Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

BOŚNIA i HERCEGOWINA

Bośnia i Hercegowina to kraj, w którym obowiązują aż trzy języki urzędowe, czyli serbski, chorwacki i bośniacki. Państwo to nazywane jest Krainą w Kształcie Serca, ponieważ przy odrobinie wyobraźni i dobrych chęci właśnie taki kształt widać na mapie. Sahat Kula, czyli wieża zegarowa w Sarajewie, jest ostatnim zegarem w Europie, który pokazuje czas zgodnie z zegarem księżycowym.
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 31.03.2008 11:06

Arttech napisał(a):Jade na przełomnie lipiec/sierpien do Medjugorije. Jest to wycieczka religijna. Chciałam sie zapytac czy to miasto, gdzie objawiła się MATKA BOSKA jest jakies duze?


Podobno się objawiła, ja tam byłem ale nie widziałem.... :D
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 31.03.2008 11:14

Hajduk napisał(a):Cześć!
Zmacie może jakieś tanie noclegi tak około 5-6 euro za noc w Sarajewie, Mostarze, Trebinju, Neum, Fočy lub w Goražde? Jeśli tak to proszę podać namiary.


Na dworcu :roll:
peligrosa
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 131
Dołączył(a): 27.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) peligrosa » 11.07.2008 17:04

Szukam, szukam i znaleźć nie mogę :? niech ktoś napisze gdzie znajdują się sławetne wodospady Kravica :?:
Jurek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3965
Dołączył(a): 28.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jurek » 11.07.2008 17:13

peligrosa napisał(a):Szukam, szukam i znaleźć nie mogę :? niech ktoś napisze gdzie znajdują się sławetne wodospady Kravica :?:


Słabo to szukanie Ci idzie :lol:

forum/viewtopic.php?t=20032&highlight=
peligrosa
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 131
Dołączył(a): 27.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) peligrosa » 12.07.2008 20:01

Jurek napisał(a):
peligrosa napisał(a):Szukam, szukam i znaleźć nie mogę :? niech ktoś napisze gdzie znajdują się sławetne wodospady Kravica :?:


Słabo to szukanie Ci idzie :lol:

forum/viewtopic.php?t=20032&highlight=


Słabo to mało powiedziane, fatalnie mi idzie :P dziękuję Ci dobry człowieku :)
ireneo
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 11.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) ireneo » 27.07.2008 07:49

Czy do BiH potrzebne są wizy?
RobCRO
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1502
Dołączył(a): 04.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) RobCRO » 27.07.2008 08:10

ireneo napisał(a):Czy do BiH potrzebne są wizy?


tak, wbiją Ci do dowodu osobistego...:lol:

poczytaj trochę tutaj

pozdrav
Slavko S.
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 212
Dołączył(a): 08.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Slavko S. » 27.07.2008 15:29

Dobrodošli/[tu miała być cyrylica ale ją zjadło]

A ja chciałbym zapytać, jak to właściwie jest z językiem w owym kraju. Pani przewodniczka po Mostarze (urokliwa pół-Bośniaczka pół-Polka) twierdziła, że język bośniacki to ten sam co język chorwacki, ale z większą ilością turcyzmów, a cyrylica jest tylko tradycyjnym pismem Bośniaków. Niemniej jednak włączając dziennik BHT ujrzałem napis "VIJESTI [tu też]", a na powitanie serbsko brzmiące "Dobro veče [jak i tutaj]"... wiem, że to czepialstwo, ale chałupniczo interesuję się językoznawstwem, w związku z czym nie lubię polegać na naukowych dokumentach, tylko na autentycznych doświadczeniach.

Dogadywałem się na miejscu... po chorwacku. :)

Lijep pozdrav
walczy
Croentuzjasta
Posty: 167
Dołączył(a): 23.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walczy » 17.08.2008 09:46

Byłem w Bośni wczoraj. Oczywiście obowiązkowy Mostar, w drodze powrotnej postanowiłem odwiedzić jaskinię Vjetrenica w wiosce Zavala. Skuszony byłem stroną www.vjetrenica.com. To zboczenie z głównej drogi było niezłą extremą, jechaliśmy kamienistą drogą będącą dopiero w budowie. A w drodze powrotnej zgubiliśmy się :oops: i jechaliśmy wśród jakichś winnic, a na kamienistym odcinku drogi musiałem kamienie z drogi zrzucać żeby móc przejechać. Tabliczki ostrzegające o minach też widziałem. Miałem niezłego pietra, ale będzie co wspominać. Samochód wyglądał jak po rajdzie Paryż-Dakar ;)
Jaskinia była zamknięta a wokół zywego ducha. BYła sobota, myślałem że będą tam jacyś turyści, a byliśmy sami na pustkowiu.

Kilka słów o Vjetrenicy znalezionych w necie:
O bogactwach natury i kultury w Hercegowinie można by mówić długo. Jednak wiele z nich pozostaje wciąż „zakopanym (albo zalanym) skarbem”, a co gorsza zagrożonym. Jednym z nich, pradawnym tworem natury, skutecznie przysypanym warstwami zapomnienia od czasów ostatniej wojny (‘92-‘95), jest jaskinia Vjetrenica.
Do Vjetrenicy najłatwiej dostać się skręcając z magistrali adriatyckiej, ok. 25 km na północny zachód od Dubrownika. Można też od drugiej strony, pokonując mistyczne przestrzenie Popovego Polja. Tylko trzeba mieć dobre opony. No właśnie. Dostęp do Vjetrenicy nie należy do najłatwiejszych. Jeszcze niedawno, do samego wejścia do jaskini prowadziła wąska dróżka między dwoma polami minowymi, co jednak jest zrozumiałe z racji tragicznych wydarzeń sprzed kilkunastu lat.
Mniej zrozumiałe jest postępowanie obecnych decydentów, którzy pozostają głusi na apele ekologów i speleologów o zaprzestanie agresywnej eksploatacji terenu w bliskim sąsiedztwie jaskini. Niespełna 300 m od wejścia do Vjetrenicy otwarto kamieniołom, a z sąsiedniej Chorwacji nadciąga groźba utworzenia w okolicy wysypiska śmieci. Biorąc pod uwagę wysoką przepuszczalność skał wapiennych i zasięg podziemnych korytarzy, które prawdopodobnie prowadzą pod samo morze, największej bośniacko-hercegowińskiej jaskini niewątpliwie zagraża katastrofa ekologiczna.
Żeby wejść do środka musimy uprzednio umówić się z opiekunem jaskini. Już kilka metrów od wejścia silny powiew chłodnego powietrza z wnętrza, rozwiązuje zagadkę pochodzenia nazwy „Vjetrenica” (‘vjetar’-wiatr). Przed nami krasowa świątynia o przestronnych salach, kanałach długich na 6.100m (tyle na razie odkryto), licznych podziemnych stałych i okresowych potokach, wodospadach i jeziorach, z których najdłuższe ma 180m; imponujących naciekach i formach skalnych, siedziba ok. 200 gatunków zwierząt, w tym 92 troglobiontów (min. odmieniec jaskiniowy), z czego 37 locus typicus; środowisko życia wielu endemicznych roślin; miejsce odkryć paleologicznych i historycznych, kandydat na listę UNESCO..
Ela50
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 101
Dołączył(a): 13.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ela50 » 01.04.2009 18:22

W tym roku wybieramy się do Neum w BiH. Mamy tez zamiar robić wycieczkowe wypady do ciekawych miejsc w BiH i zaplanowaliśmy zobaczyć jaskinię Vjetrenica. Strona www.vjetrenica.com podaje w jakich godzinach jaskinia jest otwarta i podane są ceny biletów. Tylko wsiadać w samochód i jechać.
Przeglądając posty na forum przeczytałam Twoją " walczy " informację w tym temacie i bardzo mnie ona zaskoczyła i jednocześnie zmartwiła.
Powiedz, czy w końcu zwiedziliście tą jaskinię, czy w dzień powszedni można się tam zjawić, czy da się tam dojechać większym samochodem ( Fiat Linea ), w jaki sposób można się umówić z opiekunem jaskini i gdzie go znaleźć.
Ela50
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 101
Dołączył(a): 13.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ela50 » 17.05.2009 16:08

Ela50 napisał(a):W tym roku wybieramy się do Neum w BiH. Mamy tez zamiar robić wycieczkowe wypady do ciekawych miejsc w BiH i zaplanowaliśmy zobaczyć jaskinię Vjetrenica. Strona www.vjetrenica.com podaje w jakich godzinach jaskinia jest otwarta i podane są ceny biletów. Tylko wsiadać w samochód i jechać.
Przeglądając posty na forum przeczytałam Twoją " walczy " informację w tym temacie i bardzo mnie ona zaskoczyła i jednocześnie zmartwiła.
Powiedz, czy w końcu zwiedziliście tą jaskinię, czy w dzień powszedni można się tam zjawić, czy da się tam dojechać większym samochodem ( Fiat Linea ), w jaki sposób można się umówić z opiekunem jaskini i gdzie go znaleźć.


Zwracam się do Ciebie Walczy, odezwij eis i podaj więcej szczegółów dojazdu do jaskini i czy można wybrać się tam z marszu każdego dnia. Pozdrawiam.
KrisLukas
Croentuzjasta
Posty: 180
Dołączył(a): 24.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrisLukas » 17.05.2009 17:28

Pojawily sie w tym temacie watki o biznesowej dzilalnosci w Medjugorie.
Z niepotwierdzonych zrodel dowiedzialem sie ze udzialowcem w Medjugorie jest pewien biznesman z Torunia. :devil: :devil: :devil:
Czy ktos moglby to potwierdzic?
Petitka
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 15
Dołączył(a): 05.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Petitka » 21.05.2009 12:44

Witam,

Wybieramy się do Chorwacji przez BiH kilka na forum jest kilka tras właśnie przez Bośnię ale nie ma nic na temat trasy którą ja sobie wymyśliłam;-). na Osjek normalnie a dalej na Vukovar-Tovarnik- Kuzmin (Serbia) - Bosanska Raca (BiH) - Bijeljina (Serbia) - Loznica - Stolice - Krupanj - Gracanica - wjazd do BiH - Bratunac - Srebrenica.
Drugie pytanko czy ktoś był właśnie w Srebrenicy?

Z góry dziękuję za odp
Pozdrawiam Petitka
Petitka
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 15
Dołączył(a): 05.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Petitka » 21.05.2009 14:48

jeszcze jedna prośba o namiary hoteli, pensjonatów w Sarajewie
Petitka
AnetaA
Cromaniak
Posty: 881
Dołączył(a): 10.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AnetaA » 23.05.2009 20:44

A jakie konkretnie Cie interesują,tzn przede wszystkim jaki przedział cenowy ,może mąż zdoła coś wyczaić,bo jeszcze trochę w Sarajewie posiedzi,ale jemu armia kwaterkę funduje :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Bośnia i Hercegowina - Bosna i Hercegovina


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
BOŚNIA i HERCEGOWINA - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone