta sa okolo 1km wczesniej niz bramki


Nie zawsze. Przykładowo jadąc z drogi 86 przez Słowenię i na Mursko Srediśce, to jadąc dajmy na to do Sestanovac są 2 płacenia i obydwa mają jeden zjazd: ogólny dla tych co płacą gotówką jak i kartą (ta sama budka).


w tamtym roku jechałem i na jednej z bramek korek jakieś 1-2km, na szczęście w porę dostrzegłem zjazd na płatność kartą i o beż żadnego zatoru ...


OK, ale nie na tych zjazdach - więc mnie nie cytuj :)
dar37@wp.pl
Odkrywca
Posty: 65
Dołączył(a): 27.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) dar37@wp.pl » 24.06.2013 08:12

witam,

gdzie mozna się spodziewać korków na autostradzie jadąc z Węgier - Letenye na Pag (następny poniedziałek, godziny ranne) ?

Jeszcze mam pytanie o te bramki dla płatności kartą. Jeżeli jest korek, to omijam go i zawsze bez problemu dojadę do bramki dla kart ? Nie mogę sobie tego wyobrazić, patrząc na nasze bramki. U nas do bramek (nie koniec autostrady) prowadzi wąski zjazd, gdzie ciężko kogoś objechać.
Bubek74
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 116
Dołączył(a): 09.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bubek74 » 24.06.2013 08:52

Jadąc autostradą zjazd na bramki kartowe jest sporo wcześniej (może ze 1 km wcześniej) więc musisz patrzeć na oznaczenia nad autostradą bo wszystko pisze "NO CASH" to oznaczenie do bramki bezgotówkowej, a "GOTOVINA lub "CASH" to bramki gotówkowe. Zjeżdżasz w ten zjazd i tyle. Bramki te są na równi z bramkami gotówkowymi tylko że są oddzielone murkiem betonowym. Widok kolejki do bramek gotówkowych bezcenny!!
Najważniejsze to musisz pilnować zjazdu na bramki kartowe...
Tu masz linka do filmiku gdzie wszystko widać...zobacz (zapauzuj) na 36 sekundzie filmu i na 55 sekundzie na 1.14 m i masz oznakowanie nad autostradą...
Andrzejek
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 88
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Andrzejek » 24.06.2013 19:29

Może coś się zmieniło,ale ja znam tylko jedno miejsce gdzie jest osobny wcześniejszy zjazd na bramki bezgotówkowe- Demerje przed Zagrzebiem.Jest to zarazem miejsce gdzie korki są największe(Lucko).
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
bramki na autostradach w Chorwacji
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone